האם משטחי הגנה לקרינה ממחשב נייד באמת מורידים את החשיפה?

נשלח 12 בפבר׳ 2017, 1:04 על ידי Amir Borenstein, No Rad   [ עודכן 7 בספט׳ 2017, 1:25 ]
שאלה: 
שלום,
בעלי משתמש הרבה בלפטופ, ובכדי למנוע את הקרינה הוא שם את המחשב על הברכיים מעל משטח. הוא טוען שבזכות המשטח אין קרינה משמעותית ומתעקש להמשיך לעבוד ככה. האם הוא צודק? אשמח לעצתכם מאחר ולי הוא לא מקשיב 

תשובה: 
שלום
ראשית בו נבין איזה סוגי קרינה יש ממחשב נייד , מאיפה היא מגיעה והיכן החשיפות.

שדות מגנטיים וחשמליים בתדר נמוך (ותדרי ביניים).
ממחשב נייד יש פליטה של קרינה בתדר נמוך (שדות מגנטים וחשמליים) מכל הרכיבים החשמליים והאלקטרומגטיים-מכניים בו. הקרינה הזו נפלטת בעיקר אל מעל ומתחת לחלק העיקרי השל המחשב הנייד. קרינה זו דועכת מהר יחסית במרחק וכבר 50 ס"מ מהמחשב קרינה כזו לא נמדדת. מי שמניח ידיו על המקלדת המשולבת במחשב הנייד נחשף לקרינה זו בידיו. מי ששם את המחשב הנייד על הרגליים חושף את הרגליים שלו, בטן תחתונה וחלציים לקרינה זו. סרטון - שדה מגנטי בתדר נמוך ממחשב נייד - https://www.youtube.com/watch?v=rFkPXndKFh0קרינת רדיו 
כל מחשב נייד המחובר באופן אלחוטי לרשת (WIFI או 3G\4G ) פולט קרינת רדיו. קרינה זו גם דועכת במרחק אבל לא כל כך מהר. מי שמשתמש במחשב אלחוטי (או טאבלט או סלולרי) חושף את כל גופו לקרינה זו. כמובן שיש יותר חשיפה באיברים הקרובים למחשב. 
סרטון - קרינת רדיו ממחשב נייד - https://www.youtube.com/watch?v=LFJqU7x_5cgכרית רגילה
עבודה עם כרית רגילה שרק מגביעה את המחשב הנייד בין 5 ל 10 ס"מ מעל הרגליים תורמת מעט מאות לצמצום החשיפה. עדיין יש חשיפה בכל הגוף לקרינת הרדיו ועדיין חשיפה בידיים לקרינה בתדר נמוך. יש קצת שיפור בחשיפה לקרינה בתדר נמוך על הרגליים ועל החלציים בשל ההרחקה.

מחשב נייד על הברכיים

כרית עם הגנה מקרינה
בהתאם לסוג המיגון , בכריות אלו המיגון נמצא בדרך כלל בין המחשב לרגליים. במקרה כזה בדרך כלל יהיה צמצום חשיפה קטן מאוד לקרינה בתדר נמוך על אזור הרגליים בשל המיגון ובשל ההרחקה (אם קיימת הרחקה). לא תהיה כמעט הגנה על החלציים  משום ששדות בתדרים נמוכים נוטים לעקוף את המחסום מסביב.  מבחינת קרינת רדיו, יהיה צמצום חשיפה קטן באזור הרגליים. שאר הגוף יקבל את אותה קרינת רדיו, אולי אפילו עוד קצת קרינה שהופנתה מהמיגון לפנים ולגוף העליון. 

איך כן להשתמש במחשב נייד?
1. על שולחן ולא על רגליים.
2. חברו אותו לרשת חוטית וכבו תקשורות אלחוטיות.
3. השתמשו במקלדת ועכבר חוטיים. Comments