בשביל מה לצמצם שימוש וחשיפה לקרינה, הרי הכל מלא בקרינה

נשלח 10 באפר׳ 2016, 7:31 על ידי Amir Borenstein, No Rad   [ עודכן 19 באפר׳ 2016, 12:12 ]

שאלה:

מדוע לתרוח ולצמצם שימוש וחשיפה לקרינה? הרי כל הסביבה שלנו מלאה בקרינה!

תשובה:

אני מידיי פעם שומע את האמירה הזו, ספק שאלה, ספק אמירה, והגיע הזמן להסביר.
יש לציין כי האמירה הזו נאמרת תמיד בציניות, אם על ידי מכחישי נזקים שרוצים למסמס את הסיכון בחשיפה לקרינה ואת הנחיצות בצמצומה, או על ידי אנשים שפשוט מחפשים את התירוץ הקל מדוע לא לעשות כלום ומנסים להרגיע את המצפון שלהם. האמירה הזו אינה נכונה והיא שגויה מהיסוד. מקורה בחוסר הבנה של סדרי הגודל של החשיפות לקרינה בלתי מייננת על מישור הזמן והתדר. 

אכן בשנים האחרונות רמות החשיפה לקרינה בלתי מייננת בתחום קרינת הרדיו (סלולרי, אלחוטי , תקשורת אלחוטית ועוד)  עלו בכמה סידרי גודל מהרמה הטבעית שהייתה פה לפני 200 שנה, ביחוד בשנים האחרונות בהן הגידול בשימוש בציוד אלחוטי וסלולרי הוא מהיר מאוד וטכנולוגיות אלחוטיות סלולריות נפרסות כל יום. 
אבל עדיין, ברגע שאנחנו מתקינים בבית ראוטר WIFI , משתמשים בסלולרי ובטאבלטים אלחוטיים, מחחברים טלפון אלחוטי וכל ציוד אלחוטי אחר מבוסס שידור רדיו קבוע, ברוב המקרים (וזה תלוי איפה גרים ולאיזה וכמה קרינה אנחנו נחשפים מסביבתנו) אנחנו במו ידנו מעלים את החשיפה שלנו ושל בני משפחתנו בכמה סידרי גודל (כל סדר גודל הוא X10) ביחס לחשיפה הסביבתית שלנו.


על פי אתר POWER WATCH , רמת הרקע הטבעית של קרינת רדיו הינה 0.000001 מיקרו וואט למטר רבוע uW/m2, שהיא  0.000000001 מילי וואט למטר רבוע, שהיא 0.00000001 מיקרו וואט לסמ"ר. 
היום ברחובות הראשיים של ישראל ימדדו רמות קרינה סביב ה 0.1 מיקרו וואט לסמ"ר, כלומר פי מיליון יותר גבוהות מרמת הרקע. 

ברגע שלוקחים מד קרינה ליד וסורקים את הבית והמשרד מגלים עד מהרה כי רוב רובה של החשיפה של כל אחד ואחד מאיתנו מקורה בציוד סלולרי ואלחוטי הפזורים בסביבת המגורים והעבודה שלנו, וכן בציוד האישי (הסלולרי ) המשדר תחופות. כאשר מכבים ומנתקים את הציוד האלחוטי והסלולרי , אחד אחר השני, רואים כי רמות הקרינה הנמדדות יורדות באופן משמעותי, בדרך כלל לפחות פי עשר מהרמה שיש ברחוב עצמו. לכן יש הגיון רב וכדאיות מבחינת צמצום החשיפה לקרינה בהפסקת השימוש בציוד אלחוטי וסלולרי בבית ובעבודה. כמו כן את קרינה הרדיו-סלולר המגיעה מבחוץ ניתן לעצור ולמגן בעוד את הקרינה מהציוד הביתי והמשרדי ניתן לצמצם בדרך כלל בעלות נמוכה מאוד (להחלפת חלק מהציוד לקוי).

בהמשך מובאים סרטונים בהם מדידות קרינה בצמוד למקורות קרינה ביתיים.
סימו לב כי כאשר המכשירים פולטי הקרינה מנותקים או כבויים , רמות הקרינה יורדות לרמה שהמדים הרגישים לא מסוגלים בכלל למדוד אותה. 
קישורים:

  1. טלפון אלחוטי - https://youtu.be/dlPBH4vOK_Q
  1. ראוטר אלחוטי במרחקים שונים - https://youtu.be/PiaBE5g8fRM
  1. תקשורת נתונים מאיפון - https://youtu.be/rqk9jSSaDYA
Comments