ידע‏ > ‏

טענות, טעויות והטעיות בנושאי קרינה בלתי מייננת
פעמים רבות אני שומע טענות בנושא קרינה, חלקן מגוחכות יותר וחלקן פחות, על ידי מי שבא לטעון כי הקרינה לא מזיקה ולא מסוכנת. בפרק זה ננסה להביא רשימה של טענות אלו ולהסביר את הטעויות בהן.

כאשר אתם מתווכחים מול אחרים חשוב מאוד לא לעשות את הדברים הבאים:

  1.  לא לצטט סתם דברים, לכתוב רק מה שאתם מבינים עד הסוף.
  2.  לא לצפות לנצח ויכוח מיד, להיות עם כוח, רצון ונכונות למאבק ארוך. 
  3.  לא חייבים להגיב מיד על כל דבר, הגיבו בקור רוח. 

חשוב מאוד כן לעשות:

  1.  חשוב לראות בזה תהליך של למידה, מוויכוח לוויכוח משתפרים. 
  2.  ידע ידע ידע. חשוב ללמוד ולהבין את הנושא לעומק כדי לזהות חוסר הבנה ושגיאות אצל הצד השני וכן כדי לטעון נכון ובצורה מדויקת.

  טענה הסבר הטעות וטענות נגדיות
 1

 רגישות לקרינה היא תופעה פסיכולוגית. מחקרים הראו שרגישים לקרינה לא יכולים לזהות קרינה.

 צריך לציין שהמחקרים שהביאו לתפיסה הזו שגויים, בעיקר בגלל שהייתה חשיפה כאשר לא הייתה אמורה להיות חשיפה. כתבתי כמה מאמרי ביקורת על המחקרים שמקדמים תפיסה שגויה  זו ובעיקר את מחקרו של רובין שעושה ככל יכולתו להכחיש רגישות לקרינה כבר 10 שנים

ביקורת על מחקרו של רובין 
מחקרים על רגישות לקרינה שמוכיחים או מכחישים רגישות לקרינה.

 2

 ארגון הבריאות העולמי קבע בשנת 2005 שרגישות לקרינה היא בעיה פסיכולוגית.

 הקבוצה שקבעה זו מכונה "קבוצת מחקר של קרינה בלתי מייננת", או באנגלית "EMF PROJECT". זוהי קבוצה מושפעת תעשייה וחשודה בעבר ובהווה בניגוד אינטרסים קשה.


מנהל הקבוצה בין שנת 1995 לשנת 2005 היה ד"ר מיקל רפוצלי , שבמקרה באותו זמן היה גם המנהל של ICNIRP (הוועדה הכאילו בלתי תלויה שממליצה לארגון הבריאות העולמי על התקנים). אותו רפוצלי חשוד שקיבל 140000$ למעבדה שלו בסידני בתור שוחד (לכאורה). היום הוא יועץ עבור תעשיית החשמל בארה"ב כדי להתמודד עם חששות הציבור מהקרינה ממוני החשמל

חשדות לניגוד עינינים ושוחד בארגון הבריאות העולמי

. יש גם לציין שקבוצה אחרת של ארגון הבריאות העולמי קבעה גם שקרינת רדיו היא מסרטן אפשרי בבני אדם ב2011, אחרי שפוטר ממנה מנהל הקבוצה שהיה חבר דירקטוריון בחברה של אח שלו אשר נתנה יעוץ רגולטורי לאריקסון ואשר במשך שנים שמר על הקו "הקרינה לא מזיקה"
על הדחת הבכיר ומקרה השיחתות לחצו כאן...

עוד על הכרה ברגישות לקרינה - הכרה ברגישות לקרינה בעולם
 3

 ארגון הבריאות העולמי קבע בשנת 2011 ששימוש בסלולרי הוא בטוח

 שוב מדובר על קבוצת המחקר המושפעת תעשייה EMF PROJECT אשר לאחר הצהרת IARC כי קרינת רדיו היא מסרטן אפשרי בבני אדם  שחררה עדכון של דף העובדות מספר 193. בעדכון זה קובעת הקבוצה כי לא הוכח שהסלולרי מסוכן. זאת כדי ליצור רושם מרגיע למרות החלטת IARC. 
פרטים נוספים בדף התקנים, לחצו כאן...

 4

 קרינה לא מייננת לא מזיקה

 העובדה שהקרינה הבלתי מייננת לא חזקה מספיק כדי לתלוש אלקטרון מסביב לאטום ולגרום נזק על ידי מנגנון פיזיקלי זה,  זה לא אומר שאין מנגנוני נזק ביולוגים, ראו בדף המחקרים...
5

 השדה של כדור הארץ 500 מיליגאוס, מה מפריעים לך כמה מיליגאוסים בודדים

 השדה של כדור הארץ הוא קבוע (וקיים משחר החיים על כדור הארץ) והשדה מרשת החשמל משתנה בתדר של 50 הרץ ואינו טבעי. אי אפשר להשוות בין השניים ומי שעושה זאת שוגה בהכללה גסה כאילו אמר שכל הרכבים עם מנוע וארבע גלגלים זהים. 
6

 הקרינה מהשמש יותר חזקה ויותר מסוכנת מקרינה בלתי מייננת

 אי אפשר להשוות בין קרינת שמש לקרינת רדיו או שדה מגנטי בתדר נמוך. זה פשוט כמו להשוות טילים בליסטיים, לפגזים, לכדורי רובים, לפצצות הדף, לנשק אל הרג וכו.

כמו כן בעקבות המודעות למסוכנות היחסית של קרינת שמש, רוב הציבור מצמצם חשיפה יותר מידי עד כדי חוסר בויטמין D המופק בעזרת אור השמש.
 7

  יש קרינה בכל מקום, אז מה זה עוד קצת קרינה מהסלולר או האלחוטי

  נכון באופן אבסולוטי יש קרינה בלתי מייננת בכל מקום אבל כאשר משתמשים בציוד אלחוטי החשיפה הרבה יותר גבוהה ביחס לחשיפה שלך כאשר אתה לא משתמש בציוד אלחוטי או סלולרי ורמות הקרע הטבעי של קרינת רדיו נמוכות פי מיליון ויותר מהרקע הקיים היום
 8

 "יש קרינת רדיו טבעית"  

 נכון, אבל היא בכמה סדרי גודל נמוכה מהרמות שאנחנו מודדים בכיתות עם WIFI וסלולרי.
קרינת רקע טבעית בתדרים גבוהים = 
0.00000001 מיקרו וואט לסמ"ר
 9

 "יותר אנטנות פחות קרינה"

 אמרה זו נכונה רק חלקית, חלקית מאוד. ראשית, הקרינה שתקטן היא בדרך כלל הקרינה מהמכשיר הסלולרי של המשתמש ורק אם הוא מסוג הרשת בה האנטנה תומכת. חוץ מהקרינה אותה סופג המשתמש מהמכשיר הסלולרי שלו בעת שיחה (אשר על משך השיחה ורמת החשיפה  הוא יכול לשלוט)  סופג כל הציבור (גם מי שלא משתמש בסלולרי) קרינה מהאנטנות בסביבתם כל הזמן 24X7!

בנוסף האמרה נכונה רק אם התעבורה ברשת הסלולרית תישאר קבועה. בשנים האחרונות אנטנות סלולריות לא מוקמות כדי להוריד את הקרינה מהניידים אלא כדי לשפר את הכיסוי הסלולרי בסביבה וכדי לאפשר תעבורת נתונים גדולה ומהירה יותר. בעצם אנטנות סלולריות מוקמות כדי לאפשר לחברות הסלולר למכור עוד ועוד דקות אויר ועוד ועוד שירותים. מניסיון העבר אנחנו למדים כי כל הזמן רמות התעבורה גדלות ואיתן גדלה החשיפה של הציבור לקרינה (בציר הזמן ובציר התדר). כמו כן ריבוי אנטנות גורם לכך שיותר ויותר אנשים נחשפים לקרינה מהאנטנות שהוקמו מול ביתם במרחקים קטנים.

10 

 "תחת לאנטנה הסלולרית אין קרינה"

 לכל אנטנה סלולרית יש אונה ראשית ואונות משניות. האונות המשניות כן מגיעות אל מתחת לאנטנה. כמו כן ברגע שיש מבנים, או כבישים מסביב לאנטנה, החזרי קרינה יעשו דרכם ויפגעו במי שנמצא מתחת לאנטנה. לכן בעולם האמיתי גם מי שנמצא מתחת לאנטנה מוקרן ממנה.

אונות משנה והחזרים מאנטנה סלולרית

 11

 "מתקני גישה אלחוטיים הן אנטנות סלולריות נמוכות קרינה"

 מתקני גישה אלחוטיים הם שם מכובס לאנטנות סלולריות מקוצרות שהוכנסו לקופסת פלסטיק בגודל של 30X50X80 ס"מ כדי לאפשר הקמה שלהן על גגות מבנים ללא אפשרות של הציבור והרשות להתנגד להקמה וללא דיון בוועדות הבנייה. המשדרים המזינים את האנטנות הללו זהים למשדרים של אנטנות סלולריות "רגילות". מפתח השידור של המתקני הגישה גדול יותר על הציר האנכי ועל הציר האופקי. לכן יש יותר קרינה בצידיהן. מדידות קרינה בסמוך אליהן מראות על רמות קרינה דומות ולפעמים גבוהות יותר מאשר במקרה של מדידת קרינה במרחק דומה מאנטנות סלולריות על תורן. עוד על מתקני גישה כאן...
 12

 "התקן הישראלי מחמיר ומגן"

 התקן הישראלי הוא שווה בדיוק לתקן של ICNIRP , ועדה מושפעת תעשייה. זהו תקן רגעי גבוה ולא מגן המבוסס על נזק ברור ומיידי מחשיפה לקרינה ולא לוקח בחשבון שום אפקט ביולוגי או בריאותי של חשיפה לקרינה בלתי מייננת. בקרינת רדיו-סלולרי הוא מבוסס על נזק החום של הקרינה כאשר מחקרים מראים על השפעות ונזקים ברמות נמוכות ב6 סדרי גודל ממנו. לדוגמא בקרינת רדיו התקן עומד על רמה של 400-1000 מיקרווואט לסמ"ר בהתאם לתדר השידור. להשוואה, דוח ביואנישיאטיב משנת 2012 קבע כי השפעות ביולוגיות נרשמו במרחקים החל מרמה של 0.003 מיקרווואט לסמ"ר
בקרינה בתדר נמוך התקן עומד על רמה של 2000 מיליגאוס לחשיפה רגעית. זאת כאשר מחקרים מראים על השפעות ביולוגיות ותחלואה כבר ברמות קצת מעל 1 מיליגאוס. 
לפרטים נוספים ראו - תקנים והמלצות לחשיפה לקרינה

עוד טענות והסברים בדף דומה המוקדש למאבק בוייפיי בבתי הספר - הפרכת טענות בעד WIFI

אם קראתם עד לכאן מגיע לכם פרס. הקטע הבא לקוח מסרט משנת 2006 בשם "THANK YOU FOR SMOKING" בו מתואר סיפורו של לוביסט של חברות הטבק שבמשך שנים ניהל את הכחשת הנזקים של העישון. בקטע הבא הוא נותן שירות לאנשי הסלולר - https://youtu.be/10fn13Q4wAA?t=21s