למה מתנגדים לאנטנות סלולריות? הן נבדקו, יש להם אישורים והן משפרות את הקליטה

נשלח 6 במרץ 2017, 2:00 על ידי Amir Borenstein, No Rad   [ עודכן 9 במרץ 2017, 2:44 ]
שאלה - מדוע לצאת ולהתנגד לאנטנות סלולריות? לדעתי זה נגרם עקב פניקה של הציבור ממשהו שהוא לא מבין. מהסיבות הבאות:
 1. האנטנות נבדקות כל שנה, ורמות הקרינה מהן חייבות לעמוד בתקנים מחמירים פי 10 מהתקן הבין לאומי,
 2. האנטנות מקבלות אישורים לפני התקנתן ואחרי ההתקנה.
 3. האנטנות נבדקות שוב כל שנה באופן סדיר. 
 4. כמו כן בקרבת האנטנות אין קרינה, רק במרחק מהן. 
 5. מעבר לזה בלי אנטנות לא תהיה קליטה סלולרית והמכשיר הסלולרי שלנו ישדר יותר חזק.
 6. הרי כולנו משתמשים בסלולריי לכן צריך עוד ועוד אנטנות כדי שתהיה לו קליטה והקרינה ממנו תרד.
לדעתי צריך עוד ועוד אנטנות סלולריות בתוך הערים.תשובה - למרות שרוב הציבור מתנגד לאנטנות על בסיס של פחד ממשהו שהוא רואה ולא מבין, הבסיס לחשש נכון וההתנגדות לדעתי במקום.

 1. התקן הישראלי לחשיפה לקרינת רדיו-סלולר מבוסס על השפעת חום בלבד. שום השפעה אחרת לא נלקחת בחשבון, לא ביולוגית, לא בריאותית, לא קצרת טווח ולא ארוכת טווח.
  התקן עומד בארץ על רמה של בין 100-40 מיקרו וואט לסמ"ר.
  להשוואה, הסף הביואקטיבי (סף ממנו מתחילות השפעות ביולוגיות של הקרינה) לפי דוח ביואנישיאטיב עומד על 0.003 מיקרו וואט לסמ"ר.
  ברגע שכל המדיניות , הבדיקות, האכיפה, ההסדרה, הכל מבוסס על טעות, אז הכל שגוי ועמידה בתקנים אינה מעידה על בטיחות או בריאות בסביבת האנטנות. 
 2. האישורים לפני ההקמה הן אישורים של חיזוי קרינה לפי חישובים. חיזוי זה אינו מדויק ועל אף שנלקחות בו רמות שידור מקסימאליות, הוא לא לוקח בחשבון את כל מקרי הקצה בשטח. מעבר לכך תוצאות החיזוי מושוות לתקן הגבוה והלא מגן שבהשוואה אליו הכל נמצא תקין והאנטנות מקבלות אישור הקמה. 
  לאחר ההתקנה מגיע מודד קרינה מוסמך, אשר עובד במימון חברות הסלולר, ומודד את הקרינה באזורים שיש לו גישה אליהם (לא בכל מקום בסביבתה). המדידה מבוצעת לפי פרוטוקול מדידה בעייתי ובדרך כלל עם מדי קרינה אטיים שאינם מסוגלים למדוד באמת אות המשתנה במהירות כמו אות שידור סלולרי. תוצאות הבדיקות משוואות לתקן הגבוה והלא מגן שבהשוואה אליו הכל נמצא תקין. כאמור ברגע שמבינים שהתקן לא מגן, שיטות המדידה לא מספקות ונעשה שימוש במדים אטיים, מבינים שאין משמעות לעמידה בתקן ואין משמעות אמתית לתוצאות הבדיקה אחרי ההתקנה. 
 3. בהינתן שהתקן לא מגן, בדיקות הקרינה לא מספקות ונעשות על ידי מדים אטיים ורק במקומות להם למודד הקרינה הממומן על ידי חברות הסלולרי, אין משמעות אמיתית לתוצאות הבדיקה. 
 4. גם מתחת לאנטנות יש קרינת רדיו מאונות צד, אונות משנה והחזרים. אומנם לא באותה רמה כמו מול האונה הראשית אבל עדיין ברמה לא מבוטלת. בנוסף יש קרינה בתדר נמוך מציוד השידור (ובמרחק של כמה מטרים ממנו). 
 5. לגבי השימוש בנייד, יש כמה הבדלים:
  א. בשימוש בנייד הקרינה היא ווולונטרית, כלומר מרצון (למרות שרוב המשתמשים לא מודעים בכלל לנושא הקרינה ולחשיפתם בעת שימוש ולא בטוח אם היו משתמשים כל כך הרבה אם היו מודעים לקרינה ולנזקיה). החשיפה לקרינה מהאנטנות היא בכפייה. 
  ב. החשיפה לקרינה מהנייד היא בדרך כלל על אזור אחד בגוף, החשיפה לקרינה מהאנטנות הסלולריות היא כלל גופית.
  ג. החשיפה לקרינה מהנייד היא חלק מהיום בהתאם לצורת השימוש (ניתן לצמצם חשיפה זו מאוד על ידי שימוש נכון). החשיפה לקרינה מהאנטנות היא 24 שעות ביממה.
  ד. מי שמודע לחשיפה לקרינה ולנזקיה ורוצה לצמצם את הקרינה מהסלולרי שלו יכול לעשות זאת בכמה צעדים פשוטים (הגדרת דור שלישי UMTS ולא דור רביעי LTE,כיבוי תקשורת הנתונים הסלולרית, הוייפי, הבלוטות' והNFC כאשר אין צורך, הרחקת המכשיר מהגוף בכל עת, כולל בעת שיחה - שימוש ברמקול או אוזנייה חוטית או אוזנייה חוטית עם צינורית אוויר, צמצום זמן השיחות והעדפת שימוש בטלפון קווי לשיחות ומחשב קווי לגלישה  ). בעוד הדרך היחידה לצמצם חשיפה לקרינה מאנטנות סלולרית מול ביתך היא מיגון יקר ומורכב.

  קרינה וקליטה - היום (2017) לדעתי כבר אין כמעט בעיות קליטה בגוש דן או ברוב הארץ. ברוב המקרים שמים עוד אנטנות כדי שתהיה יכולת לעוד תעבורה כי רוב הציבור מכור לסלולרי ורוצה עוד תעבורה (תקשורת נתונים לגלישה סלולרית ויישומי תוכן).
  בעיות קליטה תמיד יהיו במקלטים, ממ"דים, מעליות, מכוניות, אוטובוסים, רכבות, מקומות ומבנים סגורים.
  לא הגיוני לרשת את כל העיר , מול כל בית , באנטנות סלולריות רבות הספק כדי שתהיה קליטה בממ"ד. 
  מי שרוצה לדבר במקומות האלה א. כדאי שיבין שהוא עושה טעות ב. יתקין לעצמו מגביר טווח ויקרין את עצמו להנעתו בתוך הבית שלו.

  קרינה מהסלולרי וקליטה - אכן הסלולרי מתוכנן להעלות את עוצמת השידור ממנו ככל שהקליטה יורדת. אבל הסלולרי יקבל קליטה טובה כבר מרמה נמוכה מאוד. היום המד הכי רגיש שיש לי מסוגל למדוד עד רמה של -65dBm (מינוס, ביחידות אלו ככל שהמספר השלילי גדל רמות הקרינה יורדות. ירידה של 3dB- היא ירידה של כ 50%. ירידה של 10dB- היא ירידה של כ90%). גם מצב שהמד הזה לא יהיה מסוגל כבר למדוד את הקרינה בגלל שהיא נמוכה מידי, תהיה עדיין קליטה מקסימלית בסלולרי. הסלולרי יתקשה לקלוט ויתחיל להגביר את השידור ברמות החל מ90dBm- (מינוס) . אלו רמות נמוכות מאוד וצפוי שיתקיימו רק בממ"דים, מקלטים, מעליות, כלי רכב למיניהם ומקומות סגורים וכו. 

  כמו כן וכאמור ניתן בקלות להוריד את עוצמת השידור מטלפונים סלולריים ואת משך השידור במספר פעולות פשוטות כמו הגדרת דור שלישי UMTS\WCDMA במקום דור רביעי LTE, כיבוי תקשורת הנתונים הסלולרית(DATA), הWIFI, הבלוטות' והNFC כאשר אין צורך בהם. הרחקת המכשיר מהגוף בכל עת (כולל שיחה - שימוש ברמקול או אוזנייה חוטית ואוזנייה חוטית עם צינורית אויר). צמצום זמן השיחות והעדפת שימוש בטלפון קווי לשיחות ומחשב קווי לגלישה 
לדעתי אין מקום בכלל לאנטנות סלולריות בהספקי שידור מעל חצי וואט בתוך ערים, ברחובות ועל בנינים.


אנטנה סלולרית על גג בית מגורים בתל אביבComments