צמצום שימוש וחשיפה לקרינה בלתי מייננתלצמצם 
- צמצום חשיפה לקרינה וצמצום שימוש במכשירים וציוד הפולטים קרינה הוא  צעד חיוני מאוד לצמצום בעיות קרינה ותסמינים של רגישות לקרינה.

צמצום (חשיפה לקרינה ושימוש בציוד פולט קרינה) הוא הצעד השלישי בהתמודדות עם קרינה בלתי מייננת והשפעותיה.

על ידי צמצום השימוש המכשירים פולטי קרינה בסביבתך אתה יכול והגביל ולצמצם למינימום את חשיפתך לקרינה. כאשר אתה לא יכול לבקר או לצמצם את מקורת הקרינה ואת חשיפתך כל שנותר הוא למגן, אך ברוב המקרים די בביצוע פעולות פשוטות כדי להקטין ולצמצם את מקורות הקרינה בסביבתך ואת חשיפתך לקרינה הנפלטת מהם.  חשוב להבין כי החשיפה לקרינה נמדדת גם ברמת העצמה וגם במשך הזמן של החשיפה.

עקרונות צמצום החשיפה:
1. הקטנת מספר המקורות בבית
2. צמצום זמן החשיפה, הפסקת שידור או חשיפה קבועים, הפעלת מקורות קרינה כך שלא יקרינו כל הזמן.
3. מעבר לציוד חוטי ונמוך קרינה.
4. הגדלת המרחק בינך למקורות הקרינה.


בחלק זה של האתר ובדפיו השונים נסקור דרכים שונות ופעולות פשוטות אשר יאפשרו לכם להקטין ולצמצם את מקורות הקרינה בסביבתכם ואת חשיפתכם אל הקרינה הנפלטת מהם.צעדים בסיסיים לצמצום מקורות וצמצום חשיפה לקרינה:

צעדים כללים:

 1. צמצם שימוש במכשירים פולטי קרינה אלקטרומגנטית כגון טלפונים סלולריים וטלפוניים אלחוטיים.
 2. הרחק, בכל דרך אפשרית, מכשירים וציוד תקשורת פולט קרינה אחר ממך, מחדרים ומקומות בהם אתה נוהג לשהות כגון חדרי שינה, חדרי עבודה, מקומות ישיבה ועוד.
 3. התרחק ממקורות קרינה אלקטרומגנטית בתדר נמוך (מכשירי חשמל, שנאיים וקוי מתח גבוה).
 4. השתמש במד קרינה כדי למצוא מקורות וחדירות קרינה, להבין את דפוס הקרינה וכדי לוודא שהצעדים שאתה נוקט באמת מביאים לצמצום החשיפה.
צעדים פרקטיים:
 1. בעת דיבור בסלולרי, השתמשו בדיבורית חוטית עם צינורית אוויר או ברמקול והרחיקו את הסלולרי מהגוף. לרגישים לקרינה – שימוש בטלפון סלולרי בחירום בלבד!
 2. בסלולרי כבו את הרשת האלחוטית (WIFI) ואת תקשורת הנתונים רוב הזמן. הפעילו רק כאשר יש צורך וכבו בסוף השימוש (כיבוי תקשורת נתונים באיפוןכיבוי תקשורת נתונים באנדרויד).
 3. כאשר אתם כבר משתמשים בסלולרי לגלישה (כמה שפחות) העדיפו שימוש ברשת דור שלישי UMTS על רשת דור רביעי LTE .
 4. הפסיקו שימוש והסירו מכשירי טלפון אלחוטיים, וציוד אחר הפועל בתקן DECT אשר תחנת הבסיס שלהם משדרת כל הזמן
 5. אם אתם עושים שימוש ברשת מחשב ביתית על ידי שימוש בראוטר אלחוטי, כבו את אופציית האלחוט, בראוטר, במחשב הנייד ובמחשבים הנייחים, כאשר אתם לא עושה בה שימוש. לרגישים לקרינה – הפסיקו שימוש ברשת מחשבים אלחוטית
 6. התקינו רשת מחשבים ביתית חוטית כדי לצמצם את השימוש ברשת האלחוטית.
 7. נתקו מכשירי חשמל שאינם בשימוש מרשת החשמל (יאפשר גם חסכון מסוים בחשמל).
 8. התרחקו מאנשים העושים שימוש בטלפון סלולורי, בעת שהם עושים בו שימוש.
 9. אל תעשו שימוש בטלפון סלולרי בתוך מעלית, מקלט, מרתף, חניונים, מכוניות, אוטובוסים, רכבות וכיוצא בזה. לרגישים לקרינה – שימוש בטלפון סלולרי בחירום בלבד!
 10. אל תשהו זמן רב (יותר מכמה דקות) במקומות בהם יש רמות גבוהות של קרינה אלקטרומגנטית.
 11. הסתייעו במד קרינה כדי להבין את החשיפה שלכם לקרינה וכדי לצמצמה

לפרטים נוספים קראו את דפי המשנה הבאים: 

בעיקרון דפי המשנה נכתבו לאנשים שאינם רגישים לקרינה. כאשר רגישים לקרינה קוראים את דפי המשנה בדבר צמצום חשיפה לקרינה אני ממליץ לכם להתייחס להמלצות בחומרה יתרה. בביתו של רגיש לקרינה אין מקום לטלפוניים אלחוטיים, טלפוניים סלולריים, ראוטרים אלחוטיים או מחשבים אלחוטיים. רגיש לקרינה אינו יכול לדעתי להרשות לעצמו שימוש בסלולרי למעט שימוש בעת חירום. רגיש לקרינה צריך לצמצם את החשיפה לקרינת רדיו (קרינה בתדר גבוה) לאפס, ולהשתדל לעשות את אותו הדבר גם לקרינה בתדר נמוך.