ידע בנושא קרינה בלתי מייננת והסבר מונחים

לדעת 


ידע והבנה רחבה ככל האפשר של נושא הקרינה הבלתי מייננת, סוגיה ומקורותיה השונים הוא כלי חשוב ביותר ומהווה את הבסיס לכל פעילות, אישית או ציבורית בתחום הקרינה. 

ידע הוא הצעד הראשון בהתמודדות עם קרינה בלתי מייננת והשפעותיה והוא גם השלב הראשון בתוכנית ארבעת השלבים שלנו. בחלק זה של האתר תוכלו למצוא הסברים, מידע ותוכן על קרינה אלקטרומגנטית (EMR או EMF), סוגיה השונים, מקורותיה, ההשפעות הבריאותיות שלה. בעמוד זה של האתר תמצאו הסברים ומידע על מונחי יסוד בתחום הקרינה. בדפי המשנה השונים (ראו רשימה בצד שמאל) תמצאו מידע רחב ונוסף בנושאים נוספים, החל ממחקרים, סוגים שונים של מקורות קרינה (לפי תדר ומיקום), מידע על סוגי קרינה, סוגי חשיפה, קרינה מסלולריים, מידע על אנטנות סלולריות, על מוני חשמל, מים וגז חכמים, זיהום חשמלי, רשת אלחוטית בבתי הספר וקישורים לסרטוני הסבר והרצאות.

מבחינת סוגי הקרינה הבלתי מייננת ישנם שלושה סוגי קרינה הרלוונטיים ביותר לנו, וזאת לפי רמות החשיפה של כל אחד מאיתנו בחיי היום היום:
  1. קרינת רדיו (סלולר-אלחוטי) - נפלטת מציוד תקשורת, שידור, ציוד צבאי ואנטנות סלולריות. 
  2. קרינה מרשת החשמל - נפלטת מכל ציוד חשמלי ומתשתיות חשמל
  3. זיהום חשמלי - רעש ממקורות חשמליים ואלקטרונים הרוכב על רשת החשמל בנוסף לחשמל בתדר הרשת. 
על כל אלו ועוד בדף זה

סרטון הסבר: מבוא לקרינה אלקטרומגנטית בלתי מייננת

מצגת זו מתוך חוגי הבית שלנו (הרצאות בנושא קרינה בלתי מייננת שאנחנו מעבירים)  מכילה את הבסיס של הבסיס. אורכה כ 15 דקות ולפעמים יש לראותה כמה וכמה פעמים.

קיימת גם גרסה מעודקנת יותר -  https://www.youtube.com/watch?v=Bx0rwyiFNsk

בדף זה
מושגים יסודיים בקרינה

קרינה בלתי מייננת

מושג כללי לתיאור סוגי קרינה שונים. זוהי קרינה אלקטרומגנטית אשר אינה מייננת את האטומים (אינה מוציאה אלקטרונים ממסלולם סביב האטום) של החומר דרכו היא עוברת. בתוך קרינה זו נכללים קרינת הרדיו-סלולר-אלחוטי, קרינה בתדרי ביניים EMI, שדה מגנטי ושדה חשמלי בתדר נמוך, ועוד.


קרינה מייננת

מושג כללי לתיאור סוגי קרינה שבהם הקרינה מסוגלת להוציא אלקטרונים באופן מידי מסביבת האטום ובכך לגרום לשינוי מולקולת החומר בה היא עוברת. כאשר הקרינה עוברת דרך רקמה חיה היא גורמת לה נזקים מיידיים כבדים. אתרנו אינו עוסק בקרינה מייננת. 
למידע נוסף בויקיפדיה לחץ כאן...


EHS - רגישות לקרינה

תופעה רווחת בקרב כ-10 אחוז מהאוכלוסייה בעולם המודרני (רק 3 אחוז מודעים לרגישותם), בה אנשים חווים סימפטומים רפואיים פיזולוגיים מיידיים כגון, כאבי ראש, סחרחורות, הפרעות שינה, בעיות ריכוז וזיכרון, עייפות כרונית, כאבי שרירים, ריפיון שרירים ועוד, בחשיפה לקרינה בלתי מייננת.


EMF/EMR - שדות אלקטרומגנטיים או קרינה אלקטרומגנטית.

שמות נרדפים לקרינה אלקטרומגנטית. בדרך כלל בשימוש בשפה האנגלית.קרינת רדיו-מיקרוגל, קרינת סלולר, קרינה אלחוטית

שמות נרדפים לקרינה בלתי מייננת בתדרים גבוהים, בין 100KHZ ל300GHZ. קרינה זו נפלטת מכל מכשיר אלקטרוני המשמש לשידור ומשמשת בטכנולוגיות הבאות: מכ"מ, שידורי רדיו וטלויזיה, סלולרי, WIFI, תקשורת מחשבים אלחוטיים, BLUETOOTH, תקשורת לוויינים, טלפונים אלחוטיים, מערכות קשר אלחוטיות, מערכות תקשורת נקודה לנקודה ועוד.

"קרינה סלולרית" או "קרינה אלחוטית" הם שמות פופולארים לתת תחום של קרינת מיקרוגל-רדיו (קרינה אלקטרומגנטית) בתדרים שבין 800 מגה הרץ ו2.4 ג'יגה הרץ. אופן וצורת האות בהתאם לתקן הסלולרי המדובר (דור 1,2,3 וכו).
ELF - קרינה מרשת החשמל (שדות מגנטיים וחשמלים בתדר נמוך) או "קרינה בלתי מייננת בתדר נמוך"

 קרינה אלקטרומגנטית בתדר נמוך מאוד, בדרך כלל סביב 50 הרץ הנפלטת מכל מוליך שזורם בו זרם חשמלי, כגון שנאים, קווי מתח, מכשירי חשמל, מנועים וכיוצא באלה. עוצמת הקרינה יורדת משמעותית (בדרך כלל) במרחק של כמה מטרים, אך מעט חומרים מסוגלים לעצור (יותר נכון להגיד להסית) אותה והיא נוטה לעקוף מכשולים ולכן קשה ויקר מאוד לחסום אותה.חשמל מלוכלך

"חשמל מלוכלך" או "זיהום חשמלי" הוא למעשה אותות בתדרים נמוכים, בינוניים וגבוהים, הנוצרים על ידי מכשירי חשמל ואלקטרוניקה ו"מתלבשים" על אות החשמל בתדר של 50 הרץ. זהו למעשה רעש, הפרעה, זיהום על גבי קווי החשמל. לרעש זה יש השלכות בריאותיות וטכניות.


תדירות

תדירות היא מספר הפעמים שתופעה מסוימת מתרחשת בשנייה בודדת באופן מחזורי.  אם לדוגמה אני מצליח למחוא כפיים 10 פעמים בשנייה, התדירות של הפעולה שלי תהיה 10Hz.  אם אני מצליח (רק לצורך הדוגמה) למחוא כפיים 10000 פעמים בשנייה, אזי התדירות של הפעולה תהיה 10000Hz או בקיצור 10Khz

דרך אחת להבדיל בין סוגים של קרינה היא על ידי מיקומם על ציר התדר. 
כלומר, כמה פעמים בשנייה יש פליטה או שידור. 
"ציר התדר" הוא מישור דמיוני עליו מתפרסים סוגי הקרינה. החל מהתדר הנמוך ביותר (קרינה מרשת החשמל) ועד לתדרים הגבוהים ביותר (קרינה מייננת)

מספר מחזורי הגל חשמלי או בשדות מגנטיים וחשמליים בשנייה נקרא תדירות האות, תדירות הגל או תדר השידור - 

1000 = K = Kilo

1000000 = M = Mega

1000000000 = G = Giga
שדה חשמלי

רכיב אחד של הקרינה האלקטרומגנטית. מתקיים כאשר יש הפרש מתחים (פוטנציאל חשמלי) בין שתי נקודות במרחב. בין שתי נקודות אלו מתפתח ומתקיים שדה חשמלי.   http://he.wikipedia.org/wiki/שדה_חשמלישדה מגנטי

רכיב שני של הקרינה האלקטרומגנטית. מתקיים כאשר זרם חשמלי עושה דרכו במוליך חשמלי. סביב המוליך מתפתח שדה מגנטי. 

http://he.wikipedia.org/wiki/שדה_מגנטי


לפרטים נוספים קראו את דפי המשנה הבאים


 

קרינה מחקרים ומדע

  קרינת רדיו-סלולר-אלחוטי


 

 


מקורות קרינה לפי תדר

מקורות קרינה בעבודה

מקורות קרינה בבתי הספר

מפת אנטנות סלולריות

טבלת המרה
 בין יחידות של קרינת רדיו


מחקר החולדות של ה NTP


דפי משנה בנושא