ידע‏ > ‏

קרינה מטלפונים סלולריים ואביזריהם


טלפונים סלולריים ואביזריהם

בעמוד זה נסקור את מקורות הקרינה הבאים

  • טלפונים סלולריים.
  • אוזניות והתקני BLUETOOTH.
  • מחשבי כף יד, Pocket PCs - PDAs - Personal digital assistant.
  • טלפונים חכמים.

קרינה סלולרית

אם הטכנולוגיה הסלולרית לא הייתה מבוססת על שידור מהטלפון לאנטנה וחזרה, תוך כדי פליטת קרינת רדיו (קרינת רדיו-מיקרו גל או במילים אחרות "קרינה סלולרית"), הייתה המצאת הסלולרי יכולה להימנות כאחת ההמצאות הגדולות אי פעם. המצאת הסלולרי שינתה את העולם, בפחות מעשרים שנה. אנחנו יכולים עכשיו לתקשר עם כל אחד, בכל מקום, בכל שעה ובכל מצב. אנחנו יכולים לצרוך בידור, לגלוש באינטרנט, לראות טלוויזיה, לעדכן פרטים בפייסבוק, לקרוא דואר אלקטרוני, לשלוח תשובה, לשלוח הודעות טקסט קצרות ועוד שלל פעולות, שלפני הסלולר נשמעו כאילו נלקחו מסרט מדע בדיוני והיו בגדר חלום של האנושות לתקשורת נטולת חוטים. טלפון סלולרי הפך למוצר צריכה, כזה שמחליפים כל כמה שנים, זורקים את הישן וקונים חדש, טוב ומשוכלל הרבה יותר. יותר מ-4 מיליארד מכשירי טלפון סלולרי נמכרו עד היום, והפכו לצורך אמיתי לחלק גדול מאוד של תושבי כדור הארץ, אבל באיזה מחיר?

כולנו סופגים קרינה

אלפי אנטנות סלולריות, הפולטות קרינה אלקטרומגנטית, בעוצמות משתנות, במשך כל שעות היממה נבנו כדי לאפשר לנו תקשורת זמינה. רוב האנשים בכדור הארץ מחזיקים עתה מתקן נייד קטן ופולט קרינה קרוב למוחם במשך כמה דקות, ולפעמים עד שעה ויותר, כל יום מחייהם. אנשים המשתמשים בטלפונים סלולרים חכמים נחשפים לקרינה מהמכשיר הפולט אותה גם כאשר לא נעשה בו כל שימוש. הסלולריים החכמים משדרים גם כאשר נראה שהמכשיר בהמתנה, אבל בפועל הוא משדר עבור מערכת ההפעלה והאפליקציות. שידור זה מתבצע בעוד המשיר בידיים , בכיס המכנס או בתיק של המשתמש (רוב האנשים נוסעים את המכשיר הסלולרי היום ביד או בכיס המכנס). גם אם אין לכם מכשיר סלולרי כזה או אחר אתם נחשפים לקרינה ממשתמשים סלולרים העושים שימוש במכשיר (או שהוא מקרין גם כאשר לא עושים בו כל שימוש, במקרה של טלפון חכם) לידכם. עבור רגישים לקרינה חשיפה פסיבית זו יכולה לעורר תסמינים (בדרך כלל ברגישות בינונית וקשה). 


איזה סוג של קרינה נפלט מהסלולרי?

מכל סלולרי נפלטת קרינת רדיו-מיקרוגל מהתקשורת הסלולרית-אלחוטית בתקנים הבאים: GSM, CDMA, UMTS, LTE, WIFI, BLUETOOTH. כמו כן נפלטים שדות מגנטיים וחשמלים בתדרים נמוכים, באופן לא מתוכנן, כפועל יוצא של השידור, בעיקר בתקני GSM.

מתי סמארטפון פולט קרינת רדיו?

  1. כל סלולרי, גם לא סמארטפון, פולט קרינת רדיו במצב שיחה בהתאם לרמת הקליטה. 
  2. כל סלולרי, גם לא סמארטפון, פולט קרינת רדיו כאשר הוא מקבל או שולח SMS, ללא קשר לרמת הקליטה.
  3. סלולרי חכם יפלוט קרינת רדיו גם בזמן שלא נראה שהוא עושה משהו. הקרינה נפלטת כדי להעביר מידע עבור מערכת ההפעלה האפליקציות במכשיר. המידע מועבר בתקני התקשורת האלחוטיים UMTS, LTE או WIFI. ככל שיש יותר אפליקציות ויותר שימוש בהן, זמן השידור במשך היום הולך וגדל.
  4. סלולרי חכם יפלוט קרינת רדיו גם ללא תעבורה בעת צימוד או סריקה של רשתות WIFI  - וייפיי
  5. סלולרי חכם יפלוט קרינת רדיו גם ללא תעבורה בעת צימוד או סריקה של רשתות בלוטות' - Bluetooth.
התמכרות המונים

מיליונים התרגלו להשתמש במכשיר הטלפון בכל רגע של פנאי, גם כשאין באמת מה להגיד או למי לומר את הדברים הריקים. שיחות ריקות נמשכות שעות, וכאשר משתמש כבר לא מדבר הוא נמצא בחיפוש מתמיד מי התקשר אליו ואל מי אפשר להתקשר. בשנים האחרונות התוסף השימוש בסלולרי לגלישה ולשימוש באפליקציות. שימוש זה מגיע אצל אנשים רבים לכמה שעות ביום, כמה שעות של חשיפה מוגברת לקרינה וניתק מהעולם שמסביב.   הציבור הפך להיות נרקומן סלולרי, וכמו מכור, בודק את המכשיר הסלולרי שלו בכל רגע פנוי.  מדובר אם כן בהתמכרות המונים.

ילדים ונוער הכי רגישים

ילדים וצעירים אימצו את המכשיר החדש ללבם והם עושים בו שימוש נרחב יותר מאשר אנשים מבוגרים. ילדים וצעירים נחשבים כרגישים במיוחד לקרינה אלקטרומגנטית בגלל קצב הגידול שלהם, קצב חלוקת התאים ועובי הגולגולת שלהם. ילדים וצעירים נחשפים היום לכמויות גדולות מאוד של קרינה.

אביזרים

היום ניתן לרכוש גם אביזרים רבים למכשירי הסלולר, כגון דיבוריות אישיות, קבועות, חוטיות ואלחוטיות, קליפסים והתקני נשיאה על הגוף, ועוד. השימוש בחלק מהאביזרים יכול להגביר במקרים מסוימים את חשיפת המשתמש לקרינה מהמכשיר הסלולרי עצמו ומהאביזרים. חלק אחר של האביזרים יכולים גם לשפר את ההגנה מפני קרינה ולהפחית את החשיפה אליה.

בתמונה - קרינה מאוזנית בלוטות' צמודה לאוזןבתמונה - מדידת קרינה מטלפון סלולרי דור שני בתקן GSMבתמונה- שאריות של קרינת רדיו מאוזניה חוטית

סרטוני וידאו בנושאדפים נוספים על קרינה באתר