ידע‏ > ‏

טענות וטעויותפעמים רבות אני שומע טענות בנושא קרינה, חלקן מגוחכות יותר וחלקן פחות, על ידי מי שבא לטעון כי הקרינה לא מזיקה ולא מסוכנת. בפרק זה ננסה להביא רשימה של טענות אלו ולהסביר את הטעויות בהן.

כאשר אתם מתווכחים מול אחרים חשוב מאוד לא לעשות את הדברים הבאים:

  1.  לא לצטט סתם דברים, לכתוב רק מה שאתם מבינים עד הסוף.
  2.  לא לצפות לנצח ויכוח מיד, להיות עם כוח, רצון ונכונות למאבק ארוך. 
  3.  לא חייבים להגיב מיד על כל דבר, הגיבו בקור רוח. 

חשוב מאוד כן לעשות:

  1.  חשוב לראות בזה תהליך של למידה, מוויכוח לוויכוח משתפרים. 
  2.  ידע ידע ידע. חשוב ללמוד ולהבין את הנושא לעומק כדי לזהות חוסר הבנה ושגיאות אצל הצד השני וכן כדי לטעון נכון ובצורה מדויקת.

  טענה הסבר הטעות וטענות נגדיות
 1

 רגישות לקרינה היא תופעה פסיכולוגית. מחקרים הראו שרגישים לקרינה לא יכולים לזהות קרינה.

 צריך לציין שהמחקרים שהביאו לתפיסה הזו שגויים, בעיקר בגלל שהייתה חשיפה כאשר לא הייתה אמורה להיות חשיפה (כאן אני מבקר את המחקר הזה
-http://norad4uh.blogspot.com/2017/02/blog-post_84.html)
 2

 ארגון הבריאות העולמי קבע בשנת 2005 שרגישות לקרינה היא בעיה פסיכולוגית.

 הקבוצה שקבעה זו מכונה "קבוצת מחקר של קרינה בלתי מייננת", או באנגלית "EMF PROJECT". זוהי קבוצה מושפעת תעשייה וחשודה בעבר ובהווה בניגוד אינטרסים קשה.


מנהל הקבוצה בין שנת 1995 לשנת 2005 היה ד"ר מיקל רפוצלי , שבמקרה באותו זמן היה גם המנהל של ICNIRP (הוועדה הכאילו בלתי תלויה שממליצה לארגון הבריאות העולמי על התקנים). אותו רפוצלי חשוד שקיבל 140000$ למעבדה שלו בסידני בתור שוחד (לכאורה). היום הוא יועץ עבור תעשיית החשמל בארה"ב כדי להתמודד עם חששות הציבור מהקרינה ממוני החשמל (http://www.norad4u.co.il/emr-measurement-h/emf-standards-h#TOC-EMF-PROJECT-)

. יש גם לציין שקבוצה אחרת של ארגון הבריאות העולמי קבעה גם שקרינת רדיו היא מסרטן אפשרי בבני אדם ב2011, אחרי שפוטר ממנה מנהל הקבוצה שהיה חבר דריקטוריון בחברה של אח שלו אשר נתנה יעוץ רגולטורי לאריקסון ואשר במשך שנים שמר על הקו "הקרינה לא מזיקה" (http://www.tapuz.co.il/blogs/viewentry/1999287 )

עוד על הכרה ברגישות לקרינה - הכרה ברגישות לקרינה בעולם
 3

 ארגון הבריאות העולמי קבע בשנת 2011 ששימוש בסלולרי הוא בטוח

 שוב מדובר על קבוצת המחקר המושפעת תעשייה EMF PROJECT אשר לאחר הצהרת IARC כי קרינת רדיו היא מסרטן אפשרי בבני אדם  שחררה עדכון של דף העובדות מספר 193. בעדכון זה קובעת הקבוצה כי לא הוכח שהסלולרי מסוכן. זאת כדי ליצור רושם מרגיע למרות החלטת IARC. 
פרטים נוספים - 
http://www.norad4u.co.il/emr-measurement-h/emf-standards-h#TOC-EMF-PROJECT-


 4

 קרינה לא מייננת לא מזיקה

 העובדה שהקרינה הבלתי מייננת לא חזקה מספיק כדי לתלוש אלקטרון מסביב לאטום ולגרום נזק על ידי מנגנון פיזיקלי זה,  זה לא אומר שאין מנגנוני נזק ביולוגים, ראו בדף המחקרים...
5

 השדה של כדור הארץ 500 מיליגאוס, מה מפריעים לך כמה מיליגאוסים בודדים

 השדה של כדור הארץ הוא קבוע (וקיים משחר החיים על כדור הארץ) והשדה מרשת החשמל משתנה בתדר של 50 הרץ ואינו טבעי. אי אפשר להשוות בין השניים ומי שעושה זאת שוגה בהכללה גסה כאילו אמר שכל הרכבים עם מנוע וארבע גלגלים זהים. 
6

 הקרינה מהשמש יותר חזקה ויותר מסוכנת

 אי אפשר להשוות בין קרינת שמש לקרינת רדיו או שדה מגנטי בתדר נמוך. זה פשוט כמו להשוות טילים בליסטיים, לפגזים, לכדורי רובים, לפצצות הדף, לנשק אל הרג וכו.

כמו כן בעקבות המודעות למסוכנות היחסית של קרינת שמש, רוב הציבור מצמצם חשיפה יותר מידי עד כדי חוסר בויטמין D המופק בעזרת אור השמש.
 7

  יש קרינה בכל מקום, אז מה זה עוד קצת קרינת סלולר או אלחוטי

  נכון באופן אבסולוטי יש קרינה בלתי מייננת בכל מקום אבל כאשר משתמשים בציוד אלחוטי החשיפה הרבה יותר גבוהה ביחס לחשיפה שלך כאשר אתה לא משתמש בציוד אלחוטי או סלולרי ורמות הקרע הטבעי של קרינת רדיו נמוכות פי מיליון ויותר מהרקע הקיים היום
 8

 "יש קרינת רדיו טבעית"  

 נכון, אבל היא בכמה סדרי גודל נמוכה מהרמות שאנחנו מודדים בכיתות עם WIFI וסלולרי.
קרינת רקע טבעית בתדרים גבוהים = 
0.00000001 מיקרו וואט לסמ"ר

עוד טענות והסברים בדף דומה המוקדש למאבק בוייפיי בבתי הספר - הפרכת טענות בעד WIFI