ידע‏ > ‏

5G דור חמש בסלולר

 

כל על עוד אין הכרה בהשפעות הקרינה הבלתי מייננת, בנזקיה ובנפגעים, 
לא יתכנו תקשורת אלחוטית וסלולרית בטוחות ובריאות!

לוגו תקן דור 5

וזה בדיוק מה שיקרה בדור החמישי: יותר אנטנות סלולריות, יותר ציוד אלחוטי ביתי ותשתיתי יותקן, ייפרס ויימכר בהתאם לתקנים גבוהים ולא מגנים, בתוך ובקרבה יתרה לבתי תושבים, תוך כדי הגדלת החשיפה האישית והסביבתית של הציבור לקרינת רדיו, תת סוג של קרינה בלתי מייננת, שהחשיפה אליה לא בריאה. פריסה זו צפוייה להגדיל משמעותית את מספר הנפגעים מהקרינה.


נקודות מפתח להבנת הדור החמישי בסלולרי

 1. דור חמישי יבוא בנוסף לדור שני, שלישי ורביעי שקיימים ופעילים היום. לא במקום.
 2. דור חמש יאפשר יותר ויותר מכשירי קצה וציוד אלחוטי וסלולרי, לכן ליד יותר אנשים יהיו יותר משדרים. לכן החשיפה לקרינה של רובנו תגדל.
 3. אנחנו לא יודעים מה יפרסו בארץ, ניתן להעריך וניתן להסתכל על מה שקורה בעולם. לכן כרגע אפשר להגיד שקיימים שלושה תרחישים אפשריים:
  א. בארה"ב לא נפרסות אנטנות קטנות או זעירות, אלא אנטנות מוקטנות, בהספקי שידור של בין 5 ל20 WATT RMS, ובכל פינת רחוב ומול בתי מגורים. זהו התרחיש הגרוע ביותר של פריסה אפשרית.
  ב. תרחיש נוסף הוא פריסה של מיליוני אנטנות זעירות בהספקי שידור נמוכים מ0.1W RMS. זה כנראה לא יקרה כי זה יקר מידי לביצוע. הטכנולוגיה עצמה קיימת מהדור השני ונקראת MICRO/PICO/Femto cell .
  ג. תרחיש שלישי הוא עיבוי המערך הקיים באנטנות גדולות וגבוהות הספק ופריסה של אנטנות חדשות במקומות שתהיה בעיית כיסוי (כ600 אנטנות בשלב ראשון).. 
 4. לכן מדובר בהרעה של מצב רע.
 5. מבחינת תדרים:
  א. שידורים בין אנטנה לאנטנה ובין אנטנה לציוד נייח - מעל 20GHZ.
  ב. שידורים בין אנטנות לסלולרים 3500-3600MHZ, 700MHZ.
 6. על המכרז - https://norad4uh.blogspot.com/2019/08/blog-post_31.html
 7. https://norad4uh.blogspot.com/2019/07/blog-post_14.html


מבוא

הדור החמישי (5G) הוא מילת קוד שיווקית למגוון של טכנולוגיות אלחוטיות וסלולריות מהירות יותר הצפויות להגיח אל העולם בשנים הבאות. הדור החמישי בסלולרי צפוי להביא שיפורים במהירות הגלישה, תגובה מהירה של הרשתות הסלולריות והאלחוטיות לכל בקשה, אפשרות לגידול בנפח התעבורה ויאפשר גידול במספר הצרכנים. אבל הסכנה היא כי באין תקן מגן (התקן הנהוג בארץ לחשיפה לקרינה רדיו מבוסס השפעות חום בלבד ולא לוקח בחשבון שום נזק ביולוגי ארוך זמן ולכן מסוכן ולא מגן), באין נוהלי בדיקות מתאימים , כאשר משתמשים במדי קרינה איטיים תוך כדי חישובי ממוצע המכוילים בצורה לא נכונה ((מול אות קבוע), כאשר לא מכירים בנזקים הביולוגים והבריאותיים של חשיפה לקרינת רדיו ברמות נמוכות וכאשר לא מכירים במי שכבר נפגע מקרינה זאת, הסכנה היא כי הפריסה של רשתות וטכנולוגיות דור חמש תביא לעלייה משמעותית בחשיפה של הציבור לקרינת רדיו, הן מאנטנות סלולריות קטנות, אבל לא נמוכות קרינה, שיותקנו מול הבתים, ומעלייה עצומה במספר המוצרים והמכשירים המשדרים בסביבתנו הקרובה.

צפוי שכל המתקנים החדשים יבדקו לפני ואחרי הפריסה וההפעלה. אבל בדיקות אלו יעשו בהתאם לתקן הגבוה והלא מגן, ובשיטות מדידה לא נכונות. לכן צפוי שמתקני שידור אלו, כמו  שקורה כבר היום בהקשר של אנטנות סלולריות, יאושרו לפריסה, לשימוש ולהפעלה משום שהמדידה תראה ערכים נמוכים מהתקן הגבוה והלא מגן. זאת בהתעלמות מהעובדה כי נזקים ביולוגים ובריאותיים מתקיימים בחשיפה לרמות קרינת רדיו נמוכות ב6 סדרי גודל מהתקן הלא מגן (התקן עומד על רמה שבין 1000-400uWm/cm2 בעוד לפי דוח ביואנישיאטיב משנת 2012 השפעות ביולוגיות מתקיימות כבר ברמה של 0.003uWm/cm2). לכן גדולים הסיכויים כי מתקני השידור שיפרסו יקבלו את כל האישורים אבל יקרינו ברמה שתגרום להשפעות ביולוגיות והרעה בחשיפה של הציבור לקרינה. 
יותר מ200 מומחים ומדענים מרחבי העולם חתמו עד עתה על קריאה לעצירה של הפריסה של 5G ברחבי אירופה. באתר העצומה ניתן לקבל מידע מבוסס על השפעות הקרינה ועל הסיבות לקריאה - http://www.5gappeal.eu/
הסכנה(בעיות) בדור החמישי

 1. יותר קרינה סביבתית מיותר אנטנות וציוד התשתית של הרשתות, בקרבה גבוהה יותר לבני האדם.

 2. יותר ציוד אלחוטי וסלולרי משדר ומקרין בסביבתו הקרובה של האדם.

 3. התוצאה עלייה בחשיפה הסביבתית והאישית של הציבור על מישור הזמן והתדר. במכתבי תשובה של משרד התקשורת והמשרד להגנת הסביבה לפעילים ואזרחים שפנו בנוגע לחשש מהפריסה של דור חמש, חוזר ועולה המספר 5uW/cm2 כאילו סומן כיעד סביר של חשיפה סביבתית מבחינת המשרדים. רמה כזו היא אומנן נמוכה מהתקן הלא מגן של (ICNIRP (400-1000uW/cm2 ואפילו מהסף הסביבתי של המשרד להגנת הסביבה המבוסס על התקן של (ICNIRP (40-100uW/cm2, אבל עדיין גבוהה בכמה סדרי גודל מהסף לשינויים ביולוגים שננקב בדוח ביונישיאטיב בשנת 2012 (0.003uW/cm2) וגבוהה מהרמה בה מי שכבר נפגע וסובל מהחשיפות מרגיש הופעת תסמינים אחרי פרק זמן בינוני של כשעה (0.004uW/cm2). אם אכן תתקיים התחזית של חשיפה סביבתית אחידה של 5uW/cm2 אני מעריך שנוכל לראות נזקים בריאותיים בציבור. למעשה ברמה זו צפוי ברוב הציבור יפגע.

 4. תוצאה של העלילה בחשיפה תהיה עלייה במספר הרגישים לקרינה והנפגעים מהקרינה הבלתי מייננת (היום להערכתי כ30% מהציבור כבר מרגישים כאבי ראש בעת שימוש בסלולרי, חום בפנים ונימול בידיים בעת שימוש בסלולרי, כל אלו הם כבר רגישים ברמה קלה. מספרם צפוי לגדול והחומרה של התסמינים צפויה לעלות).

 5. תוצאה נוספת היא הדרה נוספת, סופית וטוטלית של ציבור הרגישים לקרינה מכל מקום בו נעשה שימוש ברשתות סלולריות וציוד אלחוטי. למשל כבישים, מבני ציבור, משרדים, רחובות, שטחים פתוחים, מרכזי קניות ובילוי, בתי חולים ומוסדות בריאות, מוסדות ממשלתיים, שכונות מגורים, ולמעשה כל מקום מרושת, זאת באופן קיצוני יותר מאשר היום.
איך בכל זאת ניתן לפרוס רשתות סלולריות מתקדמות?
קראו - מה הפתרון, ברמה העולמית והלאומית, לקרינה מאנטנות וציוד סלולרי ואלחוטי?


בסרטון - מבוא מקוצר ל5Gהעקרונות בתקשורת דור חמש

 1. מהירות העברת נתונים גבוהה יותר שיאפשר העברת יותר נתונים, קבצים גדולים יותר, יותר מידע בזמן קצר יותר

 2. קיצור זמן התגובה בין שליחה של מידע ובקשות לרשת וקבלתה של תגובה-תשובה (LATENCY)

 3. הגדלת רוחב הפס, כלומר הגדלת היכולת להעביר יותר מידע על הרשתות מבלי שאלו יקרסו

 4. מתן שירות להרבה יותר צרכני רשת בתחום שטח מוגדר תוך כדי הקטנה של גודל התאים הסלולריים.

 5. כל מכשיר חשמלי, אלקטרוני, רכבים, בניינים, תשתיות, תאורה, מכונות, בגדים, ריהוט, ברזים, אסלות, דלתות, חלונות, תריסים, מזגנים, דוד חשמלי, תנורים, בית חכם, רכב חכם, הכל יהיה מחובר לרשת וביחד יצרו את ה"הרשת של הדברים" THE INTERNET OF THINGS או בקיצור הIOT.
חזון האינטרנט של הדברים והדור החמישי - הכל מחובר
בתמונה - חזון האינטרנט של הדברים - הכל מחוברכלים ליישום דור חמש

 1. פריסה רחבה של אנטנות גדולות, מוקטנות(אבל לא נמוכות קרינה - כפי שנראה מהפריסה בארה"ב), קטנות וגם זעירות, מול בתי תושבים, מול מבני ציבור, בצמתים רחובות בתוך הערים ובתוך שכונות מגורים. זאת כדי להביא להקטנת המרחק בין הצרכנים לאנטנות וצמצום גודל התאים הסלולריים וכן לשמור על קשר עין ותקשורת רציפה עם צרכנים בתנועה מהירה (למשל משתמשי סלולר בתוך רכבים או רכבים אוטונומיים). פריסה זו צפויה להוות את רוב העלייה בחשיפה הסביבתית (פסיבית בכפייה 24X7) לקרינת רדיו כתוצאה מפריסה של דור חמש. בהתחלה ישודרגו תקנים קיימים באנטנות דור חמש, לאחר מכן צפויה פריסה צפופה יותר במרכזי ערים, לאחר מכל בכל פינת רחוב, ולאחר מכן על כל עמוד חשמל. ככל שהפריסה של אנטנות אלו תתקדם (בהתאם לצריכה) צפויה פריסה צפופה יותר של אנטנות, בתחילה במרכזי ערים ובסופו של דבר מול כל בית. צפוי שבתחילה ישתמשו באנטנות מוקטנות (ולא נמוכות קרינה) ורק בסוף התהליך באנטנות זעירות. זאת מכיוון שקל ופשוט יותר לפרוס מספר קטן יותר של אנטנות מוקטנות (אבל לא נמוכות קרינה) שהמרחק הטכנולוגי שלהן לאנטנות הרגילות קטן יחסית, מאשר להמר על טכנולוגיות חדשות יותר של כמות עצומה של אנטנות זעירות.

  אנטנה סלולרית מוקטנת אבל לא נמוכת קרינה, על עמוד חשמל

  בתמונה - אנטנות סלולריות כאילו מוקטנות על עמוד חשמל. 
  אנטנות אלו יותר דומות למה שקרוי בארץ "מתקני גישה אלחוטיים".
  הספקי השידור בדרך כלל גבוהים מ5W RMS. 


  אנטנות סלולריות מוקטנות אבל לא נמוכות קרינה מול בתי תושבים
  בתמונה - אנטנה סלולרית כאילו מוקטנת מול בתי תושבים בארה"ב (מקור NEW YOUR TIMES).
  הספקי השידור דומים לאנטנות על תורן(בין 5W ל 20W) והמרחק לבתי מגורים קטן מאוד מה שמביא לעלייה בחשיפה של עוד ועוד אנשים.

  בסרטון בקישור - https://youtu.be/1ctUU9F8Es8 - הסבר של נציג התעשיה על אנטנות 5G שיספקו תקשורת לצרכניים נייחים (בתים) ואשר יותקנו על עמודי חשמל ותאורה.


  אנטנות סלולריות מוקטנות על עמודי חשמל - המחשה

  בתמונה - המחשה של אופציות התקנה של אנטנות סלולריות מוקטנות על עמודי חשמל ותאורה, מתוך האתר- http://committeeof100.net 2. שידור לכל מכשיר מכמה אנטנות ומתקני גישה - מתן שירות למכשיר קצה(למשל סלולרי הוא מכשיר קצה) אחד על ידי כמה וכמה אנטנות, בו זמנית (MIMO).
   גם טכנולוגיה זו מצריכה פריסה צפופה יותר של עוד ועוד אנטנות סלולריות ומתקני גישה או שידור מוקטנים אבל לו דווקא נמוכי קרינה. 
  המחשה של MIMO
  בתמונה - המחשה של MIMO מתוך ויקיפדיה 3. שימוש באנטנות המאפשרות בצורה אלקטרונית הכוונת הקרן מהאנטנה בעיקר אל הצרכן ובכך להביא לחיסכון באנרגיית השידור (phased array antenna) . לטכנולוגיה זו יש עקרונית פוטנציאל להקטנת הקרינה שמי שאינו משתמש בציוד אלחוטי וסלולרי ייחשף אליה, אבל הנושא לא נבדק מעבדתית ולא עמד במבחן המציאות. מה שכן נבדק הוא יתרון בצריכת האנרגיה של האנטנות הללו אבל כאמור לא נבדק במציאות של פריסה רווייה של אנטנות כי הטכנולוגיה אכן תקטין את החשיפה לקרינה.phaze array antenna
  בתמונה - המחשה של אנטנה מסוג Phazze array   מתוך ויקיפדיה 
 4. העמקת והרחבת השימוש במתקני שידור זעירים בתוך מבנים (מיקרוסל - מבוססים קרינת רדיו). מתקני שידור אלו ישדרו כל הזמן אל סביבתם הקרובה. בשל חוסר ההבנה של הרמות הנמוכות בהן נגרמים נזקים של קרינת רדיו בחשיפה כרונית יותקנו מתקנים אלו גם בקרבת בני אדם, כמו שקורה כבר היום בבתי חולים ובנייני משרדים רבים. 

  מיקרוסל דור שלישי בלובי מעליות בבית משרדים בישראל
  בתמונה -  מיקרוסל דור שלישי בלובי מעליות בבית משרדים בישראל


 5. שימוש בסיבים אופטיים כדי להביא תקשורת קווית מהירה אל אנטנות, נקודות גישה אלחוטיות ומתקני :LAST MILE אחרים. בשנים האחרונות פרסו חברות הסלולר וחברות התקשורת הקוויות סיבים אופטיים ברחבי הערים שיאפשרו להם להגיע ליותר מתקני LAST MILE ולתת שירות ליותר צרכנים. למרות שבסיב עצמו אין חשיפה לקרינת רדיו, מהתקני ה LAST MILE תהיה חשיפה במקרה שיהיו מבוססים על טכנולוגיות אלחוטיות

 6. פריסה של אלפי רשתות תקשורת "נקודה לנקודה" מהירות בתדרים גבוהים מעל 20GHz כדי להביא תקשורת אלחוטית-סלולרית מהירה לאנטנות סלולריות, מתקני גישה אלחוטיים, מתקני LAST MILE, תשתיות של עיר חכמה, בנייני משרדים, רמזורים, מצלמות אבטחה, ועוד מבנים ותשתיות פרטיות של גופים ממשלתיים-מוניציפליים-עסקיים-פרטיים. רשתות אלו אינם חדשות וקיימות כבר בשימוש מספר שנים, אך בדור החמישי השימוש בהן צפוי להיות מאוד גדול. הן מתבססות על שימוש באנטנות קטנות כיווניות על עמודים, בניינים, תרנים, רמזורים, עמודי תאורה ועוד. אנטנות כיווניות אלו יאפשרו שידור מנקודה לנקודה במהירות גבוהה מאוד ובתדרים גבוהים. פריסה זו תהיה בדרך כלל "מעל הראשים", למרות שכנראה יהיו גם מקרים בהם אנטנות אלו יהיו מכוונות לאזורים בהם יש אנשים. למשל התקנה של אנטנה כזו בחלון של בניין משרדים כאשר אחריה יש עמדות ישיבה של בני אדם (ראיתי את זה כבר קורה). דוגמה נוספת היא התקנה על עמוד ברחוב, כאשר כמה מטרים מאחוריו יש מבנה מגורים או משדרים עם חלונות שמאחוריהם ישנם אנשים. 


  אנטנות נקודה לנקודה על גג בניין

  בתמונה - אנטנות נקודה לנקודה על גג בניין, מקור ויקיפדיה 
הטכנולוגיות בהן יעשו שימוש בדור החמש הן, במקביל:

 1. שימוש בקרינת רדיו בתדרים מתחת ל6GHz (הוגדר בהתחלה סביב 3.5GHz, בארץ אפשר שיתקיים בתדרים הסלולר הקיימים סביב 700MHz) לתקשורת בין האנטנות לצרכני הרשת(למשל הטלפונים הסלולריים).

 2. שימוש בקרינת רדיו בגלים מילימטרים (מעל 20GHz ) כדי להעביר תקשורת בין נקודות נייחות (למשל מאנטנה לאנטנה, או ממוקד שידור של עיר חכמה ורמזורים או נקודות הפצה אחרות של הרשת), שידור בגלי אינפרה אדום (גם מנקודה לנקודה וגם לצרכנים באזורים תחומים), שימוש בסיבים אופטיים עד לאנטנות והתקני שידור LAST MILE.

 3. אפשרי שימוש במידה מוגבלת של שידור בתדרים גבוהים מעל 20GHz גם אל התקנים ניידים. 

 4. אפשרי שימוש בטכנולוגיות מבוססות IR - אינפרה אדום, כדי להעביר תקשורת אלחוטיות מבוסס אינפרא אדום בתוך חללים מוגדרים וסגורים, למשל משרד.

 5. שימוש גדול יותר בטכנולוגיות SMART MASH בה כל מכשיר קצה הוא גם "מגביר טווח", מקבל תקשורות אלחוטיות של ציוד אחר ומשדר אותן הלאה. השימוש בטכנולוגיות אלו עלול וצפוי להגדיל את החשיפה על ציר הזמן (יותר שידורים בפרק זמן) מציוד אלחוטי ביתי, מקצועי, תעשייתי וציבורי.

 6. שימוש בטכנולוגיות לשידור מבוסס קרינת רדיו בין מוצרים, צרכנים ותשתית כדוגמת ZIGBEE, BLUETOOTH 5 , Z-WAVE ונוספים.הדור החמישי יהווה תשתית ל:


רשתות סלולר 5G

רשתות סלולריות ואלחוטיות לציוד נייד ונייח (גם לבתים = מיותר) מהירות יותר שיאפשרו תקשורת מהירה יותר ויאפשרו הגדלת התלות בשירותים סלולריים ואלחוטיים, לפעמים על חשבון הטכנולוגיות החוטיות. הצגת הדור החמישי תזרז את נטישת הטכנולוגיות החוטיות הבטוחות לטובת רשתות טכנולוגיות סלולריות ואלחוטיות. חיבור בתים לרשתות אלחוטיות יאפשרו לחברות הסלולר לנגוס ברווחים של חברות הרשת החוטיות ויהוו אלטרנטיבה תחרותית. אבל מצד שני הדבר יגביר את התעבורה ברשתות הסלולריות-אלחוטיות ויביא להגדלה נוספת של הקרינה הסביבתית. 

IOT

האינטרנט של הדברים, בקיצור ה IOT, הוא חזון (שמתממש כבר עכשיו) שבו כל מכשיר, קטן כגדול, מחובר לרשת האינטרנט העולמית, או תת רשת לשימוש מוגבל ומוגדר.
המשמעות בגדול היא הרבה יותר מקורות קרינה פרוסים ומשדרים במרחב שלנו. כאמור חזון ה IOT מתממש כבר עכשיו ברחבי העולם וגם ברחבי ישראל.
למשל במישור העירוני חזון ה IOT הוא "העיר החכמה", עם אלפי מצלמות, סנסורים, גלאים, מדים, מוני חשמל, מוני מים ומוני גז, שליטה מרחוק על מערכות בקרה ועוד.
במישור הביתי הIOT הוא הבית החכם האלחוטי. חיבור של כל מכשירי החשמל לרשת הסלולרית או האלחוטית, התקנת מצלמות וציוד קצה נוסף שיהיה אלחוטי או סלולרי.
במישור של ציוד סלולרי זה אומר הרבה יותר ציוד מחובר וניזון מרשתות הסלולר ופחות מרשתות חוטיות. בין השאר זה אומר סלולרי מהיר יותר ומודמים סלולאריים שיהיו משולבים בכל מיני מכשירים שבעבר לא היה להם חיבור לרשת כמו למשל מקררים, תנורי בישול, דודי חימום למים, ברזים ועוד.
במישור של תחבורה זה אומר רכבים חכמים ואוטונומיים המחוברים לענן (לאינטרנט) מעלים אליו מידע לעיבוד ומורידים ממנו מידע שיסיע בנהיגה האוטונומית של הרכב.
במישור של תעשייה זה אומר הרבה יותר סנסורים בכל מקום ברחבי המפעל, ציוד תעשייתי שיבוקר מרחוק ויהיה אפשרי לפקד עליו מרחוק.
במישור האישי זה אומר עשרות מכשירים משדרים על ובצמוד לכל בין אדם, כולל אביזרים רפואיים על העור ומתחת לעור
במישור של התשתית, וכדי לקיים את כל זה צריך הרבה יותר משדרים בשיטות שונות. אחת מהשיטות תהיה , בדומה למה שקים היום, רשתות מבוססות אנטנות סלולריות. שיטה נוספות היא תקשורת בתקן WIFI מתקדם ומהיר יותר ממה שיש היום (חשיפה נוספת לקרינת רדיו). שיטה אחרת שצפויה היא חיבוריות על ידי שימוש באור, מה שמכונה LIFI. כדי להגשים את הרשתות הסלולרית שיתאימו לIOT יהיה צורך בהרבה יותר אנטנות, חלקן קטנות יותר (אבל לא בטוח שנמוכות קרינה, זאת משום שאין תקן חשיפה שבאמת מבטיח שהן יהיו בטוחות ובגלל שגם בסמוך למקור קרינה "חלש יותר" יש רמות גבוהות של קרינה רדיו מעל הרמות הגורמות השפעות ונזקים ביולוגים) כך שהכיסוי הסלולרי בפס רחב יהיה בכל פינה ובכל בית (וגם בתוך הבית).
הIOT יביא לגידול עצום במספר "צרכני הרשת" ועם הגידול הזה יגיע גם גידול בחשיפה האישית לקרינה בסביבה הביתית והמשרדית. כלומר מוצרים ומכשירים שיהיו מחוברים לרשת ויצרכו תעבורה ישדרו ויקרינו, בצמוד למשתמשים ובכך יגדילו את החשיפה שלהם לקרינת רדיו. הגידול הזה בצרכנים, יצריך בשלב מסוים שיפור בתשתיות הסלולריות והגדלתה. הדור החמישי בסלולרי, בצד פריסה של ריבוי אנטנות , שיפורים אחרים וטכנולוגיות אחרות (כמו למשל LIFI), צפוי לספק את הדרישה הזו ליותר תעבורה ליותר מוצרים וציוד המחובר לרשתות. כאמור הגידול העצום בצרכני הרשת צפוי להביא לגידול בחשיפה לקרינת רדיו, שיביא בתורו לגידול במספר הנפגעים והחמרה במצבם וביכולת תפקודם.


ערים חכמות

ערים חכמות הוא חזון בו כל התשתיות העירוניות מחוברות לרשת האינטרנט, בדרך כלל בחיבור אלחוטי, מה שמאפשר שליטה ובקרה טובה יותר. בין השאר יחוברו בניינים ואתרים של העיריה לרשת אינטרנט פרטית של העיריה, בתי הספר יחוברו לרשת פרטית של העיריה, רמזורים, עמודי תאורה, חניונים, תחנות אוטובוס, שלטים, צי הרכבים, פחי אשפה, מערכות אספקת המים והביוב, מערכות בקרת תנועה בכבישים, מצלמות אבטחה, מרכזי שליטה ובקרה, ציוד ותשתיות נוספות.
הרשתות יהיו בבעלות של העיריות ותגדל התלות של העירייה בספקי תשתית תקשורת ושירותים בתחום. רפואה חכמה 

צפוי גידול משמעותי בציוד רפואי לביש ומושתל מבוסס שידור בקרינת רדיו.
מה קורה בארה"ב ובעולם

כרגע (2019 מאי) נפרסות בארה"ב אלפי אנטנות סלולריות מוקטנות אבל לא נמוכות קרינה, בצמוד לבתי מגורים. תושבים מתלוננים על הופעת תסמינים בריאותיים לאחר התקנה של אנטנות אלו מול ביתם נענים כי "אין השפעות בריאותיות לקרינה". האנטנות המוקטנות אבל לא נמוכות הקרינה מותקנות בחסות חוקים בארה"ב המונעים מהאזרחים והראשוניות המקומיות התנגדות להתקנה של אנטנות סלולריות מסיבה בריאותית (המנדט בנושא נמצא החל מ1996 רק בידי ה FCC וה FDA שעובדים לפי הנחת היסוד השגויה כי הקרינה אינה מזיקה ברמות שלא מחממות. במקביל נעשים מאמצים על ידי ארגונים מקומיים, רופאים ופעילים למנוע את הפיסה של 5G במדינות בארה"ב, או לפחות לעכב. מצד שני פועלת התעשייה, דרך רשת של שתדלנים, לקונן חוקים במדינות השונות שיאפשרו פריסה של רשתות ואנטנות 5G ללא כל מעצורים , לא פולטים, תכנוניים ולא אזרחיים. 


מה קורה בישראל

כרגע (מאי 2019) לא החלה הפריסה של רשתות דור חמש בישראל.
כן החלה בצורה מצומצמת פריסה של טכנולוגיות גלים מילימטרים במסגרת פרויקטים של ערים חכמות.
מכיוון שהתקנים בישראל גם הם מבוססים רק על אפקט חימום של הקרינה ולא על שום אפקט ביולוגי או בריאותי, לא מן הנמנע שהפריסה תתבצע בצמוד לבתי תושבים ותביא לפגיעה בריאותית נוספת. תמונות של אנטנות דור חמש או בהתאם לחזון דור חמש (5G) מהעולםאנטנה 5G על עמוד בשכונת מגורים

בתמונה - אנטנה על עמוד חשמל בתוך שכונת מגורים מתוך האתר - www.howtogeek.com


אנטנה סלולרית 5G בקרן רחוב

בתמונה - אנטנה על עמוד חשמל בקרן רחוב , מתוך האתר 


אנטנה סלולרית על עמוד תאורה

בתמונה - אנטנת סלולר מוקטנות (אבל לא נמוכת קרינה) על עמוד תאורה, מתוך האתר circa.brightspotcdn.com
אנטנה סלולרית על עמוד תאורה

בתמונה - אנטנת סלולר מוקטנות (אבל לא נמוכת קרינה) על עמוד תאורה, מתוך האתר circa.brightspotcdn.comאנטנה סלולרית על עמוד תאורה

בתמונה - אנטנה סלולרית על עמוד תאורה מתוך האתר - www.govtech.com 


אנטנה סלולרית בעמוד תאורה , סרטוט ותמונה

בתמונה (ושרטוט) - אנטנה סלולרית על עמוד תאורה בשכונת מגורים, מתוך האתר - bloximages.newyork1.vip.townnews.com


אנטנה סלולרית בלב שכונת מגורים

בתמונה  - אנטנה סלולרית מול בתי תושבים, מתוך האתר - www.ecori.org


אנטנה מוקטנת מול בתי תושבים
בתמונה - אנטנה מוקטנת, אבל לא נמוכת קרינה, מול בתי תושבים  


אנטנה מוקטנת מול בתי תושבים

בתמונה - אנטנה מוקטנת, אבל לא נמוכת קרינה, מול בתי תושבים  סרטונים על 5G

לפניכם מגוון סרטונים בנושא הפריסה של 5G בארה"ב ובארץ

שימועים במדינות בארה"ב:


התנגדויות של מדענים ונציגי ציבור, לפריסה מהירה של 5G, בשימוע במישיגן ארה"ב 


מדענים בשימוע במחוז הפדראלי של וושינגטון על 5G תושבים מתנגדים לחוק שיאפשר פריסה חסרת התנגדות של דור 5 במחוז מונטגומרי, ארה"ב.


שימוע בסנטה-רוזה, ארה"ב - https://youtu.be/je5JYITfM6kנפגעים בארה"ב:


אנטנה מול בתי תושבים בוויסקונסין ארה"ב
אמא מדברת על אנטנה שהותקנה מול ביתה 


כתבה על נפגעים מאנטנות סלולריות מוקטנות מול ביתם ברשת ABC


מדענים מדברים על 5Gד"ר מרטין פל מדבר על הסכנות בחשיפה לקרינת רדיו בדגש לפריסת 5G
https://youtu.be/kBsUWbUB6PE


ד"ר שרון גולדברג על השפעות בריאותיות של קרינת רדיו ו5G בשימוע בסנט של מישיגן


ד"ר אנג'י קולבאק על השפעות בל קרינת רדיו בדגש על 5G בשימוע בסנט של מישגן

פרופ' פול בן ישי על השפעת קרינת רדיו בתדרים סביב 90GHz (גלים מילימטרים) על בלוטות הזעה בעור

כתבות טלוויזיה מארה"ב


כתבה של CBS המביאה את שני הצדדים. מצד אחד תושבים שמול ביתם יותקנו אנטנות סלולריות ומצד שני התעשיה המתלהבת 
https://youtu.be/57hHyGHffmU
תושבים מודאגים מפריסה של אנטנות סלולריות מול בתיהם אל מול מחוקקים שעובדים כדי לזרז את הפריסה ולבטל את האפשרות של רשויות ותושבים להתנגד לה.
https://youtu.be/61h_vuBujw0


תושבים ופעילים נגד הפריסה של 5G בגטיסברג, ארה"ב

מחאות בעולם נגד פריסה של 5Gמחאות נגד פריסת דור חמש מרחבי העולם
https://www.facebook.com/EHTrust/videos/310756026265465/
מחאה נגד פריסה של אנטנות דור חמש בסלולר 5G
בתמונה - מחאה של תושבים באי WIGHT בדרום אנגליה נגד פריסה של אנטנות דור חמש
https://www.countypress.co.uk/news/17558121.protesters-gather-to-campaign-against-5g-technology-on-the-isle-of-wight/?fbclid=IwAR3vvrIoFrIQS9k9wsu_icFGLRePmeW6NNfUEnzxC-Nyc6mAAuSNBr8_F2I


סרטון מחאה מסוגוביה על פריסה של דור חמש בסלולר 

כתבות טלוויזיה מישראל


כתבה בערוץ 10, תוכנית המגזין, פינת המצח - "לא יודעים מה ההשלכות": הסכנה הבריאותית במהפכת הסלולר שבפתח - 06/10/2018
קישור - http://10tv.nana10.co.il/Article/?ArticleID=1305871ישיבות וועדות בכנסת בישראל:


ישיבת וועדת המדע והטכנולוגיה 20/11/2018 - דיון בנושא פריסה לא זהירה של טכנולוגיות דור החמישי
https://youtu.be/sV5s_73y8eg
דברי היושב ראש - אורי מקלב 00:00
ח"כ יעל כהן פארן - 04:14
עדית אהרון - 12:30
איתמר ווגנר 27:30
ד"ר יעל שטיין 32:50
פרופ' פול בן ישי 1:14:25
עמיר בורנשטיין 1:32:09
שי דן און 1:52:20
בת ציון שלומי 1:56:21מקומות בעולם שעצרו (זמנית) את הפריסה של דור חמש בסלולרי 

מרחבי העולם התחילו להתקבל החלטות או קריאות של נבחרי ציבור וראשי ערים , מחוזות ומדינות, לעצור את הפריסה על שיתבררו ההשפעות הבריאותיות של פריסת הדור החמישי. העצירה היא זמנית עד לבירור עובדות מדעיות בנושא. 
צפוי שהלחץ של התעשיה יגרום בסופו של דבר לחידוש הפריסה.

פרוטלנד, ארה"ב - ראש והעיר ונבחרי ציבור קוראים לעצור את הפריסה של תשתית דור חמש - 
https://prepforthat.com/portland-blocking-5g-networks-over-health-risks/?fbclid=IwAR0PdBBzx44KR9tpGufxoYNp4WS-FlOq_V3WX2rtBpedyfquix8tCx1RZiwבריסל, בלגיה - תוכניות לפילוט בעיר נדחה בעקבות חששות מהשפעות בריאותיות - 
http://www.brusselstimes.com/brussels/14753/radiation-concerns-halt-brussels-5g-for-now
ההחלטה התקבלה לאחר שחברות התקשורת דרשו שינוי של התקן כדי לפרוס דור חמש.
השרה להגנת הסביבה הגיבה באומרה שהיא לא יכול לברך טכנולוגיה חדשה כזו אם התקנים שנועדו להגן על הציבור לא מכובדים. 
"I cannot welcome such technology if the radiation standards, which must protect the citizen, are not respected, 5G or not," Environment minister Céline Fremault (CDH) told Bruzz. "The people of Brussels are not guinea pigs whose health I can sell at a profit. We cannot leave anything to doubt," she added.תוכן

 1. 1 נקודות מפתח להבנת הדור החמישי בסלולרי
 2. 2 מבוא
 3. 3 הדור החמישי (5G) הוא מילת קוד שיווקית למגוון של טכנולוגיות אלחוטיות וסלולריות מהירות יותר הצפויות להגיח אל העולם בשנים הבאות. הדור החמישי בסלולרי צפוי להביא שיפורים במהירות הגלישה, תגובה מהירה של הרשתות הסלולריות והאלחוטיות לכל בקשה, אפשרות לגידול בנפח התעבורה ויאפשר גידול במספר הצרכנים. אבל הסכנה היא כי באין תקן מגן (התקן הנהוג בארץ לחשיפה לקרינה רדיו מבוסס השפעות חום בלבד ולא לוקח בחשבון שום נזק ביולוגי ארוך זמן ולכן מסוכן ולא מגן), באין נוהלי בדיקות מתאימים , כאשר משתמשים במדי קרינה איטיים תוך כדי חישובי ממוצע המכוילים בצורה לא נכונה ((מול אות קבוע), כאשר לא מכירים בנזקים הביולוגים והבריאותיים של חשיפה לקרינת רדיו ברמות נמוכות וכאשר לא מכירים במי שכבר נפגע מקרינה זאת, הסכנה היא כי הפריסה של רשתות וטכנולוגיות דור חמש תביא לעלייה משמעותית בחשיפה של הציבור לקרינת רדיו, הן מאנטנות סלולריות קטנות, אבל לא נמוכות קרינה, שיותקנו מול הבתים, ומעלייה עצומה במספר המוצרים והמכשירים המשדרים בסביבתנו הקרובה.
 4. 4 הסכנה(בעיות) בדור החמישי
 5. 5 העקרונות בתקשורת דור חמש
 6. 6 כלים ליישום דור חמש
 7. 7 הטכנולוגיות בהן יעשו שימוש בדור החמש הן, במקביל:
 8. 8 הדור החמישי יהווה תשתית ל:
  1. 8.1 רשתות סלולר 5G
  2. 8.2 IOT
  3. 8.3 ערים חכמות
  4. 8.4 רפואה חכמה 
 9. 9 מה קורה בארה"ב ובעולם
 10. 10 מה קורה בישראל
 11. 11 תמונות של אנטנות דור חמש או בהתאם לחזון דור חמש (5G) מהעולם
 12. 12 סרטונים על 5G
 13. 13 שימועים במדינות בארה"ב:
 14. 14 נפגעים בארה"ב:
 15. 15 מדענים מדברים על 5G
 16. 16 כתבות טלוויזיה מארה"ב
 17. 17 מחאות בעולם נגד פריסה של 5G
 18. 18 כתבות טלוויזיה מישראל
 19. 19 ישיבות וועדות בכנסת בישראל:
 20. 20 מקומות בעולם שעצרו (זמנית) את הפריסה של דור חמש בסלולרי