תכנון בית נכון מבחינת קרינה


תכנון נכון חוסך זמן, כסף וכאבי ראש

בהרבה מהמקרים בהם מתגלות רמות גבוהות של קרינה בלתי מייננת בתוך מבנים הסיבה היא תכנון שלא לקח בחשבון את נושא החשיפה לקרינה. על ידי תכנון נכון ניתן היה למנוע בעיות אלה ולחסוך כסף רב, צורך בשינויים לאחר סיום הבנייה והרבה כאבי ראש.

להלן עצות בנושא תכנון בתים ומבנים שיביאו לצמצום בעיות הקרינה במבנה

 1. אם אתם משפצים בית קיים, מדדו אותו שוב ושוב בעזרת מד קרינה ביתי עד שתבינו את דפוס הקרינה בבית ובאזור, כך תוכלו לתכנן את הבית בצורה מיטבית.
 2. הנחת תשתית לטלפוניה חוטית, תקשורת מחשבים, כבלים לאנטנה של טלוויזיה בכל חדר וחדר.
 3. הרחקת ארונות חשמל, מוני חשמל גז ומים, מנועים, מדחסים, ממירי מתח של מערכות חשמל פוטו-וולטאיות, ממקומות וחדרים בהם נמצאים בדרך כלל אנשים (מיטה, שולחן עבודה).
 4. להשתדל שמאחורי ראשי המיטה או בצמוד אליה לא יעברו כבלי חשמל, לא יהיו ארונות חשמל, שנאי חשמל , מכשירי חשמל וציוד אלקטרוני (גם לא בצידו השני של הקיר).
 5. השתדלו להעביר קווי חשמל (שלא של אותו חדר) במסדרונות ולא דרך חדרי שינה. ביחוד כאשר מדובר על כבלי הזנה של דירות או בתים , כולל הדירה שלכם, הקפידו שלא יעברו מתחת או מעל חדרי שינה או חדרים בהם נמצאים אנשים בדרך קבע (הכי נכון זה מתחת למסדרון הכניסה).
 6. הקפידו על שימוש בטלפוניה קוויית חוטית.
 7. הקפידו על שימוש ברשת מחשבים חוטית וכיבוי האופציה האלחוטית ובנתב (ראוטר).
 8. העדפת נורות LED איכותיות ובעלות אור לבן חם (2700K) ושילובן בנורות ליבון עד 60W לקבלת אור טבעי ונעים.
 9. הרחקת השנאים של מערכת התאורה מאזורים בהם ישהו אנשים במשך זמן.
 10. להעדיף צורות אחרות של חימום מאשר חימום תת רצפתי המבוסס חשמל.
 11. מדוד שדה מגנטי בתדר נמוך לפני התכנון, במהלך הבנייה ובסופו.
 12. מדוד קרינת רדיו בתדר גבוה לפני התכנון, במהלך הבנייה ובסופה.
 13. אם נמצאו חריגות וחדירות קרינה רדיו, השתמש במגיון קרינה כדי לחסום את הקרינה.
 14. אם נמצאו חריגות וחדירות שדה מגנטי בתדר נמוך, השתמש במגיון קרינה כדי לחסום שדות אלו.

המלצות נוספות

 1. צרו קשר להמלצה על מודד קרינה וחשמלאי בודק אשר יוכל להציע לכם שירות של ליווי ובדיקה בכל תהליכי הבנייה.
 2. בנוסף אנחנו ממליץ לרכוש מד קרינה ביתי כדי לבדוק קרינה לבד בכל שלב, עת או צורך.


לרגישים לקרינה או למי שרוצה להיות זהיר במיוחד

 1. תכננו מבעוד מועד היכן עומדות לעמוד המיטות ועמדות העבודה בחדרים. 
 2. הקפידו כי ליד המיטות לא יהיו שקעים, מפסקים וחוטי חשמל בקירות.
 3. ניתן לתכנן שקעים, מפסקים ליד עמדות העבודה, אבל יש לשמור על מרחק ביטחון (בדרך כלל כ50 ס"מ).
 4. מפסק תאורה בכניסה לחדר, לא צמוד למיטות.
 5. בצמוד ללוח החשמל (המרוחק מחדרי שינה) התקינו שעון שבת כדי לאפשר הפסקת החשמל לחדרי השינה בעת מנוחה.
 6. בצמוד ללוח החשמל (המרוחק מחדרי שינה) התקינו מספר של שקעים לחיבור עתידי של מסננים לזיהום חשמלי.
 7. בצמוד למיטות ניתן להשתמש בשעונים מעוררים ומנורות מבוססי סוללה.


בעיות חשמל הגורמות לעלייה ברמות השדה המגנטי בבית

להלן מספר בעיות חשמליות, הנגרמות בדרך כלל בגלל תחזוקה לא נכונה של רשת החשמל במבנה, ויכולות לגרום לרמות גבוהות של שדה מגנטי במבנה. 

"גנבת אפס או פאזה"

במהלך השנים, לאחר תיקונים חוזרים ונשנים של חיבורים במערכת החשמל, קורה שאחד מהחוטים, הפאזה או האפס, מתקצרים יתר על המידה וכבר אי אפשר לחברם. הטיפול הנכון הוא להריץ מחדש מהלוח אל החיבור או הצרכן חוט חדש במקום זה שקוצר יתר על המידה. לפעמים החשמלאי "יגנוב" אפס או פאזה, כלומר יחבר חוט קצר יותר אל מעגל אחר במקום להעביר חוט חדש. השינוי הזה יכול ליצור מצב בו השדה המגנטי הנוצר סביב הפאזה לא מבוטל על ידי האפס (כי הוא לא צמוד אליו יותר אלא הולך במסלול אחר). במצב זה השדה המגנטי סביב האפס והפאזה ולא ירסנו אחד את השני ורמות השדה המגנטי יעלו מאוד בסביבתם.

התיקון במקרה כזה הוא פשוט. לאחר זיהוי המעגל הבעייתי יש להריץ את החוטים הקצרים מחדש כך שכל מעגל יתחיל בלוח ויגמר בצרכן ושחוטי הפאזה והאפס יסללו אחד ליד השני. הביצוע צריך להתבצע על ידי חשמלאי מוסמך.


החלפת אפס באדמה

כבר נתקלתי בכמה מקרים בהם חובר חוט האדמה במקום חוט האפס ומשום מה לא קפץ מפסק הפחת. מה שכן קרה היה שסביב חוט האדמה האדמה נוצר שדה מגנטי גדול. בעיקרון גם סביב הפאזה ייווצר שדה גדול. הדבר אפשרי לרוב כאשר חוט האדמה אינו צמוד לחוט הפאזה ועובר במסלול אחר. 

התיקון במקרה הזה, לאחר איתור המעגל הבעייתי (עם מד קרינה), יהיה החלפה בחזרה של האפס והאדמה, על ידי חשמלאי מוסמך.
תיקון בעיית לולאת אדמה בבתים פרטיים, קוטגים ודו משפחתיים.

נוהגים לחבר בתים לרשת הארקה בכמה שיטות: חיבור להארקה של חברת החשמל, חיבור הארקה לצינורות המים, חיבור לשלד הבניין, חיבור למוטות הארקה. מכיוון שהבית שלכם אינו היחיד בשכונה, נוצרת רשת הארקה בין הבתים. על הרשת הזו נוצרים זרמים חשמליים שנכנסים או יוצאים ממערכת הארקה שלכם. הזרמים יוצרים שדות מגנטיים. בדרך כלל הזרמים האלה אפסיים וכך גם השדה הנוצר. אבל, בבתים רבים, בעיקר בתי קרקע, נהוג לחבר בין רשתות הארקה הללו, לדוגמה - מחברים את הארקה גם לצינור המים, גם לשלד הבניין וגם להארקה של חברת החשמל . בכך יוצרים חיבור בין רשתות הארקה. חיבור כזה מגדיל משמעותית את האפשרות שזרמים גדולים יותר יכנסו למערכת הארקה שלכם. באופן תאורתי מי שיש לו את הארקה הטובה ביותר ימצא עצמו "מקבל" את זרמי הארקה של אחרים. התוצאה יכולה להיות קשה במיוחד אם חיברו גם אפסים לרשת הזו. הדבר יכול לגרום לזרימה של זרם חשמלי מבתים ברחוב על פני קבל האדמה (הארקה) לתוך שלד הבניין שלכם ולגרום בכך לשדה מגנטי חזק בתוך הבית.
ניתן לתקן בעיה זו על ידי חשמלאי מוסמך מומחה. החשמלי ימצא מאיפה מגיעים הזרמים וינתק את החיבור לרשת הזו. התיקון חייב להיות מתואם מול חברת החשמל זאת בליווי מדידות קרינה ובדיקת הארקה לאחר התיקון. 
אנא צרו קשר להמלצה על מודד קרינה מוסמך וחשמלאי בודק שיוכל לבצע את העבודה.


כניסת זרמים תועים דרך צינור המים

זה למעשה מקרה פרטי של הבעיה הקודמת. 
לכאורה מה הקשר בין צינור המים לקרינה? העניין הוא כי בדרך כלל אחד מחיבורי הארקה בכל בית מחובר גם או רק לצינור המים שמשמש כמוביל של זרמי הארקה לאדמה עצמה. ברגע שיותר מבית אחד מחובר בשיטה זו, נוצרת רשת הארקה שכונתית. אפשרי שדרך צינור המים המתכתי שלכם מגיעים זרמים תועים מהשכנים ויוצרים בנקודות מסוימות שדה מגנטי גבוה.
הזיהוי של הבעיה הוא עלי ידי בדיקות קרינה ומציאת רמות גבוהות יותר מהרקע בסביבת או בצמוד לצינורות המים.
הפתרון , שצריך להיות מבוצע על ידי חשמלאי מוסמך ובתאום מול חברת חשמל ולאחר התקנת הארקה בטיחותית אחרת, הוא ניתוק חשמלי של מערכת צינורות המים שלכם מהקשר החשמלי לצינורות המים השכונתיים על ידי התקנת קטע מצינור גומי בכניסת המים לביתכם, אחרי שעון המים. 

תיקון בעיית חיבור אפס ראשי לאדמה בבתים פרטיים, קוטגים ודו משפחתיים.

בבתי קרקע רבים ישנה בעיה של חיבור האפס החשמלי הראשי לשלד הבניין בנוסף לחיבור הארקה. במקרה שההתנגדות החשמלית של האדמה החשמלית שלכם קטנה(טובה) יותר מההתנגדות החשמלית של האפס של חברת החשמל, חיבור כזה יכול להביא לזרם העובר מהאפס החשמלי לשלד הבניין או לקוי הארקה ולמערכות הארקה החשמלית האחרות. זרמים אלו ייצרו שדה מגנטי מוגבר וחריג בכל מקום בו הארקה מחוברת, אפשרי שגם על שלד הבית וצינורות המים. ניתן לתקן בעיה זו על ידי חשמלאי מוסמך מומחה ומול חברת החשמל זאת בליווי מדידות קרינה ומדידות תכונות ותקינות האדמה החשמלית לאחר התיקון.
אנא צרו קשר להמלצה על מודד קרינה מוסמך וחשמלאי בודק שיוכל לבצע את העבודה.חוסר איזון בפאזות 

היום נהוג להתקין בבתים חדשים, או לשדרג בבתים ישנים יותר, מערכת חשמל תלת פאזית. במערכת זו יש הספקת חשמל ללוח החשמל בשלושה מעגלים נפרדים , שלוש פאזות R S ו T. כבל אפס\נוטרל אמור להחזיר את הזרמים לחברת החשמל. 
בעיה ראשונה - לפעמים (בדרך כלל) נוצר מצב כי הזרם באחת מהפאזות (בדרך כלל R) הוא גבוהה יותר מהזרם ב S ו T. ואז נוצרת פליטה לא אחידה של השדה המגנטי מכבלי החשמל ברחוב ואפשרי שיהיה גם שדה מוגבר.
בעיה שנייה - לפעמים נוצר חוסר איזון בין הזרמים העוברים בשלושת הפאזות במצטבר, לבין הזרם החוזר באפס החשמלי. במקרה כזה השדה המגנטי יהיה מוגבר מכבל החשמל. 
הבעיות הללו יכולות לגרום גם לשדה מגנטי על כבלי החשמל של חברת החשמל ברחוב, וגם בארון החשמל ובקווים בתוך הבית. זאת כאמור במקרה של חוסר איזון בזרם בין פאזות או בין חוסר איזון בין הפאזות לאפס.

אם הבעיות קורת אצלכם בבית, האחריות לתיקון של בעיה כזו היא על כל לקוח בנפרד והתיקון נעשה על ידי חשמלאי שימדוד את הזרמים בכל מעגל חשמלי ובכל פאזה בארון החשמל ויעביר מעגלים הפאזה המועמסת לפאזות הפחות מועמסות. יש לבדוק את עומס הזרם בכל מיני מתארי שימוש כדי לתת מענה לכמה שיותר אפשרויות של צריכת חשמל בבית.

אם הבעיות מתקיימת בכבל החשמל ברחוב, לפני מעבר במונה החשמל, אפשרי שחברת החשמל תוכל לאזן בעצמה בין הפאזות, אבל בצורה מוגבלת יחסית. חברת החשמל תידרש למצוא את הסיבה שגורמת לבעיות ולתקן על ידי איזון הפאזות או איזון בין הפאזות לאפס.  ההתנהלות מול חברת החשמל בנושא זה עלולה לקחת שנים. הם יביאו מודדים מטעמם ויטענו כל העת ש"הכל בסדר" וכי רמות הקרינה בתקן. אבל בסופו של דבר אם הם ימצאו בעיה הם יתקנו. מהניסיון שלי המעבדה של חברת החשמל מצליחה לאתר את הבעיה ומצליחה לתקן אותה. ניתן גם לבקש מהמשרד להגנת הסביבה להתערב ולעזור מול חברת החשמל. בחלק מהמקרים הם עוזרים. מה שעוד יכול לעזור ולקצר את הזמני טיפול הוא שיהיה לכם מומחה (מודד מוסמך שמבין בחשמל או חשמלי שמבין בנושא הקרינה) כדי שילווה אתכם. אפשרי גם לבד אבל צריך להיות עיקשים מאוד (ומנומסים) בעבודה מול חברת החשמל ולהתמיד במכתבים ובקשות חוזרות ונשנות.


חיבור אדמה לאפס חשמלי

בתמונה מעל - חיבור אדמה לאפס חשמלי יוצר שדה מגנטי מוגבר