ידע‏ > ‏

זיהום חשמלי (חשמל מלוכלך)

מהו זיהום חשמלי (חשמל מלוכלך) ?

זיהום חשמלי (חשמל מלוכלך) הוא למעשה רעש בתדר בינוני (100- 100000KHz) העושה דרכו על חוטי החשמל בתוך הבית ואשר מקורו במכשירים אלקטרוניים, ספקי כוח אלקטרוניים, נורות פלורסנט קומפקטיות, ציוד שידור RF ביתי, וממקורות חיצוניים. הרעש הזה נישא על כל חוטי החשמל בבית, ובגלל שהתדירות כאן גבוהה יחסית (לתדרי רשת החשמל) השדות המגנטיים והחשמליים שנוצרים על ידי זרמים אלו מגיעים למרכז החדרים בבית, וניתן למדוד אותם גם במרחק של שני מטרים מהקירות ובמרכז החדר (וזאת בהשוואה לשדות מגנטיים בתדר נמוך שניתן למדוד במרחקים קטנים בהרבה מהקיר, בדרך כלל לא יותר מחצי מטר). 


חשמל וחשמל מלוכלך

בתמונה - זיהום חשמלי  (בכחול) על גבי אות החשמל בחמישים הרץ (באדום)


מה יוצר זיהום חשמלי (חשמל מלוכלך) ?

זיהום חשמלי (חשמל מלוכלך) נוצר מפעולתם של מכשירי חשמל ואלקטרוניקה שהם צרכני זרם לא ליניאריים הצורכים את זרם החשמל במתקפים\פולסים ולא באופן רציף. מוצרים כגון ספקי כוח ממותגים, מחשבים, דימרים (עמעם) לתאורה, מנורות פלורסנט קומפקטיות, מנועי צעד-צעד, מכשירי אלקטרוניקה ועוד.
העברת רשת מחשבים על גבי רשת החשמל הביתית (במקום שימוש ברשת מחשבים חוטית) תביא ליצירת  זיהום חשמלי (חשמל מלוכלך)  על גבי רשת החשמל הביתית. במקרים מסוימים שידור קרינת רדיו בסמוך לקווי מתח גבוה או קווי חשמל ביתיים תגרום להופעת  זיהום חשמלי (חשמל מלוכלך)  על חוטי החשמל הביתיים. 
גם התקנת אנטנות סלולריות על גבי ובסמוך לקווי מתח גבוה, והעברת תקשורת אינטרנט על גבי קווי החשמל הציבוריים תורמת להופעת רעש נוסף הרוכב על גבי תדר הרשת והוא למעשה  זיהום חשמלי (חשמל מלוכלך). רעש זה נכנס לבתי התושבים על גבי רשת החשמל.


ספק כוח ממותג של מחשב נייד

בתמונה - ספק כוח ממותג של מחשב נייד
נורת פלורסנטית קומפקטית CFL

בתמונה - נורת פלואורסצנטית קומפקטית
dimmer switch

בתמונה - דימר (עמעם) חשמליסרטון - מדידת זיהום חשמלי מנורות חסכוניות

https://youtu.be/PI6gYw3TGIk

YouTube Videoהשפעות בריאותיות של זיהום חשמלי (חשמל מלוכלך)

זיהום חשמלי (חשמל מלוכלך) גורם להופעה והחמרה של תסמינים למחלות רבות בעיקר מחלות נירולוגיות ורגישות לקרינה.דרכים  לצמצום יצירת זיהום חשמלי (חשמל מלוכלך)

כדי לצמצם היווצרות של חשמל מלוכלך יש לעשות שימוש מושכל במכשירים היוצרים אותו. ניתוק מכשיר חשמלי היוצר  זיהום חשמלי (חשמל מלוכלך) משקע החשמל, בתום השימוש, יביא לצמצום הזיהום החשמלי (חשמל מלוכלך)  ברשת החשמל בבית. 

כמו כן, החלפת מקורות של זיהום חשמלי (חשמל מלוכלך), כגון נורות פלורוסנט קומפקטיות אשר יוחלפו בנורות ליבון, ודימרים (עמעמים) לתאורה אשר יוחלפו במפסקים רגילים, צעדים אלו יביאו לצמצום מאוד משמעותי של רמות הזיהום החשמלי (חשמל מלוכלך)  בבית.


רבי שקע עם מפסק כפול

בתמונה - ניתוק מקורות של  זיהום חשמלי (חשמל מלוכלך) על ידי שימוש ברב שקע עם מפסק כפול


מדידה של זיהום חשמלי (חשמל מלוכלך)

מדידה של  זיהום חשמלי (חשמל מלוכלך) אפשרית על ידי חיבור סקופ לרשת החשמל ושימוש ב HIGH PASS FILTER. בצורה זו ניתן להפריד בין רכיב התדר הנמוך של החשמל לבין רכיב הרעש בתדר הגבוה ולמדוד אותו (את התדר המאפיין ואת האמפליטודה). היתרון בשימוש בסקופ הוא שניתן יהיה לראות את הגל החשמלי ולפעמים ניתן לזהות על ידי צורת הגל, האמפליטודה והתדר את מקור הזיהום והלכלוך. החיסרון בשיטה זו היא שבדרך כלל סקופים אינם זולים ואינם פשוטים להפעלה.
דרך שנייה למדידה של הזיהום החשמלי (חשמל מלוכלך) היא על-ידי מד יעודי אשר מציג יחידות מספריות שהן שיכלול של תדר הרעש ועצמתו. היתרון בדרך מדידה זו הוא שמד הזיהום החשמלי (חשמל מלוכלך)  זול הרבה יותר מסקופ, והשימוש בו פשוט וקל. 


מד חשמל מלוכלך וסקופ מודדים חשמל מלוכלך

בתמונה - מד זיהום חשמלי (חשמל מלוכלך)  וסקופ מודדים זיהום חשמלי (חשמל מלוכלך)


סינון וניקוי זיהום חשמלי (חשמל מלוכלך)

לאחר ביצוע צעדים לצמצום ה זיהום החשמלי (חשמל מלוכלך)  ניתן וכדאי לסנן ולנקות את שאיריות הזיהום חשמלי (חשמל מלוכלך)  מרשת החשמל הביתית על ידי שימוש במסננים מיוחדים. מסננים אלו מרתקים את רכיב הרעש לאדמה החשמלית ובכך מאפסים אותו. המסננים נראים כמו שנאי חשמלי ומתחברים לשקע החשמל בפשטות. ניתן ורצוי למדוד את רמות הזיהום החשמלי (חשמל מלוכלך)  לפני ואחרי התקנת המסננים. התקנת המסננים פשוטה וקלה. כדי לסנן זיהום חשמלי (חשמל מלוכלך)  מבית ממוצע בין 100 מטר רבוע, יש צורך ב5- 15 מסננים. מכיוון שעלות של כמות גדולה כזו של מסננים היא משמעותית מומלץ להתחיל בהוצאה וניתוק של מקורות הזיהום חשמלי (חשמל מלוכלך) ורק אחר כך למדוד ולהתקין פילטרים. 


פילטר-מסנן חשמל מלוכלך

בתמונה - מסנן  זיהום חשמלי (חשמל מלוכלך) 

קישור - פילטרים ל זיהום חשמלי (חשמל מלוכלך) מתוך הפרק "הגנה מקרינה בתדר נמוך"

ביצוע בדיקת זיהום חשמלי

עלות ביצוע בדיקה לזיהום חשמלי היא 250 ש"ח באיזור גוש דן. באיזורים אחרים של הארץ יתוסף תשלום עבור הוצאות נסיעה. הבדיקה היא קצרה ופשוטה. ברכישת סט שלם (של 12 או 15 יחידות) הבדיקה באותו הבית היא חינם ומבוצעת תוך כדי התקנה של הסט הנרכש.
להזמנת בדיקת זיהום חשמלי צור קשר...

הזמנת מסננים ומד לזיהום חשמלי (חשמל מלוכלך)

בהתאם לגודל הדירה, מורכבות מערכת החשמל, וריבוי המקורות לחשמל מלולכך כל דירה צריכה מספר שונה של פילטרים. לפני התקנה של הפילטרים יש לבדוק את רמת החשמל המלוכלך ואז להוסיף פילטרים עד שהרמה תהיה נמוכה מ 50, רצוי אף נמוכה מ 25. היבואן מוכר בדרך כלל סטים שלמים של 12 פילטרים. מתוך הבנה כי לא כולם צרכים 12 פילטרים ומתוך הבנה כי לא כל הלקוחות יכולים לעמוד בהוצאה כזו הגענו להסדר עם היבואן בו יתאפשר לנו למכור מספר פילטרים קטן מ 12.
להזמנת פילטרים ומד למדידת  זיהום חשמלי (חשמל מלוכלך) אנא מלאו את הטופס הבא ונחזור אליכם בהקדם.

מסננים לניקוי חשמל מלוכלך (או זיהום חשמלי) פולטים שדות מגנטיים וחשמליים בתדר נמוך. מכל פילטר יש לשמור על מרחק בטחון של 50 ס"מ. לרגישים לקרינה אנחנו ממליצים לשמור על מרחק ביטחון של מטר אחד ולנסות בהתחלה פילטר יחיד או מספר פילטרים בודדים לפני רכישה של מספר פלטרים גדול.

רכישה של סט מסננים ומד זיהום חשמלי