ידע‏ > ‏

קרינה, מחקרים ומדע

בכותרות - מחקר ה NTP 2016 

מחקר ה NTP במשרד הבריאות האמריקאי -  לחץ כאן לפרטים והסבר על המחקר החדש ומשנה הפרדיגמה של משרד הבריאות האמריקאי  שמראה כי בשונה ממה שחשבו החוקרים בתחילה, הקרינה מהסלולרי מסרטנת, יש אפקטים ביולוגים לחשיפה לקרינת רדיו והקונספט החומני מת! 

תוכן

 1. 1 בכותרות - מחקר ה NTP 2016 
 2. 2 מבוא
 3. 3 האם לפוטון של קרינה בלתי מייננת יש מספיק אנרגיה לגרום נזק?
 4. 4 סיכומי מחקרים ומאמרי עמדה
 5. 5 סיכומי מחקרים נוספים באתרים חיצוניים
 6. 6 השפעות נזקים ותחלואה מקרינה אלקטרומגנטית בתדר גבוה
  1. 6.1 מחקר ה NTP 2016 - הסלולרי מסרטן, יש מנגנוני נזק ביולוגים!
  2. 6.2 מחקרים מובילים על השפעות מיידיות של קרינה בלתי מייננת בתדר גבוה
   1. 6.2.1 השפעות קרינה מסלולרי בתקן CDMA על פעילות המוח - נורה וולקוב 2011 
   2. 6.2.2 השפעות קרינה מסלולרי בתקן LTE (דור רביעי) על פעילות המוח -    2013
  3. 6.3 מחקרים מובילים על נזקי קרינה בלתי מייננת בתדר גבוה (קרינת רדיו)
  4. 6.4 יותר ויותר מחקרים מצביעים על השפעות ביולוגיות ועל סיכון בריאותי בחשיפה לקרינה, אפילו ברמות נמוכות מאוד שאינן גורמות לעלייה בטמפרטורה ולכאורה נחשבות בטוחות. להלן כמה מהם:
   1. 6.4.1 שבירת מחסום דם מוח ונזק לתאי עצב במוח של חולדות - סלפורד 2003
   2. 6.4.2 שברים בדי אן אי (Lai H 1996- (DNA   
   3. 6.4.3 עלייה בתחלואת סרטן בעכברים - Repacholi MH 1997:
   4. 6.4.4 היווצרות רדיקליים חופשיים והשפעה על מערכת התקשורת הפנימית של התא - Friedman J 2007:
   5. 6.4.5 חשיפה של תאי דם לבנים לקרינה סלולרית גרמה לחוסר יציבות בכרומוזומים (עודף) -  Korenstein R 2003
   6. 6.4.6 נזק (שאינו מחימום) לעדשת העין מרמות קרינה אלקטרומגנטית - Ahuva Dovrat, Levi Schächter - 2008
  5. 6.5 מחקרים אפידמיולוגיים על השפעות-נזקי קרינה אלקטרומגנטית בתדר גבוה
   1. 6.5.1 שימוש של 27 דקות סלולרי ביום הוביל לעלייה בסיכון לסרטן  - The INTERPHONE Study Group :
   2. 6.5.2 שימוש בטלפונים סלולריים והסיכון לגידולי מוח סרטניים - לנארט הרדל 
   3. 6.5.3 מחקר הצבא הפולני:  
   4. 6.5.4 שימוש בסלולרי על ידי אמהות בהריון וילדים עד גיל שבע גורם להפרעות בהתנהגות" - Divan HA, Kheifets L, Obel C, Olsen J. - 2008
  6. 6.6 מידע נוסף בעל אופי מדעי
   1. 6.6.1 ניסוי השפעת קרינה על תאי דם אנושיים
   2. 6.6.2 האם חשיפה לקרינה יכולה להשפיע על דופק הלב?
  7. 6.7 מחקרים הממומנים על ידי התעשייה מול מחקרים של גופים עצמאיים
 7. 7 השפעות שדות מגנטיים בתדר נמוך (קווי מתח גבוה)
  1. 7.1 מחקרים מובילים על הקשר בין שדות מגנטים מקווי מתח גבוה לסרטן
 8. 8 דפים נוספים על קרינה באתר:

מבוא

מזה שנים טוענים גופים בעלי אינטרסים כי אין ראיות מדעיות לחששות מהסכנה הגלומה בחשיפה לקרינה בלתי מייננת לסוגיה השונים מלבד האפקט התרמי. הדבר אינו נכון לחלוטין. שדה מגנטי בתדר נמוך מרשת החשמל נחשב מסרטן אפשרי בבני אדם על ידי ארגון הבריאות העולמי כבר משנת 2002 וקרינה בתדר גבוה נכנסה בשנת 2011 לרשימה המפוקפקת של מסרטנים אפשריים. גם בשדה מגנטי בתדר נמוך וגם בקרינה בתדר גבוה הצטברו ראיות מדעיות בגיבוי מחקרים אפידמיולוגיים המראים על פגיעות שהתרחשו ועל עלייה בתחלואה (בדרך כלל סרטנים) אצל אנשים וילדים שנחשפו לסוגים אלה של קרינה. הבסיס המדעי התומך בגישה כי גם קרינה בלתי מייננת מסוכנת הולך וגדל ומראה על שינוי, פגיעה ועלייה בסיכון עקב חשיפה לקרינה אלקטרומגנטית גם בתחום התדר הגבוה כדוגמת קרינה סלולרית, קרינת רדיו , מיקרוגל, WIFI, וגם בתחום התדר הנמוך כגון שדה מגנטי ממכשירי חשמל, רשתות חשמל, שנאים, חימום תת רצפתי ועוד. הוויכוח האקדמי והציבורי נמצא בעיצומו, אני בדעה כי כבר היום יש מספיק ידע מחקרי מבוסס על השפעות ביולוגיות וסיכון בריאותי מחשיפה לקרינה כדי לבצע צעדים מרחיקי לחת לצמצום החשיפה.. אני מאמין כי כל אחד צריך לקרוא ולהחליט בעצמו ולעצמו מה היא דעתו בעניין, לפחות עד שיהיה קונצנזוס בעניין. 

האם לפוטון של קרינה בלתי מייננת יש מספיק אנרגיה לגרום נזק?

חברות הסלולאר והתעשייה, המדענים הנתמכים על ידה, וכל מי שהולך שולל, טוענים מזה שנים כי לפוטון של קרינה בלתי מייננת (RF או ELF ) אין מספיק אנרגיה להוציא אלקטרון ממולקולת DNA ובכך לפגוע בה. הגישה הזו היא פשטנית מדי מכיוון שישנם דרכים אחרות לגרימת נזק ביולוגי שלא על ידי הוצעת אלקטרון. כפי שנראה בעמוד זה, נגרמים נזקים ביולוגים בדרכים אחרות, אם על ידי דליפת מחסום דם מוח (SALFORD 2003) , יצירת רדיקאלים חופשיים (FRIDMAN 2007) הגורמים לשלל בעיות רפואיות ביניהן שבירה של ה DNA (ראו למטה את המחקר של LAI 1006)

בדף זה נביא סיכומי מחקרים, מאמרי עמדה, מחקרים על מנגנוני נזק, השפעות ביולוגיות, נזקים ועלייה בסיכון ברמות שלא גרמו לחימום ובסוגי קרינה שלא מייננת. 
מחקרים נוספים נמצאים גם בדף המחקרים החדש שלו המכיל מספר גדול יותר של מחקרים לפי חלוקה של נושאים.


סיכומי מחקרים ומאמרי עמדה

 • 05/2015  - כ190 מדענים ומהנדסים פנו לארגון האומות בדרישה להחמרה בתקני החשיפה לקרינת רדיו
  קבוצה של 190 מדענים ומהנדסים, בראשות ד"ר מרטין בלאנק, פנו לארגון האו"מ בדרישה לשנות את תקני החשיפה לקרינת רדיו של ארגון הבריאות העולמי (גוף של האו"מ) אשר אינן לוקחות בחשבון שום נזק ביולוגי מהקרינה, וליידע את הציבור על הנזקים והסכנות הבריאותיות. 
  לנוסח הפנייה בעברית לחץ כאן... 
  למידע נוסף לחץ כאן...
 • החלטת הפרלמנט האירופי משנת 2009 - קרינת רדיו מסוכנת ויש לצמצם חשיפה  
 • ארגון הבריאות העולמי - 2011 - קרינת רדיו מסרטן אפשרי - לאחר שנים של הכחשה גורפת לנזקים של קרינה בלתי מייננת בתדר גבוה (סלולר-אלחוטי) שינה ארגון הבריאות העולמי גישה והכיר בקרינה זו כמסרטן אפשרי. הקביעה מבוססת על מחקרים אפידמיולוגיים שהראו על פגיעה בבני אדם כתוצאה מחשיפה לקרינה. השינוי הדרמטי לווה בהתרחשויות דרמטיות לא פחות במסדרונות הארגון ובשורות הוועדה הבין לאומית לחקר הסרטן שם התגלו ברגע האחרון ניגודי אינטרסים ועולו חדשות קשות על התערבות של התעשייה בתהליך קבלת ההחלטות.
 • החלטת מועצת אירופה - 2011 - מועצת אירופה אישרה את החלטת הועדה האירופאית לבטיחות לקרינה בלתי מייננת בדבר הסכנות הגלומות בחשיפה לקרינה בלתי מייננת בתדרי רדיו-סלולר ואת שורת ההמלצות (בין השאר צמצום שימוש, עידוד מודעות, הגבלות על פרסום ומכירה לנוער ולילדים, הגנה על מדענים, המלצה לתקנים ברמה של 0.1 מיקרו-וואט לסמ"ר ועוד) שהוועדה המליצה עליהן כמה שבועות קודם לכן. ההחלטה אינה מחייבת אבל סוללת את הדרך לחקיקה במדינות אירופה עצמן.
 • פרסום הוועדה הרוסית לבטיחות קרינה בלתי מייננת - 2011 - הוועדה הרוסית הקדימה את הוועדה האירופאית בכמה שבועות בפרסום דוח דומה כולל המלצות, בעיקר לגבי שימוש נוער וילדים בסלולרי.
 • ארגון ICEMS - ועדה בין לאומית של מדענים לבטיחות קרינה פרסמה סקירה של מחקרים בתחום המראים על השפעות פיזיולוגיות וסיכון בריאותי מרמת התא הבודד עד לרמת הגוף כולו. 
 • מחקר REFLEX - בוצע על ידי 12 מכוני מחקר ב-9 מדינות שונות באירופה ונועד לבדוק האם קיים נזק גנטי בחשיפה לקרינת רדיו(RF) ושדות מגנטיים בתדר נמוך(ELF). החוקרים מצאו שינויים גנטיים ושינויים בביטוי הגנטי בגנים רבים ובחלבונים לאחר חשיפה לקרינת רדיו ושדה מגנטי בתדר נמוך ברמות נמוכות מתקני החשיפה, על תאים חיים בצלחות בדיקה (IN VITRO) . הממצאים הראו על אפשרות של נזק ארוך טווח בגוף ביולוגי חי, בדם ובמוח בגלל שימוש בסלולרי וחשיפה לקרינה ממקורות אחרים. המסקנות היו כי נזק ביולוגי במעבדה הוא אמיתי ויש להמשיך לבדוק ולחקור נזקים ארוכי טווח על בני אדם (IN VIVO) 
  לקריאה על המחקר לחץ כאן...
   למחקר לחץ כאן....
  על המחקר ב BBC לחץ כאן...
 • דוח bioinitiative  -  דוח בין לאומי של מדענים שפורסם לראשונה בשנת 2007 ומכיל סיכום מקיף של כ 2000 מחקרים בתחום. בעקבות פרסום הדוח שונו התקנים בחלק ממדינות אירופה. בשנת 2012 פורסם עדכון של הדוח המכיל עוד 1800 מחקרים. בעדכון הדוח מזהירים כותביו כי העדויות המדעיות מבוססות יותר ומראות על פגיעה ונזקים קשים זאת תוך כדי שהשימוש בטכנולוגיות סלולריות-אלחוטיות מעמיק ונכנס לכל בית ללא יידוע הציבור על הסכנות ותוך כדי הסתרה מכוונת של הסכנה.
  באתר הקבוצה מפורסם סיכום בטבלה צבעונית של חלק מהמחקרים המצביעים על אפקטים ביולוגיים של קרינת רדיו ברמות נמוכות בהשוואה לתקנים היום. בטבלה זו מובאים המחקרים בצמוד לרמת הקרינה בה נראה שינוי ונזק. הסיכום מאפשר הבנה מהירה כי גם רמות מאוד נמוכות של קרינת רדיו גורמות להשפעות ונזקים במערכות ביולוגיות. גלשו לאתר של הדוח וחפשו "RF COLOR CHATS" בדף הראשי.
 • אזהרת משרד הבריאות בישראל בדבר שימוש בטלפונים סלולרים ואלחוטיים - במסמך עמדה לציבור זה מזהיר משרד הבריאות את הציבור משימוש בטלפונים סלולריים ואלחוטיים (תוך כדי הסתייגויות רבות).
 • ארגון הבריאות העולמי - 2001 סיווג שדות מגנטיים בתדר נמוך כמסרטן אפשרי בבני אדם - https://apps.who.int/inf-fs/en/fact263.html
 • קרל בקמן 2009 - Cell phone radiation: Evidence from ELF and RF studies supportingmore inclusive risk identification and assessment
  סיכום ותיאור של כ130 מחקרים המראים על אפקטים לא תרמיים של קרינה בלתי מייננת.

  "This paper will review some of the salient evidence that demonstrates the existence of NTE and the exposure complexities that must be considered and understood to provide appropriate, more thorough evaluation and guidance for future studies and for assessment of potential health consequences"סיכומי מחקרים נוספים באתרים חיצונייםהשפעות נזקים ותחלואה מקרינה אלקטרומגנטית בתדר גבוה

מחקר ה NTP 2016 - הסלולרי מסרטן, יש מנגנוני נזק ביולוגים!

 מחקר פורץ דרך זה, בוצע בשלבים החל מ 2001. עלה 25 מיליון דולר. בניגוד דעת החקרים הראה על קשר בין חשיפה לקרינת רדיו מסוג GSM וCDMA לשני סוגים של סרטן, גליומה ושוואנומה של הלב(בו נפגעים אותם תאים שנפגעים באקוסטיקנרומה). בכך חזר על תוצאות של מחקרים אפדימיולוגים בבני אדם כדוגמת האינטרפון ומחקריו של הרדל. פרסומים נוספים של המחקר הזה צפויים ב2016 ו2017.

על המחקר (כולל קישורים למחקר עצמו, טבלאות התוצאות, חישובים, תשובות לספקנים, הסברים, קישורים לפרסומים בעיתונות בארץ ובעולם ועוד , לחץ כאן...

תוצאות מחקר ה NTP 2016
מחקרים מובילים על השפעות מיידיות של קרינה בלתי מייננת בתדר גבוה

השפעות קרינה מסלולרי בתקן CDMA על פעילות המוח - נורה וולקוב 2011 

מחקר שבוצע בהובלת המדענית ד"ר נורה וולקוב (Nora Volkow) ועל ידי מדענים מובילים מהמכון הלאומי לבריאות בארה"ב (  NIH - National Institutes of Health  ) וממעבדות  Brookhaven National Lab (BNL) התפרסם (22/02/2011 ) בירחון המדעי הנחשב Journal of the American Medical Association (JAMA)  .

המחקר קבע באופן חד משמעי כי לחשיפה לקרינה מטלפון סלולרי יש השפעה ברורה על המוח שאינה קשורה בעלייה של טמפרטורה. לאחר חמישים דקות של חשיפה לקרינה מטלפון סלולרי נצפו שינויים ברמת הגלוקוז בחלקים מסוימים במוח. בדיקת רמת הגלוקוז במוח משמשת כמדד לתפקודי המוח ושינוי ברמתו מצביע על שינוי בתפקודי המוח.  


הדמיית צריכת הגלוקוז במוח לפני ואחרי החשיפה

בתמונה - מהמחקר הדמיית צריכת הגלוקוז במוח לפני ואחרי חשיפה


השפעות קרינה מסלולרי בתקן LTE (דור רביעי) על פעילות המוח -    2013

מחקר שבוצע במכון המחקר לתקשורת המסונף למשרד התעשייה וטכנולוגיות התקשורת והמידע באוניוורסיטת בייג'ין, סין מצא כי חשיפה של 30 דקות למכשיר סלולרי במשדר בתקן הדור הרביעי - LTE  גרם לשינויים בפעילות המוח. במחקר נמדדו גלים בתדר נמוך אשר המוח מייצר על ידי שימוש במכשיר MRI לפני ואחרי החשיפה לקרינה.

המחקר - http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24012322

Brain after LTEבתמונה - מתוך המחקר, האזורים הפעילים במוח לאחר החשיפה


מחקרים מובילים על נזקי קרינה בלתי מייננת בתדר גבוה (קרינת רדיו)

יותר ויותר מחקרים מצביעים על השפעות ביולוגיות ועל סיכון בריאותי בחשיפה לקרינה, אפילו ברמות נמוכות מאוד שאינן גורמות לעלייה בטמפרטורה ולכאורה נחשבות בטוחות. להלן כמה מהם:


שבירת מחסום דם מוח ונזק לתאי עצב במוח של חולדות - סלפורד 2003

Leif G. Salford 2003 - "Nerve Cell Damage in Mammalian Brain after Exposure to Microwaves from GSM Mobile Phones"
במחקר זה הראו צוות המדענים פגיעות במוח חולדות, הן ברקמת המוח והן בתאי עצב, עקב חשיפה של החולדות לקרינה. הפגיעות ברקמות המוח היו כתוצאה מדליפת דם דרך דפנות כלי הדם במוח לחלל המוח וזאת לאחר שהחשיפה לקרינה גרמה לשבירת מחסום דם מוח. הנזקים לתאי עצב נגרמו כתוצאה מחשיפה לקרינה ברמות שלא גרמו לחימום. חלק מהניסיונות לחזור על תוצאות המחקר לא עלו יפה בגלל ששיטת ההמתה של החולדות בסוף הניסוי ושיטת לקיחת הדגימות לא התבצעו בהתאם לפרוטוקול המקורי של הניסוי וגרמו בעצמן לנזק לרקמות ולתאים.
יש לציין כי שבירת מחסום דם מוח הוא הסבר מקובל לתופעת כאבי הראש בקרב אנשים שנחשפו לקרינה.

קישור למחקר המלא:

קישור לוידאו של הרצאה של ד"ר סלפורד בנושא קרינת רדיו:  http://youtu.be/E_WJ_aJPWIA

בתמונה בצד שמאל מוח של חולדה שלא הוקרנה ובתמונה בצד ימין מוח של חולדה שכן הוקרנה, הכתמים המסומנים הם למעשה הצטברויות של חלבונים שדלפו מכלי הדם במוח כאשר מחסום דם מוח הוסר כתוצאה מהחשיפה לקרינה.
מחסום דם מוח עוצר את מעבר החומרים הנמצאים בדם, כגון חלבונים, רעלים, פסולת ועוד,  למוח.
דליפה של חומרים מכלי הדם במוח לתוך המוח יכולה ליצור קרישי דם, לחץ פנים גולגלתי, נזק מוחי ועוד. 


שברים בדי אן אי (Lai H 1996- (DNA   

מחקר בשם - Single- and double-strand DNA breaks in rat brain cells after acute exposure to radiofrequency electromagnetic radiation. - שבוצע על ידי צוות מדענים בראשות  פרופסור הנרי ליי  מאוניברסיטת וושינטון בארה"ב (Lai H) הראה בעקביות שברים ב DNA שנגרמו כתוצאה מחשיפה לקרינה סלולרית, ברמה שלא גרמה לעלייה בטמפרטורה, באופן דומה לשברים שנצפו בחשיפה לקרינת רנטגן (הידועה כמסרטנת וגורמת לשברים ב DNA) . 

קישור למחקר: 

חברת מוטורולה לא אהבה את מסקנות המחקר הנ"ל וניסתה לחזור על המחקר כדי להפריך(לכאורה) את התוצאות, תוצאות המחקר היו דומות אך מוטורולה ניסתה להציגם כאילו אין שברים ואין כל בעיה. 
דוקטור נייל צ'רי פרסם מאמר החושף את הטעויות של מוטורולה ואת הניסיון, לכאורה, שלה לקבוע מסקנות "חיוביות" ושונות מהמסקנות של המחקר המקורי.
מקור המאמר של ד"ר נייל צ'רי - http://www.scribd.com/doc/118710864/b3-EMR-FRAUD-Motorola-Funded-Counter-Research-on-DNA-Breakage-Neilcherry-7p

בעת האחרונה המאמר המלא של ד"ר ניל צרי נמחק מאתר סקרייבד. חלקים מהדברים של ד"ר ניל צרי נמצאים במאמרים הבאים בקישורים הבאים. פשוט פתחו את המאמרים וחפשו את המילה " Motorola"

במאמרו משנת 2001 מציין ומצטט פרופסור הנרי ליי את הראיות הרבות בעולם המדעי על שברים ב DNA כתוצאה מחשיפה לקרינה: www.wirelessimpacts.org/science/Lai_Romania_Workshop.doc

קישור להרצאה של פרופ' הנרי לאי בנושא שברים ב DNA כתוצעה מחשיפה לקרינת רדיו: http://youtu.be/JrBjQJhHfzk

בצילום הבא יש שלוש תמונות, הראשונה משמאל היא של קבוצה של מולקולות DNA שלא הוקרנה עליה שום קרינה, וכפי שנראה אין שברים.
בתמונה השנייה (האמצעית) מולקולות ה DNA הוקרנו בקרינת רנטגן וניתן לראות שברים הנראים כמו שובל של כוכב שביט.
בתמונה השלישית (בצד ימין) נראית מולקולת DNA שהוקרנה בקרינה בלתי מייננת הדומה לקרינה ממכשיר סלולרי ברמה "בטוחה" שלא גורמת לחימום ובתדר של 2.45 ג'יגה הרץ, גם בתמונה הזו ניתן לראות בבירור שברים של מולקולות DNA היוצרים מבנה דומה לשובל של כוכב שביט.
מקור התמונות במחקר :
"Single- and double-strand DNA breaks in rat brain cells after acute exposure to radiofrequency electromagnetic radiation"עלייה בתחלואת סרטן בעכברים - Repacholi MH 1997:

מחקר בשם Lymphomas in E mu-Pim1 transgenic mice exposed to pulsed 900 MHZ electromagnetic fields שבוצע על ידי מיקל רפוצולי הראה על עלייה בהופעת סרטן בבלוטות הלימפה בעכברים שנחשפו לקרינה. המחקר פורסם שנת 1997 ואחריו שינה רפוצולי את עמדותיו, תפס תפקידים בארגון הבריאות העולמי ולאחרונה התמנה ליועץ בתשלום עבור התעשייה.

קישור למחקר: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9146709היווצרות רדיקליים חופשיים והשפעה על מערכת התקשורת הפנימית של התא - Friedman J 2007:

במחקרם "Mechanism of short-term ERK activation by electromagnetic fields at mobile phone frequencies." משנת 2007 מראים פרופסור רוני זגר וד"ר יוסי פרידמן ממכון ויצמן בישראל, כי חשיפה לקרינה סלולרית מביאה להיווצרות של רדיקלים חופשיים ומשפיעה על מערכות התקשורת הפנימיות בתא חיי. השפעה על מערכת התקשורת הפנימית של התא משמעותה שיבוש באופן פעולתו התקין של התא, ויכולה לגרום לשינויים בפעולותיו, התחלקותו ובתפקודים נוספים שלו. הגורם להשפעה זו הוא היווצרות של רדיקלים חופשיים בתא ובסביבתו. הופעה של רדיקלים חופשיים בתא ובסביבתו גורמת לנזק. כאשר ההופעה חוזרת ונשנית פוטנציאל הנזק הולך וגדל.  מחקר זה הוא פורץ דרך מפני שהוא מראה את מנגנון ההשפעה והנזק מתחילתו עד סופו. המחקר התבצע ברמות קרינה שלא גרמו לעלייה בטמפרטורה או לאפקט תרמי. 

קישור למחקר: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17456048


בתמונה למעלה - שרשרת התקשורת בתא בהופעת קרינה סלולריתחשיפה של תאי דם לבנים לקרינה סלולרית גרמה לחוסר יציבות בכרומוזומים (עודף) -  Korenstein R 2003

בכנס "קרינה אלקטרומגנטית והגוף האנושי" הציג פרופסור רפי קורנשטיין, מהפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב, את עבודותיו בנושא ההשפעות של קרינה אלקטרומגנטית על תאים חיים בתדרים שונים.  הממצאים הראו על מגוון השפעות על התא, השפעה על ממברנות התא, על החלבונים בו, על עודף כרומוזומים ועוד.   

לדבריו, בחשיפה לקרינה נוצר שינוי בשדה החשמלי של התא. שינוי זה גורם, בין השאר, לתנועה של מטען חשמלי על דפנות התא הדומה לזו הנוצרת כחלק ממנגנון התקשורת של התא עם סביבתו (תאים אחרים לדוגמא). כאשר השדה החשמלי גדל נוצרים חורים במעטפת התא ובחשיפה גבוהה יותר (כלומר שדה חשמלי גבוה יותר) נוצרים אף קרעים הגורמים לכניסה ויציאה של חומרים מהתא לסביבתו ואף למוות מוקדם של התא. כתוצאה משינוי השדה החשמלי בתא מושפעים חלבונים בתוך התא ומאבדים את תפקודיהם וחלק מתכונותיהם.

כמו כן נמצא כי חשיפה לקרינה סלולרית בתדר של כ 800 מגה הרץ וברמה של 2.9 SAR (ברמה לא תרמית) גורמת לעודף ב 4 כרומוזומים (בנוסף ל 23 זוגות הקיימים באופן הנורמאלי), תופעה שהיא אחת מהאינדיקציות להופעתה של מחלת הסרטן. התופעה חזרה על עצמה, באופן קיצוני וחמור הרבה יותר, בקרינה בתדרים גבוהים יותר של 100 ג'יגה, וזאת ברמות קרינה נמוכות בהרבה.

חשיבות הממצאים היא כי נראה שינוי ונזק לתא החי ועודף כרומוזומים ברמות קרינה שלא גרמו לחימום. 

בתמונה למעלה – חורים ופגיעות במעטפת של התא החי כתוצאה מחשיפה לקרינה


קישור למחקרים:

 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18666810

 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12524674נזק (שאינו מחימום) לעדשת העין מרמות קרינה אלקטרומגנטית - Ahuva Dovrat, Levi Schächter - 2008

Non-Thermal Electromagnetic Radiation Damage to Lens Epithelium""

מחקרם של פרופסור לוי שכטר וד"ר אהובה דברת ז"ל בנושא השפעת קרינה סלולרית על העין. מחקר זה קיבל הדים בקהילה המדעית בעולם כאשר הצביע על פגיעה בעדשת העין כתוצאה מחשיפה לקרינה אלקטרומגנטית בתדרים סביב 1 ג'יגה הרץ וברמות נמוכות פי ארבעה מהתקן.

המחקר מצא כי לאחר 36 שעות של חשיפה נגרמו שינויים בתפקוד האופטי של העין הגורמים לעיוות התמונות הנראות על העדשה.  לאחר הפסקת ההקרנה מתרחש תיקון הדרגתי בעיוות אבל עדיין נראים במיקרוסקופ נזקים קבועים למבנה העדשה. נמצא כי נזקים קבועים אלו אינם נגרמים מהאפקט התרמי של הקרינה אלא מחיכוך החלקים המרכיבים את העדשה.

חשיבות המחקר - מציאת נזק שאינו קשור בעלייה בטמפרטורה בעין.

בתמונה למעלה:

 • A – קבוצת הביקורת, מבנה תאים אחיד של העדשה
 • B – עדשה לאחר 90 מחזורים של הקרנות, הכתמים השחורים הם תאים שנפגעו.
 • C – לאחר 192 מחזורים של הקרנות, יותר כתמים שחורים ויותר תאים מתים.
 • – עדשה שנחשפה לעלייה בטמפרטורה, שימו לב שהנזק שונה מבעדשות שהוקרנו.

בתמונה- מימין נזק קבוע בעדשה מוקרנת. משמאל למעלה עדשה בריאה. משמאל למטה עדשה עם נזק תרמי.

קישור למחקר: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2694600/

 


מחקרים אפידמיולוגיים על השפעות-נזקי קרינה אלקטרומגנטית בתדר גבוה


שימוש של 27 דקות סלולרי ביום הוביל לעלייה בסיכון לסרטן  - The INTERPHONE Study Group :

מחקר האינטרפון זכה לפרסום רב. הוא נוהל בכ-13 מדינות במקביל. מומן בחלקו על ידי האיחוד האירופאי ותעשיות הסלולר. הסתיים ב-2005 ופרסום תוצאותיו נדחה שוב ושוב (אולי בניסיון להרוויח זמן) כחמש שנים. לבסוף פורסמו תוצאותיו (בצורה מגמתית) בשנת 2010 תחת הכותרת: "לא נמצאה עלייה בתחלואת סרטני ראש (משני סוגים) במשתמשי סולולר רגילים". מבט פנימה (פסקה שלישית שורה תשיעית) מגלה את ההפך הגמור והמחקר מצביע על עלייה של 40% בתחלואת סרטני מוח בקרב משתמשים שהשתמשו בסלולר יותר מ-27 דקות ביום, מה שנחשב היום למשתמש המשתמש בסלולרי פחות מהממוצע.
עיון נוסף בתוך הנתונים מגלה מספר רב של בעיות וחוסר דיוקים. שני הנספחים שצורפו למחקר (אבל לא זכו לתשומת לב) מראים על סיכון גדול עוד יותר (טבלה בעמוד מספר 4 - 118% סיכון יתר למי שדיבר במשך 10 שנים וסיכון יתר של 82% למי שדיבר מעל 27 דקות ביום על פני 10 שנים) על פי ניתוח וסיכום חוזר של תוצאות המחקר כאשר קבוצת המשתמשים שדיברו הכי פחות שימשה כקבוצת הביקורת. נספחי המחקר והתוצאות בהם, נשמרו בצל בעת פרסום המחקר בתקשורת העולמית והישראלית.

קישור למחקר: http://ije.oxfordjournals.org/content/39/3/675.full.pdf

קישור לנספח מספר 1: http://ije.oxfordjournals.org/content/suppl/2010/05/06/dyq079.DC1/Interphone_Appendix1.pdf

קישור לנספח מספר 2: http://ije.oxfordjournals.org/content/suppl/2010/05/06/dyq079.DC1/Interphone_Appendix2.pdf

קובץ פרסומים ומאמרים על מחקר האינטרפון: http://www.microwavenews.com/Interphone.Resources.html

ביקורת על מחקר האינטרפון כולל ציון הכשלים בו:http://www.tapuz.co.il/blog/ViewEntry.asp?EntryId=1710019


 
חלק מטבלה מספר 2 ממחקר האינטרפון, סיכון יתר למשתמשי סלולר מעל 1640 שעות על פני 10 שנים. שימו לב רמת הסיכון בקבוצות המשתמשים האחרות הקטנה מ-1 ומרמזת על הטעיה בקבוצת הביקורת ותוצאות חוסר של המחקר.


הסיכון האמיתי באנטרפון

הסיכון האמיתי שהראה מחקר האינטרפון - גדול הרבה יותר שימוש בטלפונים סלולריים והסיכון לגידולי מוח סרטניים - לנארט הרדל 

Mobile Phone Use and the Risk for Malignant Brain Tumors: A Case-Control Study on Deceased Cases and Controls

במחקרו פרופסור לנארט הרדלLennart  Hardell)    ) השווה בין השימוש בסלולרי ובטלפונים אלחוטיים של אנשים שמתו מגידול במוח, לשימוש בסלולרי אצל אנשים שנפטרו מגידול סרטני אחר ולאנשים שנפטרו מסיבה אחרת.

תוצאות המחקר הראו על קורלציה בין שימוש בטלפונים סלולריים והופעת גידולים במוח. הרדל הראה כי הסיכון גדל ככל שהשימוש גדל וכי הסיכון היה הגדול ביותר אצל קבוצת המשתמשים שדיברה יותר מאלפיים שעות. הרדל מצא כי בקבוצת המשתמשים אשר דיברו בסלולרי יותר מ-10 שנים הסיכון גדל פי 2.4 ((OR) = 2.4, and 95% confidence interval (CI) = 1.44.1. )

(בהשוואה לקבוצות הביקורת) ובקבוצת המשתמשים אשר דיברו יותר מ-2000 שעות הסיכון היה גדול פי 3.4     (OR = 3.4, 95% CI = 1.67.1) . כמו כן, מצא הרדל סיכון גבוה יותר לסרטנים גם אצל אלה אשר עשו שימוש בטלפון אלחוטי, אך התוצאה לא הייתה מובהקת די הצורך   (OR  = 1.7, 95% CI = 0.83.4).

חשיבותו של מחקר זה היא בהשוואה של נפטרים מגידולי מוח לנפטרים מגידולים אחרים וסיבות אחרות. במחקרים אחרים נוטים לפעמים להשוות את ציבור הנפטרים מסרטן מוח לאנשים חיים. חשיבות נוספת של תוצאות המחקר היא שהתוצאות שהתקבלו היו חזרה על המגמה שנראתה במחקריו האחרים של הרדל (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=%22Hardell%20L%22[Author) .

קישור למחקר : http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20551697

קישור למחקריו הרבים של הרדל בתחום - http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=Hardell+L


מחקר הצבא הפולני:  

הופעת סרטן בחיילים של הצבא הפולני שנחשפו לקרינה אלמ"ג בתדרי רדיו גבוהים (מיקרוגלים)  של החוקר פרופ' סטניסלב סזמיג'לסקיS. Szmigielski     , ראש המכון לרפואה צבאית של צבא פולין.

 Cancer morbidity in subjects occupationally exposed to high frequency (radiofrequency and microwave) electromagnetic radiation.

במחקר נבדקו חיילי צבא פולין בשרות סדיר ומילואים. מחזורי הגיוס כללו כ- 128000 חיילים, מתוכם  כ- 3700 נחשפו בשירותם לקרינת מכשירי קשר בתדרים סלולריים, וקרינת מכ"ם. בריאותם נבדקה כל שנה במשך כ-15 שנים (1971-1985 ), ונרשמו מחלות סרטניות שונות שאובחנו בהם. ניתוח סטטיסטי של התוצאות התחשב בקבוצות גיל וסוגי הסרטן.   

התוצאות הצביעו בין היתר, על כך שהסיכון ללקות בסרטן היה גבוה פי 2.07, בחיילים שנחשפו לקרינות, ואחוזי ההחלמה שלהם היו נמוכים מאלה שלא נחשפו.  

קישור - http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8717316

על המחקר: http://www.microwavenews.com/news/backissues/m-j95issue.pdf

 

שימוש בסלולרי על ידי אמהות בהריון וילדים עד גיל שבע גורם להפרעות בהתנהגות" - Divan HAKheifets LObel COlsen J. - 2008

 "Exposure to cell phones prenatally-and, to a lesser degree, postnatal-was associated with behavioral difficulties such as emotional and hyperactivity problems around the age of school entry"

אלו הן מסקנות מחקר ראשון בנושא  אשר נערך בשיתוף אוניברסיטאות UCLA (קליפורניה ארה"ב) ו Aarhus(דנמרק). המחקר נערך על ידי מילוי שאלון על ידי 13,159 אמהות לילדים בני 7 אשר עשו שימוש בהריון או/ו שילדיהן עושים היום שימוש בטלפון סלולרי. בשאלון נשאלו האמהות שאלות רבות על אופן השימוש ועל אופי התנהגות ילדיהן. הממצאים נראו כי השכיחות של בעיות התנהגותיות בילדים שאמהותיהם דיברו בסלולרי בזמן ההיריון או/ו שילדיהן השתמשו בסלולרי עד גיל שבע עומד על פי 1.8 מילדים שאמהותיהם לא עשו שימוש בסלולרי בזמן ההיריון או/ו שהם עצמם לא עשו שימוש בסלולרי עד גיל שבע.

מכוון שלדעת החוקרים הקרינה המגיעה לעובר בזמן ההיריון היא קטנה מאוד, עלו השערות כי הסיבה יכולה להיות שינוי ביוכימי אצל האימא בזמן ההיריון שנגרם כתוצאה משימוש האם בסלולרי וחשיפה שלה לקרינה. הסבר נוסף (הסבר שלי) הוא שגם רמות מאוד נמוכות של קרינה גורמות להשפעה הזו.

 תקציר המאמר: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18467962
מידע נוסף בעל אופי מדעי


ניסוי השפעת קרינה על תאי דם אנושיים

לפני מספר שנים נתקלתי במאמרים ותמונות מניסויים ובדיקות של דם אנושי לאחר חשיפה לקרינה אלקטרומגנטית. מאז אני מחפש סרטון וידאו ברור, קל ופשוט להבנה ובאיכות טובה שיתעד ויסביר את הניסוי.

הוידיאו המצורף שנוצר על ידי ד"ר מגדה חוויס מהחוג למדעי הסביבה באוניברסיטת טרנט , אונטריו קנדה (Environmental & Resource Studies, Trent University, Peterborough, ON, Canada ), הוא הטוב ביותר שראיתי עד היום. הוא קצר, ברור, מלווה בהסברים טובים וקלים להבנה, ומכיל תמונות וקטעי וידאו מהניסוי עצמו.

קטע הוידאו מראה ומסביר מה קורה לתאי דם אנושי בחשיפה לקרינה אלקטרומגנטית ממחשב ומטלפון אלחוטי. תוצאות הבדיקה מראות באופן ברור את השוני שחל בתאי הדם ויכולות להסביר חלק מהתסמינים של חשיפה לקרינה ורגישות לקרינה.

 

Dr Magda Havas about "Live Blood Analysis"


האם חשיפה לקרינה יכולה להשפיע על דופק הלב?

התשובה היא כן, חשיפה לקרינה יכולה להשפיע על דופק של אדם, בדרך כלל של רגיש לקרינה, הנחשף לקרינה. בווידאו המצורף מסוכם ניסוי של ד"ר מגדה חבס וד"ר ג'ף מרנגל שבוצע בשנת 2009 ויפוסם ב 2010. הניסוי בא לבדוק אם חשיפה לקרינה מטלפון סלולרי ביתי בטכנולוגית DECT משפיעה על דופק של אנשים ביניהם רגישים לקרינה. התוצאות היו חד משמעיות. הסרטון מסכם את הניסויים שערכו צוות המדענים.


עוד על ד"ר מגדה חוויס בקישורים הבאים: http://www.magdahavas.org/ ו- http://www.magdahavas.org/.


מחקרים הממומנים על ידי התעשייה מול מחקרים של גופים עצמאיים

התרשים למטה נעשה על ידי מר. לוייד מורגן מאתר www.powerwathc.org.uk 
הציר האופקי של התרשים מיצג את הגידול בסיכון לסרטן (בהשוואה לנתונים על כלל האוכלוסייה), ראשית הציר באמצע, ימינה משם יש סיכון גדול יותר ושמאלה יש אפקט של ריפוי.
הציר האנכי של התרשים מייצג מובהקות סטטיסטית של המחקרים.
בתרשים זה מוצגים זה מול זה מחקרים שמומנו על ידי תעשיית הסלולר (באדום) מול מחקרים של גופים עצמאיים שלא קיבלו מימון מהתעשייה (בכחול). 
מהתרשים ניתן לראות כי מחקרים ממומנים הראו על סיכון יתר נמוך ולפעמים אפילו אפקט של תיקון, בעוד מחקרים שלא מומנו הראו על סיכון יתר גבוהה יותר.

קישור לתרשים המלא בו לחיצה על כל אחד מהנקודות המסמלות מחקר תקשר אליו:

השפעות שדות מגנטיים בתדר נמוך (קווי מתח גבוה)

שדות מגנטיים בתדרי רשת החשמל הוכרזו בשנת 2001 על ידי ארגון הבריאות העולמי כמסרטן אפשרי בבני אדם בדומה ל DDT. ההכרזה בוצעה לאחר שכמה וכמה מחקרים מהעולם שהראו כי אנשים ובעיקר ילדים שלמדו במוסדות חינוך או גרו מתחת או בצמוד לקווי מתח גבוה היו בסיכון גבוה יותר לפיתוח סרטן דם-לוקמיה. הרמה שהייתה גבולית מבחינת העלייה בסיכון היא של 2 מיליגאוס. בחלק מהחקרים לא נראה סיכן וזאת בגלל הנחת עבודה כי החשיפה היא עד 200 מטר מהקו בעוד במציאות קיימת חשיפה רק עד 50 מטר מהקו. גם במחקרים אלו, כאשר הוצאו הנתונים ונותחו מחדש בהתבסס על הנחת העבודה כי החשיפה היא עד 50 מטר, נמצא סיכון. 

המלצות משרד להגנת הסביבה בארץ היו בעבר לרמה שרירותית של 10 מיליגאוס. לאחר כמה שנים הורדה רמת החשיפה המותרת ל 2 מיליגאוס בממוצע ל24 שעות, שוב באופן שרירותי, אבל לפחות רמה הייתה נכונה (לדעתי). בשנת 2012 שונתה ההנחיה (כנראה שהמשרד לא עמד בלחץ) לרמה של 4 מיליגאוס, שוב באופן שרירותי.

 ישנו תקן גבוה לחשיפה רגעית(של ועדה בין לאומית בשם ICNIRP אשר בין אנשיה ישנם מומחיי תעשיה ואשר נגועה בניגוד אינטרסים) שעמד על רמה של 1000  מיליגאוס ושונה לאחרונה ל 2000 מילגאוס לחשיפה רגעית בלבד (ולא לוקח בחשבון שום השפעה ביולוגית חוץ מתגובה לא רצונית של שרירים). התקן הלא מגן הזה מאומץ כתקן לחשיפה ממושכת על ידי גופים רבים בעולם שיש להם אינטרס לקבל תקן גבוה כל כך כמו למשל חברת החשמל הישראלית.

בגלל הנושא נמצא יותר (יחסית לקרינה סלולרית-אלחוטית-רדיו) בקונזנזוס אני פחות עוסק בו באתר. ובכל זאת להלן כמה מחקרים וקישורים מהם ניתן להתחיל ללמוד את הפן המדעי של נושא החשיפה לשדה מגנטי בתדרים נמוכים מאוד, תדרי רשת החשמל.

מחקרים מובילים על הקשר בין שדות מגנטים מקווי מתח גבוה לסרטן

מחקרים נוספים בדף סיכום הבא מהאתר www.powerwatch.org.uk 
באתר הנ"ל יצויין מחקר שמצא השפעה באות "P" בעלת רקע ירוק, מחקר שלא מצא השפעה באות "N" בצבע אדם, ומחקר שתורם להבנת הנושא אבל לא מצא ממצאים לכאן או לכאן בסימון מקף  "-" ברקע אפור.
קוי מתח ותחנות השנאה - http://www.powerwatch.org.uk/science/studies.asp#elfemf
מנגנונים ביולוגים בחשיפה לקרינה בתדר נמוך - http://www.powerwatch.org.uk/science/studies.asp#elfmech


דפים נוספים על קרינה באתר: