חיפוש ומציאת בית נמוך קרינה


כולנו עוברים מידי פעם דירות. בעת החיפוש, רוב האנשים לוקחים בחשבון נושאים כמו צפיפות, רעש, איכות בנייה, מספר שכנים, מוסדות חינוך, שירותים בקרבת הנכס, קרבה לצירי תחבורה ראשיים (אבל לא קרוב מידיי), אופי השכונה ועוד פרמטרים רבים. אם נושא הקרינה וצמצום החשיפה לקרינה חשוב לכם, כדאי שתשלבו אותו בחיפוש ובבחינת הנכסים. 
חשוב להדגיש שבמקרים רבים אם בבית שלכם יש קרינה , הגיוני, ניתן וצריך קודם כל לעשות כל צעד כדי לצמצם את החשיפה וכדי למנוע מהקרינה להיכנס. זאת מכיוון שחיפוש בית חדש נמוך קרינה הוא מורכב, המעבר יקר ולא תמיד נוח. בדרך כלל מי שימהר לעזוב את ביתו בגלל בעיות קרינה, יתקל במרוצת הזמן בבעיות דומות בביתו החדש.

להלן צעדים שאני מציע כדי להגדיל את הסיכוי שהבית החדש שלכם יהיה נמוך קרינה.


 1. לחצו כאן כדי לבדוק את השכונה במפת האנטנות הארצית. חפשו אנטנות סלולריות ונסו להבין אם יש קו ראייה לנכס המוצע.
 2. השתמשו במפות גוגל ובגוגל סטריט כדי לנסות להבין האם יש קשר עין בין הבית לאנטנות ומתקני שידור, מרחק מתשתיות פולטות קרינה בתדר נמוך כגון שנאים או קוי מתח של חברת חשמל וכן מרחק וקשר עיין לבסיסי צבא, נמלי תעופה ונמלי ים.
 3. השתמשו במד קרינה ביתי כדי לעמוד את החשיפה לקרינה בבית ובסביבתו (גם מציוד קבוע בתוך הבית, גם מהשכנים וגם מתשתיות חיצוניות). בצעו את המדידות גם ביום וגם בערב, ביום חול ובסוף שבוע כדי לקבל מושג של דפוס השינוי בחשיפה.
 4. השתמשו במד זיהום חשמלי כדי למדוד את הזיהום החשמלי בבית החדש.
 5. בדקו האם המונה של חברת החשמל הוא מונה אלחוטי מקרין. 
 6. בדקו האם המונה של חברת המים הוא מונה אלחוטי מקרין ואיפה הוא ממוקם. העצמה של השידור ממנו לא גדולה מאוד אבל עדיין כדאי לשמור ממנו על מרחק ביטחון של לפחות שני מטר.
 7. ודאו עם מד קרינה ביתי כי מוני החשמל וגז בסביבת הבית אינם אלחוטיים ואינם משדרים.
 8. בדקו שאין איפוס כפול במערכת הארקה. אם יש אפשרי שיהיה צורך לתקן זאת.
 9. בדקו שאין מעבר של כבלים מתחת לרצפות של החדרים (בייחוד חדרי שינה), בדגש על מעגלי כוח והזנה של לוחות החשמל שלכם ושל השכנים. 
 10. בדקו שדות מגנטים וחשמליים בתדר נמוך בעת העמסת מערכת החשמל של הבית. בתמונה - מפתח אילת בגוגל מאפ (MAP). 
כאשר הרחובות בהם בוצע צילום על ידי גוגל סטריט מודגשים בכחול בתמונה - אנטנות סלולריות על גג מבנה באילת כפי שנראה מתוך גוגל סטריט. 


עקרונות בסיסים:

 1. כמה שפחות שכנים וכמה שפחות דיירים בשכונה (כל שכן מוסיף סיכוי לשימוש ביותר ציוד אלחוטי וסלולרי, וכן מגדיל את הצורך באנטנות סלולריות בשכונה).
 2. כמה שפחות קירות משותפים עם שכנים
 3. כמה שפחות אנטנות סלולריות בסביבה
 4. כמה שפחות אנטנות סלולריות שנראות מהחלון
 5. רחוק ככל הניתן מבסיסי צבא, נמלי ים, שדות תעופה, ממתקני מכ"מ וסוללות טילים.
 6. כמה שיותר צמחיה ועצים בסביבה (עצים סופגים ועוצרים את הקרינה)
 7. רחוק ככל הניתן מקווי מתח ושנאיים של חברות חשמל
 8. ראו רמות קרינה מומלצות בדף התקנים
 9. באם יש רמות קרינת רדיו מעל 0.04 מילי וואט למטר רבוע נסו להעריך האם, כיצד וכמה יעלה מיגון קרינת רדיו-סלולר. 
 10. באם יש בעיות של קרינה בתדר נמוך מארון חשמל או תשתיות נסו להעריך האם, כיצד וכמה יעלה מיגון או תיקון חשמלי.

חישוב עלויות טיפול, מיגון וצמצום חשיפה

 1. נסו לחשב את העלויות של הטיפול, מיגון וצמצום החשיפה בבית.
 2. קחו כחשבון כי קרינה מציוד אלחוטי ביתי ניתן יהיה לבטל על ידי ציוד חוטי שלכם.
 3. קרינת רדיו מבחוץ (סביבה ושכנים) ניתן למגן אבל יש עלות למיגון. נסו להעריך עלות מיגון. לצורך הערכה חשבו כ500 ש"ח למטר רבוע קיר או\ו  חלון.
 4. שדות מגנטים מרשת החשמל ניתן למגן רק אם המקור הוא ארון חשמל, עלות למטרת הערכה כ1000 ש"ח למטר רבוע. בחלק מהמקרים ניתן לטפל חשמלית עם עלות משתנה.  
 5. שדות מגנטיים ברשת החשמלי המגיעים מחוץ למבנה לא ניתן למגן. בחלק מהמקרים ניתן ליזום שיפור או תיקון של חברת החשמל, אך הדבר לוקח זמן ולא מבוצע בכל מקרה. לכן יש לשים לב ולאתר את רמות השדה המגיעות מבחוץ. קחו בחשבון שלא ניתן יהיה לתקן ולהוריד רמות אלו.
 6. לגבי זיהום חשמלי, רוב המקורות בבית שאתם מבקרים בו למטרת רכישה או השכרה הם הנורות החסכוניות וספקי כוח ממותגים. המקורות הללו פרוסים בכל הדירה ולא ניתן לנתקם מהרשת לפני הבדיקה. לכן סביר להניח כי בית שיש בו מקורות כאלה יראה רמות גבוהות, כאשר הוצאה של המקורות והתקנה של מסננים לזיהום חשמלי יפתרו את רוב הבעיה. ראיתי כבר בתים שהראו רמות מעל 1999GS ואחרי כמה שינויים פשוטים הראו רמות מתחת ל50GS. לכן אני ממליץ לא לפסול בתים על זיהום חשמלי גבוהה. כן לנסות להבין כמה זיהום יש ומה המקורות שלו. 

לרגישים לקרינה:

רבים מהרגישים לקרינה שפונים אלי רוצים מיד לעבור בית לבית אחר נמוך קרינה. אני מזכיר כי למצוא בית שהוא אכן נמוך קרינה זה לא פשוט כל כך ומצריך דבר ראשון להיות בעל מד קרינה , להבין מהן רמות הקרינה שאתם יכולים לחיות איתן ואפשר שיהיה עדיין צורך במיגון מסוים. לכן לא מציע לקפוץ מיד ולברוח מהבית שלכם. נסו קודם להתאימו, לצמצם את החשיפה לקרינה בו וללמוד להשתמש במד הקרינה לפני שאתם יוצאים במסע של חיפוש בית נמוך קרינה. 

דגשים מיוחדים לרגישים לקרינה ולמקפידים

 1. העדיפו בית פרטי על פני דירות מגורים. ככל שיש יותר שכנים יש יותר מקורות קרינה ויותר בעיות שיהיה צריך לזהות ולפטור.
 2. יש לבדוק קרינה במרכז החדרים, במקומות שיהיו מיטות וכיסאות, לסרוק רצפה, תקרה, קירות וחלונות. 
 3. כדאי שמד קרינה מסוג CORNET ED88TPLUS יראה בתוך הבית רמה אפסית של קרינת רדיו, נמוכה מ 0.0005 מילי וואט למטר רבוע.  ברחובות ליד כדאי רמה מתחת ל 0.02 מילי וואט למטר רבוע כדי שאפשר יהיה לעשות הליכות מחוץ לבית. 
 4. כדאי שמד קרינה יראה רמה של תדר נמוך נמוכה מ2 מיליגאוס בשעות השיא (עדיף נמוך ככל הניתן, מומלץ פחות 1 בחדרי שינה).
 5. שדה חשמלי נמוך מ10 וולט למטר, עדיף נמוך מ2. 
 6. כמה שפחות רשתות WIFI באוויר.
  בדקו זיהום חשמלי, כדי לקבל מושג ראשוני. ככל זיהום חשמלי יטופל לאחר הכניסה.
 7. כדאי שגם בחצר הרמות יהיו נמוכות ויאפשרו שהייה ללא הופעת תסמינים.
 8. אחרי בדיקה ראשונית מבקשים למדוד שוב אם אפשר, או שמודדים מבחוץ. מקבלים החלטה על סמך "הכי פחות רע" או "הכי טוב שראינו" מתוך הרבה בתים.
 9. בדקו אם אפשרי לישון כמה לילות במקום לפני הרכישה או ההשכרה.
 10. קחו בחשבון שלפעמים צריך לראות 20 דירות-בדים כדי למצוא אחת\אחד שיכולים להתאים לרגישים לקרינה. 
 11. תיווך - אני מעדיף תמיד לקחת מתווך מקצועי, מוכר ומצויין שילווה אותי בתהליך. אני מסביר לו מה הדגשים שלי (בלי נוף, בית פרטי, מינימום קירות משותפים, מינימום שכנים, בצד הרחוב בלי החשמל, רחוק מאנטנות וכו) והוא עושה את הסינון הראשוני עבורי. בפעם האחרונה אפילו ציידתי אותו במד קרינה. נשקלו מעל 100 בתים. ראינו ביחד כ40 בתים, מתוכם 2 בתים היו טובים ואחד סביר. מתוך אלה בחרנו את האחד שלנו. 
 12. חשוב לציין שלא ניתן למצוא בית שהכל בו טוב. לכן חשוב לבדוק מספר גדול של בתים. ללכת לראות ולמדוד כל מה שעל הנייר נראה בסדר.

אחרי הכניסה

אחרי שנכנסים ממשיכים לבדוק עד שמוצאים את כל הבעיות ומתפלים בהן.