תכנון בית נכון מבחינת קרינה


תכנון נכון חוסך זמן, כסף וכאבי ראש

בהרבה מהמקרים בהם מתגלות רמות גבוהות של קרינה בלתי מייננת בתוך מבנים הסיבה היא תכנון שלא לקח בחשבון את נושא החשיפה לקרינה. על ידי תכנון נכון ניתן היה למנוע בעיות אלה ולחסוך כסף רב, צורך בשינויים לאחר סיום הבנייה והרבה כאבי ראש.

להלן עיצות בנושא תכנון בתים ומבנים שיביאו לצמצום בעיות הקרינה במבנה

 1. הנחת תשתית לטלפוניה חוטית, תקשורת מחשבים, כבלים לאנטנה של טלווזיה בכל חדר וחדר.
 2. הרחקת ארונות חשמל, מוני חשמל גז ומיים, מנועים, מדחסים,  ממירי מתח של מערכות חשמל פוטווולטאיות, ממקומות וחדרים בהם נמצאים בדרך כלל אנשים (מיטה, שולחן עבודה).
 3. להשתדל שמאחורי ראשי המיטה או בצמוד אליה לא יעברו כבלי חשמל, לא יהיו ארונות חשמל, שנאי חשמל , מכשירי חשמל וציוד אלקטרוני (גם לא בצידו השני של הקיר).
 4. השתדלו להעביר קוי חשמל (שלא של אותו חדר) במסדרונות ולא דרך חדרי שינה.
 5. הקפד על שימוש בטלפוניה קויית חוטית.
 6. הקפד על שימוש ברשת מחשבים חוטית וכיבוי האופציה האלחוטית בראוטר.
 7. העדפת נורות LED ושילובן בנורות ליבון עד 60W לקבלת אור טבעי ונעים.
 8. הרחקת השנאים של מערכת התאורה מאיזורים בהם ישהו אנשים במשך זמן.
 9. להעדיף צורות אחרות של חימום מאשר חימום תת רצפתי המבוסס חשמל.
 10. מדוד שדה מגנטי בתדר נמוך לפני התכנון, במהלך הבנייה ובסופו.
 11. מדוד קרינת רדיו בתדר גבוה לפני התכנון, במהלך הבנייה ובסופה.
 12. אם נמצאו חריגות וחדירות קרינה רדיו, השתמש במגיון קרינה כדי לחסום את הקרינה.
 13. אם נמצאו חריגות וחדירות שדה מגנטי בתדר נמוך, השתמש במגיון קרינה כדי לחסום שדות אלו.

המלצות נוספות

 1. צרו קשר להמלצה על מודד קרינה וחשמלאי בודק אשר יוכל להציע לכם שירות של ליווי ובדיקה בכל תהליכי הבנייה.
 2. בנוסף אנחנו ממליץ לרכוש מד קרינה ביתי כדי לבדוק קרינה לבד בכל שלב, עת או צורך. 
בעיות חשמל הגורמות לעלייה ברמות השדה המגנטי בבית

להלן מספר בעיות חשמליות, הנגרמות בדרך כלל בגלל תחזוקה לא נכונה של רשת החשמל במבנה, ויכולות לגרום לרמות גבוהות של שדה מגנטי במבנה. 

"גנבת אפס או פאזה"

במהלך השנים, לאחר תיקונים חוזרים ונשנים של חיבורים במערכת החשמל, קורה שאחד מהחוטים, הפאזה או האפס, מתקצרים יתר על המידה וכבר אי אפשר לחברם. הטיפול הנכון הוא להריץ מחדש מהלוח אל החיבור או הצרכן חוט חדש במקום זה שקוצר יתר על המידה. לפעמים החשמלאי "יגנוב" אפס או פאזה, כלומר יחבר חוט קצר יותר אל מעגל אחר במקום להעביר חוט חדש. השינוי הזה יכול ליצור מצב בו השדה המגנטי הנוצר סביב הפאזה לא מבוטל על ידי האפס (כי הוא לא צמוד אליו יותר אלא הולך במסלול אחר). במצב זה השדה המגנטי סביב האפס והפאזה ולא ירסנו אחד את השני ורמות השדה המגנטי יעלו מאוד בסביבתם.

התיקון במקרה כזה הוא פשוט. לאחר זיהוי המעגל הבעייתי יש להריץ את החוטים הקצרים מדש כך שכל מעגל יתחיל בלוח ויגמר בצרכן ושחוטי הפאזה והאפס יסללו אחד ליד השני, על ידי חשמלאי מוסמך.


החלפת אפס באדמה

כבר נתקלתי בכמה מיקרים בהם חובר חוט האדמה במקום חוט האפס ומשום מה לא קפץ מפסק הפחת. מה שכן קרה היה שסביב חוט האדמה האדמה נוצר שדה מגנטי גדול. בעיקרון גם סביב הפאזה יווצר שדה גדול. הדבר אפשרי לרוב כאשר חוט האדמה אינו צמוד לחוט הפאזה ועובר במסלול אחר. 

התיקון במקרה הזה, לאחר איתור המעגל הבעייתי (עם מד קרינה), יהיה החלפה בחזרה של האפס והאדמה, על ידי חשמלאי מוסמך.


תיקון בעיית לולאת אדמה בבתים פרטיים, קוטגים ודו משפחתיים.

בבתים קרקע רבים ישנה בעיה של חיבור האדמה החשמלית לשלד הבניין בנוסף לחיבור הארקה בפילר של חח"י. חיבורים מקבילים אלו יוצרים רשת הארקה שכונתית. מי שיש לו את הארקה הטובה ביותר לשלד ימצא עצמו "מקבל" את צרמי הארקה של אחרים. הדבר יכול לגרום לזרימה של זרם חשמלי מבתים ברחוב על פני כבל האדמה (הארקה) לתוך שלד הבניין שלכם ולגרום בכך לשדה מגנטי חזק בתוך הבית. ניתן לתקן בעיה זו על ידי חשמלאי מוסמך מומחה ומול חח"י.


כניסת זרמים תועים דרך צינור המים

לכאורה מה הקשר בין צינור המים לקרינה? העניין הוא כי בדרך כלל אחד מחיבורי הארקה בכל בית מחובר גם או רק לצינור המים שמשמש כמוביל של זרמי הארקה לאדמה עצמה. ברגע שיותר מבית אחד מחובר בשיטה זו, נוצרת רשת הארקה שכונתית. אפשרי שדרך צינור המים המתכתי שלכם מגיעים זרמים תועים מהשכנים ויותרים בנקודות מסוימות שדה מגנטי גבוה.
הזיהוי של הבעיה הוא עלי ידי בדיקות קרינה ומציאת רמות גבוהות יותר מהרקע בסביבת או בצמוד לצינורות המים.
הפתרון , שצריך להיות מבוצע על ידי חשמלי מוסמך ובתאום מול חברת חשמל ולאחר התקנת הארקה בטיחותית אחרת, הוא ניתוק חשמלי של מערכת צינורות המים שלכם מהקשר החשמלי לצינורות המים השכונתיים על ידי התקנת קטע מצינור גומי בכניסת המים לביתכם, אחרי שעון המים. 

כל הזכויות שמורות
 (c) "No Radiation For You" 1/1/2010
צור קשר בכתובת דואר אלקטרוני:
norad4u@gmail.com