מדידת ובדיקות קרינה בלתי מייננת


אתם בצעד מספר 2 בתוכנית 4 השלבים להגנה מקרינה של "ללא קרינה בשבילך"


למדוד - ללא מדידה אין הבנה ואין שיפור. מדידת קרינה היא הדרך היחידה "לראות את הקרינה". המדידה

תורמת לידע, להבנה, למציאת מקורות הקרינה, שמירת מרחקי ביטחון, מציאת חדירות קרינה ומיגון קרינה. מדידה של רמות קרינה באופן עצמאי היא הדרך הטובה ביותר לבדוק רמות קרינה בבית ולטפל בבעיות לפני שנגרם נזק.  למדוד (מדידת קרינה) הוא הצעד השני בהתמודדות עם קרינה בלתי מייננת והשפעותיה. ללא מדידה ההבנה מצומצמת, צמצום החשיפה מוגבל ותהליך המיגון הופך למשחק ניחושים. ללא מדידה אין שיפור.


לא ניתן לראות או להריח קרינה אלקטרומגנטית (EMF) , לכן יש למדוד את הקרינה.

כיום, בכל בית ובית מצויים מקורות קרינה רבים, המחכים להתגלות. מקורות קרינה אלו פולטים קרינה מזיקה, בתדר נמוך או גבוה, לחלל הבית, קרינה אליה אתם נחשפים ללא כל ידעה. לעניות דעתי מדידה של רמות הקרינה בבית או במקום העבודה היא חובה. אני ממליץ גם לחזור על המדידה מספר פעמים, בשעות שונות ובימים שונים, כדי לקבל תוצאות אמינות ומפעם לפעם לוודא שלא נוספו מקורות קרינה בבית או מחוצה לו אותה על מנת לדעת אם יש או אין קרינה. רגישים לקרינה ירגישו בקיומה, אך בדרך זה כבר יהיה מאוחר מידי משום שבשבילם הרגשת הקרינה משמעותה כאב ובשלב שהם כבר ירגישו אותה הם יהיו שרויים בכאב בגללה. לכן הדרך היחידה "לראות" האם קיימת קרינה אלקטרומגנטית, היא למדוד אותה על ידי מדי קרינה.

בחלק זה של האתר ובדפיו נסקור, נסביר ונביא דרכים שונות למדידה קרינה אלקטרומגנטית מסוגים שונים. נציג מדים שונים הנפוצים בשוק, ונדווח על מדידות שונות שביצענו (טקסט, תמונות וקטעי וידאו).

צריכים המלצות על מדי קרינה ביתיים ועל מודדי קרינה מוסמכים?


כדי להזמין בודק קרינה מוסמך ומומלץ (בהנחה של 10%),  או לרכוש מדי קרינה פשוטים וביתיים לביצוע בדיקות קרינה ביתיות בעצמכם מתי שרק תרצו, צרו קשר באימייל norad4u@gmail.com  או מלאו את טופס יצירת הקשר (לחצו כאן ומלאו את הטופס בחלון החדש שיפתח) ונחזור אליכם כדי להסביר ולתת עצה.
מכיוון שהכי טוב זה להתרשם ממד קרינה לפני שקונים אנחנו מזמינים אתכם לקבוע פגישת התרשמות ממדי הקרינה השונים (אנחנו נמצאים בזכרון יעקב). לשם קביעת פגישה אתם מוזמינים ליצור קשר באימייל norad4u@gmail.com ונחזור אליכם בהקדם.חשוב לדעת:

מודד קרינה מוסמך חייב לעבוד לפי התקנים הלא מגנים של המשרד להגנת הסביבה לחשיפה לקרינה רדיו. כמו כן בדרך כלל מודדים מוסמכים משתמשים במדים לא רגישים מספיק. בכך המדידה של מודד מוסמך מוגבלת ואני ממליץ למדוד לבד.

השלב הראשוני במדידה הוא להבין לעצמכם לאיזה רמה של קרינה אתם שואפים להגיע ולאיזה תקן או המלצות אתם מאמינים. פרטים על תקנים ורמות קרינה ניתן לקרוא בדף על התקנים וההמלצות.


מגבלות של מדידת קרינה

מדי קרינה רדיו (תדר גבוה, סלולרי וכו') לשימוש ביתי או מקצועיים לא מסוגלים למדוד את כל רמות הקרינה הנמצאים בסביבה בו זמנית. רוב מדי הקרינה, גם המקצועיים ביותר, יכולים למדוד בכל רגע רק בתדר אחד ויחיד. כלומר הם "ננעלים" על תחום התדר בו רמות הקרינה הן הגבוהות ביותר ומציגים אותן כאשר במציאות רמות הקרינה שאתה נחשף אליהן הם חיבור של כל רמות הקרינה בכל התדרים. כמו כן ניתן בקלות לאתחל את מד הקרינה באופן כזה שיראה ממוצע או רק ציר אחד ובכך לגרום לכך שהמד יראה רמות נמוכות מהרמות במציאות.

כדי להבין מה באמת נמדד חייבים לראות את הדוח המקורי או לקחת חלק במדידה וגם אז יש הרבה חופש למודד והרבה חופש לטעויות. חשוב לזכור ולהבין כי מול תורן של אנטנה סלולרית יש שידורים במספר רב של תדרים (לפעמים יותר מ 20 תדרים שונים) ולפעמים במקום בו נמדדת הקרינה ישנה קרינה ממספר מקורות (מספר אנטנות שונות ממקומות שונים) ורוב מדי הקרינה מודדים רק חלק מהם, ובגלל מגבות המד והמדידה מראים תוצאה חלקית ומאוד נמוכה.

 

בתמונה - מדידת קרינה (על ידי מד קרינה ביתי) מראוטר-נתב אלחוטיבתמונה - מדידת קרינה (על ידי מד קרינה ביתי) מטלפון סלולרי בתקן GSM


 

בתמונה - מדידת קרינה (על ידי מד קרינה ביתי) ממסך LCD
בתמונה - מדידת קרינה (על ידי מד קרינה ביתי) מטלפון אלחוטי ביתי בטכנולוגית DECTבתמונה - מדידת קרינה (על ידי מד קרינה ביתי)  ממפצל וידאו מקצועיבתמונה - מדידת קרינה (על ידי מד קרינה ביתי) מרמקולים למחשב עם שנאי פנימי