מה זה מדד SAR?

נשלח 31 באוג׳ 2016, 23:40 על ידי Amir Borenstein, No Rad   [ עודכן 31 באוג׳ 2016, 23:57 ]

שאלה

 מה זה מדד SAR? על מה הוא מבוסס? האם טלפון עם SAR נמוך הוא נמוך קרינה? האם מדד הSAR מבטיח שהטלפון הסלולרי בטוח לשימוש?

תשובה

סליחה על הקדיחה\חפירה.
ובכן, טלפונים סלולרים פולטים קרינת רדיו, סוג של קרינה בלתי מייננת, זו עובדה. 

הטלפונים הללו נבדקים על ידי סטנדרט שנקרא SAR. כל טלפון מקבל תוצאה שהמשמעות שלה היא כמה הספק נספג בק"ג רקמה (והפך לחום). יש טלפונים עם רמה נמוכה ויש עם רמה יחסית גבוה. 

האם המשמעות היא שהטלפונים עם רמה נמוכה הם בטוחים ?
לא. אני כרגיש לקרינה(אם אתם מרגישים כאבים, חום בפנים, נימול בידיים בעת שימוש בסלולרי או אלחוטי , גם אתם רגישים לקרינה) ופעיל בנושא מ2006, בדעה כי אין רמה בריאה של קרינת רדיו. לכן גם טלפונים עם רמה נמוכה יחסית אינם בריאים, מה גם שמדד SAR אינו מייצג תמיד את רמת הקרינה מהמכשיר (ראו בהמשך).

האם טלפון עם SAR נמוך יקרין פחות מטלפון עם רמת SAR גבוה בכל מקרה?
לא חייב. הנושא טכנית מורכב יחסית אבל אנסה להסביר. המשתנה המשפיע ביותר על עוצמת הקרינה המשודרת מהסלולרי הוא "הקליטה". אותו טלפון ישדר חזק יותר ברמה נמוכה של קליטה, וחלש יותר ברמה טובה של קליטה. מה הקאצ? כדי לקבל רמה טובה של קליטה צריך להיות קרובים לאנטנה סלולרית וזה אומר חשיפה קבועה לקרינה מהאנטנה, אותה קרינה בדיוק, אבל בחשיפה של שידורים רבים על כל הגוף גל היממה. לכן אפשרי שטלפון עם SAR גבוה אבל עם קליטה טובה ישדר פחות חזק מאשר טלפון עם SAR נמוך המקבל קליטה נמוכה. 
מקרה נוסף הוא שאותו מכשיר בעל אותה רמת SAR יקרין ברמה אחרת בשימוש ברשת סלולרית אחת, מאשר ברשת שנייה. זאת בשל שוני בפריסת האנטנות ולפעמים אפילו בטכנולוגיה שבשימוש.

על מה מבוססת מדידת ה SAR? 
חום. מדידת SAR מבוססת על התאוריה השגויה שלקרינת רדיו יש רק השפעה אחת והיא חימום רקמות. הגישה הזו היא נאיבית ומשרתת את התעשיה. עד לא מזמן היא הייתה הגישה השלטת למרות שמחקר מדעי הראה על השפעות ביולוגיות ברמות הרבה יותר נמוכות מאשר רמות הגורמות לחימום. למעשה עמידה של טלפון במדד SAR, אפילו אם התוצאה היא מאוד נמוכה, אינה מבטיחה כי השימוש בו אינו מסרטן או בריא. כמו כן יש בבדיקה בעיות רבות נוספות (גודל המודל, פשטות המודל, ביצוע ממוצעים על פני שש דקות, ועוד). הסבר מפורט בפוסט בבלוג שלי - http://www.tapuz.co.il/blogs/viewentry/2184959

למה SAR כן טוב?

מה כן משפיע על רמת הקרינה הנפלטת מהטלפון והפוגעת במשתמש?
1. קליטה
2. מרחק למכשיר
3. צורת הפעלת המכשיר
4. זמן השימוש במכשיר
5. זמן השידור מהמכשיר.

איך לצמצם חשיפה לקרינה בשימוש בסלולרי:
1. בשיחה, הקפידו להרחיק את המכשיר מהגוף. שימוש ברמקול או אוזניה יסיע בכך. אוזניה חוטית עם צינורית אויר תהיה הכי יעילה אבל גם הכי רגישה ושבירה.
2. כאשר תקשורת הנתונים הסלולרית והוייפיי דולקים הסלולרי ישדר רוב הזמן (בעיקר באנדרויד), גם כאשר אין בו שימוש. ככל שהשימוש בו כבד יותר וככל שמותקנות יותר אפלקציות יהיו יותר שניות בכל דקה בהן מבוצע שידור ונפלטת מהמכשיר קרינת רדיו. 
לכן כדאי לכבות תקשורת נתונים ווייפיי רוב הזמן (במצב כזה הסלולרי עדיין יקבל שיחות ואס-אמ-אס אבל לא יתכן שימוש בוואטאפ, פיסבוק, אימייל או דברים דומים)
3. כאשר אתם בוחרים להשתמש בתקשורת נתונים העדיפו רשת דור שלישי UMTS או WCDMA על פני רשת דור רביעי LTE. הסיבה היא ,שכרגע לפחות, הקרינה שאני מודד במצב דור רביעי היא הרבה יותר גבוהה מקרינה דור שלישי.
ניתן להגביל את המכשיר לתקשר רק בדור שלישי דרך הגדרות הרשת
4. צמצמו שימוש בסלולרי ובאלחוטי בכל דרך. העדיפו טלפונים ומחשבים חוטיים על שימוש בסלולרי או אלחוטי.
5. מי שכבר מרגיש כאבים, חום בפנים, נימול בידים או תסמינים אחרים בעת שימוש בסלולרי ובאלחוטי, צריך להבין כי מדובר בהשפעות ביולוגיות של הקרינה אשר צצות מעל פני השטח ובאים כבר באותו אדם לידי ביטוי בכאבים ותסמינים. מדובר ברמה הקלה ביותר של רגישות לקרינה ובתמרור אזהרה מהבהב לאותו אדם. עליו להפסיק שימוש בסלולרי ובאלחוטי ולהתחיל בתהליך של לימוד וצמצום חשיפה לקרינה. ברוב המיקרים בהם לא מבוצע צמצום חשיפה בשלב ראשוני זה מתדרדר, תוך פרק זמן המשתנה מאדם לאדם, מצב הרגישות של האדם מתדרדר למצב בו הוא "מרגיש" כבר את האנטנות הסלולריות בדרכים וברחובות, את הקרינה מהסלולרי של אנשים העומדים לידו, את הקרינה ממערכות WIFI, וקרינה (בתדר נמוך) מקוי מתח, ארונות חשמל וציוד חשמלי (רגישות בינונית) ועוד. במצב כזה כבר צריך לעשות ויתורים כבדים הרבה יותר ממעבר לתקשורת חוטית. הקושי והסבל רבים ואני ממליץ לכם להימנע מלהגיע לידי כך. 

פרק באתרי על צמצום חשיפה מקרינה (יש גם תת פרק לסלולרי) -http://www.norad4u.co.il/emr-reduction-h
פרק באתרי על קרינה מסלולריים - 
http://www.norad4u.co.il/knowledge-h/mobile-phone-and-accessories-h
פרק באתרי על רגישות לקרינה - http://www.norad4u.co.il/ehs-h
פרק באתרי על מחקרים - http://www.norad4u.co.il/knowledge-h/emf-studies-listמדד SAR
מקור התמונה  HealthMad, "Highest Radiation Cell Phones," www.healthmad.com
Comments