מיגון‏ > ‏

הגנה מקרינה בתדר נמוך (ELF)


מבוא למיגון קרינה בלתי מייננת בתדר נמוך (שדות מגנטיים ממערכות החשמל, שנאים, קווי מתח גבוה ומכשירי חשמל)

מיגון לעצירת שדות מגנטיים וחשמליים בתדר נמוך הינו יקר ומסובך בהשוואה למיגון מפני תדר גבוה. ככל שהתדר נמוך יותר, העבירות של הקרינה בחומר גבוהה יותר ומכאן הקושי. חומרי המיגון של קרינה בתדר נמוך מגוונים פחות ויקרים יותר בהשוואה לחומרי מיגון בתדר גבוה. אם בתדר גבוה עוד ניתן למגן בשיטת "עשה זאת בעצמך" כאשר רוצים למגן מפני קרינה בתדר נמוך אין מנוס מלהזמין חברה מקצועית לתכנון וביצוע העבודה. מכיוון שקרינה בתדר נמוך עוקפת מכשולים העיקרון כאן יהיה להגדיל את המרחק אותו הקרינה צריכה לעבור עד כדי כך שכאשר הקרינה תעקוף לבסוף את הכשול היא תהיה חלשה מספיק. יש לתכנן את גודל המיגון וצורת פרסתו בשטח בהתאם למקור הקרינה, עוצמת הקרינה וצורת התפשטותה.
מכיוון שחלק מהקרינה יצליח בדרך כלל לעבור את המיגון, אין להצמיד למיגון קרינה בתדר נמוך מקומות ישיבה ושינה. רצוי אם כן לשמור על מרחק ביטחון של 50 ש"מ ממיגון.


צריכים המלצות על דרכים, חומרים וחברות מיגון קרינה?

לפני שאתם מזמינים ציוד, חומרים או חברת מיגון קרינה אנחנו ממליצים לכם לבוא לפגישה ולהתרשם מציוד המדידה והמיגון, מדרכי המיגון ומחברות המיגון אשר אליהם אנחנו ממליצים. אנחנו נמצאים בזכרון יעקב ויש חנייה בשפע.

לשם קביעת פגישה צרו קשר באימייל norad4u@gmail.com  או מלאו את טופס יצירת הקשר (לחצו כאן ומלאו את הטופס בחלון החדש שיפתח) ונחזור אליכם כדי להסביר ולתת עצה.

אזהרה

מיגון לקרינה הינו מורכב מאוד והיישום שלו בשטח חייב להעשות לאחר לקיחה בחשבון של כל האפשריות והאלמטים. ביחוד כאשר מדובר על מיגון קרינה לרגישים לקרינה יש להבין כי מיגון לא יעזור בכל המקרים, ולא לכל האנשים. במקרים מסוימים מיגון לא נכון יכול אף להביא לפגיעה ולנזקים. שימוש בציוד פולט קרינה בתוך חלל ממוגן אינו חכם ויכול במיקרים מסוימים לגרום לבעיות קשות. מסיבות אלו ועוד, מיגון הוא תמיד הצעד האחרון, כאשר אין ברירה אחרת.

לפני ביצוע מיגון קרינה יש למדוד את הקרינה, 
למצוא את כל מקורות הקרינה ונקודות חדירות הקרינה

יש להמנע לחלוטין משימוש בציוד פולט קרינת
 (ביחוד קרינת רדיו-סלולר) בתוך איזור ממוגן 
שימוש בציוד פולט קרינה בתוך חלל ממוגן אינו חכם ויכול במיקרים מסוימים לגרום לבעיות קשות. מסיבות אלו ועוד, מיגון הוא תמיד הצעד האחרון, כאשר אין ברירה אחרת.

מיגון קרינה בשיטת "עשה זאת בעצמך" צריך להעשות 
רק על ידי מי שיש לו את הידע המתאים ועל אחריותו בלבד.
מיגון לקרינה הינו מורכב מאוד והיישום שלו בשטח חייב להיעשות לאחר לקיחה בחשבון של כל האפשריות והאלמנטים. בייחוד כאשר מדובר על מיגון קרינה לרגישים לקרינה יש להבין כי מיגון לא יעזור בכל המקריים, לכל האנשים. במקרים מסוימים מיגון לא נכון יכול אף להביא לפגיעה ולנזקים.  שירות מיגון קרינה בתדר נמוך

יש לכם צורך במיגון מפני קרינה בתדר נמוך (מערכות חשמל, קווי מתח גבוה ועוד)?
צרו קשר ונפנה אתכם לחברה המובילה בתחום בארץ!

מיגון בתדר נמוך הוא מורכב ודורש ידע רב, המון ניסיון, יכולות טכניות וכמובן הספקה של חומרים מורכבים. מומלץ לעשות מיגון זה על ידי חברות המתמחות בתחום. 

לחץ כאן כדי ליצור קשר וכדי שנוכל להפנות אותכם לחברה הממגנת מפני קרינה בתדר נמוך וגבוה.

ראו גם מיגון מקצועי לקרינה מרשת החשמל רדיד לחסימת שדות מגנטים בתדר נמוך מאוד

הרדיד לחסימת שדות מגנטים בתדר נמוך גמיש וקל לשימוש אך הוא יקר יחסית (יקר יחסית לרדידים דומים לתדר גבוה וכן יחסית לחומרי מיגון אחרים לקרינה בתדר נמוך). היתרון של הרדיד הוא שמאוד קל לטפל ולהתקין אותו, ניתן בקלות לחתוך אותו על ידי שימוש במספריים ביתיים. בהתקנתו יש להדביקו על קירות ולהאריק אותו לאדמה החשמלית. בדרך כלל משתמשים בו כדי למגן כהשלמה למיגון אחר או כאשר יש צורך בפתרון גמיש וקל. ברדיד זה משתמשים בדרך כלל כדי לחסום שדות מגנטים בעוצמות בינוניים וקטנים בין 20 ל 2 מיליגאוס. לשדות בעצמה גדולה יותר יש להשתמש בכמה שכבות או בשכבות נוספות של חומרים שונים.


הזמנת מיגון קרינה בתדר נמוך (רדיד לחסימת שדות מגנטיים וחשמלים)

לאחרונה התחלנו בשיתוף פעולה עם חברה ישראלית מובילה המבצעת מיגון קרינה בבית הלקוח. יעוץ, יצור אביזרי המיגון, בחירת מוצרי המיגון והתקנתם בבית הלקוח, מבוצעים תוך כדי הקפדה על איכויות גבוהות, גמר מצויין והקפדה על מיגון למינימום קרינה האפשרי. לפרטים על מכירה והתקנה של רדיד לחסימת שדות מגנטיים בתדר נמוך צרו קשר ונשתדל להפנות אתכם לאחד מהעסקים המובילים...

ELF blocking film

תמונה - רדיד לחסימת שדות מגנטיים

סרטון המדגים פעולתו של רדיד ה Mu-Metalלוחות מתכת חוסמי שדות מגנטים בתדר נמוך מאוד

פלטות אלה דומות במידה מסוימת לרדיד לחסימת שדות מגנטיים בתדר נמוך, אך התאמתם והתקנתם דורשת ביצוע מקצועי. הלוחות מאוד לא גמישים לשימוש ובדרך כלל עושים בהם שימוש בפרויקטים גדולים. כדי להתקין אותם יש לקדוח חורים ולהבריג ברגים לקירות המבנה, לרצפה ולתקרה. הלוחות כבדים יחסית ועשויים ממגוון חומרים בעלי תכונות מגנטיות שונות. בדרך כלל ישנו צורך להשתמש בכמה שכבות של חומרים שונים ובעלי קוטביות מגנטית שונה. חלק מהחומרים חוסמים קרינה (שדות מגנטיים) וחלקם מסוגלים לבלוע אותה. לוחות אלה בדרך כלל זולים יותר מהרדידים למיניהם והתקנתם נעשית על ידי בעלי מקצוע בלבד. בדרך כלל משתמשים בהם כאשר יש לחסום רמות קרינה בעוצמות גבוהות יחסית בין 20 ל 200 מיליגאוס.


הזמנת מיגון קרינה בתדר נמוך (לחסימת שדות מגנטיים וחשמלים)

לאחרונה התחלנו בשיתוף פעולה עם חברה ישראלית מובילה המבצעת מיגון קרינה בבית הלקוח. יעוץ, יצור אביזרי המיגון, בחירת מוצרי המיגון והתקנתם בבית הלקוח, מבוצעים תוך כדי הקפדה על איכויות גבוהות, גמר מצויין והקפדה על מיגון למינימום קרינה האפשרי. לפרטים על מכירה והתקנה של לוחות מתכת לחסימת שדות מגנטיים בתדר נמוך צרו קשר ונשתדל להפנות אתכם לאחד מהעסקים המובילים...לוחות מיגון קרינה בתדר נמוך על דלתות ארון חשמל

תמונה - לוחות מיגון קרינה בתדר נמוך על דלתות ארון חשמל (באדיבות חברת דולב בע"מ)


בידוד וסיכוך במערכות אלקטרוניות EMI

תחום ה EMI הוא תת תחום באלקטרוניקה העוסק בבידוד, חסימה, סיכוך והשקתה של אותות רעש אלקטרונים בתדרים גבוהים בינוניים ונמוכים של קרינה אלקטרומגנטית. רוב מוצרי ההגנה המצוי היום בתחום התדר הגבוה והנמוך מקורו במוצרים שנועדו להגן על ציוד אלקטרוני מהפרעות של קרינה אלקטרומגנטית. ציוד אלקטרוני רגיש מאוד להפרעות אלו ויש צורך להגן עליו, בייחוד בתעשיות התעופה, החלל והתעשיות הביטחוניות. במאמר מוסגר נאמר כי חלק מהנדסים שעוסקים בתחום זה לא מעלים על הדעת כי אותה קרינה הפוגעת בציוד האלקטרוני שלהם יכולה לפגוע גם בבני אדם.

ציוד הגנה מקרינה לציוד אלקטרוני EMI

בתמונה - חומרי הגנה מקרינה לתעשיות האלקטרוניקה


מערכות הגנה אקטיביות לשדות מגנטים בתדר נמוך

קיימות מערכות אקטיביות לחסימת שדות מגנטיים בתדר נמוך. מערכות אלה מסוגלות להוריד את עוצמת השדה הנמדד, בנקודה מסוימת, על ידי יצירת שדה מגנטי נגדי לו. בנקודה בה עוצמת שני השדות, המקורי וזה שמיוצר על ידי המערכת, שוות ומנוגדות, אכן עוצמת השדה המגנטי הנמדדת תהיה שווה ל 0 מיליגאוס, אך כאשר נתקרב למקור אחד מהשדות נראה כי רמות הקרינה עולות. למעשה, יש לנו כאן שני שדות מגנטים המשפיעים אחד על השני ושניהם יכולים להשפיע על הגוף האנושי. למעשה, לא רק שלא ביטלנו את השדה המזיק אלא אף הוספנו לו שדה נוסף ניגודי. לסיכום, מערכות אקטיביות אכן מצמצמות את רמות השדה הנמדדות בנקודה מסוימת אבל אינני חושב שהן מצמצמות את ההשפעה של שדה זה על הגוף. להיפך, להשפעה של השדה המקורי נוספת השפעת השדה שהמערכת מייצרת.

כרגע אנחנו לא ממליצים על התקנה של מערכות אלו.


Active ELF blocking system

תמונה - מערכת אקטיבית לחסימת שדות מגנטיים (באדיבות חברת דולב בע"מ)


מוצרים למיגון קרינה בתדר נמוך מרשת החשמלפילטרים לזיהום חשמלי (חשמל מלוכלך)

זיהום חשמלי (חשמל מלוכלך) הוא למעשה רעש בתדר בינוני (100- 100000KHz) העושה דרכו על חוטי החשמל בתוך הבית ואשר מקורו במכשירים אלקטרוניים, ספקי כוח אלקטרונים, ציוד שידור RF ביתי, וממקורות חיצוניים. הרעש הזה עושה נישא על כל חוטי החשמל בבית, ובגלל שהתדירות כאן גבוהה יחסית (לתדרי רשת החשמל) השדות המגנטיים שנוצרים על ידי זרמים אלו מגיעים למרכז החדרים בבית, וניתן למדוד אותם גם במרחק של שני מטרים מהקירות ובמרכז החדר (וזאת בהשוואה לשדות מגנטיים בתדר נמוך שניתן למדוד במרחקים קטנים בהרבה מהקיר, בדרך כלל לא יותר מחצי מטר).

הפילטרים לזיהום חשמלי (חשמל מלוכלך)  חותכים (באופן אלקטרוני) את הרעש הזה ומרתקים את הזרמים הללו לאדמה החשמלית, כך שרק תדר רשת החשמל הנקי נמצא בעת על קווי החשמל. בכך הפילטרים מצמצמים ומבטלים את הרעש החשמלי ואת הסכנות הבריאותיות הקיימות בחשיפה אל שדות מגנטיים בתדרים בין 100-100000Hz.

תוצר לואי של פעולת הפילטרים הוא שדה מגנטי נמוך הנוצר בסמוך אליהם ומסביבם. לכן אין למקמם בקרבה גדולה למקומות בהם שוהים, כדרך קבע, בני אדם. בדרך כלל מרחק בטחון של חצי מטר מספק (לפעמים דרוש מרחק בטחון גדול יותר לרגישים לקרינה ).

לפני קניה והתקנה של הפילטרים מומלץ לבדוק את רמת החשמל המלוכלך על ידי שימוש במד מתאים הנותן קריאה מספרית ביחידות מיוחדות. כמו כן מומלץ לנסות למצוא את המקורות של החשמל המלוכלך בתוך הבית, להחליפם או לצמצם שימוש בהם וזאת כדי שיהיה צורך בהתקנה של פחות פילטרים (ובכך חסכון בכסף).

התקנת הפילטרים פשוטה מאוד, פשוט להכניסם לשקע החשמל והם מתחילים לעבוד.

אני משתמש בפילטרים אלו בבית ובעבודה ואני יכול להעיד כי הם גורמים לי להרגיש יותר טוב. אני זוכר את הפעם הראשונה שהתקנתי פילטר בעבודה. מאז שעברנו למשרדים החדשים הייתה לי צריבה בלתי מוסברת בעניים. באחד מהימים הבאתי את מונה החשמל המלוכלך ופילטר יחיד. במונה הראה על רמות של 1500 יחידות גראם-שטצר (יחידות מיוחדות, מתחת ל 50 זה סביר). התקנתי את הפילטר והרמה ירדה ל75, הצריבה בעניים נעלמה לאחר כמה דקות. לאחר מכן הוצאתי את הפילטר והצריבה חזרה תוך כמה דקות.

 לפרטים על מכירה של פילטרים לזיהום חשמלי (חשמל מלוכלך)  צרו קשר ונשתדל להפנות אתכם לאחד מהעסקים המובילים...


פלטר לחשמל מלוכלך

תמונה - פילטרים ל זיהום חשמלי (חשמל מלוכלך)  מד חשמל מלוכלך

תמונה - מד זיהום חשמלי (חשמל מלוכלך)

הזמנת פילטרים ומד לזיהום חשמלי (חשמל מלוכלך)

בהתאם לגודל הדירה, מורכבות מערכת החשמל, וריבוי המקורות לזיהום חשמלי (חשמל מלוכלך)  כל דירה צריכה מספר שונה של פילטרים. לפני התקנה של הפילטרים יש לבדוק את רמת החשמל המלוכלך ואז להוסיף פילטרים עד שהרמה תהיה נמוכה מ 50, רצוי אף נמוכה מ 25. היבואן מוכר בדרך כלל סטים שלמים של 12 פילטרים. מתוך הבנה כי לא כולם צרכים 12 פילטרים ומתוך הבנה כי לא כל הלקוחות יכולים לעמוד בהוצאה כזו הגענו להסדר עם היבואן בו יתאפשר לנו למכור מספר פילטרים קטן מ 12.

למידע נוסף על זיהום חשמלי ראו - ה"זיהום החשמלי - חשמל מלוכלך"

להזמנת פילטרים ומד למדידת  זיהום חשמלי (חשמל מלוכלך)  אנא גלשו לדף בחנות הרשת שלנו מד ופילטרים לחשמל מלוכלך\זיהום חשמלי


עוד על מיגון קרינה בדפים הבאים באתר