מבוא לקרינה בלתי מייננתסרטון - מבוא לקרינה: סוגי קרינה, מקורות קרינה, צמצום חשיפה, מדידה ומיגון


מקורות קרינה בתדר גבוה, תקנים, מחקרים ואתהאנחנו מוקפים קרינה

קרינה אלקטרומגנטית בלתי טבעית נמצאת סביבנו כל הזמן. אנחנו נחשפים לה בבית, בעבודה, בדרכים ובחיק הטבע. כדי לראות את אותה קרינה אנו צרכים להיעזר במדי קרינה. הזרם המרכזי במדע עדיין מנסה להבין ולהגדיר את ההשפעות הבריאותיות של חשיפה לקרינה, האם ואיך חשיפה אליה גורמת לנזקים לבריאות האדם. בד בבד הולכים ונאספים עדויות ומחקרים, ומתרבים החוקרים שטוענים כי יש לחשיפה לקרינה השפעות בריאותיות מידיות וארוכות טווח. ככל שהטכנולוגיות האלחוטיות והחשמליות הולכות ונהיות נפוצות יותר ויותר מצב בריאותי חדש הופך להיות נפוץ גם הוא, מדובר על רגישות לקרינה או "אי סבילות לקרינה". רגישים לקרינה מפתחים מגוון רחב של תסמינים ובעיות בריאותיות סמוך וברגע החשיפה שלהם לקרינה.

 

מקורות קרינה

בעולמנו היום אנו משתמשים בטכנולוגיות ובמכשירים רבים, שבפעולה רגילה פולטים קרינה אלקטרומגנטית מסוגים שונים ובתדרים שונים. מכשירי חשמל ביתיים, כבלי מתח, כבלי רשת של חברת חשמל, מוני גז-מים וחשמל אלחוטיים, מחשבים, מסכים, ראוטרים אלחוטיים, טלפונים אלחוטים, טלפונים סלולריים, אביזרים לטלפונים סלולריים, מודמים סלולריים, אנטנות סלולרייות, אנטנות טלוויזיה ורדיו, מכ"ם צבאי ואזרחי, סוגים שונים של מתקני תקשורת, ציוד ונשק צבאי ועוד מקורות קרינה רבים אחרים - כולם פולטים קרינה בלתי מייננת (אלקטרומגנטית) כחלק מאופן פעולתם התקין. כיום הקרינה מקיפה אותנו כמעט בכל מקום ובכל זמן, בבית, בעבודה, באוטו, ואף בחיק הטבע.

 

גילוי ומדידת קרינה

לקרינה אלקטרומגנטית אין ריח, אין צבע, אין טעם ובדרך כלל לא ניתן להרגיש בקיומה עד שזה מאוחר מידי (בחשיפה לרמות קרינה למשך הרבה זמן חלק מהאנשים יהפכו לרגישים לקרינה). רוב האנשים לא מרגישים דבר כאשר הם נחשפים לקרינה אלקטרומגנטית באופן מידי. לעומת זאת אנשים הרגישים לקרינה יכולים להרגיש בקיומה לאחר פרק זמן קצר של חשיפה. כדי לדעת ולהבין כי אתה נחשף לקרינה רוב האנשים צריכים להיעזר במכשירי מדידה וגילוי מתאימים.

 

מה יש למדע להגיד?

הזרם המרכזי במדע רק מתחיל, בשנים האחרונות, להבין את הבעייתיות והסכנה שבחשיפה לקרינה אלקטרומגנטית ושחשיפה לרמות קרינה נמוכות מאוד, הרבה יותר נמוכות מהתקנים ה"מחמירים" שנקבעו לפני עשרות שנים, יכולה לגרום לנזקים בריאותיים, תחלואה עודפת, ולפעמים אפילו יכולות להוביל למחלת הסרטן, כאשר החשיפה היא כרונית ולאורך זמן. למשל, התקן הבטיחותי לחשיפה לקרינה אלקטרומגנטית בתדרים נמוכים (מקווי מתח גבוה למשל) היה במשך שנים 1000 מיליגאוס. רק לאחרונה הזרם המרכזי במדע נוכח לדעת כי גם חשיפה לרמות נמוכות של 2 מיליגאוס (רמה נמוכה פי חמש מאות מהתקן ה"מחמיר") לאורך זמן, מגדילות את הסיכון לסרטן דם אצל ילדים. היום כבר ברור לכל הזרמים במדע ולגופים הרגולטיביים בעולם שהתקן הבטיחותי הישן לקרינה אלקטרומגנטית בתדר נמוך היה טעות עליה שילמו אנשים בחייהם. בכל הקשור לקרינה בתדר גבוה (RF, סלולרי, אלחוטי, רדיו וטלוויזיה) התקן הוא עדיין גבוה מאוד ולוקח בחשבון רק נזק לגוף חי כתוצאה מחימום רקמות. נראה איפוא, כי הזרם המרכזי במדע והגופים הרגולטיבים טוענים כי בכל הקשור לקרינה בתדר גבוה, מה שלא "מבשל אותך - לא מזיק לך". תקני הבטיחות של היום, בכל הקשור בקרינה אלקטרומגנטית בתדר גבוה, לוקחים בחשבון רק נזק ברור ומידי, ושוללים כל נזק לאורך זמן לגוף ולתאים בו, וזאת למרות שיש נזקים ושינויים נוספים בתפקוד הגוף בחשיפה לקרינה כבר ברמות נמוכות מאוד. 

ככל שהשנים חולפות, מתרבות העדויות, המחקרים, המאמרים וההוכחות כי הזרם המרכזי במדע טעה בהערכת הסיכונים מחשיפה לקרינה אלקטרומגנטית גם בתדרים גבוהים. דוגמה לכך הוא מחקר האינטרפון שחקר את הקשר בין שימוש בסלולרי והופעת סוגים שונים של סרטן. המחקר מומן בחלקו על ידי האיחוד האירופאי ובחלקו על ידי תעשיית הסלולר והוא נחשב למחקר של הזרם המרכזי במדע. המחקר הראה עלייה בסיכון לשני סוגים של סרטני מוח, באנשים שדיברו בסלולרי יותר מ-27 דקות ביום למשך עשר שנים. המחקר היה רצוף שגיאות וכשלים, שיש האומרים כי הושמו שם בכוונה, ושרוב הדעות מסכימות כי השגיאות הללו הביאו לשחיקה בתוצאות המחקר כך שהסיכון שעליו מצביע המחקר הוא נמוך מהסיכון במציאות. דוגמא לכך היא העובדה שבחלק מקבוצות המשתמשים (חלוקה לפי זמן שימוש מצטבר, כלומר דקות שיחה בסלולרי על פני 10 שנים) התוצאות הראו כי שימוש בסלולרי מחסן את המשתמש מסוגים מסוימים של סרטן, כלומר משתמשים בסלולרי חלו פחות מקבוצת הביקורת שלא השתמשו, דבר שהוא אינו הגיוני ואינו אפשרי. נספח מספר 2 של המחקר מנסה לתקן טעות זאת ותוצאותיו מראות על סיכונים גבוהים יותר מהתוצאות שהתפרסמו בגוף המחקר. מחקר האינטרפון הוא רק דוגמא אחת למחקר שנוהל על ידי הזרם המרכזי במדע, אשר מבעד לערפל הנתונים מתחילה להתברר התמונה המלאה. לדעתי, ככל שהשנים יעברו, יתרבו המחקרים מהזרם המרכזי שיראו את האמת לגבי ההשפעות הבריאותיות של הקרינה האלקטרומגנטית הנגרמות בעוצמות מאוד נמוכות ושיוכיחו, מעל לכל ספק, כי חשיפה לקרינה אלקטרומגנטית איננה בריאה ויש להימנע ממנה, ככל האפשר.

לעומת זאת, מחקרים שנוהלו על ידי חוקרים וגופי מחקר עצמאיים (כאלה שלא מקבלים מימון מחברות הסלולר והתעשיה) מכל העולם טוענים כבר שנים כי חשיפה לקרינה אלקטרומגנטית (בתדר גבוה ונמוך) איננה בריאה, כי אין רמות בטוחות, וכי גם ברמות מאוד נמוכות מתקיימים שינויים והשפעות רבות בגוף החי. שינויים והשפעות אלה יכולים לתרום או לגרום לבעיות בריאותיות שונות, בעיות בחוסן הגוף ומחלות שונות של סרטן, באופן ישיר ועקיף. 

למידע נוסף בקרו בדף המחקרים באתר זה...

 

רגישים לקרינה

באנשים רגישים במיוחד, חשיפה לקרינה בלתי מייננת תביא תוך זמן קצר, להופעת סימפטומים ובעיות בריאותיות שונות. אנשים אלו הם הרגישים לקרינה (EHS). רגישים לקרינה יחושו, למעשה, את הקרינה פרק זמן קצר אחרי תחילת חשיפתם אליה. רגיש לקרינה יפתח תסמינים בריאותיים כגון כאבי ראש, עייפות, בלבול, בעיות זיכרון וריכוז, בעיות התמצאות במרחב ותסמינים רבים נוספים בעת החשיפה לקרינה. ההשפעה של רגישות לקרינה על חייו של אדם בסביבה של היום היא משמעותית מאוד בגלל השימוש הנרחב בהתקנים פולטי קרינה. איכות חייו מתדרדרת בגלל הכאבים והסימפטומים המופיעים, אפשרויות הפרנסה שלו מצטמצמות באופן דרסטי, והוא מוצא את עצמו מבודד מהחברה עקב כך שהוא לא יכול להיות ליד אנשים שמדברים בסלולרי או עושים שימוש בטכנולוגיות אלחוטיות. רגישים לקרינה הם נורות האזהרה הבהירות ביותר כיום בכל הקשור להשפעות הבריאותיות והסיכון שבשימוש בטכנולוגיה אלחוטית וסלולריית.


לסיכום

שימוש במכשירים ובטכנולוגיות פולטות קרינה יכול לעשות את החיים קלים ונוחים יותר בטווח הזמן הקצר, אבל יש לכך מחיר וכולנו נאלץ לשלמו.

אנו מקווים כי תיהנו לגלוש באתר זה ושתוכלו ללמוד מהקריאה בו רבות. 


Comments