שימוש במחשבים נייחים וניידים 

לפני הכל - המלצות לצמצום חשיפה לקרינה ממחשבים נייחים וניידים

 1. השתמשו בכרטיס הרשת החוטי של המחשבים.
 2. כבו את אופציית האלחוטי של המחשבים.
 3. הרחיקו מחשבים נייחים וניידים מרחק ביטחון של בין חצי מטר למטר מכם.
 4. בנו עמדת עבודה בה המחשבים,מדפסות, מודמים, ראוטרים וציוד מחשבים אחר מרוחקים מרחק בטחון ומול המשתמש ישנם רק: מסכים, מקלדת ועכבר חוטיים.
 5. כל שימוש בציוד מחשבים אלחוטי חושף אתכם לקרינה, לכן אל תעשו שימוש בציוד מחשבים אלחוטי.
 6. לא למקם את הראוטר האלחוטי ליד המחשב (ובכל מקרה מומלץ להשתמש ברשת חוטית בלבד ולכבות את אופציית האלחוטי בראוטרים).
 7. במחשבים ניידים העדיפו שימוש במקלדת ועכבר חיצוניים וחוטיים.
 8. אין להניח את המחשב הניידים על הברכיים או על הבטן.
 9. במקרה שאין ברירה וחייבים להשתמש בציוד תקשורת אלחוטי (ואני מתייחס בעיקר לכרטיסי רשת אלחוטיים וסלולריים אשר באופן גורף השימוש בהם אינו מומלץ וכרוך בחשיפה לקרינה) הקפידו להרחיקו מרחק רב ככל הניתן (לפחות 2 מטר) מהמשתמש ודיירי הבית.
 10. כאשר אין שימוש בתשתית האלחוטית הקפידו לכבות אותה (גם במחשבים וגם בראוטרים).
 11. העדיפו לא לעשות שימוש באלפסק. שימוש במחשב נייד שתחליף שולחני מיתר את הצורך באלפסק.

הנחיות נוספות לרגישים לקרינה

 1. השתמשו רק בחיבור חוטי לרשת
 2. השתמשו ב"מנהל ההתקנים" ("device manager") כדי לכבות ("disable") כל כרטיס אלחוטי ואופציה אלחוטית במחשב.
 3. שמרו על מרחק ביטחון של לפחות מטר אחד מהמחשב , ואם אפשר אז אפילו גדול מכך.
 4. אם אתם מרגישים רע מהמסך של המחשב, נסו להשתמש במגן המסך המיוחד שלנו או נסו לחבר את המחשב למסך טלויזית LCD/LED/PLAZMA או מקרן וידאו מרוחקים.
 5. אם אתם משתמשים בראוטרים אלחוטיים, הרחיקו אותם ככל הניתן, חברו אותם למחשב באמצעות כבלים חוטיים בלבד וכבו את אופציית האלחוט.
 6. במחשב נייד השתמשו במקלדת ועכבר חיצוניים חוטיים בלבד. 
 7. הגבילו את זמן השימוש במחשב


שימוש במחשב האישי

ברוב הבתים ובמקומות העבודה היום ניתן למצוא לפחות מחשב אחד. במקרים מסוימים מדובר במחשב נייח ובמקרים אחרים מדובר שמחשב נייד. אנשים רבים עושים מאמצים רבים כדי לרכוש את המחשב המתאים והטוב ביותר עבורם, אך רובם אינם שמים לב לאופן בו הם מסדרים את פינת המחשב בביתם או במקום העבודה ואינם מודעים לאופן בו הם משתמשים במחשב. סידור נכון של עמדת העבודה, תוך כדי שימוש בטכניקות וטכנולוגיות נכונות , יכול להשפיע בצורה דרמטית על בריאות המשתמש במחשב ועל אפשרותו להתמיד בעבודה על המחשב.

בתמונה  - עמדת עבודה עמוסה


בתמונה - עמדת עבודה עם מחשב נייד מסכים, מקלדת ועכבר חיצונים וחוטיים

בתמונה  - מחשב נייד

 דגשים ברכישת מחשב חדש

 1. הקפידו שבמחשב לא יהיו רכיבים אלחוטיים (אם קיימים רכיבים אלחוטיים יש לנטרלם "ממנהל ההתקנים").
 2. רצוי שהמחשב יהיה קטן וניתן יהיה בקלות להרחיקו.
 3. מקלדת ועכבר חוטיים.
 4. רצוי מסך עם ספק כוח חיצוני ולא משולב בתוך המסך (מסכים עם ספק כוח חיצוני הם בדרך כלל הרבה יותר דקים והחיבור שלהם לחשמל הוא למתח נמוך של בין 5 ל20 וולט. כמובן יש להם גם ספק כוח חיצוני, בדומה למחשב נייד, אותו יש להרחיק ככל הניתן).

לרגישים לקרינה

 1. הרחיקו את המחשב ממכם ככל הניתן
 2. בדקו אפשרות לשימוש בציפוי מסך חוסם קרינה


    מחשבים אישיים פולטים קרינה

    כל מחשב מכל סוג פולט קרינה אלקטרומגנטית בתדר נמוך מחלקיו האלקטרונים והחשמליים. בנוסף כאשר המחשב מצויד במערכות תקשורת אלחוטיות הוא פולט קרינה בתדרי רדיו-מיקרו ממערכות אלו. כדי לצמצם את חשיפתכם לקרינה זו יש בראש ובראשונה לשמור על מרחקי ביטחון מהמחשב עצמו, צמצום שימוש במערכות האלחוטיות שבו ככל הניתן, וכיבוי אופציית האלחוט כאשר לא נעשה בה שימוש. 

    בתמונה - קרינה בתדר נמוך מספק המתח של מחשב נייח


    בתמונה - מדידת קרינה (שדה מגנטי) בתדר נמוך ממחשב נייד    בתמונה - קרינת רדיו מראוטר אלחוטי


    בתמונה - קרינת רדיו משודרת ממחשב נייד אלחוטי


    קישורי וידאו:


    מקום ומיקום

    בחלק מהמקרים לא נותר מספיק מקום למיקום מרווח ונכון של כל חלקי המחשב האישי ואנשים נותים לצופף את החלקים בסביבה קטנה, צפופה, ולא נוחה. סידור שכזה יכול להביא לחשיפת המשתמשים במחשב לרמות קרינה אלקטרומגנטיות גבוהות, וללא כל צורך, מחלקי המחשב השונים הדחוקים יחדיו בפינת המחשב בצמוד למשתמשים.   חשוב מאוד למקם ולסדר את עמדת העבודה של המחשב כך שהעבודה על המחשב תהיה נוחה ככל הניתן וכדי שרמת החשיפה של המשתמש לקרינה אלקטרומגנטית תהיה נמוכה ככל הניתן. 

    רע - עמדת עבודה צפופה בה המשתמש קרוב מאוד לכל ציוד המחשוב, כולל הראוטר האלחוטי


    רע - עמדת עבודה דחוסה עם שני מחשבים נייחים, מדפסת, ציוד הקפי, טלפונים אלחוטיים ומסכי CRT


    רע - עמדת עבודה צפופה בה המשתמש קרוב מאוד לכל ציוד המחשוב, כולל מסל CRT הפולט הרבה קרינה בתדר נמוך


    טוב - עמדת עבודה מסודרת, שימוש במחשב נייד המחובר לרשת החוטית, שימוש במקלדת ועכבר חוטיים ומסכים נמוכי קרינה מסוג LCD


    עמדת מחשב חוטית

    הכי טוב - עמדת מחשב בה מול המשתמש יש אך ורק מסך חוטי, מקלדת ועכבר חוטיים.
     המחשב הנייד המחובר בצור חוטית, ממוקם במרחק רב מהמשתמש.    שימוש במחשב נייח

    מחשב נייח מורכב מהחלקים הבאים: המארז, לוח האם, מעבדים, דיסק קשיח, זכרון, ספק מתח, מסך (CRT  או LCD ), מקלדת ועכבר. כל החלקים האלה, בדרך כלל, ממוקמים בעמדת העבודה של המחשב ובצמוד למשתמש.  במקרים מסוימים בוחרים המשתמשים להוסיף גם מדפסת וראוטר אלחוטי לחגיגה. מחשבים נייחים זולים יותר ממחשבים ניידים, ואם משתמשים בהם באופן נכון יכולים להחזיק שנים. מבחינה ארגונומית הרבה יותר קל וזול ליצר סביבת עבודה טובה למחשב נייח בהשוואה לסביבת עבודה של מחשב נייד. אבל עדיין קל מאוד לעשות טעויות במיקום הרכיבים וליצור סביבת עבודה לא טובה הן מבחינה ארגונומית והן מבחינת קרינה אלקטרומגנטית.

    רמות גבוהות של שדה מגנטי בתדר נמוך ממסך CRT ישן


    רמות נמוכות של  שדה מגנטי בתדר נמוך ממסך LCD


    שדה מגנטי גבוה מספק המתח של מחשב נייח    שדה מגנטי גבוה ממדפסת 


    סט חוטי של עכבר ומקלדת

    עמדת מחשב נייח

    כאשר אתה בונה, מרכיב ומסדר עמדת מחשב נייח יש לנסות להרחיק את המארז (שבתוכו לוח האם, הזיכרון, המעבדים, ספק המתח והדיסק הקשיח), את המדפסת, את המודם והראוטר רחוק ככל האפשר מהמשתמש (לפחות חצי מטר) כדי להוריד למינימום את רמות הקרינה שאליהם נחשף המשתמש. השתדל לא לעשות שימוש ברשת האלחוטית בבית וכבה את אופצית האלחוט בראוטר האלחוטי ובכרטיסי הרשת האלחוטיים כדי למנוע את חשיפתם של המשתמשים במחשב לקרינה אלקטרומגנטית בתדר גבוה מהראוטר הקרוב אליהם. על השולחן לפני המשתמש מקם רק את המקלדת, העכבר ואת המסך. מומלץ להשתמש במקלדת ועכבר חוטיים משום שמקלדות ועכברים אלחוטיים פולטים קרינה אלקטרומגנטית בתדר גבוה.  כמו כן מומלץ יותר לעשות שימוש במסך LCD על פני מסך CRT משום שמסך CRT פולט רמות גבוהות יחסית של קרינה אלקטרומגנטית בתדר נמוך בעוד שמסךLCD  פולט רמות נמוכות יותר של קרינה זו.

    טוב - המשתמש נחשף למעט מאוד קרינה ממסך ה LCD.
     ציוד המחשוב נמצא בצד השולחן הרחק מהמשתמש


    רע - עמדת עבודה צפופה בה המשתמש קרוב מאוד לכל ציוד המחשוב, כולל הראוטר האלחוטי    שימוש במחשב נייד

    מחשב נייד, או בתעתיק מאנגלית לפטופ, כשמו כן הוא, מחשב נייד קומפקטי וקל שניתן לניוד בקלות רבה ממקום למקום ומכיל מקור מתח פנימי (סוללות) המאפשר עבודה ללא הספקה של חשמל. בדרך כלל במחשב נייד קיימים כל החלקים הקיימים במחשב נייח, ההבדל הוא שהם ממוזערים ודחוסים יחדיו באריזה קלה, קטנה, וניידת. בנוסף מחשבים ניידים מצוידים בקישוריות אלחוטיות רבות כגון כרטיס רשת אלחוטי WIFI , חיבוריות שן כחולה ( BLUETOOTH  ) ולפעמים אפילו מודם סלולרי. מחשבים ניידים קטנים וקלים ממחשבים שולחניים ואנשים נוטים להשתמש בהם בסביבות עבודה מגוונות יותר ומסודרות ונוחות פחות. 

    צידו הקדמי של מחשב נייד


    צידו האחורי של מחשב נייד


    עמדת עבודה של מחשב נייד

    האנשים רבים שמים את המחשב על רגליהם או ברכיהם ומתחילים לעבוד. פרוש הכינוי של מחשב נייד באנגלית אפילו רומז על כך, בתרגום לעברית הכינוי הוא "מעל החיק" או "כיסוי עליון לחיק". כל מחשב נייד פולט קרינה אלקטרומגנטית בתדר נמוך מחלקיו הפנימיים (מעבדים, ספקי ומיצבי מתח וזרם, דיסק קשיח, מאווררים, לוח האם, ורכיבים נוספים) בכל זמן עבודתו. אם המשתמש עושה שימוש בכרטיס הרשת האלחוטי או בחיבוריות אלחוטיות נוספות (לא מומלץ), המחשב הנייד פולט גם קרינה אלקטרומגנטית בתדר גבוה (תחומי רדיו ומיקרוגל).  די בלסים את המחשב הנייד על שולחן עבודה כדי לצמצם את החשיפה לקרינה בתדר נמוך הנפלטת ממנו לרמות נמוכות מאוד. אם אתם רוצים לצמצם לגמרי את החשיפה שלכם לקרינה אלקטרומגנטית בתדר נמוך מהמחשב הנייד, או במקרה שאתם רגישים לקרינה,  מומלץ לחבר למחשב הנייד עכבר ומקלדת חוטית ולהרחיק אותו מעט מהמשתמש. כך גם יהיה נוח יותר לעבוד ולהקליד וגם רמות הקרינה בתדר נמוך שימדדו סמוך למשתמש יהיו הנמוכות ביותר. 

    לרגישים לקרינה מומלץ להרחיק את המחשב הנייד רחוק ככל הניתן מהמשתמש

    רע - שימוש במחשב נייד על הברכיים


    יותר טוב - שימוש במחשב נייד על השולחן


    טוב - שימוש במחשב נייד עם מקלדת ועכבר חוטיים ורשת חוטית


    עמדת עבודה עם מחשב נייד מרוחק

    עוד יותר טוב - עמדת עבודה עם מחשב נייד מרוחק ומסך , מקלדת ועכבר חוטיים


    מחשב נייד נמוך קרינה
    הכי טוב - עמדת עבודה עם מחשב נייד מרוחק מאוד, מסך מקלדת ועכבר חוטיים


    כיבוי כרטיס הרשת האלחוטי במחשב

    בחלק מהמחשבים גם לאחר כיבוי ה WIFI והBLUETOOTH המחשב יריץ תוכנות (לפעמים ללא ידיעתכם) שיבצעו שידורים ברשת הWIFI בדרך כלל למטרת סריקה והבנה של איזה רשתות קיימות בסביבה שלכם. ניתן לראות את השידורים הללו על ידי שימוש במד קרינה ביתי. כדי להבטיח שזה לא יקרה ניתן לכבות לגמרי את כרטיס הרשת האלחוטי בצורה הבאה:

    1. הצביעו עם העכבר על האייקון של המחשב
    2. לחצו מקש ימיני בעכבר
    3. בחרו "Manage"
    4. זה צריך להראות ככה: כניסה למנהל התקנים
    5. במסך שיפתח בחרו Device Manager 
    6. מצאו את השורה שמייצגת את כרטיס הרשת האלחוטי
    7. לחצו מקש ימיני של העכבר
    8. בחרו באופציה Disable
    9.  וודאו סימון חץ שחור הפונה למטה בשורת ההתקן.
    10. זה צריך להראות ככה:
     כיבוי כרטיס רשת אלחוטי

    שימוש בעכבר ומקלדת אלחוטיים

    מקלדות ועכברים אלחוטיים פולטים קרינת רדיו. ישנן מקלדות ועכברים אלחוטיים העובדים בשיטות שונות. חלקן מקרין כל הזמן וחלקן רק כאשר מזיזים את העכבר או לוחצים על כפתורים. מומלץ איפה לעשות שימוש אך ורק במקלדות ועכברים חוטיים וללא קרינה.

    קישור וידאו:


    שימוש ברשת האלחוטית

    מומלץ ביותר להתקין רשת מחשבים חוטית בבית ובמשרד ולחבר את כל המחשבים, הנייחים והניידים, לרשת זאת. כאשר כל המחשבים מחוברים חוטית אין צורך ברשת המחשבים האל-חוטית וניתן לכבות את אופציית האלחוט בראוטר ובמחשבים. חלק מהאנשים מעדיפים להשתמש ברשת אלחוטית מטעמי נוחות במחשבים הניידים וחלק אפילו במחשבים נייחים. יש להבין כי שימוש ברשת מחשבים אלחוטית, חושפים את המשתמשים ואת דירי הבית לקרינה אלקטרומגנטית בתדר גבוה (רדיו-מיקרוגל) גם מהמחשבים וגם מהראוטר האלחוטי עצמו. גם המחשבים וגם הראוטר האלחוטיים פולטים קרינה אלקטרומגנטית בתדר גבוה גם כאשר אין בכלל תעבורה וכאשר לא נעשה כל שימוש ברשת האלחוטית. רמות הקרינה יגברו ככל שכמות התעבורה ברשת האלחוטית תגדל, לדוגמה בעת גלישה באינטרנט, הורדה של סרטים, והזרמה של סרטים ומוזיקה. כך גם בשימוש במודם סלולרי או בציוד בלוטות'.

    כאשר מחשב מבצע הורדה של קובץ , הזרמה של סרט או מוזיקה, העלה של קבצים לרשת, רמות הקרינה שנפלטות מכרטיס הרשת האלחוטי שלו גדלות באופן דרמטי. כאשר המחשב האלחוטי או\ו הראוטר האלחוטי ממוקמים בחדרי שינה, החשיפה לקרינה אלקטרומגנטית הנפלטת כל זמן עבודתם, במשך כל היום וכל הלילה יכולה להפריע ולפגוע באיכות השינה והתפקוד של אותו אדם. שוב שימוש ברשת מחשבים אלחוטית אינו מומלץ ביחוד כאשר מדובר בשימוש כבד ותמידי. 

    בתמונה - ראוטר אלחוטי


    בתמונה - מחשב נייד כאשר אופציית האלחוטי דולקת


    a PCI wireless netwrok card with an external antenna in a desktop PC.

    מחשב נייח עם כרטיס רשת אלחוטי בעל אנטנה חיצונית -
    ניתן ורצוי להרחיק את האנטנה מהמחשב ככל הניתן    קישורי וידאו:

    שימוש באל-פסק

    מכשירי אל-פסק ביתיים רבים שבדקתי פלטו קרינה רבה בתדר נמוך (שדה מגנטי בתדרים נמוכים) . מרחקי הביטחון מציוד זה יכולים להגיע לשני מטרים ויותר. מה שלא מאפשר להכניסם לחדרי השינה ללא הגדלת החשיפה לקרינה בתדר נמוך. לכן העצה שלנו במקרה שלא ניתן להרחיקם ויש צורך בהם עבור עמדת עבודה של מחשב נייח היא להחליף את המחשב הנייח בנייד. הסוללה במחשב הנייד תאפשר לשמור את העבודה שלכם במקרה של הפסקת חשמל קצרה. במקרים של אל-פסק לתעשייה או משרדים (בדרך כלל מדובר על חדרים שלמים של מכשור וסוללות) מרחקי הביטחון גדולים יותר.


     

    שימוש ברמקולים למחשב

    ברמקולים למחשב אשר יש בהם שנאי פנימי הוא חיצוני, קיימת ברוב המקרים פליטה גבוהה יחסית של קרינה בתדר נמוך( שדה מגנטי) מהשנאי מעגלי הספק הזרם של הרמקולים. מרחקי הביטחון יכולים להגיע עד כשני מטרים. הבעיה שבדרך כלל ממקמים רמקולים אלו בצמוד למסך ובצמוד למשתמש מה שמביא להגדלת החשיפה של המשתמש לקרינה בתדר נמוך. במקרים שלא ניתן להרחיק את הרמקולים מהמשתמש די הצורך ניתן להשתמש ברמקולים ללא שנאיים המקבלים את הספקת החשמל שלהם מהמחשב דרך כבל USB. בסט בעל שני רמקולים (2.0) השנאי הוא בדרך כלל ברמקול הכבד יותר. ברמקולים עם סאבוופר (2.1 ומעלה) השנאי הוא בדרך כלל בתוך יחידת הבאס. יש מקרים גם שהשנאי חיצוני.
    כמובן שאני לא ממליץ על שימוש ברמקולים אלחוטיים מבוססי קרינת רדיו וטכנולוגית בלוטות'.

    פילטה של שדה מגנטי מרמקול למחשב בעל שנאי פנימי
    בתמונה - פליטה של שדה מגנטי מרמקול בעל שנאי פנימי    מיקום של ראוטר אלחוטי

    ראוטר אלחוטי פולט רמות גבוהות של קרינה אלקטרומגנטית בתדר גבוה וגם רמות מסוימות של קרינה אלקטרומגנטית בתדר נמוך.  אני ממליץ להתקין בבית רשת חוטית ולכבות את אופציית האלחוט בראוטר ברוב הזמן ולהדליקה רק כאשר יש צורך ברור וקצר מועד בו כמו למשל – יציאה למרפסת עם המחשב הנייד כדי לקרוא דואר אלקטרוני. כמובן שבסיום השימוש יש לכבות את אופציית האלחוט הן בראוטר והן במחשב עצמו.  כאשר אופציית האלחוט בראוטר מאופשרת והראוטר משדר ומקרין יש לשמור מרחק גדול ככל הניתן ממנו, לפחות כשני מטרים. כאשר אופציית האלחוט מנותקת\כבויה (הרשת החוטית עדיין פעילה) ניתן למקם את הראוטר בחופשיות גדולה יותר אך עדיין כדאי לשמור על מרחק בטחון של כחצי מטר מהראוטר (קרינה בתדר נמוך).

    הכי רע שאפשר - ראוטר אלחוטי בצמוד למסך ומול פני המשתמש


    רע ראוטר אלחוטי הממוקם על המחשב, עדיין קרוב מאוד למשתמש

         מיקום מחשב אלחוטי

    כאשר כרטיס הרשת האלחוטי במחשב נייח או נייד עובד ומשדר נפלטת קרינה אלקטרומגנטית בתדר גבוה כל זמן העבודה, גם כאשר לא עושים שימוש אמיתי ברשת.  במצב  כזו על המשתמש לשמור על מרחק ביטחון של מטר אחד לפחות מכרטיס הרשת או מהאנטנה שלו. במחשבים נייחים האנטנה ממוקמת ברוב המקרים על כרטיס הרשת האלחוטי. במקרים מסוימים ניתן לחברה באמצעות כבל מעריך, במקרה כזה ניתן להשתמש בכבל ארוך ולהרחיקה מהמשתמש מרחק נוסף. במחשבים ניידים האנטנות של כרטיס הרשת האלחוטי נמצאות בדרך כלל בצידי ראש המסך. לכן מאוד קשה להתרחק או להרחיק אותן מהגוף ומאוד קשה לשמור על מרחק ביטחון מהן משום שהמסך חייב להיות מול המשתמש כל הזמן. ניתן להשתמש במסך חיצוני ביחד עם מקלדת ועכבר חוטיים ולהרחיק את המחשב הנייד עצמו מהמשתמש באופן שיקטין את חשיפת המשתמש לקרינה אלקטרומגנטית בתדר גבוה.

    spiks of RF radiation from a USB wireless network card connected to a Desktop

    פליטה של קרינת רדיו מכרטיס רשת אלחוטי USB המחובר למחשב נייח בזמן מנוחה של המחשב


    a PCI wireless netwrok card with an external antenna in a desktop PC.

    מחשב נייח עם כרטיס רשת אלחוטי בעל אנטנה חיצונית - ניתן ורצוי להרחיק את האנטנה מהמחשב ככל הניתן


    שימוש במודם סלולרי

    מודם סלולרי פולט רמות גבוהות של קרינה אלקטרומגנטית בתדרי מיקרו כל הזמן. רמות הקרינה בדרך כלל גבוהות יותר מרמות שנפלטות מראוטר אלחוטי רגיל ( WIFI ) או מכרטיס רשת אלחוטי. הרמות יגברו ככל שכמות המידע שתועבר ברשת הסלולרית תגדל. מומלץ לא להשתמש בראוטרים או מודמים סלולרים מסיבה זו.  כאשר אין ברירה ואתה חייב להשתמש במודם סלולרי עשה זאת לפרקי זמן קצרים ככל הניתן ונסה לשמור על מרחק רב בינך לבין המודם. מודם סלולרי חיצוני בדרך כלל מתחבר למחשב על ידי חיבור USB. במקרה זה מומלץ להשתמש בכבל מאריך  USB כדי להרחיק את המודם מגופך ומאחרים ככל הניתן. שימוש במחשב נייד עם מודם סלולרי המשולב בתוך המחשב הנייד הוא האופציה הגרועה ביותר מבחינת חשיפה לקרינה, במיוחד אם אתה שם את המחשב הנייד על הברכיים.


    בתמונה - מודם סלולרי בחיבור USB


    בתמונה - מודם סלולרי בחיבור USB למחשב נייד


    שימוש בראוטרים ובמחשביים אלחוטיים בממ"ד ובמקלטים

    שימוש בראוטרים ובמחשביים אלחוטיים, או כל ציוד אלחוטי הפולט קרינת RF, בתוך ממ"ד או מקלט הוא בעייתי. מחד הממ"ד או המקלט בנויים מקירות בטון שאינם מאפשר לאות השידור לצאת בייחוד כאשר הדלת סגורה. מצד שני הקירות של הממ"ד או המקלט העשויים בטון מזוין מחזירים את אות השידור מהקירות אל פנים החדר.  במקרה כזה לא תתאפשר קליטה של אות השידור מחוץ לממ"ד וכך שלא ניתן יהיה להשתמש במחשב האלחוטי (כאשר הראוטר נמצא בתוך הממ"ד) מחוץ לממ"ד. מצד שני כל מי שיושב בממ"ד, אשר לרוב הופך לחדר עבודה מאולתר, ייחשף לקרינה קבועה מהמכשירים האלחוטיים שהוצבו בו, זאת כאשר רוב הקרינה מוחזרת מהקירות אל פנים החדר. בכך נוצר מאין תא על-הד בו רמות הקרינה יהיו גבוהות יחסית לרמות הקרינה מאותו מכשיר אלחוטי בחדר אחר שאינו ממ"ד או מקלט. לכן מומלץ לא לעשות שימוש בשום מכשיר אלחוטי בטכנולוגית שידור קרינת רדיו בממ"ד, במקלט או בחללים סגורים.