תוספי תזונה

בעמוד זה אספר על תוספי תזונה אותם אני נוטל וכאלה שרגישים לקרינה אחרים נוטלים. 
המיידע והחוויות הם סובייקטיביים שלי ושל רגישים אחרים.
אין במידע זה ובהפניות לרכישה יעוץ רפואי, או המלצה.
יש להיוועץ עם רופא לפני נטילת התוספים כדי לוודא שאתם יכולים לקחת אותם.
נביא בדף זה גם קישורים לרכישה של התוספים בחנויות רשת בארץ ובחו"ל.
הרכישה היא בחנויות רשת איתן יש לנו הסכם הפניית לקוחות.
ויטמין C

אני נוטל ויטמין C (מסוג אסטר C לא חומצי) בדרך כלל כאשר אני מרגיש הרעה במצב מערכת החיסון שלי, כאשר אני חולה, מקורר, מרגיש רע או כשמתפתחות אצלי דלקות (גם ובעיקר בשיניים ובחניכיים). 
כאשר עבדתי בהייטק(עד שנת 2013) נטלתי 1000 מיליגרם של ויטמין C מידי יום. התחושה שלי הייתה כי הנטילה מחזקת אותי ומשפרת את היכולת שלי להתמודד עם הירידה ביכולת מערכת החיסון שהרגשתי בה וכנראה הייתה אחד מהתסמינים של חשיפה לקרינה. 
כמות של 1000 מיליגרם ביום היא גדולה, אבל להערכתי (ואני לא מומחה בנושא) הספיגה של ויטמין C בתוסף תזונה היא לא טובה כל כך ורק חלק קטן למעשה נספג (השאר יוצא בשתן). ההרגשה שלי לאחר שנים של נטילה, יום יומית ולאחר מכן מידי פעם, היא שלשישה תפוחי עץ יפים יש את אותה השפעה על מערכת החיסון שלי כמו 1000 מיליגרם ויטמין C. אפשר שאני טועה, זו הרגשה סובייקטיבית בלבד. אבל אני כן ממליץ לנסות לאיכול יותר פירות ולנסות לשים לב אם יש שיפור בהרגשתכם. אם הפירות עושים לכם טוב, לדעתי הלא מלומדת עדיף לצרוך פירות מאשר ויטמין C בכפסולה. 
בדרך כלל אני רוכש ESTER C של חברת NBTY
ויטמין ESTER C

ניתן לרכוש:
  • ב AMAZON ולשלוח לארץ במגוון מחירים, מכמה יצרנים ומכמה חנויות (לא כולן שולחות לארץ)  - https://amzn.to/2MZndTH
GABA

גאבה משמש אותי כבר שנים, כדי להקל על הכאבים ואת הערפול המוחי אותם אני חש בעקבות חשיפה לקרינה בלתי מייננת. אני נוהג לנטול GABA כאשר אני יודע שאני עומד להיחשף לקרינה לכמה שעות , למשל במהלך ישיבה במוסדות ציבור, בוועדות בעירייה או בכנסת. כמו כן אני נוטל לאחר החשיפה כאשר אני חש שהכאבים מתגברים או הופכים לקשים מנשוא. הניסיון שלי עם GABA הוא שהוא מאפשר לי לתפקד יותר זמן בצורה טובה יותר (למרות הערפול המוחי) במצבים שאין לי שליטה על החשיפה שלי לקרינה בהם. בנוסף ההרגשה שלי היא שהGABA מעכב אצלי הופעת תסמינים, מקל עליהם ומקצר את זמן ההתאוששות. היום אני לוקח בדרך כלל 500 מיליגרם. אני בדרך כלל לקוח GABA של חברת NOW.
GABA


ניתן לרכוש:
  • ב AMAZON ולשלוח לארץ במגוון מחירים ומכמה חנויות (לא כולן שולחות לארץ) - https://amzn.to/2N5BNZE


ויטמין B12 או קומפלקס B

אני נוטל ויטמין B12 מידי פעם, בעיקר כאשר אני מרגיש חולשה מיוחדת או סחרחורות. לעיתים נדירות אני מרגיש גם טשטוש ראייה (מעין עצירה של הראייה בעת הזזת הראש במהירות וקבלת ראיה מקוטעת). ויטמין B12 עוזרים לי להפסיק את התסמינים הללו. בדרך כלל אני נוטל ויטמין B12 אחת לחודש או שבועיים.
ויטמין B12 נוזלי


ויטמין B12 ניתן לרכוש:
  • ב AMAZON ולשלוח לארץ במגוון מחירים ומכמה חנויות (לא כולן שולחות לארץ)  - https://amzn.to/2PPnbMx

קומפלקס B ניתן לרכוש:
  • ב AMAZON ולשלוח לארץ במגוון מחירים ומכמה חנויות (לא כולן שולחות לארץ)  - https://amzn.to/2MBMYKa