שימוש נכון במכשירי חשמל ותאורה 

לפני הכל - המלצות לצמצום חשיפה לקרינה ממכשירי חשמל ותאורה 

 1. שימרו על מרחק ביטחון של בין חצי מטר לשני מטר מכל מכשיר חשמלי ואבזרי תאורה המחוברים להספקת החשמל (מרחק הביטחון בהתאם למדידת הקרינה).
 2. נתקו ממתח החשמל מכשירי חשמל שאינם פועלים, ניתן לבצע זאת על ידי שימוש ברב שקע עם מפסק (פרטים בהמשך).
 3. אין למקם מיטות ושולחנות עבודה מצידו השני של קיר שצמודים אליו מקורות קרינה כגון מקרר, מזגן, תנור מיקרו ועוד.
 4. שמרו על מרחק ביטחון משנאים ומנועים חשמליים.
 5. העדיפו נורות ליבון.
 6. אם אתם בוחרים בנורות לד (LED):
   בדקו את הנורות לפני השימוש. בדקו שדה חשמלי, מגנטי וזיהום חשמלי . מצאו מרחק ביטחון מהנורות,
  העדיפו נורות בטמפרטורת אור של 2700K (אור צהוב חם)  והעדיפו לא לעשות בהן שימוש כנורות קריאה (בשל ה הקרבה למשתמש).
 7. לא ממליץ שימוש בנורות פלורסנט קומפקטי בשל הבעיות הרבות בהן, ראו בהמשך.

פליטת קרינה ממכשירי חשמל 

מכשירי חשמל עושים לנו את החיים קלים ופשוטים יותר. סיסמא שהייתה נהוגה לפני כחמישים שנה בארץ הייתה "יותר חשמל- פחות עמל". מכשירי חשמל עושים בשבילנו את העבודה הקשה, מבדרים אותנו, מבשלים ומחממים לנו אוכל ושתיה, מחממים את הבית ומקררים אותו כאשר צריך. מכשירי חשמל עוזרים לנו לעשות כל עבודה ומשימה בבית בקלות, במהירות ובנוחות יחסית. אך מכשירי חשמל פולטים גם קרינה אלקטרומגנטית בתדר נמוך מאוד ( תדר רשת החשמל הוא 50Hz בארץ ו 60H בצפון אמריקה) וחלקם אפילו בתדר גבוה (טלפונים ניידים, ראוטרים אלחוטיים, תנורי מיקרו וציוד אלחוטי אחר). יש להבין מתי ולמה הם פולטים קרינה ולהיזהר מחשיפה מיותרת אליה. 

לרשימת מקורות הקרינה לפי תדר לחצו כאן...

מדוע מכשירי חשמל פולטים קרינה? 

סביב כל מוליך חשמלי (חוט לדוגמא) שזורם בו זרם חשמלי נוצר שדה מגנטי. כאשר הזרם משתנה השדה משתנה, ככל שהזרם חזק יותר כך גם השדה המגנטי גדל וכך למעשה כל חוט חשמלי שזורם בו זרם מיצר שדה מגנטי.
בין שתי נקודות בעלי מתח חשמלי נוצר הפרש מתחים חשמלי. הפרש זה יוצר שדה חשמלי. מכיוון שבכל מכשיר חשמלי ישנם נקודות עם מתחים שונים, כל מכשיר חשמלי הינו מקור גם לשדה חשמלי. 
מקובל לקרוא לשתי השדות הללו ביחד, השדה האלקטרומגנטי(נהוג להתייחס יותר לשדה המגנטי). השדה האלקטרומגנטי נחלש ככל שמתרחקים מהמקור שלו. תדירות השינוי בזרם החשמלי היא גם תדירות השדה.

במכשירי חשמל רכיבים חשמליים , שנאיים, מנועים וחיווט לרוב. כאשר המכשיר עובד, ובחלק מהמקרים, גם כאשר הוא לא עובד אבל מחובר לרשת החשמל, המעגלים האלקטרונים, השנאים, המוליכים ורכיבי החשמל והאלקטרוניקה בו פולטים קרינה בתדר רשת חשמל. 

חשוב להבין כי שדה מגנטי בתדר נמוך עובר קירות בקלות רבה, לכן יש חשיבות רבה למיקום מכשירי חשמל בבית ומיקום אזורי שינה וישיבה בבית כך שבני הבית יחשפו לרמות נמוכות מאוד של קרינה. רצוי וניתן למדוד את מרחק הביטחון תוך כדי שימוש במד קרינה ביתי.קרינה ממכשירי חשמל כבויים: 

רוב מכשירי החשמל והאלקטרוניקה בביתי פולטים קרינה אלקטרומגנטית בתדר נמוך וצורכים חשמל גם כאשר הם מחוברים לרשת החשמל ולא פועלים, כלמור במצב כבוי. הדרך לצמצם לאפס את הקרינה הנפלטת ממכשירים אלו ואת החשמל המתבזבז היא לנתקם משקע החשמל, פעולה שלפעמים לא נוחה ויכולה להיות מסוכנת (התחשמלות). שימוש ברב שקע עם מפסק מתח מאפשר, בקלות רבה, לנתק מהספקת החשמל מספר מכשירים בו זמנית ולפתור את בעיית פליטת הקרינה ובזבוז החשמל במצב ההמתנה. רב שקע עם מפסק ראשי אינו מצרך יקר והתקנתו פשוטה מאוד. בדרך זו ניתן בקלות הן לחסוך חשמל והן להוריד את רמת הקרינה האלקטרומגנטית בתדר נמוך בבית ובסביבת העבודה. ניתוק מזרם החשמל מגן גם על מכשירי החשמל מקפיצות מתח ופגיעת ברקים ברשת החשמל. 

בתמונה - רב שקע עם מפסק, לניתוק מהיר ונוח של צרכני חשמל

קישור וידאו: קרינה ממכשירי חשמל כבויים


קרינה משנאים 

קיימים היום שני סוגים של שנאי מתח חשמלי, קלאסיים ואלקטרונים. השנאי הקלאסי בנוי משני חוטים הכרוכים סביב גרעין מתכתי. יחס הכריכות קובע את היחס בין מתח הכניסה לבין מתח היציאה. שנאי המתח האלקטרוני מורכב מסלילים, כבלים, ומעגל אלקטרוני. 

שנאי מתח קלאסי, הבנוי מכריכות של חוט מוליך ועובד בעיקרון פעולה מגנטי, פולט קרינה רבה יחסית, בתדר הרשת. שנאי אלקטרוני פולט ברוב המקרים פחות קרינה בתדר הרשת, באופן יחסי, אבל מוסיף זיהום חשמלי לרשת החשמל. 

ככל שהספק החשמלי של השנאי גדול יותר וככל שהזרם העובר דרכו גבוה יותר, כך גם גדלה כמות הקרינה אותה הוא פולט. כדאי לשמור מרחק ביטחון של כחצי מטר משנאי אלקטרוני ולפחות מטר אחד משנאי קלאסי רגיל.  כמובן רצוי וניתן למדוד את מרחק הביטחון תוך כדי שימוש במד קרינה ביתי.

בתמונה - שנאי מתח אלקטרוניים

בתמונה - מדידת קרינה משנאי מתח אלקטרונייםקרינה ממנועים 

מנוע חשמלי מבוסס על עיקרון פעולה מגנטי. במנוע חשמלי ישנם סלילים וגרעין מגנטי. מנוע חשמלי פולט קרינה רבה בזמן פעולה, ויש להתרחק ממנו או להרחיקו ככל הניתן. ככל שהמנוע חזק יותר וככל שהוא מועמס יותר כך, סביר להניח, כי רמות הקרינה יהיו גבוהות יותר. מנועים חשמליים ניתן למצוא בבית מגורים ובמקומות עבודה. דוגמאות למנועים חשמליים בבית: מנוע של מקרר, מנוע של מזגן, פילטרים של אקווריום ובריכות, משאבות אוויר, מאווררים, מכונות כביסה, מכונות תפירה ועוד. 

בעיקרון אפילו בשעונים חשמליים (אנלוגיים) יש מנוע חשמלי קטן וסביב השעון יש קרינה שניתן למדוד על ידי מד מדידה פשוט ובסיסי. 

ממנוע חשמלי ביתי יש לשמור על מרחק ביטחון של לפחות מטר אחד. במנועיים תעשייתיים הקרינה תהייה בדרך כלל גבוה יותר בהשוואה למנועים ביתיים ויש לשמור על מרחק ביטחון גדול יותר או למגן את סביבת העבודה. 


בתמונה - מזגן ביתי


בתמונה - מאוורר חשמלי


קישור וידאו:
 קרינה אלקטרומגנטית בתדר נמוך מפילטר אקווריום חיצוני
קרינה מטלוויזיות ומסכי מחשב 

CRT – טלוויזיות או מסכים מבוססי שפופרת קרן קתודית 

קיימים היום בשוק מגוון סוגים של טלוויזיות. טלוויזיות המבוססות על שפופרת קרן קתודית ( CRT ), הגדולות, העגולות והמגושמות, הן הסוג הוותיק ביותר והן פולטות קרנה אלקטרומגנטית בעוצמות גבוהות (בהשוואה לשאר סוגי הטלוויזיות ובאופן כללי בהשוואה למקורות קרינה אחרים). הסיבה היא כי טלוויזיות אלה עובדות על עיקרון של שדה אלקטרומגנטי משתנה הנוצר על רשתות סביב המסך ומסוגל לשנות את מסלולו של האלקטרון הנורה משפופרת הקרן הקתודית בדרכו אל המסך הפלורוסנטי. השדה הזה הוא למעשה בועה של קרינה העוטפת את המסך מכל צדדיו. בחלקו הקדמי של מסך CRT ישנה שכבת הגנה מקרינה המורידה קצת את הקרינה בקדמת המסך. בצדדי המכשיר ובצידו האחורי רמות הקרינה גבוהות מאוד עד כדי כך שהקרינה יכולה לעבור גם קירות. שגיאה נפוצה היא למקם מיטה מצידו השני של קיר אשר אליו צמודה טלוויזיה מסוג CRT ובכך לחשוף את הישן במיטה לקרינה בעיקר בזמן העבודה שלה אבל גם בזמן שהיא במצב המתנה. 

בבתי עסק ובמשרדים רבים, כדי לחסוך מקום, מסודרים שולחנות המחשב זה כנגד זה, גב אל גב, כאשר מסכי המחשב נמצאים גם הם גב אל גב. במצב זה יחשפו העובדים לקרינה גבוהה מהחלקים האחוריים והצידיים של מסכים מסוג CRT . 

מרחק ביטחון מטלוויזיות CRT 29" הוא לפחות שני מטרים לכל כיוון. מרחק ביטחון ממסך מחשב CRT 19" הוא לפחות חצי מטר. 

בתמונה - טלוויזת CRT ישנהבתמונה - מדידת קרינה (שדה מגנטי) טלוויזית CRT 


בתמונה - מדידת קרינה ממסך טלוויזיה 29" CRT TVLCD/LED ופלזמות. 

בטלוויזיות ומסכים מסוג LCD, LED ופלזמות עיקרון הפעולה אינו מגנטי ורמות הקרינה מהן (מכל הצדדים) נמוכות יחסית למסכי CRT. מקורות הקרינה במסכים אלו הן מהמעבדים הממוחשבים וספקי המתח הנמצאים על המעגל האלקטרוני בגב המסך. רמות הקרינה ממסכי LCD, LED ופלזמות בדרך כלל נמוכות מאוד ומרחק הביטחון שיש לשמור מהם הוא כחצי מטר בלבד. 

בעיקרון פלזמות נחשבות כמקור זיהום חשמלי לרשת החשמל הביתית (מייצרת רעש חשמלי הרוכב על רשת החשמל בבית) אך רמות הקרינה האלקטרומגנטית שנפלטות ממסך פלזמה דומות לרמות הקרינה הנפלטות ממסכי LCD ו LED. 

מרחק ביטחון ממסכי LCD, LED ופלאזמה הינו חצי מטר לכל כיוון. 

בתמונה - מדידת קרינה ממסך LCD  "19


בתמונה - 40" LCD TVקרינה מתנורי מיקרוגל 

כיום ניתן למצוא תנור מיקרוגל כמעט בכל מטבח בעולם המודרני. תנורי מיקרוגל עושים שימוש באפקט החימום של קרינה אלקטרומגנטי (בתדר של מולקולת מים) כדי לחמם את הנוזלים בתוך המזון ובכך לחמם את המזון עצמו. תדר הקרינה דומה לתדר הנהוג בתקשורות אלחוטיות וסלולריות ונע סביב 2.4 ג'יגה הרץ. כאשר תנור המיקרו עובד, חלק מהקרינה חודר את רשת המסנן על דלת המכשיר ומתפשט בחדר. חלק הקרינה ה"בורח" מהתנור קטן יחסית לקרינה בתוכו, ואינו יכול לבשל את גופנו בזמן העבודה הקצר, אבל הוא בהחלט משמעותי ולא רצוי להביט פנימה לתוך המכשיר (פגיעה בחלבון העין ובעצב הראיה) או אפילו לשהות במטבח כאשר תנור המיקרו עובד. 

להשוואה, בבדיקת קרינה של תנור מיקרו, התנור יחשב תקין אם במרחק של 5 סנטימטר מהדלת תמצא קרינה ברמה של 5000 מיקרו וואט לסנטימטר רבוע. להשוואה, התקן הישראלי (הגבוה מאוד והבלתי מגן) לקרינה מאנטנות סלולריות הוא כ 40-100 מיקרו וואט לסנטימטר רבוע. 

כמו כן תנור מיקרו, כרוב מכשירי החשמל, פולט קרינה אלקטרומגנטית בתדר נמוך, הלו הוא תדר רשת החשמל – 50 הרץ, כל הזמן שהוא מחובר לרשת החשמל ובייחוד כאשר הוא עובד. עובדה זו יש לקחת בחשבון במיקום המכשיר (לא בסמיכות לאנשים או למקום הימצאם) ובמשך הזמן בו הוא מחובר לאספקת החשמל.  מקור השדה המגנטי הוא השנאי הנמצא בתנור (גם בתנור רגיל עם פיקוד אלקטרוני תהיה בעיה דומה) והנותן הספק את החשמל למחשב ולתצוגה. בתנורי מיקרוגל מכאנים בדרך כלל יש פחות קרינה בתדר נמוך בעת שהתנור לא מחמם. 

צמצום חשיפה מתנור מיקרוגל מהקל אל המורכב:

 1. התרחקות מהתנור בעת עבודתו 
 2. יציאה מהחדר בעת עבודתו
 3. ניתוק התנור מהחשמל בגמר עבודתו (הפסקת השדה המגנטי)
 4. מיגון דלת התנור בציפוי חוסם קרינת רדיו
 5. מיגן הנישה בארון עץ בו נמצא התנור, כולל מיגון הקלפה\דלת של הארון, על ידי שימוש בטאפט חוסם קרינה.

בתמונה - מדידת קרינה (שדה מגנטי) בתדר נמוך מתנור מיקרוגל


בתמונה-  מדידת קרינה (שדה מגנטי) בתדר נמוך מתנור מיקרוגל


בתמונה - תנור מיקרוגל - מקור לקרינה בתדר נמוך גם כאשר לא מחמם


קישור וידאו: קרינה מתנור מיקרותאורה וקרינה

נורות תאורה רגילות , נורות ליבון, הישנות והטובות אינן פולטות קרינה בכלל אך הן מחממות מאוד והשימוש בהן הוגבל בשנת 2012 על פי חוק (לא ניתן לרכוש בעוצמה מעל 60W). נורות ה LED היו עד לא מזמן יקרות מאוד והשימוש בהן היה מצומצם בשל כך. כאמור בעת האחרונה המחירים של נורות LED הוזלו משמעותית והיום הן כבר אופציה סבירה.  נורות הLED מאיכות טובה אינן פולטות כמעט שדות מגנטים וחשמליים, ורוב רובן אינן יוצרות הרבה חשמל מלוכלך. לעומת זאת נורות הפלורסנט הקומפקטי  (CFL) הנפוצות מאוד היום פולטות שדה מגנטי וחשמלי בתדרים נמוכים סביב הנורה, מייצרות זיהום חשמלי, פולטות קרינה אולטרה סגולית, מכילות כספית וכאשר הן נשברות הן האדים והאבק המשתחררים מסוכנים לנשימה ולמגע. כאשר הנורה מתקלקלת צריך להחזיר אותה לספק או ליבואן אשר אמור לטפל בה כפסולת מסוכנת אבל במציאות זורקים אותן לזבל ומזהמים את האדמה והמיים שלו. לכן כיום אני ממליץ לא להשתמש בנורות פלורסנט קומפקטיות בבית או במשרד ולהחליפן בתערובת של נורות ליבון ו LED. 

ניתן לרכוש נוריות LED בארץ במגוון חנויות. בארץ אני ממליץ על נורות ה LED שנמכרות באיקאה (כן איקאה). לאחרונה ראיתי גם נורות של תדיראן שהיו טובות. ניתן גם להזמין מסין, אבל יש לזכור כי מדובר בתוצרת סינית. לא תמיד הנורות הסיניות מחזיקות מעמד, לא תמיד האור הוא אותו אור שמתואר, והנורות לא בעלות תקן ישראלי. כאשר רוכשים נורות LED יש להקפיד על רכישת נורות בטמפרטורת צבע של 2700K ולמטה מזה, אור בגוון צהוב חם. הנורות בגוון לבן-קר, 6000K, עשירות באור כחול שאינו מומלץ (המודעות לכך הולכת ועולה). 

ממליץ לרכוש נורה אחת, לנסותה, למדוד שדה חשמלי ומגנטי ממנה באמצעות מד קרינה ביתי מתאים, ולמדוד גם זיהום חשמלי , באמצעות מד זיהום חשמלי, ואם התוצאות טובות  אז לרכוש נוספות מאותו סוד. 
ממליץ תמיד לשמור על מרחק ביטחון מנורות ה LED בהתאם למדידות השדה המגנטי והחשמלי מהן. אם קיים בבסיס הנורה שנאי , יש לשמור על מרחק ביטחון מחלק זה.


הבעיות בנורות LED ודרכים להתמודד איתן

להבנתי הבעיות הן: 
1. הרבה אור כחול. זה קורה בעיקר בנורות עם טמפרטורת אור של 6000K ופחות בנורות עם טמפרטורת צבע של 2700.
2. תוספת לזיהום החשמלי - זה קורה בעיקר בנורות הפשוטות של LED וברוב הפלורסנט קומפקטי. אם רוכשים נורות טובות, לדוגמה של איקיאה או תדיראן או ניסקו (ולא, נכון לכתיבת שורות אלו, אין לי מניות או הסכם שיתוף פעולה עם אף אחת מהן), התוספת לזיהום החשמלי נמוכה יחסית . אני כן ממליץ למדוד את הזיהום לאחר קנייה ולפני שימוש.
3. שדה מגנטי וחשמלי בתדר נמוך - עד מרחק של חצי מטר מהנורה. הפתרון הוא להשתמש רק כנורות תקרה ולא כנורות קריאה.
4. הבהוב הנורה - קורה בדרך כלל בפלורסנט קומפקטי ופחות בנורות LED . להבנתי הבהוב קיים אם משתמשים בעמעם או עם הנורה באיכות נמוכה.

5. קרינת UV - להבנתי אין בעיה של קרינת UV בנורות LED אלא בפלורסנט קומפקטי.פרטים נוספים: 


CFL

בתמונה נורת פלורסנט קומפקטי - מקור לדאגה


סרטון - מדידת זיהום חשמלי מנורות חסכוניות

https://youtu.be/PI6gYw3TGIkקרינה משקעי חשמל

שקע אשר לא מחובר אליו שום צרכן או שנאי פולט ברוב המקרים שדה מגנטי או חשמלי קטנים מאוד למרחק של כ 10-20 ס"מ מהשקע. מומלץ לא להתקין שקעים בצמוד או מאחורי למיטה. 


קרינה ממולכי חשמל 

מוליכי חשמל בתוך הקיר, אם חוברו נכון לא יפלטו שדות מגנטיים ניקריים. במקרה של חיבור לא נכון יתכנו שדות מגנטיים וחשמליים ניכרים (כאשר האפס והפזה לא מוצמדים או כאשר יש זרם על כבלי הארקה). ניתן כצעד של ביטחון לא להעביר את המוליחים החשמליים מאחורי ראשי המיטות או בצמוד למיטות.

קרינה ממיטות חשמליות

מיטות חשמליות מצוידות במנועים חשמליים. בחלק מהמיטות הספקת החשמל למנוע החשמלי קבועה ויוצרת שדות מגנטי וחשמלי קבועים על המזרן.מדידות קרינה על המזרן מראות רמה של בין 20 ל 40 מיליגאוס, רמה לא רצויה ולא בריאה. המשתמש הנם את שנתו על מיטה כזו יחשף לקרינה זו כל זמן השינה או המנוחה על המיטה. כדי לפתור בעיה זה יש להוציא את המיטה משקע החשמל או לחברה דרך מפסק להספקת החשמל. את המפסק ניתן להדליק ברגע שרוצים לכוון את המיטה ולכבות לאחר מכן. ניתן להשתמש ברב שקע עם מפסק למטרה זו. מיגון המנועים יהיה יקר וחסר טעם.
שימוש בשנאי מבדל יעביר את הקרינה ממקום אחד לשני ולכן לא מומלץ.
ראו - סרטון קרינה ממיטות חשמליות וסדין חשמלי 
קרינה ממיטה חשמלית
קרינה מסדין חשמלי 

סדין חשמלי מכיל בתוכן גופי חימום חשמליים. במעבר זרם דרך הגופים הם מתחממים ומחממים את המיטה. אך פועל יוצע מהזרם החשמלי מתפתח שדה מגנטי רב עוצמה על המזרן. ההמלצה היא לחמם את המיטה לפני השינה ולנתק את הסדין החשמלי מהספקת החשמל בכניסה למיטה.

עוד דפים על צמצום קרינה וצמצום חשיפה באתר: