מיגון קרינה, מיסוך קרינה, וחסימה של קרינה בלתי מייננת


התגוננות מקרינה, מיגון קרינה, מיסוך קרינה וחסימה של קרינה בלתי מייננת

כאשר יש צורך, התגוננות מקרינה באמצעים טכניים תאפשר לצמצם את ההשפעה והנזקים של הקרינה הבלתי מייננת לגוף.

הגנה מקרינה בלתי מייננת היא הצעד הרביעי בהתמודדות עם קרינה בלתי מייננת והשפעותיה.

כאשר לא ניתן לצמצם חשיפה ושימוש - נותרת האופציה של התגוננות וחסימת הקרינה.

בכל הקשור לקרינת רדיו, ניתן בחלק מהמקרים ללמוד את הנושא, לרכוש חומרים ולמגן בעצמכם בשיטת "עשה זאת בעצמך" (DIY).  

כאשר המיגון הופך מורכב (כמו במקרה של קרינה מרשת החשמל ובמקרים מסוימים של קרינת רדיו) ניתן להיעזר בשירותים של חברות העוסקות במיגון והתקנתו.

ראו גם מדריך צעד צעד למיגון קרינת רדיו-סלולר מאנטנות סלולריות ומקורות חיצוניים

ולנושא בהרחבה...

מיגון קרינה בתדר נמוך ממערכות חשמל
מיגון קרינה בתדר גבוה מאנטנות סלולריות
מיגון אישי מקרינת רדיולפני ביצוע מיגון קרינה יש למדוד את הקרינה,
למצוא את כל מקורות הקרינה ונקודות חדירות הקרינה

יש להמנע לחלוטין משימוש בציוד פולט קרינת
 (ביחוד קרינת רדיו-סלולר) בתוך איזור ממוגן 
שימוש בציוד פולט קרינה בתוך חלל ממוגן אינו חכם ויכול במיקרים מסוימים לגרום לבעיות קשות. מסיבות אלו ועוד, מיגון הוא תמיד הצעד האחרון, כאשר אין ברירה אחרת.

מיגון קרינה בשיטת "עשה זאת בעצמך" צריך להעשות
רק על ידי מי שיש לו את הידע המתאים ועל אחריותו בלבד.
מיגון לקרינה הינו מורכב מאוד והיישום שלו בשטח חייב להיעשות לאחר לקיחה בחשבון של כל האפשריות והאלמנטים. בייחוד כאשר מדובר על מיגון קרינה לרגישים לקרינה יש להבין כי מיגון לא יעזור בכל המקריים, לכל האנשים. במקרים מסוימים מיגון לא נכון יכול אף להביא לפגיעה ולנזקים. 


צריכים המלצות על דרכים, חומרים וחברות מיגון קרינה?

לפני שאתם מזמינים ציוד, חומרים או חברת מיגון קרינה אנחנו ממליצים לכם לבוא לפגישה ולהתרשם מציוד המדידה והמיגון, מדרכי המיגון ומחברות המיגון אשר אליהם אנחנו ממליצים. אנחנו נמצאים בזכרון יעקב ויש חנייה בשפע.

לשם קביעת פגישה צרו קשר באימייל norad4u@gmail.com או מלאו את טופס יצירת הקשר (לחצו כאן ומלאו את הטופס בחלון החדש שיפתח) ונחזור אליכם כדי להסביר ולתת עצה.

כיום, קיימים בשוק מוצרים וחומרים רבים, שאמורים להגן עלינו מפני קרינה אלקטרומגנטית. בחלק זה של האתר נכתוב את התרשמותנו משימוש במוצרים כאלה. כאדם רגיש לקרינה אני יכול לחוש אם מוצר מסוים עוזר לי, או אם אינו עוזר, לאחר כמה ימים של שימוש. אשמח לשתף אתכם, הקוראים, בכל הרשמים על המוצרים שעזרו לי בהתמודדות עם הרגישות לקרינה. צריך כמובן לזכור כי כל רגיש לקרינה רגיש יותר או פחות לתדרים שונים של קרינה. מהיכרות שלי עם רגישים לקרינה אני יכול לאומר כי דרך או ציוד הגנה אחד יכול לעזור לאדם אחד אבל להרע עם אדם אחר. לכן בכל ציוד הגנה יש להשתמש בתבונה, למדוד לפני ואחרי השימוש בו ולנסות להבין את השפעתו אליכם. בשום פנים ואופן אין לבצע הגנות לפני שאתם מבינים היטב איך הם עובדים ואיך הם יכולים להשפיע על סביבתכם ועליכם. דוגמה לשגיאה היא שימוש בציוד אלחוטי בתוך הבית לאחר מיגון הבית מקרינה בתדר גבוה (RF) ממקור חיצוני.

אנו מקווים לשרת גם את הקוראים, אשר מחפשים מוצרים וחומרי הגנה, וגם את האנשים והחברות המייצרות ומשווקות מוצרים אלו. אנו מלאי תקווה כי מוצרים אלו יעזרו לאנשים נוספים, ומקווים שאנשים אלה יעזרו לחברות המייצרות אותם לפתח ולהציע לציבור מוצרים חדשים ומתקדמים יותר, וכן יסייעו להעלאת המודעות לגבי הסכנות הבריאותיות שבחשיפה לקרינה.

הנאמנות הראשונה והיחידה שלי היא למתן דיווח אמת על מוצר ועל חווית השימוש שלי בו, כרגיש לקרינה, באופן בלתי תלוי וללא משוא פנים.
  בשביל רגישים לקרינה על ידי רגישים לקרינההאתר "בשביל רגישים לקרינה על ידי רגישים לקרינה" מציע מגוון של ציוד וחומרי מיגון קרינת רדיו לשימוש והתקנה עצמית. כל הפריטים נבדקו על ידי רגישים לקרינה וחלקם אף תוכנן על ידי רגישים לקרינה.

 שירותי מיגון קרינה בתדר גבוה ונמוך

מיגון קרינה

יש לכם צורך במיגון מפני קרינה בתדר גבוה (מערכות סלולריות ותקשורת אלחוטית, קרינה מאנטנות סלולריות, קרינה מהשכנים וכו) או מיגון קרינה בתדר נמוך (מארונות חשמל, מחדרי שנאים, מקורות קרינה בתוך ומחוץ לבית)?

צרו קשר ונפנה אתכם לחברה המובילה בתחום בארץ!

תוכן

 1. 1 מיגון קרינה, מיסוך קרינה, וחסימה של קרינה בלתי מייננת
 2. 2 התגוננות מקרינה, מיגון קרינה, מיסוך קרינה וחסימה של קרינה בלתי מייננת
 3. 3 צריכים המלצות על דרכים, חומרים וחברות מיגון קרינה?
  1. 3.1  שירותי מיגון קרינה בתדר גבוה ונמוך
 4. 4 מדוע ומתי למגן
 5. 5 מדידה לפני בחירת המיגון
 6. 6 התקנה נכונה של מיגון קרינה
 7. 7 ביצוע הארקה נכונה
 8. 8 חסימה והגנת מקרינה בתדר נמוך (רשת החשמל)
  1. 8.1 למידע נוסף על מיגון קרינה בתדר נמוך לחץ כאן...
  2. 8.2 הסבר על דרכים לחסימת קרינה, הגנה מקרינה ומיגון קרינה בתדר נמוך
  3. 8.3 מוצרים למיגון קרינה בתדר נמוך מרשת החשמל
 9. 9 חסימת קרינה, הגנה מקרינה, ומיגון קרינה בתדר גבוה (סלולרי, אלחוטי, רדיו וכו')
  1. 9.1 הסברים נוספים על חסימה והגנה מקרינה בתדר גבוה:
  2. 9.2 לרכישה מיגון לקרינת רדיו (בדרך כלל מאנטנות סלולריות)
 10. 10 מיגון קרינה אישי לרגישים לקרינה
  1. 10.1 למידע נוסף על מיגון אישי מפני קרינה בתדר גבוה לחצו כאן...
  2. 10.2 לרכישת מוצרי מיגון אישי לקרינת רדיו (עבור רגישים לקרינה בלבד!)
 11. 11 סרטונים בנושא:
 12. 12 פרטים על דרכי מיגון קרינה ראה בדפים הבאים:


מדוע ומתי למגן

אנחנו מוקפים קרינה. בבית, בעבודה, בטבע ובדרכים ישנם מקורות קרינה מלאכותיים. חשוב מאוד לחיות, לישון, לעבוד, לנוח בסביבה ללא קרינה אלקטרומגנטית בלתי מייננת ובלתי טבעית. רגישים לקרינה יכולים להרגיש את ההשפעה של חשיפה לקרינה באופן מיידי אך גם לאנשים "רגילים" (אשר לא רגישים לקרינה) כדאי לנסות לצמצם את חשיפתם לקרינה בכל עת. אחת הדרכים לצמצום חשיפה היא הגנה מקרינה. יש לפנות להגנה מקרינה רק לאחר שכל הדרכים האחרות מוצו וכאשר לא ניתן לצמצם את החשיפה בדרכים אחרות.

הבית בו אנחנו גרים מעניק הגנה מפגעי מזג האוויר, מגשם, מאור השמש, מרוח, רעש, חום וקור. חלק מחומרי הבניה חוסמים גם חלק מהקרינה הפוגעת בקירות הבית. אבל לא כל החומרים עושים זאת ולא כל התדרים והסוגים של הקרינה נחסמים. ברוב הבתים היום ניתן למצוא מקורות קרינה גם בתוך הבית, חלקם פולטים קרינה כל הזמן. לאחר שאתם מטפלים במקורות קרינה בתוך הבית ומוצא להם פתרונות בחלק מהמקרים ביתך עדיין מופצץ על ידי מקורות קרינה חיצוניים. לעיתים מדובר במקורות קרינה בתדר נמוך מאוד כמו קווי מתח גבוה, שנאים של חברת חשמל, לעיתים מדובר במקורות קרינה בתדר גבוה כמו אנטנות סלולריות, רדיו וטלוויזיה. בחלק מהמקרים מדובר במקורות קרינה משני הסוגים בו זמנית.


מדידה לפני בחירת המיגון

כדי להשתמש במיגון הנכון ביותר, ראשית, יש צורך למדוד את רמות הקרינה ואת תדרי הקרינה ולנסות לזהות את המקורות ונקודות החדירה. רק אז ניתן יהיה לבחור בפתרון מיגון שיעשה את העבודה בצורה הטובה ביותר. בגלל מגבלות מדידה, מגבלות מכשור איטי, מודעות נמוכה לנזקים ותקנים גבוהים מאוד שבהשוואה אליהם הכל תקין, מדידה על יד מודד מוסמך בכל הקשור לקרינה בתדר גבוהה (קרינת רדיו) תפיק תוצאות חלקיות ולא אינפורמטיביות מספיק. כדי להבין מה דפוס החשיפה, מהם נקודות החדירה, כמה קרינה עוברת את החלונות, כמה עוברת את הקיר וכמה מיוצרת בתוך הבית עצמו יש להשתמש במד קרינה ביתי מהיר.
 מדידת קרינה לפני מיגון קרינה

בתמונה - מדידת קרינת רדיו עם מד קרינה ביתי


התקנה נכונה של מיגון קרינה

לאחר בחירה ורכישה של המיגון הנכון חשוב להתקין אותו בצורה נכונה. בחלק מהמקרים ניתן לעשות זאת לבד אך רצוי מאוד ללמוד את הנושא, להתקין לפי ההוראות ורשימת פעולות מומלצת וכן למדוד קרינה לפני ואחרי ההתקנה.ביצוע הארקה נכונה

ביצוע הארקה לאדמה - בחלק מציוד המיגון, בייחוד מיגון לקרינת רדיו, לא מדובר לחיבור המיגון להארקה החשמלית או לצינורות המים או לשלד הבניין אלא חיבור לאדמה במחוץ לבית. זאת כדי להיפטר ממטען המצטבר על המיגון, ולשפר את הביצועים. במיגון לשדה מגנטי יש גם משמעות בטיחותית להארקה נכונה לאדמה. חיבור למערכת הארקה החשמלית יביא להופעת שדה מיותר על המיגון וחלק מהרגישים לקרינה ירגישו זאת, לכן יש להימנע מלעשות זאת.חסימה והגנת מקרינה בתדר נמוך (רשת החשמל)

כאמור חסימה והגנה מקרינה אלקטרומגנטית בלתי מייננת בתדר נמוך היא קשה, יקרה ומסובכת. היום יש מגוון של חומרים לחסימה של קרינה בתדר נמוך, אך רכישתם יקרה וההתקנה אינה פשוטה.

קיימים היום בשוק מגוון של חומרים המאפשרים, בהתקנה נכונה, חסימה של שדה מגנטי בתדר נמוך עד לרמה של 2 מיליגאוס בלבד. החומרים עצמם הם בדרך כלל פלטות ורדידים של אלומיניום ומתכות מסוגים שונים, המותקנות אחת על השנייה במספר שכבות. מיגון של בית מקרינה בתדר נמוך (שדה מגנטי) יהיה יקר עד כדי כך שלפעמים יהיה יותר כדאי לעבור דירה. מקורות הקרינה החיצוניים הנפוצים ביותר במבני מגורים הם קווי מתח גבוה, שנאים של חברת חשמל, חדרי שנאים וארונות חשמל בתוך הבניין, חדר מנועים של מעליות ועוד. בחלק מהמקרים די יהיה במיגון קיר אחד הסמוך למקור הקרינה החיצוני, בחלק מהמקרים יהיה צורך במיגון יותר מקיר אחד. בחלק מהמקרים, כמו במקרה של חדר שנאים, יהיה נכון יותר למגן את כל הקירות הפנימיים של חדר השנאים מתוך החדר, על מנת למנוע יציאת הקרינה מהחדר עצמו לחדרים סמוכים. כמו כן לפעמים ניתן לעשות שינויים חשמליים כדי לצמצם את השדות המגנטיים בנפלטים ממקור הקרינה.

למידע נוסף על מיגון קרינה בתדר נמוך לחץ כאן...

מיגון לוח חשמל מקרינה אלקטרומגנטית
בתמונה - ארון חשמל שהוכנס לתוך מיגון קרינה

הסבר על דרכים לחסימת קרינה, הגנה מקרינה ומיגון קרינה בתדר נמוך


חסימת קרינה, הגנה מקרינה, ומיגון קרינה בתדר גבוה
(סלולרי, אלחוטי, רדיו וכו')

בהשוואה לקרינה אלקטרומגנטית בתדר נמוך, קרינה אלקטרומגנטית בתדר גבוה היא מאוד כיוונית וקל יותר לחסום אותה ולמגן מפניה. לדוגמה, כאשר יש מול חלון ביתך אנטנה סלולארית או מקור קרינה אחר בתדר גבוה, חלק מהקרינה הנפלטת ממקור הקרינה תפגע בקירות ובחלונות ביתך וחלקה אף יכנס פנימה לתוך הבית. ככל שרמות הקרינה גבוהות יותר כך גם החדירה לבית, לרוב דרך החלונות ולפעמים גם דרך הקירות, תהיה רבה יותר. לקרינת הרדיו שתחדור לתוך הבית תחשפו אתה ובני משפחתך במשך רוב היום. בחלק מהמקרים גם כאשר לא רואים את מקור הקרינה עדיין נחשפים בתוך הבית לקרינה ממנו. כדי לחסום 
את הקרינה הנכנסת לבית דרך החלונות ניתן להשתמש בכיסוי חלונות שקוף למחצה החוסם.

מיגון חלון מקרינת רדיו
בתמונה - קרינת רדיו הנמדדת על חלון במרחק של 1200 מטר מאנטנות סלולריות 
 

בתמונה - מדידת קרינה לאחר ציפוי החלון בחומר שקוף חוסם קרינה


קרינת רדיו. בטון, בלוקים, לבנים, וקירות מעץ, כולם חוסמים חלק מהקרינה האלקטרומגנטית בתדר גבוה. חלקם יותר (בטון, אבנים ובלוקים) וחלקם פחות (למשל עץ וקירות גבס). קירות בטון, למשל, חוסמים כ-90% מהקרינה האלקטרומגנטית בתדר גבוה (בדרך כלל ככל שהתדר גבוה יותר החסימה רבה יותר). רוב הקרינה תכנס לביתכם דרך החלונות, חלק קטן יותר דרך הקירות עצמם (תלוי בסוג הקיר). בחלק מהמקרים, בייחוד כאשר מדובר ברמות גבוהות של קרינה, או כאשר הבניה היא בניה קלה, תעבור חלק (לפעמים תדרים מסוימים יותר ואחרים פחות) מהקרינה גם את הקיר העבה ביותר. במקרים אלה תוכלו למדוד רמות גבוהות של קרינה בתוך הבית(כמובן כאשר אין מקורות קרינה פנימיים). כאשר זה קורה, לא די במיגון החלונות בלבד ויש צורך גם למגן את הקירות.


מיגון חלונות על ידי וילון חוסם קרינת רדיו סלולר

בתמונה - וילונות מבד חוסם קרינת רדיוהסברים נוספים על חסימה והגנה מקרינה בתדר גבוה:

 1. צבעי קיר חוסם קרינת רדיו
 2. ציפויי חלונות חוסם קרינת רדיו
 3. טפט חוסם קרינת רדיו
 4. בד חוסם קרינת רדיו
 5. וילונות מבד חוסם קרינת רדיו
 6. חוסם קרינה לתנור המיקרוגל
 7. כובע חוסם קרינת רדיו
 8. ביגוד חוסם קרינת רדיו
 9. ביצוע הארקה לאדמה  - לא מדובר לחיבור הגוף להארקה החשמלית או לצינורות המים או לשלד הבניין אלא להליכה ללא נעלים על הרצפה או התקנת הארקה (על ידי בעל מקצוע מומחה להארקות) מיוחדת לאדמה מחוץ לבית וחיבור אביזרי מיגון קרינת רדיו (כדוגמת צבע קיר חוסם קרינת רדיו) להארקה זו. אני לא ממליץ על לחבר את הגוף האנושי להארקה חשמלית. 


לרכישה מיגון לקרינת רדיו (בדרך כלל מאנטנות סלולריות)
מיגון קרינה אישי לרגישים לקרינה

ביגוד וכובעים למיגון אישי מקרינת רדיו נכונים רק כקו ההגנה האחרון, בעיקר לרגישים לקרינה. זאת לאחר ביצוע כל שלב בצמצום החשיפה על ידי הוצאת מקורות הקרינה ומיגון מקרינה חיצונית. מיגון קרינה אישי לובשים כאשר אין שליטה על מקור הקרינה, למשל ברחוב, או במקום העבודה. ניתן גם ללבוש בבית אם צמצמתם כבר חשיפה והפסקתם שימוש בציוד אלחוטי וסלולרי, ואפילו מיגנתם מקרינה חיצונית אבל עדיין אתם לא מרגישים טוב ומצד שני מרגישים יותר טוב כאשר אתם לובשים את המיגון האישי. מכיוון שהבדים חוסמי קרינת הרדיו יקרים מאוד, גם הביגוד\מיגן אישי יקר יחסית לביגוד רגיל. כמו כן חלק מהאנשים יגיבו לא טוב למתכת בבדים עצמם. לכן אנחנו ממליצים על רכישת פריט ניסיוני אחד והתנסות בו, למשל כובע או בטנה לכובע, לפני שקונים מלתחה שלמה. יש להבין כי ביגוד חוסם קרינה לא יעצור את כל הקרינה המגיעה מהסביבה, אלא יאפשר לרגישים לקרינה לתפקד יותר זמן עם פחות תסמינים בסביבה בה יש קרינת רדיו.

למידע נוסף על מיגון אישי מפני קרינה בתדר גבוה לחצו כאן...


לרכישת מוצרי מיגון אישי לקרינת רדיו (עבור רגישים לקרינה בלבד!)

לרכישה של ביגוד מיגון לקרינת רדיו לחצו כאן...
לרכישה של כובעים ובטנות לכובעים למיגון לקרינת רדיו לחצו כאן...

לרכישה של בדים לחסימה של קרינת רדיו לחצו כאן...


גאקט מבד חוסם קרינת רדיו

בתמונה - גאקט מבד חוסם קרינה לרגישים לקרינה 
בתמונה - שימוש בבד חוסם קרינה על קיר גבס במשרד 

בתמונה - כובע עם בטנת בד חוסם קרינה 


סרטונים בנושא:


פרטים על דרכי מיגון קרינה ראה בדפים הבאים: