התמודדות עם רגישות לקרינה - מכתב לסובלים

סרטון וידאו - סיוע ראשוני בהתמודדות עם רגישות לקרינה

סיוע ותמיכה ברגישים לקרינה

הגעתי למצב של רגישות קשה לקרינה בשנת 2004. מאז הצלחתי לשקם את מצבי ותוך כשנה וחצי השתפר מצבי למצב בינוני של הרגישות לקרינה. השיפור הושג על ידי למידה עצמית והתנסות. מאז מצבי הולך ומשתפר כל עוד אני מקפיד על מגבלות מסוימות ואיזונים. רוב הימים אני מרגיש טוב ומסוגל לתפקד ולעבוד מביתי.

בשנים האחרונות אני מנחה, מסיע, תומך טכנית ברגישים לקרינה בארץ ובעולם. במהלך התמיכה אני מיישם את הידע העצום בנושא שרכשתי הן כאשר עשיתי את תהליך השיקום בעצמי והן הנחייה וליווי של מאות רגישים לקרינה בארץ ובעולם. מכיוון שאני רגיש לקרינה בעצמי, כל עצה, הנחייה, הסבר מבוססים לא רק על ידע תיאורטי אלא גם ובעיקר על ניסיון מעשי ממקור ראשון. כל מוצר שאני מוכר באתר החנות www.4EHSByEHS.co.il נבדק על ידי באופן אישי וברובם אני משתמש באופן יום יומי. אני מעודד רכישה של מוצרי מיגון ביתי ומיגון אישי רק כאשר יש צורך אמיתי בשימוש בו ולא מנסה "לדחוף" שירותים ומוצרים רק כדי להרוויח מכך ממון.
מצד שני אני דורש רצינות, למידה, הבנה, מחשבה, מדידה, התמדה והשקעה של זמן בלימוד החומר ובביצוע השלבים של הפסקת שימוש, צמצום חשיפה, מיגון אם אין ברירה ושאר שלבי ההתמודדות האישית עם הרגישות לקרינה.התמונה הגדולה - הפסקת השימוש בסלולרי ובאלחוטי
 וביצוע תוכנית ארבעת השלבים

בהתמודדות עם רגישות לקרינה אין תרופות או טיפולי קסם. למי שרוצה לשפר את מצבו באמת ולאורך זמן אני ממליץ בראש ובראשונה על הפסקת השימוש בסלולרי ובציוד אלחוטי. החשיפה לקרינה מציוד אישי וביתי פולט קרינת רדיו היא כל כך משמעותית כך שלא הפסקת השימוש האישי שבציוד פולט קרינת רדיו, הסיכוי לשיפור במצב הרגישות הוא נמוך פי כמה וכמה.  

מרגע שאתם מבינים שאתם רגישים לקרינה אני ממליץ בחום לקחת את הנושא ברצינות ולהבין שהמצב גם יכול להתדרדר אם לא תפסיקו מיד את החשיפה. השלב הראשון בצמצום או הפסקת החשיפה הוא להפסיק להשתמש בסלולרי ובציוד אלחוטי או סלולרי אחר. כל שימוש יביא לחשיפה שלכם לקרינה וכל חשיפה תביא לכאב ו/או לסיכוי להרעה במצב. לכן שימרו את השימוש בסלולרי לחירום בלבד והעבירו את כל התשתיות בבית ו/או משרד לחוטיות. הסברים נוספים על צמצום חשיפה ניתן לקרוא בפרק המתאים באתר...

לאחר מכן יש להתחיל בביצוע תוכנית 4 השלבים. התוכנית כוללת את השלבים הבאים: לימוד נושא הקרינה, סוגי הקרינה (רדיוחשמלזיהום חשמלי), השפעות ביולוגיות של הקרינה ומקורות הקרינה.  רכישת מד קרינה ביתי מהיר שיאפשר לכם לראות את הקרינה לפני שזו תגרום להופעת נזקים ותסמינים. רכישת מד היא שלב יסודי בהתמודדות. מד קרינה מתאים הוא כלי ראשון בארגז הכלים שלכם. ללא מד כל הצעדים שאתם תעשו הם "על עיוור". מד מתאים יאפשר לכם למצוא מקורות קרינה וחדירות קרינה, יאפשר מדידה של מרחקי ביטחון וכן הערכה של יעילות צעדים בצמצום החשיפה או בדיקות למיגון שהותקן.  צמצום חשיפה בדמות הפסקת שימוש בסלולרי ובציוד אלחוטי, החלפתו בציוד תקשורת ומחשבים חוטי וקווי, שמירת מרחקי ביטחון מציוד חשמלי, ושימוש נכון בציוד מחשבים ורשת. לבסוף, במקרים שאין ברירה אחרת נמליץ על ביצוע מיגון קרינה כדי למנוע או לצמצם חדירה שלה לביתכם, המשרד בו אתם עובדים והרכב. 

במקביל יש ללמוד להתמודד מנטלית עם הרגישות. אין להרגיש מסכן או קורבן, רוב הסיכוי שתחושות כאלה רק יגבירו את הרגישות. יש לנסות לבצע את השינויים ולספור את ההישגים ולא את הכאבים. כל ההסתכלות צריכה להיות חיובית כמה שאפשר. 

בהמשך ובמקביל ניתן לבצע טיפולים להקלת התסמינים, התמודדות מנטאלית טובה יותר, בדיקות ותהליכים כלליים לשיפור בריאות. כגון דיקור סיני, IPEC או דומה, רפואה אלטרנטיבית, הומאופתיה, טיפולים ברפואה הקונבנציונלית,  וכו. אך אין לשכוח כי בראש ובראשונה יש להפסיק להשתמש בסלולרי ובציוד אלחוטי ולבצע את תוכנית ארבעת השלבים.  שימוש לב כי לרוב המטפלים והרופאים יש ידע מצומצם מאוד על קרינה ורגישות לקרינה, אם בכלל. זכרו זאת כאשר הם מציעים לכם טיפולים ותהליכים. שיקלו כל תהליך ונסו בזהירות. מטפלים שלא מוכנים לדאוג לכך שלא מוכנים לכבות ציוד אלחוטי וסלולרי בקליניקה שלהם כאשר אתם מגיעים לטיפול  לדעתי הם כנראה אינם המטפלים הנכונים עבור רגישים לקרינה.

במהלך השנים מ2006 אני מנחה רגישים רבים בארץ ובעולם. לצערי רבים מהם פונים לטיפולי ותרופות קסם, או טיפולים כאלה ואחרים ללא הפסקת השימוש והחשיפה, או לפחות צמצומם באופן ניכר. חלקם אף סמים מבטחם במדבקות קסם, צמידי אנרגיה, הולוגרמות, ברכות, כישופים וכל מיני. לצערי בדרך כלל אנשים אלו חוזרים אלי במצב יותר קשה וזאת לאחר שהטיפול בו בחרו נתן הקלה זמנית שהתחלפה בהתדרדרות למצב רגישות קשה יותר. לכן אני רוצה להזכיר, דבר ראשון הפסקת השימוש בסלולרי ואלחוטי. דבר שני תוכנית ארבעת השלבים, ורק אז כל השאר. 

בהמשך נפרט צעדים שיש לבצע , לפי סדר החשיבות שלהם, בהתבסס על תוכנית ארבעת השלבים.
מדריך צעד צעד להתמודדות עם רגישות לקרינהמדידת השיפור

יש לנסות למדוד את השיפור בכל צעד וצעד. למשל, לספור את מספר הימים בחודש בהם אתם מרגישים טוב. אם אתם מתחילים את התהליך כאשר רק 10 ימים בחודש אתם מרגישים טוב, אז יש לשאוף שתרגישו טוב, יותר ימים. אם למשל אתם מסוגלים לעבוד מול מחשב חמש דקות עד לקבלת כאב ראש, מעבר לעמדת עבודה חוטית צפוי לשפר את היכולת לכמה שעות. אם למשל כואבות לכם העניים ואתם מרגישים חום בפנים 15 דקות לאחר עבודה מול מסך חוטי של מחשב חוטי, לאחר התקנת ציפוי מסך צפוי שתוכלו לעבוד יותר משעה.


איך מקבלים תמיכה?


קוראים (ומצבעים) את הצעדים הרשומים בפרקים הבאים בעמוד זה.
 • פונים אליי לאימייל norad4u@gmail.com או בטופס בסוף דף זה.
 • נסו לתאר ממה אתם סובלים ומתי, לדוגמא "כאבי ראש בעת שיחה, כאבים ותסמינים מול אנטנות סלולריות ובתחבורה ציבורית".
 • נסו לתאר את הצעדים שכבר עשיתם כדי להתמודד עם המצב.
 • תקבלו מידע, תמיכה טכנית, והסברים דרך האימייל. 
 • ביחד נבצע את השלבים השונים הדרושים כדי לשפר את מצב הרגישות שלכם.
 • כל המידע נמצא באתר זה. מידי פעם תקבלו משימות קריאה של דפים ופרקים מסוימים מהאתר.
 • רכישת מוצרים תומכים אפשרית דרך אתר החנות www.4EHSByEHS.com
 • במקרים מסוימים תתכן פגישה פרונטלית להדרכה והסברים בתשלום.  
 • במקרים קיצוניים, ורק לאחר צמצום חשיפה והוצאת כל הציוד האלחוטי מהבית, יתכן ביקור בית בתשלום. 


בדרך כלל צעדי התמיכה מבוססים על הפעולות הבאות


 1 -  הפסקת שימוש בסלולרי ובציוד אלחוטי. ראו צעדים בהמשך. יש להבין שאם המשך השימוש גדל הסיכוי להרעה במצב.

 2. שימוש בסלולרי בחירום בלבד, לשיחות קצרות תוך כדי שימוש ברמקול או אוזניות אויר חוטיות

 3. למידה ושליטה על השידורים מהסלולרי כך שבמקרה חירום תהיה פחות חשיפה:
כיבוי תקשרות הנתונים, הוייפיי, הבלוטות', סנכרון, נתוני מקום,NFC, ועוד בסלולרי (במצב זה הסלולרי מקבל ומוציא שיחות וSMS בלבד ולא משדר רוב הזמן). 

 4. בניית עמדת עבודה חוטית ונמוכת קרינה. מחשב מרוחק, המחובר למסך, מקלדת ועכבר באופן חוטי. חיבור המחשב לראוטר באופן חוטי. כיבוי אופציית האלחוטי בראוטר ובמחשב. שימוש בציפוי מסך למי שמרגיש כאבי עניים וחום בפנים מול המסך החוטי.
ראו שימוש ברשת מחשביםשימוש במחשבים.

 5. למידה של נושא הקרינה, סוגי הקרינהתקני הבטיחותמחקרים, מנגנוני נזק ועוד

 6. רכישת מד קרינה ביתי ולימוד הפעלתו ומדידת קרינה בבית - ללא מד קרינה לא תוכלו לראות את הקרינה לפני שהיא מזיקה לכם. קצב ההתקדמות יהיה איטי מאוד.

 7. המשך ביצוע צמצום החשיפה בבית ובמשרד.
הוצאת כל ציוד אלחוטי מהבית.
 כיבוי האלחוטי בציודים שמאפשרים זאת ושמירת מרחקי ביטחון מציוד חשמלי. 

 8. נתקו ציוד חשמלי לא נחוץ מרשת החשמל בגמר שימוש.

 9. מציאת חדירות קרינת רדיו אל הבית על ידי סריקת הקירות, תקרה, רצפה, חלונות ופתחים על ידי מד קרינה. 

 10. מיגון מפני קרינת רדיו המגיע מבחוץ או מהשכנים.

 11. רכישת מיגון קרינה אישי בדמות כובעיםצעיפים, ג'אקטים וביגוד נוסף מבדים חוסמי קרינת רדיו, וזאת כדי לאפשר שהייה ותפקוד טוב ליותר זמן במקומות עם רמות קרינה גבוהות יחסית, עם פחות תסמינים, וזמן התאוששות קצר יותר. אני ממליץ שהמוצר הראשון שתנסו יהיה כובע מבד חוסם קרינה

 12. זיהוי והוצאה של מקורות זיהום חשמלי מהבית והתקנה של מסננים לזיהום חשמלי. יש לשמור על מרחקי ביטחון של לפחות מטר אחד.

 11. רכבים - בחירת רכב נמוך קרינה. מציאת והוצאת כל ציוד אלחוטי וסלולרי מהרכב. הפסקת שימוש בסלולרי ברכב. אם יש צורך התקנת מערכת ניווט קבועה ברכב. אם יש צורך התקנה של טלפון סלולרי קבוע עם אנטנה חיצונית ברכב (דור שלישי פשוט לביצוע שיחות חירום בלבד).  אפשרי צורך במיגון הרכב מקרינת רדיו וכן ביצוע הארקה של הרכב. ראו פרק בנושא קרינה ברכבים.

 12. ניווט - ניווט ברכב עם WAZE ואפליקציות סלולריות אחרות מצריך חיבור תקשורת נתונים ולכן שידור קרינת רדיו בתוך הרכב. לכן יש להפסיק לנווט עם מערכות אלו. אלטרנטיבה היא הכנה והדפסת הניווט לפני היציאה לדרך או שימוש במערכות GSP שאינן משדרות, למשל מערכות בידור לרכב מבוססות אנדרויד ובעלות יכולת GPS פסיבי שאינו משדר. 

 13. המשך למידה, מדידה, צמצום חשיפה ומיגון לפי תוכנית ארבעת השלבים.
פעולות טכניות נוספות הנדרשות בחלק מהמקרים


צעדים נוספים שיכולים לעזור

 1. התחילו בביצוע תוכנית ארבעת השלבים (ראו פסקה אחת למעלה), אף אחת המצעדים הללו לא בא במקום, אלא בנוסף. במיוחד חשוב להפסיק שימוש בכל ציוד אלחוטי או סלולרי.
 2. איכלו בריא יותר.
 3. אם אתם עדיין עושים זאת, הפסיקו לעשן ולשתות אלכוהול.
 4. תוספי תזונה: מומלץ באישור רופא ולאחר ביצוע בדיקות דם. ניתן לקחת ויטמין C מסוג ESTER C עבור תיקון נזקים של רדיקלים חופשיים (תזונה עם הרבה פירות וירקות המכילים ויטמין C תעשה את העבודה בצורה טובה. GABA כדי להקל על הכאבים ותסמין הערפול מוחי (BRAIN FOG) . ויטמין B12 כדי להתמודד עם הסחרחורות.
 5. מקלחות ארוכות.
 6. הלכו יחפים בחצר, על האדמה או בבית על רצפות בטון, בלטות, שיש או כל חומר מוליך חשמלית אחר (הקפידו לא להתחשמל).
 7. נוחו יותר. כאשר כואב פשוט לכו לישון.
 8. רחצו בים (השתדלו שלא יהיה מזוהם), באגמים, נחלים, מקווה תהורה או כל גוף מים גדול.
 9. בדקו אצל רופא שיניים המתמחה בתהליך (דרוש פרוטוקול מיוחד) אפשרות של הוצאת סתימות אלמגם מהשיניים והחלפתן בסתימות מחומר טבעי שאינו מכיל רעלים כגון כספית או עופרת.
 10. קראו על צעדים נוספים שאני עשיתי
 11. התמודדות מנטאלית


התמודדות מנטלית עם התסמינים והרגישות,
 חשובה כמעט כמו צמצום החשיפה.

 1. אל תרגישו קורבן, זה רק יחליש אתכם ויגביר את הרגישות לקרינה.
 2. תחושת מצוקה, קורבנות, יעוש, התבוססות בכאב, הלקאה עצמית וכו יכולות להביא להרעה במצב הרגישות. יש להימנע מהן.
 3. בהחלט אפשרי שלאחר גילוי הרגישות, ביצוע צעדי מדידה וצמצום חשיפה והתמודדות עם התסמינים תתחזק הרגישות לקרינה. קיימות לכך שתי סיבות:
 4. א. תשומת לב, זיהוי וקישור תסמינים שהיו כבר בעבר ושלא שמתם אליהם לב, לנושא החשיפה לקרינה
 5. ב. דאגה ולחץ של האנשים בגלל הסבל מהתסמינים והבנה של גודל השינוי שצריך לעשות.
 6. מנטלית יש לנסות להיות רגוע ולהתמודד עם הקשיים והתסמינים כך שלא יגרמו להרעה במצב.
 7. חגגו כל שיפור וכל הישג (הצלחתם למצוא מקור קרינה ולהרחיקו? זה הישג וסיבה לחגיגה. עבר עליכם יום בו לא הרגשת רע? זו סיבה לחגיגה).
 8. הקפידו לעסוק בפעילויות שעושות לכם טוב, לדוגמה תחביבים ופעילות יצירתית. התרכזו במה שעושה לכם טוב.משפחה

 1. בני זוג ומשפחה גרעינית היא הבסיס שלנו בחיים, יש להבין איך לפעול בתוך המערכת הזו ללא פשרות ותוך כדי שקילה של מכלול השיקולים. 
 2. יש להשיג את תמיכתם של בני המשפחה הגרעינית. 
 3. יש להבהיר כי כל חשיפה, וגם הקטנה ביותר גורמת לכאבים ולסבל ומגדילה את הסיכויים להתדרדרות. 
 4. על כל הישג בתהליך ההתמודדות יש לחגוג עם בני הזוג והמשפחה!
 5. יש להבין כי במהלך התהליך בני הזוג והמשפחה בכלל ישלמו מחירים עבור התמיכה בהתמודדות האישית שלכם עם הרגישות. לכן נסו כל הזמן לחשוב על הצד שלהם, והקפידו להדגיש כמה חשובה התמיכה שאתם מקבלים הכירו תודה על כך, גם במעשים.
 6. התקינו בכניסה לבית מד אזעקה שיצפצף בכל פעם שמישהו נכנס עם מכשיר אלחוטי או סלולרי משדר. 
  ראו - 
  https://norad4uh.blogspot.com/2019/08/blog-post_16.html
 7. במקרה שאתם מתגוררים באותו בית עם בני משפחה שמשתמשים בסלולרי או בציוד אלחוטי, יש להתקין בבית טלפונים חוטיים בכל חדר, ומחשב חוטי-קוי בכל חדש, כך שיהוו תחליף לשימוש בסלולרי בחדרי הבית השונים. 
 8.  וודאו מדי פעם, עם מד קרינה ביתי מהיר, כי ציוד המחשבים והטלפונים הקווים אינם משדרים וכי לא חל שינוי בבית, ובציוד הסלולרי והמחשבים של בני המשפחה, מבחינת פליטת הקרינה.
 9. יש לבצע לבני המשפחה הפניית שיחות לטלפון הקווי, ולדרוש מהם להכניס את הסלולרי למצב טיסה (וודאו עם מד קרינה שהסלולרי אכן לא משדר במצב טיסה) לפני שהם נכנסים לבית. ראו הוראות ב
  איך עושים הפניית שיחות לטלפון שבבית
 10. יש לנו היום דרכים לחבר סלולריים חכמים למחשב, או לרשת בצורה חוטית, כך שגם במצב טיסה הם יוכלו לשמש לגלישה או לוואטסאפ
  האם ניתן לחבר סמארטפון אנדרואיד לרשת האינטרנט בצורה קווית
  איך להשתמש באייפון ללא קרינת רדיו על ידי חיבר למחשב MAC?
  האם אפשר לחבר אייפון לרשת קווית גם אם אין לי מחשב MAC?
 11. במקרה שהילדים רגישים והם ממודרים מחיי החברה בגלל שאין להם וואטסאפ, נמליץ על דרכים לשימוש בוואטסאפ על מחשב
 12. בהתאם למצב הרגישות שלכם ולמצב המשפחתי, הבהירו לבני המשפחה המורחבת כי אינכם יכולים לסבול כל חשיפה לקרינה, בעת ביקור שלכם אצל בני משפחה, או בעת ביקור שלהם אצלכם, הבהירו והקפידו כי  כל הציוד האלחוטי והסלולרי צריך להיות מכובה ולא משדר. על מה אני לא ממליץ

מדבקות קסם, תליונים, תמידים ומוצרי קסם אחרים. גם אם לפעמים לחלק מהם יש אפקט מסוים, הוא בלתי מדיד ולא משנה בכלל את החשיפה לקרינה הבלתי מייננת. זאת בעוד המטפלים במוצרים אלו נוהגים ליצור מצג כאילו ברגע שמשתמשים בהם אתם מחוסנים מהשפעות הקרינה הבלתי מייננת. אצל חלק מהמשתמשים נוצר הרושם כי עכשיו הם מוגנים ויכולים להשתמש בציוד סלולרי ואלחוטי ככל העולה על רוחם. אלה בדרך כלל חוזרים אלי אחרי שהנזק של הקרינה העמיק ובמצב קשה מבהתחלה.
 1. ראו סיכום של דעתי בנוגע לסוג זה של פתרונות קסם - https://norad4uh.blogspot.co.il/p/blog-page_26.html
 2. טיפול סיפטומלי או רגשי ללא הפסקת חשיפה לקרינה. טיפול זה יכול להיות טיפול תומך, אבל לדעתי ומניסיוני לא עומד בפני עצמו ולא בא במקום צעדים שאני ממליץ עליהם.
 3. המשך שימוש כזה או אחר בציוד אלחוטי או סלולרי הינו שגיאה גדולה מאוד אם אתם כבר מרגישים את השפעת הקרינה.עוד צעדים מבוססי ניסיון אישי

ביצוע בדיקות רפואיות

למרות שהרוב המוחלט של הרופאים בארץ אינו יודע מה היא "רגישות לקרינה"  או "אי סבילות לקרינה" אני עדיין חושב כי יש לבצע כל בדיקה רפואית אפשרית. הסימפטומים של רגישות לקרינה משותפים למחלות רבות להן הרפואה המודרנית יכולה לתת תשובה הולמת. לכן אני ממליץ לקבל יעוץ רפואי ולעבור בתהליך של בירור רפואי מלא, בעיקר כדי לשלול מחלות אחרות.


לאחר ביצוע כל הבדיקות הרפואיות

דבר ראשון אל לכם להתייאש. תמיד יש סיכוי שהדבר הבא שתנסו יקל עליכם את החיים בתור רגישים לקרינה ויביא לשיפור משמעותי. הסיכוי הזה קיים כל עוד אתם ממשיכים לנסות. לכן המשיכו לנסות!

שנית, אני מאמין כי כל אדם הוא שונה במקצת וכי כל אדם מגיב באופן שונה לסוגים השונים של קרינה אלקטרומגנטית. כל אחד מאיתנו, הרגישים לקרינה, חייב למצוא מה גורם לו להרגיש רע, ולאחר שעשה זאת יכול לנסות להבין איך לשלוט על הגורם ואיך לצמצם חשיפה אליו.

הבעיה עם קרינה היא שאי אפשר לראות אותה, אי אפשר להריח, אי אפשר לגעת וכאשר אנחנו מרגישים אותה זה בדרך כלל מאוחר מידי.

מעבר דירה או מעבר עבודה יעזור רק במקרים מאוד מסוימים. אני מאמין כי ברוב המקרים זה פשוט יותר וזול יותר למצוא את מקורות הקרינה, להזיז אותם, להחליפם בציוד שאינו מקרין, להגן על הבית או על עצמכם מפני הקרינה,  ולקחת שליטה מחודשת על החיים שלכם. לכן לפני שאתם נוטשים, נסו להתמודד. 

בטווח הזמן הארוך אני שאפתי והגשמתי שאיפתי לעבור לגור בבית כפרי בודד ונמוך קרינה עם קיר משותף יחיד עם שכן ללא ציוד אלחוטי, ולעבור לעבוד מהבית. המעבר לבית כפרי התקיים ב 2007 ומשם שיפרנו לבית יותר טוב  ב 2010 ולבית עוד יותר טוב ב2017. הפסקת העבודה בהייטק ומעבר לעבודה מהבית התקיים בשנת 2013. להזכירכם הפכתי לרגיש ברמה קשה-בינונית בשנת 2004 כך ששני המעברים היו הדרגתיים מאוד ובדרך בדקתי עשרות בתים שלא היו מתאימים.

ההשפעות של חשיפה לקרינה על חיי היו דרסטיות ומידיות, ובמרוצת הזמן למדתי כי האופציה הטובה ביותר היא להיות אקטיבי ולנסות לשפר את מצבי ולעשות זאת בשביל עצמי. להתייאש ולוותר לא בא בחשבון.

עד היום (2015) הוצאתי יותר מ 10000 שקל על מדי קרינה שונים, ויותר מ 20000 שקל נוספים על ציוד וחומרי מיגון, ואפילו יותר על רופאים, מרפאים קונבנציונליים ואלטרנטיביים (עוד כ 50000 ש"ח בערך). השקעתי שעות על גבי שעות בקריאה, למידה עצמית ובשיחות עם מדענים, חוקרים, רופאים, ורגישים לקרינה אחרים בניסיון ללמוד ולהבין את הרגישות שלי לקרינה ואז לעזור לאחרים. 

היום אני יכול להגיד שבדיעבד מה שהכי עזר הוא צמצום החשיפה הדרסטי לקרינה ושימוש במד קרינה מסוג CORNET.

השורה התחתונה היא שחייבים להמשיך לנסות, אסור להתייאש.

 

דע מה פוגע בך

אם אתם רגישים לקרינה, אני ממליץ מאוד לרכוש מד קרינה ביתי מוקדם ככל הניתן. ללא מד קרינה אתם תמשיכו לסבול בלי הבנה מה ומתי פוגע בכם. השימוש במד הקרינה הביתי יאפשר לכם "לראות" את הקרינה, בחלק מהמקרים לפני שהיא תגרום לכם לכאב ובחלק מהמקרים לאחר כאב קל וראשוני. על ידי מדידה וזיהוי של מקורות קרינה תוכלו לזהות מקורות קרינה בבית, בעבודה, באוטו ובחוץ. לאחר הזיהוי תוכלו לפעול כדי להרחיקם, להחליפם, לשנותם, להגן מפניהם ולטפל בהם. במקרה הרע תוכלו לשנות את מקומכם לכזה אשר יש בו פחות קרינה. לדעתי הצעד הראשון שרגיש לקרינה חייב לעשות (לאחר הפסקת השימוש בציוד סלולרי ואלחוטי) הוא רכישה של מד קרינה פשוט. מד קרינה פשוט שעולה כ 690 ש"ח או מד מתקדם יותר שעולה 850 ש"ח ייתנו לכם תמונה טובה של רמות הקרינה בסביבתכם ויאפשר לכם לפעול כדי לצמצם את חשיפתכם. אתם מוזמנים לצפות בסרטונים שלי ולראות את מגוון מדי הקרינה בהם אני משתמש לסוגי הקרינה השונים. כמו כן בקרו בדף באתרי המסביר ונותן סקירה על מדי הקרינה השונים (ראה קישור בהמשך).  אני מאמין כי רכישה של מד קרינה היא פעולה שכל רגיש לקרינה חייב לעשות. אפילו מד הקרינה הפשוט ביותר יכול לעזור. היתרון של מד קרינה הוא שהוא מראה לנו את הקרינה לפני שהחשיפה גורמת לכאבים ומאפשר מדידה אובייקטיבית, איתור המקורות והגורמים , גם אם לא תמיד כולם, ושיפור מצב החשיפה בצורה כמותית ונמדדת. המד הופך לכלי יום יומי של הרגישים לקרינה ובני ביתם.

לדף סקירה על מדי קרינה באתר זה לחץ כאן.

 

כמה עצות לתחילת הדרך

 • שימרו על מרחק ביטחון של לפחות מטר אחד ממכשירי חשמל וציוד חשמלי עובד.
 • צמצמו (לחלוטין) את השימוש שלכם בציוד תקשורת אלחוטי כגון, טלפונים אלחוטיים, ראוטרים ומחשבים אלחוטיים, ציוד בלוטות', וציוד תקשורת סלולרי (בבית ובמשרד).
 • נתקו ציוד חשמלי משקע המתח כאשר לא נעשה בו שימוש.
 • וודאו כי אין מכשירי חשמל, ציוד אלקטרוני וציוד אלחוטי בחדרי השינה שלכם (הן פועלים והן במצב המתנה) בזמן השינה.

אם אתם צריכים עוד טיפים ועזרה בבקשה אל תחששו וצרו קשר איתי במייל norad4u@gmail.com או בדף יצירת הקשר.ביצוע תוכנית ארבעת השלבים

כדי להשיג שיפור מתמיד במצב הרגישות לקרינה וכדי לצמצם את הסיכוי להתדרדרות יש לבצע את תוכנית ארבעת השלבים המבוססת על הניסיון שלי בהתמודדות שלי עם הרגישות לקרינה ובניסיון שלי בעזרה למאות רגישים לקרינה בארץ וברחבי העולם. התוכנית מבוססת על ארבעת הצעדים הבאים:
 1. לימוד נושא הקרינה הבלתי מייננת
 2. מדידת קרינה  - ביצוע מדידות קרינה תוך כדי שימוש במד קרינה ביתי , כדי לאתר מקורות קרינה בתוך הבית ובעבודה, מציאת מרחקי ביטחון מציוד חשמלי ומציאת נקודות חדירה של קרינה אל תוך חלל המגורים או העבודה. שימוש במד קרינה יאפשר גם ללמוד איך ומתי כל מקור פולט איזה סוג של קרינה.
 3. צמצום חשיפה - צמצום חשיפה לסוגים שונים של קרינה בלתי מייננת על ידי הפסקת שימוש בציוד אלחוטי וסלולרי, שמירת מרחקי ביטחון מציוד חשמלי ואנשים המשתמשים בציוד אלחוטי וסלולרי.
 4.  מיגון קרינה - ושימוש במיגון לקרינת רדיו ומיגון לקרינה בתדר נמוך, רק איפה ומתי שאפשר וצריך.

רגישים לקרינה צרו קשר!
דפים נוספים על רגישות לקרינה באתר

דפים נוספים בנושא רגישות לקרינה בתאר זה: