רגישות (אי סבילות) לקרינה - EHS


מבוא לרגישות לקרינה בלתי מייננת


"רגישות לקרינה" או "אי סבילות לקרינה" (Electromagnetic HyperSensitivity - EHS), או בכינוי שהוצמד לה "אלרגיה לקרינה" (כינוי לא נכון משום שלא מדובר בתגובת הגוף לחלבונים), היא מצב רפואי בו גופו של אדם מגיב, בהופעת תסמינים שונים והרגשה פיזית לא טובה, לחשיפה של אותו אדם לקרינה אלקטרומגנטית (EMR או EMF). 

להערכתי, היום (2019) יותר מ 30 אחוז מכלל האוכלוסייה כבר מרגישים את הקרינה הבלתי מייננת והם כבר בדרכם להיות רגישים לקרינה (או שהם כבר רגישים).  התסמינים הראשונים הם בדרך כלל כאבי ראש, חום בפנים ונימול בחלקי הגוף הקרובים לסלולרי או למקור הקרינה. בעת החמרה מתחילים להרגיש רע גם בחשיפות לקרינה בלתי מייננת סביבתית (ברמות נמוכות יחסית לחשיפה בעת שימוש אישי) כמו קרינה מאנטנות סלולריות, ראוטרים אלחוטיים, ציוד אלחוטי וסלולרי של אחרים ועוד. בשלב הקשה של הרגישות מופיעים תסמינים גם בעת חשיפה לרמות קרינה זעירות כמו למשל מראוטר אלחוטי מרוחק, מאנטנה סלולרית מרוחקת מאוד או אפילו מרשת החשמל הביתית. להערכתי כ10% מהציבור כבר סובל מרגישות בינונית או קשה לקרינה בלתי מייננת.
להערכתי ככל שרמות הקרינה והחשיפה יעלו, צפויים להיות יותר רגישים ויותר נפגעים. 

 לצערנו רק חלק קטן מהאנשים שכבר חשים או סובלים מהתסמינים בעת חשיפה לקרינה בלתי מייננת, מודעים כי התסמינים מהם הם סובלים נגרמים מהחשיפה לקרינה בלתי מייננת. גם כאשר אדם מבין זאת, הוא נדרש לעבור מסלול של דחייה והכחשה, היות וקיימים חוסר מודעות וחוסר הבנה לנושא הקרינה הבלתי מייננת בכלל, ולרגישות לקרינה בפרט.  רוב הרופאים, רוב מודדי הקרינה, ובעלי המקצוע בתחום לא מכירים ברגישות לקרינה. חלקם אף מחזיק בדעה כי הרגישות היא ממקור פסיכוסומטי. דעה זו מבוססת על דעה אישית מוקדמת ושגוייה, בשילוב חוסר הבנה וציטוט של גופים מושפעי תעשיה או מומחים לכאורה שאינם עוסקים ואינם מבינים מספיק בנושא. דעה זו מסתמכת על מחקרים שגויים של פסיכיאטרים בהם חשפו את הנבדקים בצורה לא נכונה לקרינה (למשל, גם כאשר לא הייתה אמורה להיות חשיפה) והסיקו מתוך חוסר הבנה כי התגובה היא פסיכוסומטית. 

דעתי הנובעת מניסיוני האישי בהתמודדות אישית עם רגישות לקרינה, מהיכרות עם רגישים לקרינה רבים (אני עוסק שנים בהנחייה והדרכה טכנית של רגישים לקרינה בשלבי ההתמודדות) , והיכרות עם החומר המחקרי בנושא, היא כי רגישות לקרינה היא תופעה פיזיולוגית הנגרמת מחשיפה לקרינה ברמות גבוהות או בינוניות לפרק זמן קצר, או רמות נמוכות יותר לפרקי זמן ארוכים (בכל מקרה מדובר ברמות קרינה הנמוכות בכמה סדרי גודל מהתקנים השרירותיים והלא מגנים המקובלים בארץ ובעולם, אשר מבוססים על אפקט חום בלבד ואשר לא לוקחים בחשבון שום השפעה ביולוגית של הקרינה. למשל התקנים של ICNIRP ושל המשרד להגנת הסביבה לקרינת רדיו). עקב היחשפות לקרינה בלתי מייננת מסוגים שונים, מאבד הגוף את חוסנו והולך ומתדרדר למצב בו גם חשיפות קצרות לקרינה בעוצמות נמוכות מאוד (חשיפות נמוכות הרבה יותר וקצרות הרבה יותר מהחשיפות שגרמו לרגישות) יגרמו להופעת תסמינים קשים בזמן קצר. 

ההתמודדות המיידית שאני מציע היא צמצום חשיפה דרסטי, הפסקת שימוש בציוד אלחוטי וסלולרי ושמירת מרחק ביטחון מציוד חשמלי ואלקטרוני (בין חצי מטר לשניים במקרה של ציוד ביתי). ציוד עזר ראשוני שיסיע רבות בתהליך ההתמודדות הוא מד קרינה ביתי מהיר.  ראו הרחבה על התמודדות בהמשך עמוד זה ובפרק מיוחד

לדעתי, גם אם אין הסכמה רחבה על הגורם לרגישות,  כבר היום יש להכיר בסבל ובמגבלות של רגישים לקרינה. זאת על פי חוות דעת קבוצת ה EMF PROJECT (קבוצה מושפעת תעשיה, שאינה מכירה בקרינה כגורם לרגישות לקרינה) בארגון הבריאות העולמי משנת 2005. 


קןד אבחון רפואי -  ICD-10-CM   W90.8XXA סרטון הסברים והנחייה ראשוניתדפי משנה בנושא רגישות לקרינה בלתי מייננת
כואב לך הראש לאחר שימוש בסלולרי?
סובל/ת מכאבי ראש כרוניים?
את/ה מרגיש/ה עייף/פה ותשוש/ה לאחר שימוש במחשב אלחוטי (נייד או נייח)?
סובל/ת מאחד או יותר מהתסמינים הבאים?

יכול להיות שאת/ה סובל/ת מ"רגישות לקרינה" או מ"אי סבילות לקרינה".
פרטים על רגישות לקרינה בהמשך העמוד ובדפי המשנה


רגישים לקרינה צרו קשר ונשתדל לעזור בהתמודדות שלכם עם הרגישות.
ניתן ליצור קשר באחת משלוש הדרכים הבאות:


 מילוי שאלון מקדים לרגישים לקרינה

יאפשר לנו מענה מהיר ומדויק
  
מילוי טופס יצירת קשר קצר  לרגישים לקרינה


יאפשר לנו מענה מהיר
 
מילוי טופס יצירת קשר כללי

יאפשר לנו מענה לבקשתכםומכאן לנושא בהרחבה...תקציר נושאים נוספים בדף זה בהקשר לרגישות לקרינה


האם אתם רגישים לקרינה?

אם כואב לכם הראש לאחר כל שיחה או שימוש במכשיר הסלולר או טלפון אלחוטי, אם אתם מרגישים תחושת אי נוחות או תחושת חום על פניכם בכל פעם שאתם נחשפים לקרינה, יכול מאוד להיות שאתם רגישים לקרינה.

לחצו כאן לאבחון עצמי התמודדות עם רגישות לקרינה - התמונה הגדולה

בהתמודדות עם רגישות לקרינה אין תרופות או טיפולי קסם. למי שרוצה לשפר את מצבו באמת ולאורך זמן אני ממליץ בראש ובראשונה על הפסקת השימוש בסלולרי ובאלחוטי. לאחר מכן יש להתחיל בביצוע תוכנית 4 השלבים. התוכנית כוללת את השלבים הבאים: לימוד נושא הקרינה, סוגי הקרינה (רדיו, חשמל, זיהום חשמלי), השפעות ביולוגיות של הקרינה ומקורות הקרינה.  רכישת מד קרינה ביתי מהיר שיאפשר לכם לראות את הקרינה לפני שזו תגרום להופעת נזקים ותסמינים, יאפשר לכם למצוא מקורות קרינה וחדירות קרינה, יאפשר מדידה של מרחקי ביטחון וכן הערכה של יעילות צעדים בצמצום החשיפה או בדיקות למיגון שהותקן. צמצום חשיפה בדמות הפסקת שימוש בסלולרי ובציוד אלחוטי, החלפתו בציוד תקשורת ומחשבים חוטי וקווי, שמירת מרחקי ביטחון מציוד חשמלי, ושימוש נכון בציוד מחשבים ורשת. לבסוף, במקרים שאין ברירה אחרת נמליץ על ביצוע מיגון קרינה כדי למנוע או לצמצם חדירה שלה לביתכם, המשרד בו אתם עובדים והרכב. 

במקביל יש ללמוד להתמודד מנטלית עם הרגישות. אין להרגיש מסכן או קורבן, רוב הסיכוי שתחושות כאלה רק יגבירו את הרגישות. יש לנסות לבצע את השינויים ולספור את ההישגים ולא את הכאבים. כל ההסתכלות צריכה להיות חיובית כמה שאפשר. 

בהמשך ובמקביל ניתן לבצע טיפולים להקלת התסמינים, התמודדות מנטאלית טובה יותר, בדיקות ותהליכים כלליים לשיפור בריאות. כגון דיקור סיני, IPEC או דומה, רפואה אלטרנטיבית, הומאופתיה, טיפולים ברפואה הקונבנציונלית,  וכו. אך אין לשכוח כי בראש ובראשונה יש להפסיק להשתמש בסלולרי ובציוד אלחוטי ולבצע את תוכנית ארבעת השלבים.  שימוש לב כי לרוב המטפלים והרופאים יש ידע מצומצם מאוד על קרינה ורגישות לקרינה, אם בכלל. זכרו זאת כאשר הם מציעים לכם טיפולים ותהליכים. שיקלו כל תהליך ונסו בזהירות. מטפלים שלא מוכנים לדאוג לכך שלא מוכנים לכבות ציוד אלחוטי וסלולרי בקליניקה שלהם כאשר אתם מגיעים לטיפול  לדעתי הם כנראה אינם המטפלים הנכונים עבור רגישים לקרינה.

במהלך השנים מ2006 אני מנחה רגישים רבים בארץ ובעולם. לצערי רבים מהם פונים לטיפולי ותרופות קסם, או טיפולים כאלה ואחרים ללא הפסקת השימוש והחשיפה, או לפחות צמצומם באופן ניכר. חלקם אף סמים מבטחם במדבקות קסם, צמידי אנרגיה, הולוגרמות, ברכות, כישופים וכל מיני. לצערי בדרך כלל אנשים אלו חוזרים אלי במצב יותר קשה וזאת לאחר שהטיפול בו בחרו נתן הקלה זמנית שהתחלפה בהתדרדרות למצב רגישות קשה יותר. לכן אני רוצה להזכיר, דבר ראשון הפסקת השימוש בסלולרי ואלחוטי. דבר שני תוכנית ארבעת השלבים, ורק אז כל השאר. 

עוד על התמודדות עם רגישות לקרינה בדף מיוחד בנושא - התמודדות עם רגישות לקרינה - מכתב לסובליםהכרה ברגישות לקרינה בעולם

"רגישות לקרינה" או "אי סבילות לקרינה" מוכרת באופן חלקי על ידי קהילת הרפואה והמדע הבין לאומית, יש הכרה גורפת בסבל הנגרם לנפגעים, אולם אין עדיין הסכמה כוללת על הגורמים והסיבות להופעת התסמינים. ברוב המקרים רופאים מנסים לטפל בסימפטומים של רגישות לקרינה על ידי משככי כאבים ומדכאי מערכת העצבים אך לא מציעים צמצום חשיפה והפסקת שימוש.
בשנים האחרונות, ככל שמתקדם הדיון המדעי בנושא וככל שמתרבות ההוכחות כי קרינה בלתי מייננת מזיקה לבריאות, יותר ויותר גופים ובתי משפט בעולם מכירים ברגישות לקרינה, בסבל של הרגישים, בקשיים, בנכות תפקודית הנגרמת להם ובחשיפה לקרינה כגורם לרגישות. זאת בעוד הגדרת ארגון הבריאות העולמית מכירה בסבל בלבד ללא הכרה בקרינה כגורם לתסמינים ולמצב.

לחצו כאן כדי לקרוא עוד על הכרה ברגישות לקרינה בעולם.מחקרים המוכיח קיומה של רגישות לקרינה

המחקרים הראשונים בתחום, אשר היו רצופים בשגיאות והנחות יסוד לא נכונות, פרוטוקולי ניסוי לא מספקים והתרכזו ביכולת הנבדק לזהות כל סוג של קרינה בכל עצמה ובכל מצב, ביססו את השגיאה הרווחת כי רגישות לקרינה היינה תופעה פסיכולוגית או פסיכוסומטית. מחקרים חדשים המתאפיינים בביצוע בדיקות רפואיות אובייקטיביות לנבדק, בחשיפות מבוקרות, בזמני התאוששות ובהתייחסות שונה לסוגים שונים של קרינה וסוגים שונים של רגישויות לקרינה,מגבשים לאט לאט את ההבנה המדעית כי רגישות לקרינה היא אמתית ונגרמת מחשיפה לקרינה.

סיכום נוסף של המחקרים נמצא בדף המחקרים של האתר בקישור - http://www.norad4u.co.il/knowledge-h/emf-studies-list#TOC--36
 עדויות וסיפורים של רגישים לקרינה

אני מקווה לפרסם כאן מדי פעם סיפורים ועדויות של רגישים לקרינה אשר יכתבו במיוחד לאתר הזה. הפרסום יהיה בדף המיוחד כאן באתר. בינתיים פורסמו כמה סיפורים ועדויות של אנשים בדף הסיפורים והעדויות באתר באנגלית ואת סיפורי האישי באתר בעברית

הספר "Black on White - Electro-Hypersensitivity - The Swedish Experience" הוא מקבץ של עדויות כאלה שנאספו בשוודיה מתחילת שנות השמונים של המאה הקודמת. ניתן להוריד את הספר כאן...

אוסף נוסף של מחקרים, עדויות ומכתבים אישיים של רגישים לקרינה ניתן לקרוא כאן: http://www.scribd.com/collections/3222035/Electrosensitivity
הערך על רגישות לקרינה ב"ויקיפדיה" 

את הערך בויקיפדיה כתבתי בשנת 2012. הערך כלל כ2000 מיליה. ציינתי שם מחקרים המחזקים את היות הרגישות לקרינה תופעה פיזיולוגית הנגרמת מקרינה בצד הסברים על מחקרים שטוענים אחרת (כולל הסברים על החולשות והבעיות המחקרים הללו). הערך היה מאוזן לדעתי והציג גם את דעת הגופים המתכחשים לנזקי הקרינה לרגישות לקרינה. תוך כמה ימים הערך עבר עריכה ברוטאלית. רוב הטקסט הורד ומה שנשאר (כ200 מילה) מייצג את אמונת העורכים בצורה חד צדדיים ומגמתית המייחסת לרגישות לקרינה כתופעה פסיכולוגית בלבד.  כולי תקווה כי אנשים שנפגעו מהקרינה והפכו רגישים לקרינה , לא יפגעו פגיעה נוספת מאנשים ובעלי תפקידים שקראו את הערך העדכני והמוטה ויקיפדיה. לצערי זה כבר קרה. חוסר האחריות של הכותבים והעורכים שם מקומם. כתבות בעיתונות, בתקשורת וכנסים על רגישות לקרינהדפים נוספים באתר בנושא זה

בחלק זה של האתר נדון ונספק מידע על רגישות לקרינה (EHS) ונושאים הקשורים בה.

נביא, בין השאר, סיפורים וחוויות של רגישים לקרינה, נתאר את התסמינים ונציע דרכים להתמודדות והקלה.

דפים נוספים בנושא רגישות לקרינה בתאר זה:

כמו כן אתם מוזמנים לקרוא על "תוכנית ארבעת השלבים" , תוכנית המאפשרת התחלת ההתמודדות עם רגישות לקרינה וכן לבקר באתר המכירה www.4EHSByEHS.co.il  המציע מדי קרינה, כובעי הגנה מקרינה לרגישים לקרינה, ביגוד הגנה מקרינה עבור רגישים לקרינה וכן ציוד הגנה מקרינה נוסף לבית ולמשרד.


about EHS

רגישות לקרינה

EHS symptoms

תסמינים של רגישות לקרינה

Being an EHS person

להיות רגיש לקרינה

a letter to EHS

מכתב לרגישים לקרינה

EHS Stories

סיפורי קרינה

EHS on the web

על רגישות לקרינה ברשת