מחקרים על רגישות לקרינה

כואב לך הראש לאחר שימוש בסלולרי?
סובל\ת מכאבי ראש כרוניים?
את\ה מרגיש\ה עייף\פה ותשוש\ה לאחר שימוש במחשב אלחוטי (נייד או נייח)?
סובל\ת מאחד או יותר מהתסמינים הבאים?

יכול להיות שאת\ה סובל\ת מ"רגישות לקרינה" או מ"אי סבילות לקרינה"
פרטים על רגישות לקרינה בהמשך העמוד ובדפי המשנה


רגישים לקרינה צרו קשר ונשתדל לעזור בהתמודדות שלכם עם הרגישות.
ניתן ליצור קשר באחת משלוש הדרכים הבאות:


 מילוי שאלון מקדים לרגישים לקרינה

יאפשר לנו מענה מהיר ומדויק
  
מילוי טופס יצירת קשר קצר  לרגישים לקרינה


יאפשר לנו מענה מהיר
 
מילוי טופס יצירת קשר כללי

יאפשר לנו מענה לבקשתכם


בדף זה נביא הסברים ותיאורים של מחקרים בתחום הרגישות לקרינה. סיכום נוסף של המחקרים נמצא בדף המחקרים של האתר בקישור - http://www.norad4u.co.il/knowledge-h/emf-studies-list#TOC--36כדאי לקרוא גם את סיכום המחקרים (ומחקרים נוספים) בפרק הרוולנטי לרגישות לקרינה בדרף המחקרים של האתר- http://www.norad4u.co.il/knowledge-h/emf-studies-list#TOC--37מחקרים המוכיחים או מקדמים הבנה הרישות לקרינה אמיתית ונגרמת מקרינה

בעת האחרונה, וככל שההבנה בנושא הרגישות גדלה, מבוצעים מחקרים חדשים אשר בהם כן ניתן דגש על חשיפות מבוקרות בתנאים אידאלים (כאשר לא אמורה להיות חשיפה , אכן אין חשיפה), זמני התאוששות מספיקים, הבחנה בין סוגים של קרינה וסוגים של רגישות, וכן בביצוע בדיקות ולקיחת מדדים אובייקטיביים ולא רק לשאול את הנבדק האם הרגיש את הקרינה. מחקרים אלו מבססים יותר ויותר את ההבנה כי רגישות לקרינה היא אמיתית ונגרמת מקרינה.מחקרו של מרינו - חשיפה מבוקרת על רגישה לקרינה

Electromagnetic Hypersensitivity: Evidence for a Novel Neurological Syndrom - McCarty DECarrubba SChesson ALFrilot CGonzalez-Toledo EMarino AA. 2011 - https://maisonsaine.ca/wp-content/uploads/2015/05/172-IntJNeurosci2011.pdf

נבדקת, אשר מגדירה את עצמה כרגישה לקרינה, נחשפה בסדרת ניסויים מבוקרים לשדות חשמליים בעוצמה של 300 וולט למטר ובתדר של 60 הרץ, פיתחה כאבי ראש, תנודות לא רצוניות בשרירים, וקצב לב לא סדיר וזאת עד כ 100 שניות לאחר שהחשיפה החלה. בניסויים של חשיפה לשדה קבוע, שדה בתדרים משתנים ושדה אפסי נמצא כי הסימפטומים נגרמו בייחוד בשינויים בשדות (קיים ולא קיים - ON & OFF ), ופחות כאשר השדה היה קבוע. נמצא כי לנבדקת לא הייתה מודעות לקיום השדה (לא ידעה להבחין בקיום או בהיעדר השדה) וכי הסימפטומים הופיעו בצורה מובהקת כאשר השדה היה קיים.

במסגרת המחקר הנבדקת עברה סדרה של בדיקות נירולוגיות, מיפוי גלי המוח (EEG), בדיקת הדמיה מגנטית של המוח (MRI), בדיקות במעבדת שינה, (כולל צילומי וידאו ובדיקות EEG) , בדיקות דם, בדיקות תפקודי כבד, ספירת דם ובדיקות נוספות. 

השורה התחתונה של המחקר היא כי רגישות לקרינה היא סינדרום נירולוגי הנגרם על ידי השפעות הסביבה (רמות קרינה סביבתיות).

המחקר המלא: https://maisonsaine.ca/wp-content/uploads/2015/05/172-IntJNeurosci2011.pdf

תקציר - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21793784מחקרו של בלפום - סממנים ביולוגים אצל רגישים לקרינה ולכימיקלים

"Reliable disease biomarkers characterizing and identifying electrohypersensitivity and multiple chemical sensitivity as two etiopathogenic aspects of a unique pathological disorder" - Dominique Belpomme12 / Christine Campagnac23 / Philippe Irigaray24

קבוצת מדענים מובילים בראשות פרופסור בלפום (Professor Belpomme) חוקרת בשנים האחרונות (החל מ 2009) את הרגישות לקרינה. קבוצה זו של מדענים ביצעה בדיקות פיזיולוגיות על יותר מ1000 רגישים לקרינה ורגישים לכימיקלים והצליחה למצוא ולהגדיר מאפיינים ביולוגים ודרכי אבחון של רגישות לקרינה. החוקרים מצאו ראיות לשבירת מחסום דם מוח, סימנים לדחק חימצוני, סימנים לתגובות דלקתיות ולתגובות אוטואימוניות, השפעות על מערכת הדם במוח ועוד. תוצאות ראשונות של מחקר פורץ דרך זה התפרסמו ב 11/2015 -

 - http://www.degruyter.com/view/j/reveh.2015.30.issue-4/reveh-2015-0027/reveh-2015-0027.xml?format=INT 

על המחקר בעברית - http://norad4uh.blogspot.co.il/2015/11/blog-post_27.html

בהרצאה הבאה, אשר קישור אליה ניתן בשורות הבאות, ניתנים פרטים על בדיקות של כ 400 רגישים לקרינה, מאפיינים ותוצאות מייצגות. תוצאות הבדיקות מוכיחות כי רגישות לקרינה היא אמיתית ואיננה בעיה פסיכולוגית או פסיכוסומטית. על סמך נתונים ממחקרו החליטה מועצת אירופה בשנת 2011 להכיר ברגישות לקרינה ולעודד את מדינות אירופה להכיר ברגישות לקרינה ולהגן על זכויות האדם של הרגישים לקרינה.

להלן קישור להרצאה שנתן פרופסור בלפום בשנת 2011:

http://youtu.be/ONVFHQTuvD8

על המחקר של בלפום - http://mieuxprevenir.blogspot.co.il/2012/06/electrosensitivity-es-ehs.htmlסריקת מוח בfMRI הראתה על הבדלים גדולים בין מוחם של רגישים לקרינה לשאינם

במסגרת מחקר פיילוט זה, בוצעו סריקות fMRI על מוחם של כ10 רגישים לקרינה ו69 אנשים שאינם רגישים. תוצאות הסריקות הראו על אי-נורמליות ברורה ויחודית בכל הרגישים לקרינה. לפיכח המחקר מחזק את האפשרות שרגישים לקרינה הם בעלי שוני בתפקוד המוח (ממצא פתולוגי) וכן שבדיקת ה fMRI יכולה להיות כלי אבחון לרגישים לקרינה. העובדה כי במהלך fMRI מתבצעת חשיפה לקרינה בלתי מייננת ברמות גבוהות (כ3000000 מיליגאוס ובנוסף קרינת רדיו) מעלה את האפשרות כי מוחם של הרגישים לקרינה הגיב בעת החשיפה-סריקה ולמעשה התוצאות של הסריקה הושפעו מהחשיפה עצמה (למעשה מוכיח חשיפה=>תגובה).

בתמונה, בצד ימין תוצאות סריקה של נבדק ביקורת, בצד שמאל תוצאות סריקה של נבדק רגיש לקרינה.
תוצאות סריקה של רגיש לקרינה בהשוואה לנבדק ביקורת

הודעה לתקשורת - https://www.prnewswire.com/news-releases/pilot-study-shows-dramatic-difference-in-brain-activity-with-ehs-electrohypersensitive-cases-as-compared-to-controls-non-ehs-300566854.html?tc=eml_cleartime

תקציר - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28678737
מחקר על יעילות דרכי טיפול ברגישות לקרינה

Electromagnetic hypersensitive Finns: Symptoms, perceived sources and treatments, a questionnaire study.  Hagström M, Auranen J, Ekman R.
Source: Turku University of Applied Sciences/Telecommunication and e-Business/Radio and EMC Laboratory, Joukahaisenkatu 3C, 20520 Turku, Finland. Electronic address: Marjukka.Hagstrom@turkuamk.fi.

מחקר זה, שבוצע בפינלנד, בדק את יעילותם של טיפולים וצעדי התמודדות שונים לטיפול ברגישות לקרינה. במחקר המדובר אנשים שהעידו על עצמם שהם רגישים לקרינה התבקשו למלא שאלון לגבי סוגי הטיפול והיעילות של כל טיפול ודרך התמודדות. המחקר הראה כי צמצום חשיפה לקרינה היה דרך ההתמודדות היעילה ביותר אצל רוב האנשים. דרכי התמודדות נוספים שעזרו היו שינוי תזונה, שימוש בתוספי תזונה ופעילות גופנית מוגברת. טיפולים פסיכולוגיים ופסיכיאטריים (כך הרפואה הרשמית מבקשת לטפל ברגישים לקרינה) לא עזרו לסובלים ואפילו הרעו את המצב.

קישורים למחקר:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23557856מחקר על הגורמים, תסמינים, השפעות ודרכי התמודדות עם רגישות לקרינה

במחקר שאלונים זה שנערך ביפן, נתבקשו רגישים לקרינה למלא שאלונים בדבר הגורמים המרכזיים למצבם, התסמינים של הרגישות, השפעת הרגישות על חייהם ודרכים בהם הם נוקטים כדי להתמודד עם הרגישות לקרינה.  

תסמינים - 85% דיווחו על עיפות כרונית. 81% דיוחו על כאבי ראש, בעיות זכרון וריכוז, וקשיים בחשיבה.

הנשאלים התבקשו לדווח מה גורם בדרך כלל להופעת התסמינים. 37% דיוחו כי הגורם להופעת התסמינים הם אנטנות סלולריות וטלפונים אלחוטיים. 65% דיווחו כי הם סובלים משימוש בסלולרי של אנשים אחרים ברכבת או באוטובוסים, 12% דיווחו כי אינם יכולים להשתמש (מסיבה זו) בתחבורה ציבורית.

53% היו בעלי עבודה קבועה לפני הפיכתם לרגישים לקרינה, רובם איבדו אותה או חוו ירידה משמעותית בהכנסה לאחר הפיכתם לרגישים לקרינה.

כ 85% נקטו בצעדים כדי להגן על עצמם מחשיפה לקרינה בלתי מייננת כמו מעבר דירה, רכישה של ציוד נמוך קרינה. 71% נעזרו בטיפולים אלטרנטיביים כדי להקל על סבלם.

קישור למחקר:
 https://microondes.files.wordpress.com/2012/04/kato__johansson_2012-2.pdfמחקרים נוספים
מחקרים השוללים רגישות לקרינה

מחקרים אחרים הפריכו כביכול את האפשרות שרגישים לקרינה באמת מרגישים בקיומה של קרינה. מחקרים אלו סובלים מכשלים שמקורם בחוסר הבנה של נושא הרגישות לקרינה. חלק מהכשלים הוא למשל שימוש בכמה סוגים שונים של קרינה בלי לקחת בחשבון כי כל רגיש לקרינה שונה מחברו ורגיש לתדרים שונים וחשיפה חוזרת של רגישים בכמה סדרות בדיקות ביום אחד ללא אפשרות מנוחה מספקת בין בדיקה לבדיקה.


כשלים במחקרים השוללים רגישות לקרינה כנגרמת מחשיפה לקרינה בלתי מייננת:

 • מגוון של מחקרים, בעיקר בוצעו על ידי חוקרים מוכרים בתחום שבאופן עקבי מגיעים לאותן תוצאות: ג'ימס רובין, רוסו, וואלס, אלטיטי, ואחרים
 • בדרך כלל מדובר במחקרי חשיפה המבוצעים על ידי פסיכיאטרים (ללא הבנה בקרינה, ללא הבנה ברגישות לקרינה).
 • המחקרים מנסים להוכיח אפקט נוסבו (למעשה לא מוכיח כלום, גם סטודנטים לרפואה מפתחים תסמינים של שפעת כאשר לומדים עליה, זה לא אומר ששפעת היא מחלה לא אמיתית).
 • חשיפת ביקורת לא נכונה (לא נמוכה מספיק, חשיפה סביבתית אחרת, צוות משתמש בציוד אלחוטי או סלולרי, או עם חשיפה כאשר לא אמורה להיות חשיפה)
 • חשיפות מרובות ללא זמן התאוששות מספק (לכאורה כדי להגיד משקל, 20 חשיפות ביום, 5 דקות כן 10 דקות מנוחה, גם אני לא אצליח במבחן כזה)
 • הנבדקים חייבים לנחש נכון תמיד (התייחסות בינארית לתוצאות). אם טעו באחת או שתי חשיפות הם מסומנים כ "לא זיהו"
 • ערבוב בין סוגי קרינה וחשיפות (לא כל הרגישים מגיבים לכל קרינה באותו אופן. יש שרגישים במיוחד לWIFI ו WCDMA, חלק מגיבים במיוחד לGSM או DECT)
 • כתיבה של מאמרי סקירה על מחקרים, רובם שליליים – כדי ליצור מאמר חדש גם הוא שלילי. 
 • איחוד נתונים של כמה מחקרים שלילים כדי ליצור מחקר חדש חזק סטטיסטית - גם הוא שלילי


מחקר ESSEX

אחד מהמחקרים הללו נקרא מחקר ה ESSEX. במחקר ישנם שלוש שגיאות יסודיות:
 1. ביצוע מספר בדיקות אחת אחרי השנייה (שני סבבים של שלוש חשיפות) בחלק מהמקרים ללא מתן זמן מנוחה מספק (בסבב הראשון חמש דקות "חשיפה", שתי דקות בלבד של "מנוחה" ובסבב השני חמישים דקות של "חשיפה" ושבוע "מנוחה").
 2. החשבת התוצאות רק לנבדקים ששרדו את כל הבדיקות.
 3. שימוש בשני סוגים של מקורות קרינה - תחנת בסיס (אנטנה) של טלפונים בשיטת GSM ובשיטת UMTS. שני סוגי האותות הם בעלי אופן הקרנה שונה ללא התחשבות בכך שכל רגיש לקרינה יכול להיות רגיש רק לאחד מהם.
גם במקרה הזה החוקרים הסיקו כי הרגישים לקרינה אינם מושפעים מהחשיפה לקרינה. הם הסיקו כי לאות GSM לא הייתה תגובה ובחשיפה לאות UMTS הייתה תגובה מסוימת של הנבדקים. החוקרים מוסיפים לסייג כי התגובה הייתה כנראה בגלל הסדר של החשיפות ולא בגלל החשיפה עצמה.

עוד על מחקר ה ESSEX בקישור הבא:
 http://www.tapuz.co.il/blog/ViewEntry.asp?EntryId=2280333&r=1 


ביקורת על המחקר מהאתר  powerwatch.org.uk :


למחקר המלא לחץ כאן... 
מחקריו של ג'יימס רובין

ג'יימס רובין הוא פסיכולוג אשר אין לו שום מומחיות במדידת קרינה, בביולוגיה או בהבנה של רגישות לקרינה. ד"ר ג'יימס רובין קיבל מימון של כ 750000 פאונד חציו מהממשלה וחציו מהתעשייה. הוא הפיק מחקר שקשר בין רגישות לקרינה לבין בעיות פסיכולוגיות ואשר שלל את יכולתם של הרגישים לנחש האם יש או אין קרינה. לאחר פרסום המחקר הוא תוגמל בתפקיד בכיר יותר באוניברסיטה בה הוא מלמד וקיבל מימון למחקרים נוספים, גם הם (באופן לא מפתיע) שוללים קשר בין התסמינים לקרינה. 
מכחישי נזקים ומכחישי אי סבילות לקרינה משתמשים רבות במחקריו בלי להבין את השגיאות בהם, ההונאה הושלמה.
מחקריו זכו לביקורות רבות. הבעיות המרכזיות במחקריו הן:

 1. שימוש במכשיר דמוי טלפון סלולרי כדי להקרין את הנבדקים כאשר הטלפון עצמו פולט קרינת בלתי מייננת מסוגים שונים גם במצב שהוא לכאורה לא משדר, כלומר הנבדקים נחשפו לקרינה גם בזמן שלא אמורה להיות חשיפה.
 2. החדרים בהם שוכנו הנבדקים לא היו ממוגנים מקרינה  ולכן נחשפו הנבדקים לקרינה סביבתית.
בתמונה- מתקן השידור אשר פלט קרינה מסוגים שונים גם במצב שלא היה אמור להקרין

בצילום לעיל נראה מתקן החשיפה שדימה מכשיר סלולרי. בזמן החשיפה הוא חיבר לו אנטנה שדרכה עבר השידור לתחנת הבסיס המרוחקת. עד לכאן בסדר. 
בזמן חשיפת הדמה (כאשר לא הייתה חשיפה לקרינה בלתי מייננת) הוא הוציא מהמכשיר המדמה את האנטנה והפנה את השידור למעגלים פנימיים (בתמונה למעלה רואים שאין אנטנה), אולי אפילו חיבר נגד עומס של 50 או 75 אום. 
הוא חשב שבמצב כזה אין חשיפה.
בתחילת המחקר המדובר הוא כותב : 
Participants were exposed to three conditions: a 900 MHz GSM mobile phone signal, a non-pulsing carrier wave signal, and a sham condition with no signal present. Each exposure lasted for 50 minutes. "
ושם יכול הקרוא להבין שבחשיפת הביקורת לא היה בכלל סיגנל.  
אבל בהמשך המחקר הוא כותב: 
"or the sham exposure, a continuous wave signal was generated to ensure that the system heated up to the same degree as the active exposures but was diverted to an internal load instead of being transmitted through the antenna; only minimal leakage of this signal occurred (specific absorption rate < 0.002 W/kg).  "
כאן כבר מבינים שהיה סיגנל והיה שידור. מי שמבין בקרינה יודע שבשלב זה מתפתחים גם שדות מגנטים וחשמליים על המכשיר המדמה בתדרים נמוכים ותדרים ביניים ואפילו קצת קרינת רדיו, הבורחת מהחיבור של נגד העומס (גם הוא מציין שהייתה חשיפה ל 0.002W/KG). 
כאשר הנבדקים (גם מי שלא הצהיר שהוא רגיש לקרינה הגיב קצת, אבל פחות מהרגישים בצורה משמעותית) דיווחו והגיבו גם בחשיפת הביקורת הוא מיהר לרמוז שכנראה מדובר בתגובה פסיכוסומטית להמצאות מכשיר הדימוי. 
בתמונה הבאה רואים את תגובת הנבדקים על ציר הזמן. שימו לב שהרגישים הגיבו הרבה יותר לכל החשיפות, אבל גם הלא רגישים הגיבו. זה כמובן יכול להיות תגובה של לחץ, שמובן שהוא גבוהה יותר אצל מי שכבר חווה כאב מסלולרי, אבל גם יכול להיות שפשוט הייתה שם קרינה שהחוקרים לא היו מודעים לה כי הם לא מהנדסי אלקטרוניקה ולא החזיקו מד קרינה בחייהם.
 

תגובת הנבדקים לחשיפות בניסוי של רובין, גם רגישים וגם לא רגישים הגיבו, הרגישים יותר

גם כאשר מסתכלים על תיעוד כאבי הראש לכל משתתף רואים בבירור שהרגישים לקרינה הגיבו (בכאבי ראש) יותר לכל החשיפות. 

רגישים לקרינה הגיבו יותר חזק

ואז בסיכום התוצאות שלו הוא רומז על תופעה פסיכולוגית (בלי להבין את השגיאה שלו):
"As sham exposure was sufficient to trigger severe symptoms in some participants, psychological factors may have an important role in causing this condition."
משם הרמיזה שלו, המתבססת על ניחוש השגוי, הפכה להיות הדעה השלטת.

ביקורת מפורטת יותר על מחקרו של רובין זמינה בבלוג:
 1. http://norad4uh.blogspot.com/2017/02/blog-post_84.html
 2. http://www.tapuz.co.il/blogs/viewentry/2495329


הגדיל לעשות ד"ר אנדרו מרינו כאשר כתב ביקורת קשה על מחקריו ועל האיש עצמו:

"...His numerous studies on electromagnetic hypersensitivity are all negative, but that negativity was manufactured by employing experimental designs and statistical analysis that were virtually guaranteed to produce negative results..."

הביקורת המלאה של מורינו: http://andrewamarino.com/blog/?p=289 

ביקרות נוספת:  http://www.powerwatch.org.uk/library/downloads/es-8-appendices-2014-10.pdf 

קישור למחקר המלא של רובין: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1440612/

קישור למאמר של רובין על רגישות לקרינה  http://archive.radiationresearch.org/conference/downloads/011555_rubin_extra.pdf

מחקר חשיפה משנת 2016

"Effects of personalised exposure on self-rated electromagnetic hypersensitivity and sensibility – A double-blind randomised controlled trial" - https://doi.org/10.1016/j.envint.2016.11.031"

במחקר זה ניסו החוקרים להתמודד עם שתיים מהבעיות במחקרי חשיפה קודמים על רגישות לקרינה, סביבת הבדיקה וסוג החשיפה. למרות כוונת החוקרים לבדוק את הנבדקים בסביבה נמוכת קרינה ולחשוף אותם לסוג הקרינה להם הם רגישים במיוחד, המחקר סובל מבעיות רבות. להלן רשימה של הבעיות המרכזיות בו:
 1. אין מדידה פיזיולוגית של תגובות הנבדקים, רק שואלים אותם האם הרגישו קרינה או לא.
 2. אין מספיק זמן התאוששות (זמן חשיפה+מנוחה 15 דקות בלבד)
 3. הנחת יסוד שגויה: רגישים לקרינה מגיבים מידית לחשיפה 
 4. סוג החשיפה נבחר לפי העדפת הנבדק וללא כל בדיקה אמתית 
 5. רמות הקרינה בסביבת הבדיקות לא נבדקו 
 6. חשד לגישה לא מאוזנת של החוקרים

ביקורת מלאה של המחקר - http://norad4uh.blogspot.co.il/2017/08/2016.html

מחקר - תסמינים פסיכולוגים ברגישים לקרינה 


המחקר "Psychological symptoms and health-related quality of life in idiopathic environmental intolerance attributed to electromagnetic fields." משנת 2016 הראה קיום יותר תסמינים פסיכולוגים ובריאות רעועה באנשים שהגדירו את עצמם כרגישים לקרינה. המחקר בוצע על ידי פסיכולוגים. המחקר מצוטט מידי פעם על ידי מכחישי רגישות לקרינה. אבל להבדיל ממה שמכחישי רגישות לקרינה רוצים להוכיח, המחקר לא מוכיח שרגישות לקרינה נגרמת מבעיות פסיכולוגיות. 
המחקר מראה כי בקרב מי שהגדיר עצמו כרגיש לקרינה היו יותר בעיות פסיכולוגיות ובריאות רעועה יותר. זה לא אותו הדבר. 
בעיות הבריאות וכאבים פיזיים כתוצאה מרגישות לקרינה הם מובנים. הבעיות הפסיכולוגיות שחלק מהרגישים לקרינה מציגים נובעות מפוסט טראומה שנגרמת מחווית הכאבים הקשים בכל חשיפה, מהמשך החשיפה והתסמינים הקשים בשלבים הראשונים שהאדם עדיין לא מבין מה גורם לתסמינים הללו (ולא מצמצם חשיפה) והתכחשות המערכת והסביבה מהקשר כאשר הוא נמצא וכבר ברור לנפגע הקרינה. 
המחקר יכול להיות מובן לא נכון על ידי מכחישי נזקים ומכחישי רגישות לקרינה אבל שמתרגמים לא נכון את המשפט "The results suggest that IEI-EMF is associated with various types of psychological symptoms and with poor HRQoL     "
כלומר בתרגום חופשי "התוצאות מרמזות כי רגישות לקרינה קשורה למגוון סוגים של תסמינים ומצבים פסיכולוגיים ובריאות לקויה" , "קשורה" לא "נגרמת". טעות בהבנה כזו וקפיצה למסקנות אופיינית אצל קוראים שלא מבינים את הרגישות לקרינה , לא חוו אותה, לא מטפלים בה, סובלים מהטעיית אישוש בעצמם ולא מבינים את הנושא.


סיכום מדעי לגבי רגישות לקרינה

סיכום זה נכתב בשנת 2011 ע"י סטפן גיניוס וקריסטופר ליפ. הסיכום הוא איכותי מאוד, מכיל את כל הרקע המדעי ומפרט את המחקרים שנעשו בתחום. ניתן להשתמש בסיכום זה כדי להסביר את נושא הרגישות לאנשים אחרים, ולצוות רפואי אם צריך ואם הצוות פתוח לנושא.
צפי של 50% רגישים לקרינה בשנת 2017


במאמר הבא "Letter to the Editor: Will We All Become Electrosensitive?" by ÖRJAN HALLBERG AND GERD OBERFELD מובאים מאמרים רבים המתעדים ומעריכים תופעות של רגישות לקרינה במדינות אחדות בעולם ומנסים להעריך את מספר הרגישים לקרינה כאחוז מהאוכלוסייה. כאשר שמים את הנתונים על גרף מתקבלת נבואה כי בשנת 2017 חצי מהאנשים, במדינות המתקדמות, יהיו רגישים לקרינה. 


צפי של 50% רגישים לקרינה ב2017
תמונה - צפי רגישות לקרינה בשנת 2017 על פי מחקרים שבוצעו במדינות העולם
דפים נוספים באתר בנושא זה

בחלק זה של האתר נדון ונספק מידע על רגישות לקרינה (EHS) ונושאים הקשורים בה.

נביא, בין השאר, סיפורים וחוויות של רגישים לקרינה, נתאר את התסמינים ונציע דרכים להתמודדות והקלה.

כמו כן אתם מוזמנים לקרוא על "תוכנית ארבעת השלבים" , תוכנית המאפשרת התחלת ההתמודדות עם רגישות לקרינה וכן לבקר באתר המכירה www.4EHSByEHS.co.il  המציע מדי קרינה, כובעי הגנה מקרינה לרגישים לקרינה, ביגוד הגנה מקרינה עבור רגישים לקרינה וכן ציוד הגנה מקרינה נוסף לבית ולמשרד.


about EHS

רגישות לקרינה

EHS symptoms

תסמינים של רגישות לקרינה

Being an EHS person

להיות רגיש לקרינה

a letter to EHS

מכתב לרגישים לקרינה

EHS Stories

סיפורי קרינה

EHS on the web

על רגישות לקרינה ברשת