שימוש בטלפון סלולרי

תוכן

 1. 1 שימוש בטלפון סלולרי
 2. 2 לפני הכל - ההמלצות לצמצום חשיפה לקרינה מטלפונים סלולריים:
 3. 3 שימוש בטלפון סלולרי
 4. 4 פליטת קרינה אלקטרומגנטית מטלפונים סלולרים בעת המתנה, גלישה, או הפעלת אפליקציות
 5. 5 פליטת קרינה אלקטרומגנטית מטלפונים סלולרים בעת שיחה
  1. 5.1 קישור וידאו
 6. 6 איזה טלפון סלולרי פחות מקרין
  1. 6.1  קישורי וידאו רלוונטיים
 7. 7 כיבוי תקשורת נתונים (3G/4G  data) ו WIFI בסמרטפונים
  1. 7.1 קישורי וידאו רלוונטיים
 8. 8 העדפת תקשורת דור שלישי על דור רביעי
  1. 8.1 קישורי וידאו רלוונטיים
  2. 8.2 איך מגדירים בטלפון דור שלישי על פני דור רביעי?
 9. 9 מדד ה SAR
 10. 10 שימוש בטלפונים סלולרים בממ"דים, במקלטים, באוטובוסים, רכבות ובחללים סגורים
 11. 11 צמצום חשיפה
 12. 12 שימוש ברמקול
 13. 13 שימוש באוזניה חוטית רגילה
 14. 14 שימוש באוזניה חוטית עם צינורית אוויר
 15. 15 החוויה שלי
 16. 16 מדוע לא להשתמש באוזניה אלחוטית ( BLUETOOTH ) ?
 17. 17 לסיכום (אוזניות אוויר)
 18. 18 איפה קונים אוזניה חוטית עם צינורית אוויר?
 19. 19 דפים נוספים באתר על צמצום חשיפה לקרינה:

 

לפני הכל - ההמלצות לצמצום חשיפה לקרינה מטלפונים סלולריים:

לצערי כל טלפון סלולרי מקרין ואין דבר כזה טלפון סלולרי נמוך קרינה ובכל זאת כמה עצות והמלצות

צמצמו שימוש בסלולרי ככל הניתן.
 1. בצעו שיחות חשובות בלבד.

 2. קצרו את משך השיחות ומספרם.

 3. כאשר יש מכשיר תקשורת חוטי, העדיפו שימוש במכשיר החוטי על פני הסלולרי (מחשב או טלפון).

 4. הקפידו לכבות את תקשורת הנתונים הסלולרית וה WIFI כאשר לא משתמשים בהם (כיבוי תקשורת נתונים באייפוןכיבוי תקשורת נתונים באנדרויד).

 5. בניהול האפליקציות, קנפגו את המכשיר כך שלא יאפשר סנכרון ללא ידיעה שלכם וללא בקשה מכם (אני לא יודע בדיוק איך עושים את זה).

 6. הקפידו לא לשים את מכשיר הסלולרי בצמוד לגוף.

 7. בזמן שיחה הרחיקו את הסלולרי מהראש והגוף ככל הניתן תוך כדי שימוש ברמקול, אוזניה חוטית עם צינורית אוויר או דיבורית חוטית רגילה.

 8. השתדלו לא לדבר במקומות סגורים, לא בשירותים, לא במקלטים, לא במכוניות, לא בתחבורה ציבורית וכמובן לא במעליות. בכל המקומות הללו המכשיר מקרין בדרך כלל יותר

 9. שימוש באוטו רק עם סלולרי קבוע (בתקן UMTS) המצויד באנטנה חיצונית או שימוש בדיבורית קבועה עם אנטנה חיצונית לטלפון UMTS. 

 10. מבחינת השדות המגנטים והחשמליים בתדר נמוך עדיף להשתמש בטלפון סלולרי המבוסס על תקשורת UMTS (דור 3) מאשר GSM. 

 11. מבדיקות שביצעתי, ברוב המקרים ונכון לעכשיו (10-2015), הקרינה מהסלולרי בשימוש בתקשורת דור 4 (LTE), גם בשיחה וגם בגלישה או המתנה של המכשיר, גבוהה מאשר בדור שלוש (UMTS). לסרטון לחץ כאן...

 12. השתדל לא לעשות שימוש בציוד בלוטות'

 13. הקפידו להנחות אנשים להתקשר אליכם הביתה בשעות שאתם לא בעבודה.

 14. בצעו הפניית שיחות מהסלולרי לטלפון הביתי הקווי באין קליטה. בכניסה הביתה העבירו את הסלולרי למצב טיסה. 

 15. בחלק מהמקרים ניתן לחבר את הסלולרי למחשב או לרשת חוטית כדי לאפשר שימוש באפליקציות בעת שהסלולרי במצב טיסה ובלי חשיפה לקרינת רדיו נוספת. ראו - 
  איך להשתמש באייפון ללא קרינת רדיו על ידי חיבר למחשב MAC?
  האם אפשר לחבר איפון לרשת קווית?
  האם ניתן לחבר סמארטפון אנדרואיד לרשת האינטרנט בצורה קווית,
  שימוש בוואטסאפ WHATSAPP עם פחות קרינה

 16. לרגישים לקרינה - יש להשתמש בסלולרי במצבי חירום בלבד (פחות מ5 דקות מצטבר בחודש זה סביר), זאת מכיוון שכל שימוש יגרום לחשיפה לקרינה שתביא, או יכולה להביא, להופעת תסמיניםשימוש בטלפון סלולרי

לעניות דעתי שימוש בטלפון סלולרי כדאי שיהיה רק כאשר אין ברירה אחרת ובמקרה חירום בלבד. בשאר הזמן יש לעשות שימוש בטלפון חוטי ומחשבים חוטיים. דיבור בטלפון סלולרי חושף אתכם המשתמשים, את האנשים הסובבים אתכם ואת האנשים הנמצאים בקרבת האנטנה הסלולרית המאפשרת את שימושכם בטלפון הנייד, לקרינה אלקטרומגנטית (בתדר גבוה ונמוך) מיותרת. לכן אני חושב כי צמצום השימוש בטלפון סלולרי הוא דבר נבון וחכם. בכל זאת קיימים מקרים בהם אתם חייבים להשתמש בטלפון הסלולרי, כגון מצבי חירום, קריאה לעזרה, הודעות דחופות, הכוונה וכדי להודיע כי אתם מאחרים לפגישה או התחיבות. גם אם וכאשר אתם עושים שימוש מזדמן בטלפון הסלולרי, כמובן שכדאי לצמצם את השימוש בטלפון הסלולרי ככל הניתן.


בתמונה - טלפון סלולרי דור שני GSM


פליטת קרינה אלקטרומגנטית מטלפונים סלולרים בעת המתנה, גלישה, או הפעלת אפליקציות

רוב האנשים לא מודעים לקרינה הנפלטת מהסלולרי החכם בעת המתנה, גלישה סלולרית או הפעלת אפליקציות.  פליטה זו גורמת להגדלת החשיפה על מישור הזמן (יותר זמן חשיפה מצטבר ביום) ועל מישור התדר(יותר שידורים בו זמנית על תדרים שונים). רוב האנשים גם לא יודעים איך להפעיל את הסלולרי ואצלהם הכל דלוק כל הזמן. הפעלה כזו של הסלולרי החכם תביא כאמור להגדלת החשיפה וכן להתרוקנות של הסוללה לשחיקה מוקדמת של הסוללה.  זמן החשיפה לקרינה בעת המתנה של הסלולרי החכם כאשר הוא מחבור לWIFI ולרשת הנתונים הסלולרית יכול להגיע ל40 שניות מכל דקה, לפעמים ליותר. הפתרון הוא ללמוד להפעיל את הסלולרי בצורה נכונה ולכבות את כל סוגי תקשורות הנתונים כאש אין בהן צורך. למשל כיבוי ה BLUETOOTH הWIFI והDATA (תקשורת נתונים סלולרית) כך הסלולרי עדיין יקבל שיחות וSMS, אבל בזמן המתנה בין שיחה לשיחה הוא לא ישדר. צמצום נוסף יהיה בהגדרת רשת הנתונים לדור שלישי WCDMA או UMTS ולא דור רביעי LTE. מבדיקות רבות שעשיתי עולה כי השידור במצב דור רביעי LTE חזק יותר ברוב חלקי הארץ. 
הסברים על כיבוי התקשורות והגדרת דור שלישי ראו בהמשך העמוד.

סרטון - קרינה נוספת מסלולרי בעת הפעלת אפליקציות ותקשורת נתונים
פליטת קרינה אלקטרומגנטית מטלפונים סלולרים בעת שיחה

כאשר אתם מדברים בטלפון הסלולרי, הטלפון משדר לאנטנה הקרובה ובכך פולט קרינה אלקטרומגנטית ברמות משתנות. בנוסף פולט מכשיר הטלפון הסלולרי קרינה בתדר נמוך שאינה משמשת לפעולת התקשורת ומקורה מהרכיבים החשמליים והאלקטרונים של המכשיר ומתדרים פרזיטים הנוצרים בעת השידור עצמו. רמות הקרינה שאתם סופגים פוחתות ככל שאתם מתרחקים ממקור הקרינה, כלמור מהטלפון עצמו. החלק שנחשב, בעיני רבים, לרגיש ביותר בגוף הוא המוח. לדעתי גם אזורים ואיברים אחרים בגוף רגישים לקרינה אלקטרומגנטית. הדבר הראשון שאני מרגיש בעת חשיפה לקרינה אלקטרומגנטית הוא כאב ראש, אבל זה לא אומר כי רק הראש והמוח מושפעים מהקרינה. לכן אני ממליץ להרחיק ככל הניתן את מכשיר הסלולר מהראש כאשר הוא פולט קרינה, אבל לא רק מהראש אלא גם משאר הגוף. אני ממליץ להימנע בכל זמן ובייחוד בעת ביצוע שיחה סלולרית מלשים את מכשיר הטלפון הסלולרי בכיס המכנס, כיס החולצה, בטפס החגורה או צמוד לגוף. אני ממליץ לשמור מרחק רב ככל הניתן מהטלפון הסלולרי בכל זמן ובייחוד בעת שיחה.

בתמונה - טלפון סלולר דור שני GSM פולט קרינת רדיו חזקה


בתמונה - טלפון סלולר דור שני GSM פולט קרינת רדיו חזקה


קישור וידאו

קרינה מטלפונים סלולריםאיזה טלפון סלולרי פחות מקרין

כאמור כל טלפון סלולרי פולט קרינה כאשר מדברים בו. טלפונים חכמים פולטים קרינה גם כאשר לא מדברים בהם משום שהאפליקציות מצריכות שידור וקליטה של נתונים מהרשת הסלולרית. מלבד לקרינת השידור (קרינה אלקטרומגנטית, בלתי מייננת בתדר גבוה) נוצרים גם שדה מגנטי וחשמלי בתדר נמוך מאוד סביב המכשיר. השדות המגנטי והחשמלי בתדר נמוך  דועכים במהרה וכבר במרחק של חצי מטר ממנו לא ניתנים למדידה (ברוב המקרים). את קרינת השידור לאומת זאת ניתן למדוד גם במרחקים גדולים מהמכשיר. בגלל מבנה אות השידור הסלולרי ובגלל צורת האיפנון שלו, שידור ברשת הדור השלישי (UMTS) גורם להיווצרות שדות, חשמלי ומגנטי בתדר נמוך, ברמה נמוכה בהשוואה לשדות הנוצרים בשידור ברשת הדור השני (GSM). מבידוקות שביצעתי על פני השנה האחרונה, הקרינה הנפלטת מהסלולרי בעת שיחה, המתנה או גלישה, כאשר נעשה שימוש בטכנולוית דור רביעי (LTE) גבוהה מאשר בדור שלישי(UMTS) ברוב המקרים. לכן מבדיקות שביצעתי ומניסיוני עולה כי עדיף להשתמש בטלפון סלולרי פשוט (לא סמרטפון) ברשת הדור השלישי (UMTS) על פני סלולרי מדור שני (בכל מקרה עדיף שימוש ברמקול ובאוזניה חוטית עם צינורית אוויר).

 קישורי וידאו רלוונטיים

השוואת פליטת הקרינה בין דור שני לדור שלישי בסלולר (בשיחה , דור שני יותר קרינה) 

השוואת פליטת הקרינה בין דור שלישי ודור רביעי בסלולר(בזמן גלישה דור רביעי יותר קרינה)

קרינת רדיו מטלפון סלולרי דור שני במרחקים שונים

קרינת רדיו מאיפון במצבי פעולה שונים

קרינת רדיו מ HTC במצבי פעולה שונים

סוגים שונים של קרינה הנפלטים מטלפונים סלולרים.

כיבוי תקשורת נתונים (3G/4G  data) ו WIFI בסמרטפונים

סמרטפונים הם מכשירי טלפון סלולרי חכמים עליהם רצות אפליקציות שונות. אפליקציות אלו דורשות חיבורייות לרשת ומעבירות מידע ונתונים הלוך וחזור על הרשת הסלולרית (בחיבור 3G או 4G) או חיבוריות ה WIFI האלחוטית. התקשורת הזו מתבצעת במשך כל היום, כל כמה שניות או דקות, תלוי בצורת השימוש. כל העברת תקשורת כזו משמעותה חשיפה לקרינה. כדי לחסוך בחשיפה לקרינה וגם כדי לא לבזבז סוללה, רצוי לכבות את תקשורת הנתונים הסלולרית (3G/4G DATA) ואת ה WIFI במשך היום ולהפעילם רק כאשר יש צורך משמעותי או שרוצים לעדכן את המכשיר. 
  
וייפיי בסלולריבלוטות' בסלולריתקשורת נתונים בסלולרי

בתמונה - איקונים של וייפיי, בלוטות' ותקשורת נתונים במערכת הפעלה אנדרויד, רצוי לכבות.


קישורי וידאו רלוונטיים


העדפת תקשורת דור שלישי על דור רביעי

אם אתם מחליטים בכל זאת להשתמש בתקשורת נתונים סלולרית לגלישה ברשת והפעלת האפליקציות, מבחינת רמת הקרינה הנמדדת , ולפי מדידות שביצעתי כמה פעמים החל מ2014 ועד היום, נראה כי  עדיף שימוש בשיטת השידור של דור שלישי UMTS מאשר בשיטת השידור של הדור הרביעי LTE.
לכן אני ממליץ להגדיר במכשיר שלכם כי המכשיר יוגבל להשתמש בטכנולוגיות דור שלישי ולא בטכנולוגית דור רביעי. 

קישורי וידאו רלוונטיים
איך מגדירים בטלפון דור שלישי על פני דור רביעי?


הגבלת סלולרי לדור שלישי באיפון 
 בתמונה - כיבוי שירותי דור רביעי באיפון (המכשיר יתפקד בדור שלישי) 


הגבלת שימוש בדור שלישי (אופציה בירוק) באנדריוד 
בתמונה - הגבלת שימוש בדור שלישי (אופציה בירוק) באנדרויד
מדד ה SAR

מדד הSAR הוא מדד מאוד בעייתי המבוסס על אפקט חום. אני לא מיחס לו חשיבות אבל בהיעדר מדד השוואתי אחר ניתן להשתמש בו כדי לבחור טלפון בעל נתן SAR נמוך ככל הניתן. הדבר לא יבטיח כי הטלפון לא ישדר רמה שלדעתי היא מסוכנת של קרינה. שימוש בטלפונים סלולרים בממ"דים, במקלטים, באוטובוסים, רכבות ובחללים סגורים

שימוש בטלפונים סלולרים, או כל ציוד אלחוטי הפולט קרינת RF, בתוך ממ"ד, מקלט, אוטובוסים, רכבות, רכבים מעליות וכל מקום סגור הוא בעייתי. קירות ממ"ד, מקלטים, דפנות אוטובוסים, רכבות, מעליות וחללים סגורים אחרים גורמים לשתי תופעות. מצד אחד אות השידור מהמכשיר הסלולרי (או כל מכשיר אלחוטי אחר) המשדר מתוך החלל מתקשה מאוד לצאת החוצה בדרכו לאנטנה ומצד שני חלק ניכר מהשידור הסלולרי מוחזר מהקירות אל פנים החדר. גם האות מהאנטנה הסלולרית לא מצליח לחדור ולהגיע לטלפון הסלולרי ובחלק מהמקרים יגביר הטלפון הסלולרי את עוצמת השידור שלו. בכך נוצר מאין תא על-הד בו רמות הקרינה יהיו גבוהות יחסית לרמות הקרינה מאותו מכשיר סלולרי או אלחוטי בחלל אחר שאינו חלל סגור. רמות הקרינה יהיו גבוהות יותר ממה שהיה מתקבל אם היו משתמשים במכשיר הסלולרי באוויר הפתוח. כל מי שיושב בממ"ד, באוטובוס, ברכבת במכונית או בכל חלל סגור, גם אם הוא עצמו לא מדבר כרגע בסלולרי אלא רק יושב ליד אחר שמדבר בסלולרי, נחשף לקרינה מהמכשיר הסלולרי, לפעמים קרינה מוגברת ובדרך כלל מוחזרת מהדפנות והקירות. לכן מומלץ לא לעשות שימוש בסלולרי, או בשום מכשיר אלחוטי בטכנולוגית שידור קרינת רדיו בממ"ד, במקלט, ברכבות, באוטובוסים, במכוניות ובחללים סגורים אחרים.

צמצום חשיפה

אז מה ניתן לעשות אם אתם בכל זאת רוצים לעשות שימוש בטלפון הסלולרי אך אתם מעוניינים לצמצם את חשיפתכם לקרינה ככל הניתן. הדבר הטוב ביותר לעשות הוא לעשות שימוש באוזניה עם צינורית אוויר או ברמקול של הטלפון הסלולרי ובו זמנית להרחיק את הסלולרי ככל הניתן מהראש ומשאר חלקי הגוף. אם אתם בוחרים לעשות שימוש בדיבורית חוטית עם צינורית אוויר או ברמקול של הסלולרי והסלולרי עצמו עדין קרוב לראש, לגוף, בכיס החולצה, בכיס המכנס או בנרתיק על החגורה, אתם עדיין נחשפים לחלק גדול מהקרינה האלקטרומגנטית אותה פולט הטלפון הסלולרי בעת השידור.  אתם צריכים לזכור כי הדרך הקלה ביותר לצמצום החשיפה היא הגדלת המרחק בניכם לבין מקור, הקרינה כלומר הסלולרי.

 

שימוש ברמקול

רוב הטלפונים הנמכרים היום מצוידים ברמקול המאפשר לקיים שיחה באמצעותו. שימוש באופציית הרמקול ובו זמנית הרחקת המכשיר הסלולרי מגופכם תביא לצמצום רמת החשיפה שלכם לקרינה מהטלפון הנייד (גם בתדר נמוך וגם בתדר גבוה). למרות זאת לא תמיד אפשר או נוח להשתמש באופציית הרמקול בעת שיחה, כמו למשל כשאר יש הרבה רעש מסביב, כאשר נמצאים אנשים אחרים בסביבה ואתם לא רוצים להפריע להם או לאפשר להם לשמוע את תוכן השיחה או ממגוון סיבות אחרות נוספות.

 

שימוש באוזניה חוטית רגילה

שימוש באוזניה חוטית רגילה מאפשר לכם לשמוע בבהירות את תוכן השיחה ובד בבד לצמצם את חשיפתכם לקרינה מהטלפון הסלולרי וזאת משום שהיא מרחיקה את הטלפון הסלולרי מהראש, וככל שתרחיקו אותו יותר מהגוף והראש כך ייטב. אך לא הכול חיובי, באוזניה חוטית רגילה (ללא צינורית אוויר) חלק מהקרינה האלקטרומגנטית (בתדר גבוה) הנפלטת מהמכשיר עושה דרכה במעלה החוט עד לראשו ולאוזנו של המשתמש.

בתמונה - קרינת רדיו מאוזניה חוטית


בתמונה - אוזניה חוטית מחוברת לטלפון סלולרי דור שני GSM


קישור וידאו

מדידת קרינת רדיו ושדה מגנטי בתדר נמוך מאוזניה רגילה בהשוואה לאוזית אויר (2017)
שימוש באוזניה חוטית עם צינורית אוויר

שימוש באוזניה חוטית עם צינורית אוויר מאפשר לכם לשמוע בבהירות את דברי השיחה, יותר מאשר בעת שימוש באופציית הרמקול, ובו בזמן לצמצם את חשיפתכם לקרינה אלקטרומגנטית ממכשיר הטלפון הסלולרי. באוזניה חוטית רגילה (ללא צינורית אוויר) חלק מהקרינה אותה פולט הטלפון הסלולרי בעת שיחה, עושה דרכה על גבי החוט עד לאוזן ולראש. כאשר אתם עושים שימוש באוזניה חוטית עם צינורית אוויר לא מגיעה קרינה זו לאוזן או לראש.

באוזניה חוטית עם צינורית אוויר, החוט מגיע עד כ20 סנטימטר מהאוזן ומהראש. שם ממוקמים הרמקולים הקטנים של האוזנייה והמיקרופון. הקול מועבר מהרמקולים הקטנים אל האוזן על ידי שתי צינוריות גומי המוליכות אוויר וצליל אך לא קרינה. באוזניות חוטיות עם צינורית אוויר חלק מהקרינה עושה דרכו על החוט המתכתי אבל לא מגיעה אל האוזן או אל הראש של המשתמש מכיוון שהחוט המתכתי אינו מגיע לראש. עדיין יש צורך להחזיק את מכשיר הטלפון הסלולרי הרחק מהגוף, כדי למנוע חשיפה של איברים אחרים בגופכם לקרינה, דבר המתאפשר על ידי החוט הארוך במיוחד של דיבוריות מסוג זה.


בתמונה - אוזנית אויר 


בתמונה - אוזנית אויר מחוברת לטלפון סלולרי דור שני GSM החוויה שלי

כאשר אני מדבר בסלולרי (מצבי חירום בלבד) כאב הראש מגיע לאחר שניות בודדות, אוזניה חוטית משפרת את העניין ואני יכול לדבר כדקה. שימוש ברמקול של המכשיר ,לא ממש נוח, אבל מאפשר לי לנהל שיחה של כשתי דקות, תלוי איפה אני נמצא וכמה רחוק אני מסוגל להניח את מכשיר הטלפון הסלולרי. דיבורית חוטית עם צינורית אוויר מאפשרת לי להניח את המכשיר הטלפון הסלולרי רחוק (ועדיין לשמוע) ולדבר בין שלוש לארבע דקות עד להופעת הסימנים הראשונים לכאב ראש.

בתחילה לא האמנתי כי האוזנייה החוטית עם צינורית האוויר באמת שווה את המאמץ ואת הכסף וכי היא טובה יותר מאוזניה חוטית רגילה. אבל כאשר עשיתי מספר מדידות ובדיקות קרינה נוכחתי לראות כי באמת רוב הקרינה העושה דרכה על החוט נעצרת ברמקול של האוזנייה ולא מגיעה לאוזנו ולראשו של המשתמש. לאחר מכן יצא לי לבדוק אותה מספר פעמים על עצמי, במספר אירועים שונים שבהם הייתי חייב להשתמש בסלולרי , והופתעתי שכאב הראש הצפוי לא הופיע בזמן השיחה, אפילו לא לאחר שלוש דקות שיחה (כמובן תוך כדי הרחקת המכשיר). כאמור, בדרך כלל כאשר אני משתמש באוזניה חוטית רגילה אני יכול לדבר כדקה בודדת לפני שאני מתחיל להרגיש רע. בשימוש בטלפון סלולרי ללא אוזניה וללא רמקול אני בדרך כלל מתחיל להרגיש רע אחרי כ 20 שניות של שיחה.

החסרונות של אוזנית אוויר הן שהיא יקרה ושבירה. אוזנייה זו יקרה משמעותית מאוזנייה רגילה והיא עדינה ושבירה מאוד (גם אני שמתי לב שהיא נשברת בקלות וגם אנשים אחרים). 

קישור וידאו 

מדידת קרינת רדיו ושדה מגנטי בתדר נמוך מאוזניה רגילה בהשוואה לאוזית אויר (2017)מדוע לא להשתמש באוזניה אלחוטית ( BLUETOOTH ) ?

בשוק היום אפשר למצוא מספר סוגים של אוזניות ודיבוריות אלחוטיות המצוידות בהתקן שן כחולה אלחוטי, חלקן אף עם צינורית אוויר. שימוש בהתקנים מסוג שן כחולה ( BLUETOOTH  ) חושף אתכם לקרינה נוספת (הן מהמכשיר הסלולרי והן מהאוזנייה) על הקרינה אותה פולט המכשיר הסלולרי כדי ליצור קשר עם האנטנה הקרובה בזמן ביצוע שיחה. בנוסף לכך אנשים המשתמשים בדיבוריות אלחוטיות נוטים להשאיר את הדיבורית- אוזניה פועלים כל היום וצמודים לראשם, וכך נחשפים לרמות גבוהות של קרינה כל הזמן , גם מהאוזניות וגם מהמכשיר (המשדרים שניהם אחד לשני, גם לא בזמן שיחה). אני לא ממליץ לעשות שימוש בדיבוריות ואוזניות אלחוטיות כאלה ואחרות.


בתמונה - קרינת רדיו משודרת מאוזניית בלוטות'


בתמונה - קרינת רדיו משודרת מאוזניית בלוטות'קישור וידאו 

קרינה אלקטרומגנטית מאוזניה אלחוטית (בלוטו'ת)לסיכום (אוזניות אוויר)

אני ממליץ על אוזניה חוטית עם צינוריות אוויר.  זה לא אומר שאם יש לכם  אוזניות חוטיות עם צינורית אוויר אתם יכולים לדבר בסלולרי כל היום. זה פשוט אומר שכאשר אתם מדברים בטלפון הסלולרי באמצעות האוזנייה החוטית עם צינורית האוויר (ומרחיקים את הטלפון מהגוף) אתם נחשפים לפחות קרינה, הכי פחות שאפשר היום. 


איפה קונים אוזניה חוטית עם צינורית אוויר?


בארץ ובעולם נמכר מגוון של אוזניות אוויר. אנחנו ממליצים רק על החוטיות. בארץ ניתן לרכוש אותם בחנויות מחשבים של BUG, ברשת סופר פארם ובאתרים רבים ברשת. 

לאחרונה התחלנו למכור אוזניות אויר באתר החנות, הן מתוצרת טובה והן מתוצרת סינית. ראו -  http://www.4ehsbyehs.co.il/general-products 

תוצרת טובה - http://www.4ehsbyehs.co.il/general-products/airtube-earpiece-qh

ניתן גם להזמין את אוזניות האוויר מחול בחנות האמזון שלנו:
http://astore.amazon.com/noradforyouwe-20?_encoding=UTF8&node=10 דפים נוספים באתר על צמצום חשיפה לקרינה: