מדידת ובדיקות קרינה בלתי מייננת

אתם בצעד מספר 2 בתוכנית 4 השלבים להגנה מקרינה של "ללא קרינה בשבילך"


למדוד למדוד (מדידת קרינה) הוא הצעד השני בהתמודדות עם קרינה בלתי מייננת והשפעותיה. ללא מדידה ההבנה מצומצמת, צמצום החשיפה מוגבל ותהליך המיגון הופך למשחק ניחושים. ללא מדידה אין שיפור. מכיוון שלקרינה בלתי מייננת אין ריח, אין טעם וכאשר מרגישים אותה כבר מאוחר מידי (כי אז אתם כבר כנראה רגישים לקרינה). מומלץ לבצע מדידות קרינה כדי לאתר את מקורות הקרינה בבית, למצוא חדירות קרינה אל הבית, לשפר את ההבנה בנושא, לשפר את צמצום החשיפה ולמדוד לפני ואחרי שלבי צמצום החשיפה או המיגון. 

ללא מדידה לא תיתכן הבנה מעמיקה של נושא הקרינה, והסיכוי לעשות את הצעדים הנכונים מבחינת צמצום חשיפה ומיגון, נמוכים יותר.  מדידת קרינה היא הדרך היחידה "לראות את הקרינה". 

ישנן שתי אפשרויות לבצע מדידות קרינה בלתי מייננת, בעזרת מודד מוסמך או בעצמכם על ידי שימוש במד קרינה מהיר. 

לצערי הרב היום (2019) בישראל מודדים מוסמכים עובדים לפי תקן גבוה ולא מגן (מבוסס על הנחת יסוד שהנזק היחיד מקרינת רדיו היא חימום), עם מדי קרינה איטיים ולפי שיטות מדידה לא נכונות (הנגזרות מהתקן). כמו כן יש מעט מאוד מודדי קרינה המודעים לנזקים של קרינה בלתי מייננת ופחות מהם שמכירים ברגישות לקרינה. בגלל זאת ובגלל בעיות נוספות, בכל הקשור למדידות קרינת רדיו מרשת הסלולר ומציוד אלחוטי ביתי אני ממליץ על רכישת מד קרינה ביתי מהיר וביצוע הבדיקות בעצמכם. 

המדידה על ידי מד קרינה ביתי מהיר תורמת לידע, להבנה, למציאת מקורות הקרינה, שמירת מרחקי ביטחון, מציאת נקודות חדירות קרינה ומיגון קרינה. מדידה של רמות קרינה באופן עצמאי היא לדעתי הדרך הטובה ביותר לבדוק רמות קרינה בבית ולטפל בבעיות לפני שנגרם נזק. נדגיש נזכיר ונאמר כי כדי למדוד קרינת רדיו בצורה טובה ולזהות מקורות קרינה ביתיים כגון מכשירי סלולר, ראטורים וציוד קצה של WIFI - למשל מחשבים ניידים וטאבלטים, ציוד בלוטות, ועוד, חובה להשתמש במד קרינה מהיר המודד את הקרינה אלפי פעמים בכל שנייה. מד קרינה איטי לא יוכל "לראות" את הקרינה מציוד זה. מד קרינה ביתי מהיר הוא כלי בסיסי בהתמודדות עם רגישות לקרינה ופריט חובה בידי כל רגיש לקרינה. מד כזה ישמש אתכם במשך שנים רבות לבדיקות חוזרות ונשנות לפי ובעת הצורך. עלות מד קרינה ביתי מהיר היא החל מ590 ש"ח למד נוריות פשוט. המד המומלץ ביותר שלנו הוא ה  CORNET ED88TPLUS, הוא מד מספרי, ועלותו החל מ850 ש"ח. 

בשוק היום יש מדי קרינה ביתיים זולים מאוד, רובם מתוצרת סין, שאינם מתאימים לביצוע המדידות. זאת בגלל שהם איטיים מידי ומודדים את הקרינה רק פעמים ספורות בשנייה (אותה בעיה כמו ברוב מדי הקרינה המקצועיים). זאת בעוד ציוד אלחוטי ביתי משדר אלפי פולסים בשנייה, אבל רוב השנייה אין כל שידור (DUTY CYCLE נמוך). כדי "לראות" קרינה זו דרושים מדי קרינה מהירים (SAMPLING RATE גבוה).  לכן אנחנו ממליצים רק על שימוש במד קרינה מהיר, המודד את הקרינה, בדגש על קרינת רדיו, אלפי פעמים בשנייה. 


מכאן לנושא ולדפי המשנה בהרחבה 
כיום, בכל בית ובית מצויים מקורות קרינה רבים, המחכים להתגלות. מקורות קרינה אלו פולטים קרינה מזיקה, בתדר נמוך או גבוה, לחלל הבית, קרינה אליה אתם נחשפים ללא כל ידעה. לעניות דעתי מדידה של רמות הקרינה בבית או במקום העבודה היא חובה. אני ממליץ גם לחזור על המדידה מספר פעמים, בשעות שונות ובימים שונים, כדי לקבל תוצאות אמינות ומפעם לפעם לוודא שלא נוספו מקורות קרינה בבית או מחוצה לו אותה על מנת לדעת אם יש או אין קרינה. רגישים לקרינה ירגישו בקיומה, אך בדרך זה כבר יהיה מאוחר מידי משום שבשבילם הרגשת הקרינה משמעותה כאב ובשלב שהם כבר ירגישו אותה הם יהיו שרויים בכאב בגללה. כמו כן התסמינים של רגישים לקרינה לא מופיעים ונעלמים מיידית לכן רגישותם אינה מחליפה מדידת קרינה. לכן הדרך היחידה "לראות" האם קיימת קרינה אלקטרומגנטית, היא למדוד אותה על ידי מדי קרינה.

בחלק זה של האתר ובדפיו נסקור, נסביר ונביא דרכים שונות למדידה קרינה אלקטרומגנטית מסוגים שונים. נציג מדים שונים הנפוצים בשוק, ונדווח על מדידות שונות שביצענו (טקסט, תמונות וקטעי וידאו).

צריכים המלצות על מדי קרינה ביתיים ועל מודדי קרינה מוסמכים?


כדי להזמין בודק קרינה מוסמך ומומלץ (לתחום השדה המגנטי בתדר נמוך מרשת החשמל),  או לרכוש מדי קרינה פשוטים וביתיים לביצוע בדיקות קרינה ביתיות בעצמכם מתי שרק תרצו, צרו קשר באימייל norad4u@gmail.com  או מלאו את טופס יצירת הקשר (לחצו כאן ומלאו את הטופס בחלון החדש שיפתח) ונחזור אליכם כדי להסביר ולתת עצה.
מכיוון שהכי טוב זה להתרשם ממד קרינה לפני שקונים אנחנו מזמינים אתכם לקבוע פגישת התרשמות ממדי הקרינה השונים (אנחנו נמצאים בזכרון יעקב). לשם קביעת פגישה אתם מוזמנים ליצור קשר באימייל norad4u@gmail.com ונחזור אליכם בהקדם.חשוב לדעת:

מודד קרינה מוסמך חייב לעבוד לפי התקנים הלא מגנים של המשרד להגנת הסביבה לחשיפה לקרינה רדיו. כמו כן בדרך כלל מודדים מוסמכים משתמשים במדים לא רגישים מספיק ולא מהירים מספיק. בכך המדידה של מודד מוסמך מוגבלת ואני ממליץ למדוד לבד.

השלב הראשוני במדידה הוא להבין לעצמכם לאיזה רמה של קרינה אתם שואפים להגיע ולאיזה תקן או המלצות אתם מאמינים. פרטים על תקנים ורמות קרינה ניתן לקרוא בדף על התקנים וההמלצות.


מגבלות של מדידת קרינה

מדי קרינה רדיו (תדר גבוה, סלולרי וכו') לשימוש ביתי או מקצועי לא מסוגלים למדוד את כל רמות הקרינה הנמצאים בסביבה בו זמנית. רוב מדי הקרינה, גם המקצועיים ביותר, יכולים למדוד בכל רגע רק בתדר אחד ויחיד. כלומר הם "ננעלים" על תחום התדר בו רמות הקרינה הן הגבוהות ביותר ומציגים אותן כאשר במציאות רמות הקרינה שאתה נחשף אליהן הם חיבור של כל רמות הקרינה בכל התדרים. כמו כן ניתן בקלות לאתחל\להגדיר את מד הקרינה באופן כזה שיראה ממוצע או רק ציר אחד ובכך לגרום לכך שהמד יראה רמות נמוכות מהרמות במציאות.  

יש לקחת בחשבון גם את אופי הקרינה. היום רוב קרינת הרדיו משודרת בפולסים. אלפי פולסים בכל שנייה. כל פולס עורכו כמה מיקרו שנייה, לפעמים מהיר יותר ולפעמים פחות. בחלק מהמקרים (כמו בוייפיי, טלפונים סלולריים, טלפונים אלחוטיים וציוד אלחוטי נוסף) רוב השנייה לא יהיה שידור. לכן יש צורך במד קרינה מהיר המודד את הקרינה אלפי פעמים בשנייה, כדי לעמוד את רמתה. מד איטי , המודד את הקרינה רק פעמים ספורות , עשרות פעמים ואפילו מאות פעמים, יפספס חלק נכבד מהשידורים ויראה תמונה חלקית בלבד.  בעת ביצוע המדידה על ידי מודד מוסמך לרוב משתמש המודד במדים המודדים את הקרינה רק פעמים ספורות בשנייה. ובדרך כלל מוצגת רמת הקרינה הממוצעת.  לעומת זאת מדי הקרינה הביתיים מתאפיינים באלפי מדידות בשנייה וברובם מוצגים שיאי הקרינה כל חצי שנייה. 

כמו כן בעת ביצוע מדידת קרינה על ידי  מודד מוסמך, מעבר לשימוש הנפוץ במדידה זו במדים איטיים המופעלים כך שיבצעו ממוצע של המדידות (מה שמוריד עוד יותר את הרמות הנמדדות) ישנם בעיות נוספות במדידה ותוצאותיה. זאת בעיקר בגלל שימוש בתקנים גבוהים ולא מגנים אשר ביחס אליהם כל מדידה תהיה "תקינה" וכן בעיות נוספות (כמו למשל מספר הנקודת הנמדדות, מודעות המודד לסכנות הקרינה , מדידה של אותות בריבוי תדרים מריבוי מקורות ועוד).

בעת מדידת קרינה בתדר נמוך יכול מודד מוסמך לתת יותר אינפורמציה שימושית. זאת בשל המלצות החשיפה הנמוכות יחסית של המשרד להגנת הסביבה וקצב ההשתנות האיטי של הקרינה בתדרים אלו המאפשר מדידה גם על ידי מדי קרינה איטיים.

בכל מקרה כדי להבין מה באמת נמדד חייבים לראות את הדוח המקורי של המודד או לקחת חלק במדידה. גם אז יש הרבה חופש למודד שיכול להביא לטעויות או לתוצאות לא אינפורמטיביות. ניתוח של דוח זה יביא להבנה מה בוצע ואיך. לכן לא די בלהזמין מודד מוסמך אלא יש גם ללמוד את הדוח שמתקבל.

אם המדידה מבוצעת על ידכם , יש לתעד אותה ברישום התוצאות , תמונות וכל מידע נוסף שיוכל לעזור בהבנת מצב החשיפה. יש לחזור על המדידה שוב ושוב עד אשר מבינים את דפוס הקרינה. כדאי למדוד בשעות השיא של הקרינה. מדידה חוזרת רלוונטית מאוד גם אחרי צמצום חשיפה או מיגון. ראו מדריך מדידת קרינה.

לכן, ההמלצה שלנו היא למדוד קרינה לבד על ידי מד קרינה ביתי מהיר. נמליץ על מדידה על ידי מודד מוסמך רק במקרים של קרינה בתדר נמוך מרשת החשמל. 

 

בתמונה - מדידת קרינה (על ידי מד קרינה ביתי) מראוטר-נתב אלחוטי,
מד קרינה מקצועי אך איטי בדרך כלל לא יראה בכלל את השידור חצי מטר מנקודת הגישה


בתמונה - מדידת קרינה (על ידי מד קרינה ביתי) מטלפון סלולרי בתקן GSM
מד קרינה מקצועי אך איטי בדרך כלל לא יראה בכלל את השידור מהסלולרי

 
בתמונה - מדידת קרינה (על ידי מד קרינה ביתי) ממסך LCD 


בתמונה - מדידת קרינה (על ידי מד קרינה ביתי) מטלפון אלחוטי ביתי בטכנולוגית DECT
מד קרינה מקצועי אך איטי בדרך כלל לא יראה בכלל את השידור מתחנת הבסיס


בתמונה - מדידת קרינה (על ידי מד קרינה ביתי) ממפצל וידאו מקצועי


בתמונה - מדידת קרינה (על ידי מד קרינה ביתי) מרמקולים למחשב עם שנאי פנימי