מחקרים על רגישות לקרינה

כואב לך הראש לאחר שימוש בסלולרי?
סובל\ת מכאבי ראש כרוניים?
את\ה מרגיש\ה עייף\פה ותשוש\ה לאחר שימוש במחשב אלחוטי (נייד או נייח)?
סובל\ת מאחד או יותר מהתסמינים הבאים?

יכול להיות שאת\ה סובל\ת מ"רגישות לקרינה" או מ"אי סבילות לקרינה"
פרטים על רגישות לקרינה בהמשך העמוד ובדפי המשנה


רגישים לקרינה צרו קשר ונשתדל לעזור בהתמודדות שלכם עם הרגישות.
ניתן ליצור קשר באחת משלוש הדרכים הבאות:


 מילוי שאלון מקדים לרגישים לקרינה

יאפשר לנו מענה מהיר ומדויק
  
מילוי טופס יצירת קשר קצר  לרגישים לקרינה


יאפשר לנו מענה מהיר
 
מילוי טופס יצירת קשר כללי

יאפשר לנו מענה לבקשתכם


בדף זה נביא הסברים ותיאורים של מחקרים בתחום הרגישות לקרינה. סיכום נוסף של המחקרים נמצא בדף המחקרים של האתר בקישור - http://www.norad4u.co.il/knowledge-h/emf-studies-list#TOC--36


כדאי לקרא גם את סיכום המחקרים (ומחקרים נוספים) בפרק הרוולנטי לרגישות לקרינה בדרף המחקרים של האתר- http://www.norad4u.co.il/knowledge-h/emf-studies-list#TOC--37

מחקרים המוכיחים או מקדמים הבנה הרישות לקרינה אמיתית ונגרמת מקרינה

 בעת האחרונה, וככל שההבנה בנושא הרגישות גדלה, מבוצעים מחקרים חדשים אשר בהם כן ניתן דגש על חשיפות מבוקרות בתנאים אידאלים (כאשר לא אמורה להיות חשיפה , אכן אין חשיפה), זמני התאוששות מספיקים,  הבחנה בין סוגים של קרינה וסוגים של רגישות, וכן בביצוע בדיקות ולקיחת מדדים אובייקטיביים ולא רק לשאול את הנבדק האם הרגיש את הקרינה. מחקרים אלו מבססים יותר ויותר את ההבנה כי רגישות לקרינה היא אמיתית ונגרמת מקרינה.  מחקרו של מרינו - חשיפה מבוקרת על רגישה לקרינה

Electromagnetic Hypersensitivity: Evidence for a Novel Neurological Syndrom - McCarty DECarrubba SChesson ALFrilot CGonzalez-Toledo EMarino AA. 2011 - https://maisonsaine.ca/wp-content/uploads/2015/05/172-IntJNeurosci2011.pdf

נבדקת, אשר מגדירה את עצמה כרגישה לקרינה, נחשפה בסדרת ניסויים מבוקרים לשדות חשמליים בעוצמה של 300 וולט למטר ובתדר של 60 הרץ, פיתחה כאבי ראש, תנודות לא רצוניות בשרירים, וקצב לב לא סדיר וזאת עד כ 100 שניות לאחר שהחשיפה החלה. בניסויים של חשיפה לשדה קבוע, שדה בתדרים משתנים ושדה אפסי נמצא כי הסימפטומים נגרמו בייחוד בשינויים בשדות (קיים ולא קיים - ON & OFF ), ופחות כאשר השדה היה קבוע. נמצא כי לנבדקת לא הייתה מודעות לקיום השדה (לא ידעה להבחין בקיום או בהיעדר השדה) וכי הסימפטומים הופיעו בצורה מובהקת כאשר השדה היה קיים.

במסגרת המחקר הנבדקת עברה סדרה של בדיקות נירולוגיות, מיפוי גלי המוח (EEG), בדיקת הדמיה מגנטית של המוח (MRI), בדיקות במעבדת שינה, (כולל צילומי וידאו ובדיקות EEG) , בדיקות דם, בדיקות תפקודי כבד, ספירת דם ובדיקות נוספות. 

השורה התחתונה של המחקר היא כי רגישות לקרינה היא סינדרום נירולוגי הנגרם על ידי השפעות הסביבה (רמות קרינה סביבתיות).

המחקר המלא: https://maisonsaine.ca/wp-content/uploads/2015/05/172-IntJNeurosci2011.pdf

תקציר - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21793784מחקרו של בלפום - סממנים ביולוגים אצל רגישים לקרינה ולכימיקלים

"Reliable disease biomarkers characterizing and identifying electrohypersensitivity and multiple chemical sensitivity as two etiopathogenic aspects of a unique pathological disorder" - Dominique Belpomme12 / Christine Campagnac23 / Philippe Irigaray24

קבוצת מדענים מובילים בראשות פרופסור בלפום (Professor Belpomme) חוקרת בשנים האחרונות (החל מ 2009) את הרגישות לקרינה. קבוצה זו של מדענים ביצעה בדיקות פיזיולוגיות על יותר מ1000 רגישים לקרינה ורגישים לכימיקלים והצליחה למצוא ולהגדיר מאפיינים ביולוגים ודרכי אבחון של רגישות לקרינה. החוקרים מצאו ראיות לשבירת מחסום דם מוח, סימנים לדחק חימצוני, סימנים לתגובות דלקתיות ולתגובות אוטואימיוניות, השפעות על מערכת הדם במוח ועוד. תוצאות ראשונות של מחקר פורץ דרך זה התפרסמו ב 11/2015 -

 - http://www.degruyter.com/view/j/reveh.2015.30.issue-4/reveh-2015-0027/reveh-2015-0027.xml?format=INT 

על המחקר בעברית - http://norad4uh.blogspot.co.il/2015/11/blog-post_27.html 

בהרצאה הבאה, אשר קישור אליה ניתן בשורות הבאות, ניתנים פרטים על בדיקות של כ 400 רגישים לקרינה, מאפיינים ותוצאות מייצגות. תוצאות הבדיקות מוכיחות כי רגישות לקרינה היא אמיתית ואיננה בעיה פסיכולוגית או פסיכוסומאטית. על סמך נתונים ממחקרו החליטה מועצת אירופה בשנת 2011 להכיר ברגישות לקרינה ולעודד את מדינות אירופה להכיר ברגישות לקרינה ולהגן על זכויות האדם של הרגישים לקרינה.

להלן קישור להרצאה שנתן פרופסור בלפום בשנת 2011:

http://youtu.be/ONVFHQTuvD8

על המחקר של בלפום - http://mieuxprevenir.blogspot.co.il/2012/06/electrosensitivity-es-ehs.htmlסריקת מוח בfMRI הראתה על הבדלים גדולים בין מוחם של רגישים לקרינה לשאינם


במסגרת מחקר פילוט זה, בוצעו סריקות fMRI על מוחם של כ10 רגישים לקרינה ו69 אנשים שאינם רגישים. תוצאות הסריקות הראו על אי-נורמאליות ברורה ויחודית בכל הרגישים לקרינה. לפיכח המחקר מחזק את האפשרות שרגישים לקרינה הם בעלי שוני בתפקוד המוח (ממצא פתולוגי) וכן שבדיקת ה fMRI יכולה להיות כלי אבחון לרגישים לקרינה. העובדה כי במהלך fMRI מתבצעת חשיפה לקרינה בלתי מייננת ברמות גבוהות (כ3000000 מיליגאוס ובנוסף קרינת רדיו) מעלה את האפשרות כי מוחם של הרגישים לקרינה הגיב בעת החשיפה-סריקה ולמעשה התוצאות של הסריקה הושפעו מהחשיפה עצמה (למעשה מוכיח חשיפה=>תגיבה). 


בתמונה, בצד ימין תוצאות סריקה של נבדק ביקורת, בצד שמאל תוצאות סריקה של נבדק רגיש לקרינה.

תוצאות סריקה של רגיש לקרינה בהשוואה לנבדק ביקורת


הודעה לתקשורת - https://www.prnewswire.com/news-releases/pilot-study-shows-dramatic-difference-in-brain-activity-with-ehs-electrohypersensitive-cases-as-compared-to-controls-non-ehs-300566854.html?tc=eml_cleartime

תקציר - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28678737מחקר על יעילות דרכי טיפול ברגישות לקרינה

Electromagnetic hypersensitive Finns: Symptoms, perceived sources and treatments, a questionnaire study.  Hagström M, Auranen J, Ekman R.
Source: Turku University of Applied Sciences/Telecommunication and e-Business/Radio and EMC Laboratory, Joukahaisenkatu 3C, 20520 Turku, Finland. Electronic address: Marjukka.Hagstrom@turkuamk.fi.

מחקר זה, שבוצע בפינלנד, בדק את יעילותם של טיפולים וצעדי התמודדות שונים לטיפול ברגישות לקרינה. במחקר המדובר אנשים שהעידו על עצמם שהם רגישים לקרינה התבקשו למלא שאלון לגבי סוגי הטיפול והיעילות של כל טיפול ודרך התמודדות. המחקר הראה כי צמצום חשיפה לקרינה היה דרך ההתמודדות היעילה ביותר אצל רוב האנשים. דרכי התמודדות נוספים שעזרו היו שינוי תזונה, שימוש בתוספי תזונה ופעילות גופנית מוגברת. טיפולים פסיכולוגיים ופסיכיאטריים (כך הרפואה הרשמית מבקשת לטפל ברגישים לקרינה) לא עזרו לסובלים ואפילו הרעו את המצב.

קישורים למחקר:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23557856מחקר על הגורמים, תסמינים, השפעות ודרכי התמודדות עם רגישות לקרינה

במחקר שאלונים זה שנערך ביפן, נתבקשו רגישים לקרינה למלא שאלונים בדבר הגורמים המרכזיים למצבם, התסמינים של הרגישות, השפעת הרגישות על חייהם ודרכים בהם הם נוקטים כדי להתמודד עם הרגישות לקרינה.  

תסמינים - 85% דיווחו על עיפות כרונית. 81% דיוחו על כאבי ראש, בעיות זכרון וריכוז, וקשיים בחשיבה.

הנשאלים התבקשו לדווח מה גורם בדרך כלל להופעת התסמינים. 37% דיוחו כי הגורם להופעת התסמינים הם אנטנות סלולריות וטלפונים אלחוטיים. 65% דיווחו כי הם סובלים משימוש בסלולרי של אנשים אחרים ברכבת או באוטובוסים, 12% דיווחו כי אינם יכולים להשתמש (מסיבה זו) בתחבורה ציבורית.

53% היו בעלי עבודה קבועה לפני הפיכתם לרגישים לקרינה, רובם איבדו אותה או חוו ירידה משמעותית בהכנסה לאחר הפיכתם לרגישים לקרינה.

כ 85% נקטו בצעדים כדי להגן על עצמם מחשיפה לקרינה בלתי מייננת כמו מעבר דירה, רכישה של ציוד נמוך קרינה.  71% נעזרו בטיפולים אלטרנטיביים כדי להקל על סבלם. 

קישור למחקר:
 https://microondes.files.wordpress.com/2012/04/kato__johansson_2012-2.pdfמחקרים נוספים
מחקרים השוללים רגישות לקרינה

מחקרים אחרים הפריכו כביכול את האפשרות שרגישים לקרינה באמת מרגישים בקיומה של קרינה. מחקרים אלו סובלים מכשלים שמקורם בחוסר הבנה של נושא הרגישות לקרינה. חלק מהכשלים הוא למשל שימוש בכמה סוגים שונים של קרינה בלי לקחת בחשבון כי כל רגיש לקרינה שונה מחברו ורגיש לתדרים שונים וחשיפה חוזרת של רגישים בכמה סדרות בדיקות ביום אחד ללא אפשרות מנוחה מספקת בין בדיקה לבדיקה.

מחקר ESSEX

אחד מהמחקרים הללו נקרא מחקר ה ESSEX. במחקר ישנם שלוש שגיאות יסודיות:
 1. ביצוע מספר בדיקות אחת אחרי השנייה (שני סבבים של שלוש חשיפות) בחלק מהמקרים ללא מתן זמן מנוחה מספק (בסבב הראשון חמש דקות "חשיפה", שתי דקות בלבד של "מנוחה" ובסבב השני חמישים דקות של "חשיפה" ושבוע "מנוחה").
 2. החשבת התוצאות רק לנבדקים ששרדו את כל הבדיקות.
 3. שימוש בשני סוגים של מקורות קרינה - תחנת בסיס (אנטנה) של טלפונים בשיטת GSM ובשיטת UMTS. שני סוגי האותות הם בעלי אופן הקרנה שונה ללא התחשבות בכך שכל רגיש לקרינה יכול להיות רגיש רק לאחד מהם.
גם במקרה הזה החוקרים הסיקו כי הרגישים לקרינה אינם מושפעים מהחשיפה לקרינה. הם הסיקו כי לאות GSM לא הייתה תגובה ובחשיפה לאות UMTS הייתה תגובה מסוימת של הנבדקים. החוקרים מוסיפים לסייג כי התגובה הייתה כנראה בגלל הסדר של החשיפות ולא בגלל החשיפה עצמה. 

עוד על מחקר ה ESSEX בקישור הבא:
 http://www.tapuz.co.il/blog/ViewEntry.asp?EntryId=2280333&r=1 


ביקורת על המחקר מהאתר  powerwatch.org.uk :


למחקר המלא לחץ כאן... מחקריו של ג'יימס רובין

ג'יימס רובין הוא פסיכולוג אשר אין לו שום מומחיות במדידת קרינה, בביולוגיה או בהבנה של רגישות לקרינה. ד"ר ג'יימס רובין קיבל מימון של כ 750000 פאונד חציו מהממשלה וחציו מהתעשייה. הוא הפיק מחקר שקשר בין רגישות לקרינה לבין בעיות פסיכולוגיות ואשר שלל את יכולתם של הרגישים לנחש האם יש או אין קרינה. לאחר פרסום המחקר הוא תוגמל בתפקיד בכיר יותר באוניברסיטה בה הוא מלמד וקיבל מימון למחקרים נוספים, גם הם (באופן לא מפתיע) שוללים קשר בין התסמינים לקרינה. 
מכחישי נזקים ומכחישי אי סבילות לקרינה משתמשים רבות במחקריו בלי להבין את השגיאות בהם, ההונאה הושלמה.
מחקריו זכו לביקורות רבות. הבעיות המרכזיות במחקריו הן:

 1. שימוש במכשיר דמוי טלפון סלולרי כדי להקרין את הנבדקים כאשר הטלפון עצמו פולט קרינת בלתי מייננת מסוגים שונים גם במצב שהוא לכאורה לא משדר, כלומר הנבדקים נחשפו לקרינה גם בזמן שלא אמורה להיות חשיפה.
 2. החדרים בהם שוכנו הנבדקים לא היו ממוגנים מקרינה  ולכן נחשפו הנבדקים לקרינה סביבתית.

הגדיל לעשות ד"ר אנדרו מרינו כאשר כתב ביקורת קשה על מחקריו ועל האיש עצמו:

"...His numerous studies on electromagnetic hypersensitivity are all negative, but that negativity was manufactured by employing experimental designs and statistical analysis that were virtually guaranteed to produce negative results..."

ביקורות שלי על המחקר של רובין - 

 1. http://norad4uh.blogspot.com/2017/02/blog-post_84.html
 2. http://www.tapuz.co.il/blogs/viewentry/2495329

הביקורת המלאה של מורינו: http://andrewamarino.com/blog/?p=289 

ביקרות נוספת:  http://www.powerwatch.org.uk/library/downloads/es-8-appendices-2014-10.pdf 

קישור למחקר המלא של רובין: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1440612/

קישור למאמר של רובין על רגישות לקרינה  http://archive.radiationresearch.org/conference/downloads/011555_rubin_extra.pdf

בתמונה- מתקן השידור אשר פלט קרינה מסוגים שונים גם במצב שלא היה אמור להקריןמחקר חשיפה משנת 2016

"Effects of personalised exposure on self-rated electromagnetic hypersensitivity and sensibility – A double-blind randomised controlled trial" - https://doi.org/10.1016/j.envint.2016.11.031"

במחקר זה ניסו החוקרים להתמודד עם שתיים מהבעיות במחקרי חשיפה קודמים על רגישות לקרינה, סביבת הבדיקה וסוג החשיפה. למרות כוונת החוקרים לבדוק את הנבדקים בסביבה נמוכת קרינה ולחשוף אותם לסוג הקרינה להם הם רגישים במיוחד, המחקר סובל מבעיות רבות. להלן רשימה של הבעיות המרכזיות בו:
 1. אין מדידה פיזיולוגית של תגובות הנבדקים, רק שואלים אותם האם הרגישו קרינה או לא.
 2. אין מספיק זמן התאוששות (זמן חשיפה+מנוחה 15 דקות בלבד)
 3. הנחת יסוד שגויה: רגישים לקרינה מגיבים מידית לחשיפה 
 4. סוג החשיפה נבחר לפי העדפת הנבדק וללא כל בדיקה אמתית 
 5. רמות הקרינה בסביבת הבדיקות לא נבדקו 
 6. חשד לגישה לא מאוזנת של החוקרים

ביקורת מלאה של המחקר - http://norad4uh.blogspot.co.il/2017/08/2016.html
סיכום מדעי לגבי רגישות לקרינה

סיכום זה נכתב בשנת 2011 ע"י סטפן גיניוס וקריסטופר ליפ. הסיכום הוא איכותי מאוד, מכיל את כל הרקע המדעי ומפרט את המחקרים שנעשו בתחום. ניתן להשתמש בסיכום זה כדי להסביר את נושא הרגישות לאנשים אחרים, ולצוות רפואי אם צריך ואם הצוות פתוח לנושא.
צפי של 50% רגישים לקרינה בשנת 2017


במאמר הבא "Letter to the Editor: Will We All Become Electrosensitive?" by ÖRJAN HALLBERG AND GERD OBERFELD מובאים מאמרים רבים המתעדים ומעריכים תופעות של רגישות לקרינה במדינות אחדות בעולם ומנסים להעריך את מספר הרגישים לקרינה כאחוז מהאוכלוסייה. כאשר שמים את הנתונים על גרף מתקבלת נבואה כי בשנת 2017 חצי מהאנשים, במדינות המתקדמות, יהיו רגישים לקרינה. 


צפי של 50% רגישים לקרינה ב2017
תמונה - צפי רגישות לקרינה בשנת 2017 על פי מחקרים שבוצעו במדינות העולם
דפים נוספים באתר בנושא זה

בחלק זה של האתר נדון ונספק מידע על רגישות לקרינה (EHS) ונושאים הקשורים בה.

נביא, בין השאר, סיפורים וחוויות של רגישים לקרינה, נתאר את התסמינים ונציע דרכים להתמודדות והקלה.


כמו כן אתם מוזמנים לקרוא על "תוכנית ארבעת השלבים" , תוכנית המאפשרת התחלת ההתמודדות עם רגישות לקרינה וכן לבקר באתר המכירה www.4EHSByEHS.co.il  המציע מדי קרינה, כובעי הגנה מקרינה לרגישים לקרינה, ביגוד הגנה מקרינה עבור רגישים לקרינה וכן ציוד הגנה מקרינה נוסף לבית ולמשרד.


about EHS

רגישות לקרינה

EHS symptoms

תסמינים של רגישות לקרינה

Being an EHS person

להיות רגיש לקרינה

a letter to EHS

מכתב לרגישים לקרינה

EHS Stories

סיפורי קרינה

EHS on the web

על רגישות לקרינה ברשת