מה זה "אור כחול" ואיך להתמודד?

נשלח 3 בינו׳ 2018, 0:04 על ידי Amir Borenstein, No Rad   [ עודכן 5 בינו׳ 2018, 13:41 ]
תשובה - "אור כחול" זה רכיב של אור שנפלט ממקורות תאורה ומסכים ונמצא שפוגע בשעות הערב בהפרשת המלטונין (המכונה גם "סם השינה" ואנטי אוקסידנט חזק) ובכך פוגע בשינה ובבריאות.
ההתמודדות צריכה להיות בכמה מישורים:
1. מסכים - לשנות את הגדרות המסך כך שיהיה פחות אור כחול במסך.
 הדרך הפשוטה לעשות זאת היא להתקין תוכנת F.LUX - https://justgetflux.com
התוכנה מאפשר לקבוע שעות ביממה בהם יהיה פחות אור כחול מהמסך ויותר אדום.
2. נורות תאורה - לבחור נורות תאורה בטמפרטורת צבע של 2700K קלווין. האור מהנורות הללו הוא יותר חם מאור היום (6000K) ולכן יש פחות "אור כחול". נורות ליבון הן בדרך כלל בטמפרטורת צבע של 2700K. בנורות LED והCFL (נורות הCFL לא מומלצות גם בגלל זיהום חשמלי , קרינה וחומרים רעילים בתוכן) אפשר להשיג גם 6000K וגם 2700K. 
3. יש שמשתמשים במשקפי הגנה למחשב. 
4. אני הגדרתי במחשב האישי שלי שהרקעים יהיו בצבע שחור והכתב ירוק או לבן. לוקח זמן להתרגל אבל זה בהחלט מרגיש לי יותר טוב. 
5. שימוש בסלולריים או\ו בציוד אלחוטי במיטה אינו מומלץ בכלל. יש להמנע מזאת. במקרה כזה יש השפעה לא רק של האור הכחול אלא גם של החשיפה לקרינה מהסלולרי. ראו - שימוש בטלפון סלולרי

משום מה המודעות לנזקי האור הכחול הולכת וגדלה ונהפכת מקובלת יותר ויותר גם על ידי מי שאינו מודע לנזקי הקרינה הבלתי מייננת ואפילו על ידי אלא שטעונים שחשיפה לקרינת רדיו אינה  מזיקה כלל וכלל. הדבר מאוד מוזר בעניי. האור הכחול ידוע כמעקב הפרשה של מלטונין, זוהי השפעותו היחידה. במקרה של חשיפה לקרינת רדיו זו רק אחת מהתופעות שהקרינה גורמת להם, בצד דליפת מחסום דם מוח, יצירת דחק חימצוני ושיבוש מערכות תקשורת בתא, פגיעה במסלול הVGCC, נזק ושברים לDNA, פגיעה לשכבת המלאנין מסביב לעצבים ועוד (לחצו כאן למחקרים). מדו קל כל כך לחלקים בציבור לקבל את בעיית האור הכחול ולא לקבל את הנזקים של הקרינה הבלתי מייננת?

השוואה בין פליטת אור בתדרים שונים בין מקורות אור שונים


Comments