ידע‏ > ‏

בעיות חשמל הגורמות לקרינהבעיות חשמל הגורמות לעלייה ברמות השדה המגנטי בבית

להלן מספר בעיות חשמליות, הנגרמות בדרך כלל בגלל תחזוקה לא נכונה של רשת החשמל במבנה, ויכולות לגרום לרמות גבוהות של שדה מגנטי במבנה. 

"גנבת אפס או פאזה"

במהלך השנים, לאחר תיקונים חוזרים ונשנים של חיבורים במערכת החשמל, קורה שאחד מהחוטים, הפאזה או האפס, מתקצרים יתר על המידה וכבר אי אפשר לחברם. הטיפול הנכון הוא להריץ מחדש מהלוח אל החיבור או הצרכן חוט חדש במקום זה שקוצר יתר על המידה. לפעמים החשמלאי "יגנוב" אפס או פאזה, כלומר יחבר חוט קצר יותר אל מעגל אחר במקום להעביר חוט חדש. השינוי הזה יכול ליצור מצב בו השדה המגנטי הנוצר סביב הפאזה לא מבוטל על ידי האפס (כי הוא לא צמוד אליו יותר אלא הולך במסלול אחר). במצב זה השדה המגנטי סביב האפס והפאזה ולא ירסנו אחד את השני ורמות השדה המגנטי יעלו מאוד בסביבתם.

התיקון במקרה כזה הוא פשוט. לאחר זיהוי המעגל הבעייתי יש להריץ את החוטים הקצרים מחדש כך שכל מעגל יתחיל בלוח ויגמר בצרכן ושחוטי הפאזה והאפס יסללו אחד ליד השני. הביצוע צריך להתבצע על ידי חשמלאי מוסמך.


החלפת אפס באדמה

כבר נתקלתי בכמה מקרים בהם חובר חוט האדמה במקום חוט האפס ומשום מה לא קפץ מפסק הפחת. מה שכן קרה היה שסביב חוט האדמה האדמה נוצר שדה מגנטי גדול. בעיקרון גם סביב הפאזה ייווצר שדה גדול. הדבר אפשרי לרוב כאשר חוט האדמה אינו צמוד לחוט הפאזה ועובר במסלול אחר. 

התיקון במקרה הזה, לאחר איתור המעגל הבעייתי (עם מד קרינה), יהיה החלפה בחזרה של האפס והאדמה, על ידי חשמלאי מוסמך.בעיית חיבור אפס ראשי לאדמה בבתים פרטיים, קוטגים ודו משפחתיים.

בבתים קרקע רבים ישנה בעיה של חיבור האפס החשמלי הראשי לשלד הבניין בנוסף לחיבור הארקה. חיבור כז מביא לזרם העובר מהאפס החשמלי לשלד הבניין או לקוי הארקה. יווצר שדה מגנטי מוגבר בכל מקום בו הארקה מתחברת , אפשרי שגם על שלד הבית (מה שלא אמור להיות). ניתן לתקן בעיה זו על ידי חשמלאי מוסמך מומחה ומול חברת החשמל זאת בליווי מדידות קרינה.
אנא צרו קשר להמלצה על מודד קרינה מוסמך וחשמלאי בודק שיוכל לבצע את העבודה.

חיבור אפס ראשי לפס החיבור לאדמה
בתמונה - חיבור אפס (כבל כחול) לפס האדמה בבית דו משפחתי

בעיית לולאת אדמה בבתים פרטיים, קוטגים ודו משפחתיים.

בבתים רבים, בעיקר בתי קרקע מחברים את הארקה גם לצינור המים, גם לשלד הבניין וגם להארקה של חברת החשמל . בכך יוצר רשת הארקה בין קבוצות בתים בשכונה. באופן תאורתי מי שיש לו את הארקה הטובה ביותר לשלד ימצא עצמו "מקבל" את זרמי הארקה של אחרים. התוצאה יכולה להיות קשה במיוחד אם חיברו גם אפסים לרשת הזו. הדבר יכול לגרום לזרימה של זרם חשמלי מבתים ברחוב על פני כבל האדמה (הארקה) לתוך שלד הבניין שלכם ולגרום בכך לשדה מגנטי חזק בתוך הבית. ניתן לתקן בעיה זו על ידי חשמלאי מוסמך מומחה ומול חברת החשמל זאת בליווי מדידות קרינה.
אנא צרו קשר להמלצה על מודד קרינה מוסמך וחשמלאי בודק שיוכל לבצע את העבודה.
חוסר איזון בפאזות 

היום נהוג להתקין בבתים חדשים, או לשדרג בבתים ישנים יותר, מערכת חשמל תלת פאזית. במערכת זו יש הספקת חשמל ללוח החשמל בשלושה מעגלים נפרדים , שלוש פאזות R S ו T. לפעמים (בדרך כלל) נוצר מצב כי הזרם באחת מהפאזות (בדרך כלל R) הוא גבוהה יותר מהזרם ב S ו T. ואז נוצר שדה מגנטי חזק יותר על הכבל המוליך חשמל אל הבית. הבעיה הזו יכולה לגרום גם לשדה מגנטי על כבלי החשמל של חברת החשמל ברחוב, זאת כאמור במקרה של חוסר איזון בזרם בין הפאזות. האחריות לתיקון של בעיה כזו היא על כל לקוח בנפרד והתיקון נעשה על ידי חשמלאי שימדוד את הזרמים בכל מעגל חשמלי ובכל פאזה בארון החשמל ויעביר מעגלים מהפאזה המועמסת לפאזות הפחות מועמסות. יש לבדוק את עומס הזרם בכל מיני מתארי שימוש כדי לתת מענה לכמה שיותר אפשרויות של צריכת חשמל בבית.

אם הבעיה מתקיימת בכבל החשמל ברחוב, לפני מעבר במונה החשמל, אפשרי שחברת החשמל תוכל לאזן בעצמה בין הפאזות, אבל בצורה מוגבלת יחסית. ההתנהלות מול חברת החשמל בנושא זה עלולה לקחת שנים. הם יביאו מודדים מטעמם ויתענו כל העת ש"הכל בסדר", אבל בסופו של דבר אם הם יצמאו בעיה הם יתקנו. ניתן גם לבקש מהמשרד להגנת הסביבה להתערב. בחלק מהמקרים הם עוזרים. במקרה כזה רצוי שיהיה לכם מומחה (מודד מוסמך או חשמלי שמבין בנושא) כדי שילווה אתכם. אפשרי גם לבד אבל צריך להיות עיקשים מאוד ולהתמיד במכתבים ובקשות חוזרות ונשנות.כניסת זרמים טועים דרך צינור המים

לכאורה מה הקשר בין צינור המים לקרינה? העניין הוא כי בדרך כלל אחד מחיבורי הארקה בכל בית מחובר גם או רק לצינור המים שמשמש כמוביל של זרמי הארקה לאדמה עצמה. ברגע שיותר מבית אחד מחובר בשיטה זו, נוצרת רשת הארקה שכונתית. אפשרי שדרך צינור המים המתכתי שלכם מגיעים זרמים תועים מהשכנים ויוצרים בנקודות מסוימות שדה מגנטי גבוה.
הזיהוי של הבעיה הוא עלי ידי בדיקות קרינה ומציאת רמות גבוהות יותר מהרקע בסביבת או בצמוד לצינורות המים.
הפתרון , שצריך להיות מבוצע על ידי חשמלי מוסמך ובתאום מול חברת חשמל ולאחר התקנת הארקה בטיחותית אחרת, הוא ניתוק חשמלי של מערכת צינורות המים שלכם מהקשר החשמלי לצינורות המים השכונתיים על ידי התקנת קטע מצינור גומי בכניסת המים לביתכם, אחרי שעון המים.