שימוש ברשת אלחוטית ( WiFi ) 

לפני הכל - המלצות לצמצום חשיפה לקרינה מראוטרים ומחשבים אלחוטיים

 1. התקינו חיוט (כבלי רשת) רשת מחשבים בכל הבית וחברו לראוטר החוטי ולכרטיסי הרשת החוטיים של המחשבים בכל הבית. 
 2. תחליף נוסף לרשת אלחוטית הוא שימוש במתאמי HPNA לחיבור רשת על גבי תשתית הטלפונים של בזק.
 3. אפשרות פחות מומלצת היא שימוש ב HOME PLUG שמאפשר חיבור רשת מחשבים על גבי חוטי החשמל בבית.
 4. כבו את אופציית האלחוט במחשבים ובראוטרים באלחוטיים.
 5. במקרה שאין ברירה וחייבים להשתמש בציוד תקשורת אלחוטי (ואני מתייחס בעיקר לראוטרים אלחוטיים, לכרטיסי רשת אלחוטיים ומודמים סלולריים אשר באופן גורף השימוש בהם אינו מומלץ וכרוך בחשיפה לקרינה) הקפידו להרחיקו מרחק רב ככל הניתן (לפחות 2 מטר) מהמשתמש ודיירי הבית.
 6. באם מתקינים ראוטר אלחוטי בבית, הקפידו לא לעשות זאת בחדרי שינה או בצמוד לעמדות עבודה\מחשב.
 7. כאשר אין שימוש בתשתית האלחוטית הקפידו לכבות אותה (גם במחשבים וגם בראוטרים).
 8. גם אם משתמשים ברשת אלחוטית בבית מומלץ לכבות את הראוטר ואת המחשבים בלילה. ניתן לעשות זאת על ידי שימוש בשעון שבת פשוט המחובר לראוטר.

הנחיות לרגישים לקרינה

 1. השתמשו רק ברשת מחשבים חוטית
 2. הרחיקו את הראוטר ממכם ככל הניתן.
 3. כבו את הפונקציה האלחוטית בראוטר.
 4. כבו את הפונקציות האלחוטיות במחשב.
 5. במחשב השתמשו ב"מנהל ההתקנים" ("device manager") כדי לכבות ("disable") כל כרטיס אלחוטי ואופציה אלחוטית במחשב.
 6. ודאו כיבוי האלחוטי במחשבים ובראוטר על ידי מד קרינה ביתי. חזרו על פעולה זו מידי כמה ימים כדי לוודא כי הראוטר לא החל לשדר (לפעמים קורה לאחר הפסקות חשמל או שידרוג תוכנה). 

 רוצים להזמין התקנה של רשת מחשבים חוטית בבית או בעבודה? 

לחצו כאן ומלאו את הטופס ונפנה אתכם לחברה מקצועית הפעולת בתחום.ראוטרים אלחוטיים וכרטיסי רשת אלחוטיים פולטים קרינה

הראוטר האלחוטי וכרטיס הרשת האלחוטי פולטים קרינה אלקטרומגנטית ברמה נמוכה כל הזמן, גם כאשר אין כל תעבורה ברשת האלחוטית. כאשר התעבורה על פני הרשת האלחוטית תגבר, יגדלו  גם רמות הקרינה הנמדדות הן מהראוטר והן מהמחשב האלחוטי. כאשר התעבורה על פני הרשת האלחוטית היא גבוהה ימדדו בסמוך לראוטר ולמחשב האלחוטיים רמות קרינה בינוניות עד גבוהות (בהתאם ליכולת השידור של הראוטר והמחשב). כמו בדרך כלל רמות החשיפה הן פונקציה של עוצמת הקרינה ומשך החשיפה. ככל שהעצמות גבוהות יותר (תעבורה כבדה ומרחק קטן מהמקור) וככל שמשך החשיפה גדול יותר כן תגדל המשמעות של החשיפה. ברוב המחשבים חיבור של כבל רשת חוטי יפסיק את הפליטה של הקרינה מכרטיס הרשת האלחוטי, בדרך כלל אבל לא תמיד. אם במחשב מופעלת תוכנה המיועדת להשתמש בכרטיס הרשת האלחוטי, מחשב זה יפלט קרינה גם כאשר מחובר כבל חוטי. ראוטרים אלחוטיים לא יפסיקו את השידור (ואת פליטת הקרינה) כאשר מחברים אליהם כבל חוטי. בחלק מהראוטרים האלחוטיים ניתן לכבות את אופציית האלחוט על ידי כפתור באחורי הראוטר או על ידי שימוש בממשק ההפעלה ( HTML ) של הראוטר.

קישורי וידאו: 

קרינה מראוטר אלחוטי

ראוטר אלחוטי מקרין כל הזמן

קרינה בתדר גבוה ממחשב נייד

שימוש נבון ברשת אלחוטית ( WiFi )

בבתים רבים רואטר אלחוטי הוא חלק מרשת המחשבים. ראוטר אלחוטי פולט קרינה אלקטרומגנטית בתדר גבוה כאשר אופציית האלחוט בו פועלת. בחלק מהבתים הרשת האלחוטית היא הרשת היחידה ובחלקם היא באה בנוסף לרשת מחשבים חוטית, הידועה כמהירה, בטוחה ואמינה הרבה יותר. 

רוב המחשבים הניידים הנמכרים והמשמשים היום בעולמנו בעלי חיבוריות אלחוטית על ידי שימוש בתקני WIFI , בלוטות', ובחלקם אפילו מודם סלולרי דור שלישי. 

כדי לצמצם את חשיפתך לקרינה אלקטרומגנטית כדאי לכבות את אופציית האלחוט בראוטר הביתי ואת כל אביזרי התקשורת האלחוטית על המחשב שלך כאשר אינה בשימוש. 

כאשר זה אפשרי מומלץ כמובן להשתמש בחיבור רשת חוטי. 

בכל המחשבים הניידים ובחלק ניכר מהראוטרים האלחוטיים קיימת אפשרות לכבות את אופציית התקשורת האלחוטית בדרך פשוטה וקלה, אך רוב האנשים לא מודעים לכך ומשאירים את אופציית האלחוט דולקת כל הזמן ובכך נחשפים לקרינה מיותרת. כל מה שאתם צריכים לעשות הוא לקרוא כמה דקות את מדריך המשתמש של המחשב או של הראוטר ולאתר את הדרך לכבות את אופציות האלחוט. בחלק הרואטרים ניתן גם להתאים את הספק השידור לרמה הדרושה בדיוק. 

** חיבור מחשבים נייחים לרשת האלחוטית מיותר, לא אחראי ואינו מומלץ בכל זמן.

*** כמובן אנחנו לא ממליצים לעשות שימוש בכל צורה של תקשורת אלחוטית.  
     יש להשתדל לעשות שימוש בתקשורת אלחוטית רק כאשר אין ברירה אחרת , וגם אז מעט ככל האפשר.


שימוש בראוטרים אלחוטיים בחדרי שינה ועבודה

אם חייבים להשתמש באופציית האלחוטי של הראוטרים, ממליץ למקם את הראוטרים האלחוטיים בחדרים שאינם חדרי שינה ולא בצמוד למקומות שבהם אנשים נמצאים לאורך זמן. 

בבתים רבים אני מוצא ראוטרים אלחוטיים מונחים על עמדת המחשב או בצמוד לה, בתוך חדר שינה, בדרך כלל של הילדים. כמובן שזו טעות קשה הגורמת לחשיפה של דיירי החדר לקרינה קבועה מהראוטר, למשך שעות ארכות, ביחוד בשעות השינה. הדבר לא מומלץ בלשון המעטה. 


כיצד לכבות את אופציית האלחוט בראוטר אלחוטי? 

חיווי

 ברוב הראוטרים/נתבים הנמכרים היום (11/2016) בשוק ישנה נורה לחיווי שידור WIFI. על הנורה או בצמוד אליה יהיה סימון של רשת אלחוטית (נקודה באמצע עם סוגריים משני הצדדים), או הכיתוב WLAN, או הכיתוב WIFI, או הכיתוב WIRELESS, או דומה. כאשר הנורה דולקת המשמעות שהראוטר/נתב משדר ומקרין. כאשר היא כבויה המשמעות הכי האופציה האלחוטית בראוטר/נתב לא עובדת , בראוטר/נתב לא משדר וכנראה לא מקרין (כדי להיות בטוחים ניתן לבדוק עם מד קרינת רדיו ביתי). 

נורת חיווי וייפיי בנתב של בזק
בתמונה - נורת חיווי וייפיי בנתב של בזק

נורת חיווי וייפיי בנתב של הוט
בתמונה - נורת חיווי וייפיי בנתב של הוטכיבוי 

ברוב הראוטרים/נתבים הנמכרים היום (11/2016) בשוק ישנו כפתור בעל סימון דומה לנורה או בעל הכיתוב WIFI OFF/ON או WIRELESS ON/OFF או דומה. לחיצה קצרה או ארוכה על הכפתור (תלוי בדגם הראוטר/נתב צריכה להביא לכיבוי האופציה אלחוטית בנתב ולהפסיק את שידור קרינת הרדיו ממנו 


מפסק כיבוי רשת אלחוטית בנתב בזק
בתמונה - מפסק כיבוי רשת אלחוטית בנתב בזק


כפתור כיבוי והדלקה של הוייפיי בנתב הוט
בתמונה - כפתור כיבוי והדלקה של הוייפיי בנתב הוט


אין כפתור כיבוי?

במקרה שאין כפתור יעודי לכיבוי והדלקה של הרשת , ניתן בדרך כלל לעשות את הפעולה דרך ממשק המשתמש האינטרנטי של הראוטר/נתב.

התמונות הבאות מראות כיצד לכבות את אופציית האלחוט בראוטר מסוג ASUS  , ניתן ללחוץ על התמונות להגדלה. 


* צעד מספר 1 - הכנס כתובת IP 10.0.0.138
* צעד מספר 2 - הכנס שם משתמש וסיסמה

* צעד מספר 3 - בחר בדף  Wireless  בסרגל הניווט בצד ימין

* צעד מספר 4 - הורד את הסימון סביב משבצת ה "Enable Wireless".

* צעד מספר 5 - כאשר אתה צריך להדליק את אופציית האלחוט פשוט סמן את משבצת ה "Enable Wireless". 


כיצד לכבות את אופציית האלחוט במחשב נייד? 

ברוב המחשבים הניידים יש כפתור מיוחד על המקלדת או בצידי המחשב המאפשר כיבוי (לכאורה) של השידור האלחוטי מהמחשב. גם חיבור כבל רשת חוטי למחשב נייד בדרך כלל יאפשר צמצום השידור מהמחשב עצמו. אך לא די בכך.  במחשבים חדשים יותר, כיבוי האלחוטי או חיבור כבל חוטי לא תמיד מבטלות את כל השידור מהמחשב. במקרים מסוימים יש עדיין שידור בזמן שהמחשב עצמו סורק את הרשתות האלחוטיות באוויר, אחת לכמה שניות. כדי להימנע משידור זה לחלוטין מומלץ לפתוח את ה DEVICE MANAGER ולעשות DISABLE לכרטיסי הרשת האלחוטיים, כמו גם רכיבי אלחוט נוספים כגון BLUETOOTH וWIDI, אם קיימים. 

כיבוי WIFI דרך DEVICE DRIVER
בתמונה - כיבוי כרטיסי האלחוט במחשב דרך מנהל ההתקנים

כיבוי הוייפיי במחשב דרך מנהל ההתקנים
תמונה - בהגדלה , שימו לב לחץ השחור המסמל כי הכרטיס האלחוטי של המחשב מנוטרל.התמונות הבאות מראות כיצד לכבות את אופציית האלחוט במחשב נייד מסוג לנובו
 , ניתן ללחוץ על התמונות להגדלה.

 תקשורת אלחוטית (על כל צורותיה) כבויה במחשב נייד לנובו SL510
 תקשורת אלחוטית (על כל צורותיה) מאופשרת במחשב נייד לנובו SL510. במצב זה סביר להניח כי המחשב פולט קרינה אלקטרומגנטית בתדר גבוה. רוצים להזמין התקנה של רשת מחשבים חוטית בבית או בעבודה? 

לחצו כאן ומלאו את הטופס ונפנה אתכם לחברה מקצועית הפעולת בתחום.


Comments